Προς το περιεχόμενο

770 ή 7970?


kouklakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Δηλαδη,αν ανεβει ενα τετοιο βιντεο,δεν μπορεις να βγαζεις συμπερασμα;

Προσωπικα δεν θα το ελεγα αυτο.Με βοηθαει πολυ.

 

Θελω να καταγγγειλω οτι το video ειναι fake. Ειναι ευκολο να ακουσει καποιος coil whine και αυτο ειναι αδυνατο σε καρτες Nvidia! Υποψιαζομαι οτι ο κατεργαρης εχει την 690 στο 2ο slot και στο 1ο μια (οποιαδηποτε ετσι..) Amd και πισω απ την καμερα φουσκωνει λαστιχα ποδηλατου οσο τρεχει το video, ολο και πιο παθιασμενα, νομιζοντας οτι θα νομισουμε οτι ο ανεμιστηρας της καρτας ανεβαζει στροφες!

 

Αφου υπαρχουν μετρησεις σε παρουσιασεις http://www.guru3d.com/articles_pages/evga_geforce_gtx_770_sc_review,7.html

 

Απο 37dB (idle) σε 40dB (load) ειναι πολυ μικρη η αυξηση (ακουστικά) .

 

Βεβαια ενα τετοιο συστημα (http://www.guru3d.com/articles_pages/inno3d_geforce_gtx_770_ichill_herculez_x3_review,6.html) , αποδιδει σαφως καλυτερα (54C / 39dB σε load !!!)

η κλιμακα σε dΒ ειναι λογαριθμικη, αυτα τα 3db ειναι περιπου διπλασιος θορυβος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 539
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να καταγγγειλω οτι το video ειναι fake. Ειναι ευκολο να ακουσει καποιος coil whine και αυτο ειναι αδυνατο σε καρτες Nvidia! Υποψιαζομαι οτι ο κατεργαρης εχει την 690 στο 2ο slot και στο 1ο μια (οποιαδηποτε ετσι..) Amd και πισω απ την καμερα φουσκωνει λαστιχα ποδηλατου οσο τρεχει το video, ολο και πιο παθιασμενα, νομιζοντας οτι θα νομισουμε οτι ο ανεμιστηρας της καρτας ανεβαζει στροφες!

 

Οκ...αν ειμαι φιλε Ashmadia απο τον υπνο,αργω να παρω μπρος!Μην με παρεξηγεις :lol:

Συγνωμη,ειλικρινα.

Εχει μια παροιμια,που λεει,καλιο αργα,παρα ποτε.Ε,αυτη με αντιπροσωπευει τωρα...

 

 

Ας δουμε κι εδω θορυβο σε 780,ιδιας περιπου reference cooler.

 

 

Aκομη ενα σε titan,με furmark.

 

 

Εδω εγω θα κλεισω το σχολιο μου περι fan noise(διοτι εκτροχιαστηκαμε αρκετα),λεγοντας οτι με μικρες παραλλαγες,ολες οι καρτες που εχουν τετοιο συστημα reference cooler,εστω στην πλειοψηφια πλυν μερικων εξαιρεσεων,ετσι ακουγονται.

Δεν ειναι κατακριτεο γενικως,αφου οποιασδηποτε εταιρειας,και βασει λογικων "κανονων" και "νομων" συμπεριφορας αυτων,ετσι αποδιδουν.Τωρα σαφως οταν αυτες ειναι εσωκλειστες στα case,ο θορυβος μειωνεται,εφοσον και η αποσταση απο το κεντρο θορυβου αυξανεται.Μην διαφωνουμε διαρκως καθε φορα για αυτονοητα πραγματα.

Και των amd ετσι ακουγονται,και ισως χειροτερα.Οποιος εχει τις ιδιες καρτες,ας μας διαψευσει.Εδω,και με αποδειξεις.

 

Επρεπε να γραψω αντι για ποδηλατο αυτοκινητο ε? Νομιζα οτι ηταν overkill, δικο μου το λαθος.

 

Δεν το καταλαβα,αλλα δεν πειραζει.

 

Εdit:Το καταλαβα,αλλα αργα! :D

Μετα απο τον υπνο,πρωτα θα πινω κανα καφεδακι,και μετα θα σχολιαζω.Δεν γινεται αλλιως.

Sorry...

Επεξ/σία από Hawk7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεκμηρίωση υπάρχει και θα υπάρχει δεν καταλαβαίνω καν που κολλάει η παρατήρηση σου.

Αλλά θα στο πω και αλλιώς αν ξέρεις οτι η κάρτα σου καλύπτεται με 3 χρόνια εγγύηση και ότι κανείς δεν θα σε αμφισβητήσει για την χρήση της τοτε εισαι πολυ πιο χαλαρος και αν εισαι και "παιχνιδιαρης" - εγω δεν είμαι - με τα ρολογια τοτε ειναι μια χρυσή ευκαιρία για "παιχνίδια".

 

Δεν είδα καμμιά τεκμηρίωση για τις κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες.Το digital-m είχε και άλλη προσφορά με 1 παιχνίδι.Τα bundles βέβαια ισχύουν ακόμα.

Ο καθένας μπορεί να κρίνει τι ισχύει και τι όχι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας παρω και εγω μερος στο θεμα και αρχιζω απο την αρχη..

γιατι να επενδυσετε πλεον σε μια εταιρεια που εχει χασει κυριολεκτικα την μπαλα και το μονο που εχει ειναι χιλιακριβες καρτες με λιγο πιο δυνατες επιδοσεις απο την προηγουμενη σειρα...

μην ακουτε ρε σεις τι λενε τα benchmarks...κανετε μονοι σας μετρησεις σπιτι σας οπως κανουμε μαζι με ενα φιλο μου...

τις προαλλες τεσταραμε στο ιδιο μηχανημα διαφορετικες καρτες γραφικων...

6970 vs gtx 660ti power edition....

ολοι λετε 660ti και ξερο ψωμι αλλα ελα που την περασε κυριολεκτικα η 6970 με 1fps διαφορα στο valley benchmark...

μια 6970 που κοστιζει περιπου 170€ ειναι λιγο καλυτερη απο την καρτα γραφικων 660ti power edition....θα μας τρελανει αυτη η nvidia?

και κατι αλλο...παλια ειμουν fan της nvidia...οπως βλεπεται ακομα την εχω εδω και 4 χρονια αλλα εχω ορκιστει οτι η επομενη καρτα θα ειναι AMD...απο τοτε που  AMD πηρε την ATI ολα αλλαξαν...τωρα η AMD ειναι ενα βημα πιο μπροστα απο την nvidia η οποια δεν ξερει που πανε τα 4...

και εγω οταν το ειδα στις μετρησεις που καναμε δεν το πιστευα αλλα η αληθεια ειναι σκληρη ειτε το πιστευετε ειτε οχι...

οσο για την γνωμη μου θα σου προτεινα 7870ghz edition και αργοτερα που θα πεσουν οι τιμες λογω τις αφιξης της 8000series να χτυπησεις και μια αλλη 7870 να τις τοποθετησεις crossfire και να εισαι αρχοντας...

ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Η ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ 17ΧΡΟΝΩΝ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...

 

ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας παρω και εγω μερος στο θεμα και αρχιζω απο την αρχη..

γιατι να επενδυσετε πλεον σε μια εταιρεια που εχει χασει κυριολεκτικα την μπαλα και το μονο που εχει ειναι χιλιακριβες καρτες με λιγο πιο δυνατες επιδοσεις απο την προηγουμενη σειρα...

μην ακουτε ρε σεις τι λενε τα benchmarks...κανετε μονοι σας μετρησεις σπιτι σας οπως κανουμε μαζι με ενα φιλο μου...

τις προαλλες τεσταραμε στο ιδιο μηχανημα διαφορετικες καρτες γραφικων...

6970 vs gtx 660ti power edition....

ολοι λετε 660ti και ξερο ψωμι αλλα ελα που την περασε κυριολεκτικα η 6970 με 1fps διαφορα στο valley benchmark...

μια 6970 που κοστιζει περιπου 170€ ειναι λιγο καλυτερη απο την καρτα γραφικων 660ti power edition....θα μας τρελανει αυτη η nvidia?

και κατι αλλο...παλια ειμουν fan της nvidia...οπως βλεπεται ακομα την εχω εδω και 4 χρονια αλλα εχω ορκιστει οτι η επομενη καρτα θα ειναι AMD...απο τοτε που  AMD πηρε την ATI ολα αλλαξαν...τωρα η AMD ειναι ενα βημα πιο μπροστα απο την nvidia η οποια δεν ξερει που πανε τα 4...

και εγω οταν το ειδα στις μετρησεις που καναμε δεν το πιστευα αλλα η αληθεια ειναι σκληρη ειτε το πιστευετε ειτε οχι...

οσο για την γνωμη μου θα σου προτεινα 7870ghz edition και αργοτερα που θα πεσουν οι τιμες λογω τις αφιξης της 8000series να χτυπησεις και μια αλλη 7870 να τις τοποθετησεις crossfire και να εισαι αρχοντας...

ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Η ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ 17ΧΡΟΝΩΝ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...

 

ευχαριστω.

η nvidia εκτός απο fps πουλάει και features αλλα πού να το ξέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...