Προς το περιεχόμενο

770 ή 7970?


kouklakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 539
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά ότι βίντεο και να δείτε αν δεν το ακούσεις με τα ίδια σου τα αυτιά δεν βγάζεις άκρη..

 

 

Δηλαδη,αν ανεβει ενα τετοιο βιντεο,δεν μπορεις να βγαζεις συμπερασμα;

Προσωπικα δεν θα το ελεγα αυτο.Με βοηθαει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη,αν ανεβει ενα τετοιο βιντεο,δεν μπορεις να βγαζεις συμπερασμα;

Προσωπικα δεν θα το ελεγα αυτο.Με βοηθαει πολυ.

 

Δηλαδή εσύ από το βίντεο αυτό καταλαβαίνεις πως είναι ο πραγματικός θόρυβος που κάνει η κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για να τα λέμε όμως , πρέπει να έχουμε 2 κάρτες .. εδώ εγώ έχω μια.. και μιλάω για αυτή,και όσες πάλι προηγούμενες είχα..

Αν την έχω καρφωμένη στην κάρτα πως θα ξέρεις πόσες στροφές ανεβάζω ?

Το αυτοκίνητο που περνάει το παρατήρησες να δεις πως ακούγεται ?

Εξήγησε μου τι σε καλύπτει και εγώ θα στο κάνω δεν έχω πρόβλημα..

Τις μετρήσεις δε τις κάνουν στους 50 πόντους το ελάχιστο και εμένα ήταν με το ζόρι 35cm απόσταση γιατι με τον fix φακό θα βλέπαμε όλο το σπίτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ από το βίντεο αυτό καταλαβαίνεις πως είναι ο πραγματικός θόρυβος που κάνει η κάρτα;

Εσυ τι λες;

 

Αν την έχω καρφωμένη στην κάρτα πως θα ξέρεις πόσες στροφές ανεβάζω ?

 

Πιστευω σε αυτο που θα μου δειξει,με οποιον τροπο θελει ο συνομιλητης μου,και στην ειλικρινεια του.Εαν δεν θα πιστευα,δεν θα στο ζητουσα.Απλα αυτο που ανεβασες,δεν μυ αφηνει περιθωρια ασφαλων συμπερασματων.

 

Τις μετρήσεις δε τις κάνουν στους 50 πόντους το ελάχιστο και εμένα ήταν με το ζόρι 35cm απόσταση γιατι με τον fix φακό θα βλέπαμε όλο το σπίτι..

 

Εσυ αν μπορεις καντο,και ας μην ειναι στα προτυπα των μετρησεων.Μην ξεχνας οτι την εχεις μεσα σε κουτι.

Αυτο που εδειξα τυπικα πιο πανω,ειναι πιο ασφαλη για συμπερασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ τι λες;

Εγώ λέω ότι ο θόρυβος που ακούς είναι εντελώς διαφορετικός από τον πραγματικό!

Δεν μπορείς να συγκρίνεις το επίπεδο real life θορύβου με αυτόν του βίντεο...

 

Είναι σαν σου βάλω βίντεο από συναυλία και να μου λες ότι καταλαβαίνεις πως είναι όταν είσαι εκεί..σου φαίνεται οκ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω ότι ο θόρυβος που ακούς είναι εντελώς διαφορετικός από τον πραγματικό!

Δεν μπορείς να συγκρίνεις το επίπεδο real life θορύβου με αυτόν του βίντεο...

 

Είναι σαν σου βάλω βίντεο από συναυλία και να μου λες ότι καταλαβαίνεις πως είναι όταν είσαι εκεί..σου φαίνεται οκ;

Εγω προσωπικα τον αντιλαμβανομαι.Ειχα και παλιοτερες σειρες καρτων 4 nvidia,και amd,και ξερω τι βγαζει ενα blower,και πως να τον συγκρινω.Παντα μιλω φυσικα για τον εαυτο μου.Καποιος που δεν ειχε παλιοτερη εμπειρια,θα βγαλει πολυ πιο λανθασμενα συμπερασματα.

Για την συναυλια ισχυει το ιδιο.Αναλογα φυσικα και των τεχνικων μεσων καταγραφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα τον αντιλαμβανομαι.Ειχα και παλιοτερες σειρες καρτων 4 nvidia,και amd,και ξερω τι βγαζει ενα blower,και πως να τον συγκρινω.Παντα μιλω φυσικα για τον εαυτο μου.Καποιος που δεν ειχε παλιοτερη εμπειρια,θα βγαλει πολυ πιο λανθασμενα συμπερασματα.

Για την συναυλια ισχυει το ιδιο.Αναλογα φυσικα και των τεχνικων μεσων καταγραφης.

 

Οκ, το συγκεκριμενο βιντεο κατι λεει, αλλα αν δε μπει σε case με + 4 ανεμηστηρες, psu και hdd και ποσο μαλλον ΟΧΙ real life τοτε δε μπορουμε να ξερουμε τι κανει στη πραγματικοτητα. Ειναι σα να δοκιμαζεις εναν κινητηρα πανω στον παγκο και να συγκρινεις το ποσο ακουγεται σε σχεση με το να ταξιδευεις στην εθνικη με 100 χιλιομετρα.Πραγματικο θορυβο θα παρεις και στις δυο περιπτωσεις αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα ειναι συγκρισιμα νουμερα.Εκτος αν σκεφτεσαι να στησεις και εσυ pc σε bench table οποτε παω πασο.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, το συγκεκριμενο βιντεο κατι λεει, αλλα αν δε μπει σε case με + 4 ανεμηστηρες, psu και hdd και ποσο μαλλον ΟΧΙ real life τοτε δε μπορουμε να ξερουμε τι κανει στη πραγματικοτητα. Ειναι σα να δοκιμαζεις εναν κινητηρα πανω στον παγκο και να συγκρινεις το ποσο ακουγεται σε σχεση με το να ταξιδευεις στην εθνικη με 100 χιλιομετρα.Πραγματικο θορυβο θα παρεις και στις δυο περιπτωσεις αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα ειναι συγκρισιμα νουμερα.Εκτος αν σκεφτεσαι να στησεις και εσυ pc σε bench table οποτε παω πασο. :)

Φιλε μου,εγω  με απλα λογια ζητησα να δω τι βγαζει εξω απο το κουτι.Δεν ειπα οτι θα δουλευει την καρτα στο αυτι.

Μην παρεξηγειτε τα λογια καποιου.Απλα.Θελω να δω τι συμβαινει με το blower,της συγκεκριμενης καρτας,που λεει τα καλυτερα λογια,καποιος που την εχει.

Μακαρι να ειναι ετσι οπως λεει.Δεν ειμαι απο τα ατομα,υπερ της μιας πλευρας,με παρωπιδες.Προσπαθω να βλεπω τα πραγματα οσο πιο λογικα,και αντικειμενικα μπορω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τονιζω οτι δε πρεπει για κανενα λογο να βασιζομαστε σε βιντεο στο youtube. Ετσι ελεγα και εγω για τις 670jetstream/7970WF3/7970VaporX και τελικα οχι απλα δεν εχουν καμια σχεση με βιντεο που εβλεπα αλλα ισα ισα μετανιωσα που βασιστικα σε προχειρες μετρησεις. Η μονη που με αφησε με το στομα ανοιχτο ηταν η 7870xt, την οποια εβλεπα και ακουγα σε βιντεο και νομιζα οτι ηταν ηλεκτρικη σκουπα. Στο μισο μετρο ομως και σε full load(100%fan) ειναι πολυ κατω του επιτρεπτου. 

 

Και αφου μιλαμε για μηχανηματα εγγραφης, αν δε γινει η ηχογραφηση με πυκνωτικο μικροφωνο, μη περιμενεις σωστο αποτελεσμα απο καμερα/κινητο. Καλο αυτι εχω και πασχω απο υπερακοη.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου,εγω  με απλα λογια ζητησα να δω τι βγαζει εξω απο το κουτι.Δεν ειπα οτι θα δουλευει την καρτα στο αυτι.

Μην παρεξηγειτε τα λογια καποιου.Απλα.Θελω να δω τι συμβαινει με το blower,της συγκεκριμενης καρτας,που λεει τα καλυτερα λογια,καποιος που την εχει.

Μακαρι να ειναι ετσι οπως λεει.Δεν ειμαι απο τα ατομα,υπερ της μιας πλευρας,με παρωπιδες.Προσπαθω να βλεπω τα πραγματα οσο πιο λογικα,και αντικειμενικα μπορω.

 

Από την στιγμή που ανέβασε βίντεο με ανοιχτό το πλαϊνό παράθυρο και με ανεβασμένες στροφές η κάρτα δεν ακούγεται τι να το κάνεις το βίντεο με την κάμερα κολλημένη στην κάρτα;

Με το αυτί πάνω στην κάρτα θα είσαι όταν παίζεις;

 

Και να το πω και αλλιώς γιατί μερικές φορές νομίζω κολλάμε σε μαλακίες..σόρρυ κιόλας.

Εσείς όταν παίζεται παιχνίδια,παίζεται με mute στον ήχο; Γιατί εγώ δεν ακούω ποιός μου φωνάζει από το δίπλα δωμάτιο...όχι την κάρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doc δεν είναι μόνο ο θόρυβος το θέμα, αλλά γενικότερα η απόδοση

 

Όμως ακόμα και στο παιχνίδι θες μια ήσυχη λύση, δεν παίζεις πάντα με τέρμα την ένταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου υπαρχουν μετρησεις σε παρουσιασεις http://www.guru3d.com/articles_pages/evga_geforce_gtx_770_sc_review,7.html

 

Απο 37dB (idle) σε 40dB (load) ειναι πολυ μικρη η αυξηση (ακουστικά) .

 

Βεβαια ενα τετοιο συστημα (http://www.guru3d.com/articles_pages/inno3d_geforce_gtx_770_ichill_herculez_x3_review,6.html) , αποδιδει σαφως καλυτερα (54C / 39dB σε load !!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι 3 σταδια. Πρωτα βλεπεις τα νουμερα. Μετα ακους τον ηχο απο βιντεο. Μετα τον ακους στη πραγματικοτητα. :P

Στα λογια μου  ηρθες :D

Ετσι οπως σωστα τα πηρες με την σειρα,βγαλε τον ηχο απο βιντεο.

Μπορεις να κρινεις;προσωπικα οχι.Ξερεις ποσα αγορασα μονο απο νουμερα specs,και το μετανοιωσα;ενα καρο φανακια εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...