Προς το περιεχόμενο

770 ή 7970?


kouklakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ τρολλάρω;

 

εντάξει βγάλτε μου όλες τις amd χειρότερες χέστηκα κιόλας, αλλά μη μου βγάζετε βρε παιδιά και τις reference ψύκτρες ανώτερες γιατί θα τρελαθούμε τελείως βραδιάτικα 

 

με ή 80 βαθμούς ή 80% τον ανεμιστήρα ανώτερη ψύξη δεν είναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 539
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχήν εγώ δεν είπα ότι οι Reference είναι καλύτερες, έγραψα Reference design > all

 

Μίλησα καθαρά για την εμφάνιση, μου αρέσει η κάρτα όπως βγαίνει από το εργοστάσιο της AMD/nVidia.

Εννοείται ότι σε θόρυβο/θερμοκρασίες κλπ οι Non-Reference είναι ανώτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν εγώ δεν είπα ότι οι Reference είναι καλύτερες, έγραψα Reference design > all

 

Μίλησα καθαρά για την εμφάνιση, μου αρέσει η κάρτα όπως βγαίνει από το εργοστάσιο της AMD/nVidia.

Εννοείται ότι σε θόρυβο/θερμοκρασίες κλπ οι Non-Reference είναι ανώτερες.

Eυτυχως που το διευκρινησες γιατι ημουν ετοιμος να σε κανω report στον Ailuro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τρολλάρω;

 

εντάξει βγάλτε μου όλες τις amd χειρότερες χέστηκα κιόλας, αλλά μη μου βγάζετε βρε παιδιά και τις reference ψύκτρες ανώτερες γιατί θα τρελαθούμε τελείως βραδιάτικα 

 

με ή 80 βαθμούς ή 80% τον ανεμιστήρα ανώτερη ψύξη δεν είναι

4η φορά σε πιάνω να μιλάς για κάτι που δεν ξέρεις.. αυτό σημαίνει ότι αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις.. η ψήκτρα έχει αυτό τον σχεδιασμό δεν είναι αυτό που έχουμε συνηθίσει να λέμε reference .. δεν έχει καν καμιά σχέση με την EVGA 660 που είχα.. 

Αν έχω 67c αυτή την εποχή σημαίνει ότι μπορώ να κάνω ότι θέλω.. οπότε είναι υπερ-αρκετη όχι απλά αρκετή..

Να σου απαριθμήσω τις κάρτες μου τα τελευταία 3 χρόνια ? περίπου 10 οι περισσότερες Gbyte Καμιά κάρτα δεν ήταν πιο αθόρυβη από αυτή.. και το πραγματικά σπουδαίο γιατί πρέπει να βγει γνώση από αυτά που γράφουμε πέρα από τις διαφορετικές απόψεις είναι ότι αυτή η κάρτα είναι σπουδαία σε όλα της.. ότι περιμένεις και μπορεί να σου δώσει μια κάρτα γραφικών αυτή το έχει και στο δίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα σε ικανοποιει η καρτα γραφικων σου(οποιαδηποτε)για πιο λογο μπαινεις στον κοπο και ''τσακωνεσαι''με τον αλλο που εχει διαφορετικη καρτα απο σενα αυτο δεν μπορω να καταλαβω.Το ιδιο και στους επεξεργαστες. Δεν στοχευω καποιον συγκεκριμενο γενικα μιλαω.Πηρε ο ταδε την 7970 ή 770 και τον ικανοποιει,''χεστηκε'' μετα που δεν διαλεξε την αλλη καρτα τοσο απλο ειναι.

Φιλικα παντα B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πορωθει με τη κάρτα του και καλά κάνει, απλά χάνει όποια αντικειμενικότητα είχε προκειμένου να υπερασπιστεί τα επιχειρήματά του

 

στην απόδοση ό,τι και να λέει μια reference δε γίνεται να φτάσει μια custom

 

Έριξε τη θερμοκρασία στους 67 ανεβάζοντας στροφές κοντά στο όριο της δυνατότητας του ανεμιστήρα άρα και της ψυκτρας συνολικά

 

Ακόμα και αν όντως αυτό το κάνει αθόρυβα, δεν τη κάνει ανώτερη από τις custom όπου μπορείς να έχεις αυτές τις θερμοκρασίες με αυξημένη τάση, συχνότητα και ανεμιστήρες να δουλεύουν πολύ πιο χαμηλά

 

Αμα σε ικανοποιει η καρτα γραφικων σου(οποιαδηποτε)για πιο λογο μπαινεις στον κοπο και ''τσακωνεσαι''με τον αλλο που εχει διαφορετικη καρτα απο σενα αυτο δεν μπορω να καταλαβω.Το ιδιο και στους επεξεργαστες. Δεν στοχευω καποιον συγκεκριμενο γενικα μιλαω.Πηρε ο ταδε την 7970 ή 770 και τον ικανοποιει,''χεστηκε'' μετα που δεν διαλεξε την αλλη καρτα τοσο απλο ειναι.

Φιλικα παντα B)

Ούτε εγώ μπορώ να το καταλάβω

 

Και καλά πες αυτό το καταλαβαίνω, εδώ ο movie έχει βαλθεί να βγάλει άχρηστη όλη την amd παντού

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λεω γιατι το βλεπω αυτο και σε επεξεργαστες να γινεται και ακομα και σε κονσολες,δεν το ειπα για τον movie συγκεκριμενα αλλα γενικα για διαφορα αρθρα που βλεπω να καταληγουν σε πολλα topic χωρις ουσια οπως πχ http://www.insomnia.gr/topic/489851-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-vga/ ενας ρωτισε τι καρτα να του προτεινουν και αρχισε παλι το πανυγηρι να φτανει 29 σελιδες και αντε να βγαλει ακρη ο ts...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4η φορά σε πιάνω να μιλάς για κάτι που δεν ξέρεις.. αυτό σημαίνει ότι αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις.. η ψήκτρα έχει αυτό τον σχεδιασμό δεν είναι αυτό που έχουμε συνηθίσει να λέμε reference .. δεν έχει καν καμιά σχέση με την EVGA 660 που είχα.. 

Αν έχω 67c αυτή την εποχή σημαίνει ότι μπορώ να κάνω ότι θέλω.. οπότε είναι υπερ-αρκετη όχι απλά αρκετή..

Να σου απαριθμήσω τις κάρτες μου τα τελευταία 3 χρόνια ? περίπου 10 οι περισσότερες Gbyte Καμιά κάρτα δεν ήταν πιο αθόρυβη από αυτή.. και το πραγματικά σπουδαίο γιατί πρέπει να βγει γνώση από αυτά που γράφουμε πέρα από τις διαφορετικές απόψεις είναι ότι αυτή η κάρτα είναι σπουδαία σε όλα της.. ότι περιμένεις και μπορεί να σου δώσει μια κάρτα γραφικών αυτή το έχει και στο δίνει..

1) σιγά μη χαλάσω ένα σκασμό λεφτά για να αλλάζω κάρτα και να πειραματίζομαι κάθε 6μηνο

2) δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη που έχεις είναι ακριβώς reference , ακολουθεί όμως γενικά αυτό το σχεδιασμό που δεν είναι και ότι πιο αποδοτικό.

αν δεν έχεις heatpipes και πάνω από έναν ανεμιστήρα πολύ απλά δεν έχεις καλή ψύξη 

3) υπεραρκετή για σένα είναι και σεβαστό, αυτό όμως δεν τη κάνει καλή για όλους 

4)λες από τη μία ότι δεν έχει σχέση με reference προηγούμενης γενιάς και το δέχομαι, από την άλλη επικαλείσαι πχ gigabyte προηγούμενης γενιάς

ας επικαλεστώ κι εγώ λοιπόν sapphire και evga προηγούμενων γενιών που είχα και δεν ήταν εξίσου καλές με τις σημερινές και ας βγάζω συμπεράσματα

5) τέλος μπορεί να μου λες δε ξέρω το ένα και το άλλο, όμως κάτι που ξέρω πολύ καλά είναι να διαβάζω γραφήματα και το γράφημά σου λέει ότι για 70 βάθμους έχεις 80% ανεμιστήρα. ακόμα και αν είναι εκκλησία , καλό δεν είναι, όυτε και οι 80 βαθμοί με στοκ ρύθμιση και ανεμιστήρα στο 50-55% , το οποίο δε θα είναι τυχαία εκεί πέρα , προφανώς είναι το sweet spot μεταξύ ησυχίας και απόδοσης και η δική μου κάρτα άλλωστε στο 50-52% φτάνει για να μην ενοχλεί , αλλά 80 βαθμούς δεν πάει και δεν πάει γιατί έχει ένα σωρό μέταλλο και 3 ανεμιστήρες 

 

είναι πολύ απλά τα πράγματα, μη προσπαθείς να μας πείσεις και για τα πιο προφανή, λέγε για τα cuda και τους drivers που είναι σχετικά  και όχι για κάτι που μετριέται και αποδεικνύεται 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχεση έχουν αυτα που λες movie για σπουδαια καρτα? για την ψυξη ειπε ο qsis. οσο μα οσο καλή και να ειναι η ref,ακομη και η δική σου εκδοση που δεν ειναι ακριβως ref οπως λες, ειναι καλυτερη απο την acx της ίδιας εταιρίας? δεν νομίζω. αυτο λεμε, δεν σου έθιξε κανείς την κάρτα.. 

Το γράφω ακριβώς πιο πάνω για να βγει τελικά και γνώση,και επειδή είθισται τελικά να μιλάμε και να έχουμε άποψη για πράγματα που δεν έχουμε δει και ακούσει,προσπαθώ να μάθουμε όπως θα ήθελα και εγω να μάθω το ακριβές για πράγματα που δεν ξέρω,γι'αυτο είμαι εδώ άλλωστε,για ανταλλαγή γνώσεων.

 

Αμα σε ικανοποιει η καρτα γραφικων σου(οποιαδηποτε)για πιο λογο μπαινεις στον κοπο και ''τσακωνεσαι''με τον αλλο που εχει διαφορετικη καρτα απο σενα αυτο δεν μπορω να καταλαβω.Το ιδιο και στους επεξεργαστες. Δεν στοχευω καποιον συγκεκριμενο γενικα μιλαω.Πηρε ο ταδε την 7970 ή 770 και τον ικανοποιει,''χεστηκε'' μετα που δεν διαλεξε την αλλη καρτα τοσο απλο ειναι.

Φιλικα παντα B)

Φυσικά και "χέστηκες" φυσικά και αν είσαι ικανοποιημένος οτι και να λένε οι άλλοι για το άγνωστο σε αυτούς αντικείμενο δεν σε αφορά,γράφεις όμως την εμπειρία σου και όποιος θέλει μαθαίνει από αυτό και το αποτέλεσμα ίσως να είναι κάποτε να αποκτήσει κ αυτός κάτι ανάλογο.

Αυτός φαντάζομαι είναι και ο ουσιαστικός ρόλος μας εδώ.

 

1) σιγά μη χαλάσω ένα σκασμό λεφτά για να αλλάζω κάρτα και να πειραματίζομαι κάθε 6μηνο

2) δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη που έχεις είναι ακριβώς reference , ακολουθεί όμως γενικά αυτό το σχεδιασμό που δεν είναι και ότι πιο αποδοτικό.

αν δεν έχεις heatpipes και πάνω από έναν ανεμιστήρα πολύ απλά δεν έχεις καλή ψύξη 

3) υπεραρκετή για σένα είναι και σεβαστό, αυτό όμως δεν τη κάνει καλή για όλους 

4)λες από τη μία ότι δεν έχει σχέση με reference προηγούμενης γενιάς και το δέχομαι, από την άλλη επικαλείσαι πχ gigabyte προηγούμενης γενιάς

ας επικαλεστώ κι εγώ λοιπόν sapphire και evga προηγούμενων γενιών που είχα και δεν ήταν εξίσου καλές με τις σημερινές και ας βγάζω συμπεράσματα

5) τέλος μπορεί να μου λες δε ξέρω το ένα και το άλλο, όμως κάτι που ξέρω πολύ καλά είναι να διαβάζω γραφήματα και το γράφημά σου λέει ότι για 70 βάθμους έχεις 80% ανεμιστήρα. ακόμα και αν είναι εκκλησία , καλό δεν είναι, όυτε και οι 80 βαθμοί με στοκ ρύθμιση και ανεμιστήρα στο 50-55% , το οποίο δε θα είναι τυχαία εκεί πέρα , προφανώς είναι το sweet spot μεταξύ ησυχίας και απόδοσης και η δική μου κάρτα άλλωστε στο 50-52% φτάνει για να μην ενοχλεί , αλλά 80 βαθμούς δεν πάει και δεν πάει γιατί έχει ένα σωρό μέταλλο και 3 ανεμιστήρες

 

είναι πολύ απλά τα πράγματα, μη προσπαθείς να μας πείσεις και για τα πιο προφανή, λέγε για τα cuda και τους drivers που είναι σχετικά  και όχι για κάτι που μετριέται και αποδεικνύεται 

Δεν ξέρεις αλλά διατυπώνεις..

Η evga έχει κάνει μια μικρή πουστιτσα όπως έχω γράψει για λόγους μαρκετινγκ

έχει κρατήσει την καμπύλη χαμηλά σε stock γιατί ακριβώς πουλάει SC και ACX με την λογική λοιπόν του precision σε stock στροφές η κάρτα έχει ένα είδος "κόφτη" για να μην μπορεί να βγάλει οτι βγάζει η SC ACX σε stock.Δεν ξέρω αν έχεις δει πολλές κάρτες που να ξεκινάνε με το 21% των στροφών τους.

Για αυτή την κάρτα και την ψήκτρα της όμως οι δυνατότητες της είναι ακριβώς οι ίδιες μιας και ουσιαστικά μιλάμε για την ίδια κάρτα.. Αν δεις λοιπόν τις μετρήσεις μου θα διαπιστώσεις οτι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και όχι με flashing όπως νομίζεις τόσο καιρό η κάρτα πλησιάζει σε απόσταση ανάσας την SC ACX.

Επίσης ACX δεν έχω δει άρα δεν έχω άποψη φαντάζομαι όμως αν κρίνω από τις εμπειρίες μου ότι στο 80% έχουν λίγο θόρυβο παραπάνω.

Η καμπύλη είναι συγκεκριμένη.. δεν είναι αν.

Και αφού δεν ξεπερνάει ποτέ το 67c δεν ξεπερνάει ποτέ και το 76% μην το στρογγυλοποιης λοιπόν προς τα πάνω γιατί θα έρθει και ο χειμώνας και η στρογγυλοποίηση θα γίνει πολύ προς τα κάτω.

 

Εκείνη η τεκμηρίωση για τη μείωση ζωής στις κάρτες με oc τι έγινε;

Η τεκμηρίωση υπάρχει και θα υπάρχει δεν καταλαβαίνω καν που κολλάει η παρατήρηση σου.

Αλλά θα στο πω και αλλιώς αν ξέρεις οτι η κάρτα σου καλύπτεται με 3 χρόνια εγγύηση και ότι κανείς δεν θα σε αμφισβητήσει για την χρήση της τοτε εισαι πολυ πιο χαλαρος και αν εισαι και "παιχνιδιαρης" - εγω δεν είμαι - με τα ρολογια τοτε ειναι μια χρυσή ευκαιρία για "παιχνίδια".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρεις αλλά διατυπώνεις..

 

 

δεν ξέρω οκ

 

 

 

Για αυτή την κάρτα και την ψήκτρα της όμως οι δυνατότητες της είναι ακριβώς οι ίδιες μιας και ουσιαστικά μιλάμε για την ίδια κάρτα..  

αλλά ούτε κι εσύ καταλαβαίνεις τι λες και πας να τετραγωνίσεις το κύκλο επικαλούμενος λόγους marketing.. 

 

ειλικρινά δε καταλαβαίνω τι προσπαθείς να γράψεις, οπότε δε ξαναδιαφωνώ μαζί σου γιατί στο τέλος η γη θα γίνει επίπεδη

 

οπότε ναι..

η nvidia είναι η καλύτερη

αν είναι evga είναι ακόμα καλύτερη

αν είναι evga με reference ψύξη είναι η καλυτερότερη

 

ότι πεις εσύ, εγώ δε διαφωνώ ποτέ ξανά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είπα τίποτα τέτοιο.. απλά κάνω μια περιγραφή αυτού που έχω και του πως δουλεύει.όπως και τι αλλαγές έκανα και τι αποτέλεσμα πήρα. Τα συμπεράσματα που θα βγάλει κανείς είναι και λίγο υποκειμενικά.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είπα τίποτα τέτοιο.. απλά κάνω μια περιγραφή αυτού που έχω και του πως δουλεύει.όπως και τι αλλαγές έκανα και τι αποτέλεσμα πήρα. Τα συμπεράσματα που θα βγάλει κανείς είναι και λίγο υποκειμενικά.. :)

Παντως φιλε,εγω θα ηθελα ενα βιντεο με την καμερα καρφωμενη στην καρτα,χωρις το πλαινο,κια να ανεβαζεις στροφες.Θα εχουμε ενα βιντεο στο αρχειο,που ακομη δεν μπορω να βρω σε youtube.Θα βγαλω με αυτο τον τροπο,τα δικα μου συμπερασματα.

Ασε την καμπυλη και αυτα.Σε ρωτω.Υπο φυσιολογικες συνθηκες,η καρτα ξερα,οταν απο το 20% του fan,αυξανοντας στο 80%,εχεις αυτον τον θορυβο απο reference ψυκτρα;To θεωρω αδυνατον.Οσο καλη και να ειναι,υπαρχουν πραγματα,που ακομη δεν ξεπεραστηκανε απο την υπαρχουσα τεχνολογια.

Παντως οπως σου ειπα,απο αποψη θερμοκρασιων,αποκλειεται η reference να ειναι καλυτερη της custom.Απλα.

Τι μεταλο και διαμετρο ανεμιστηρων,και heatpipes εχει η τελευταια,και τι ΔΕΝ εχει η αλλη να λεμε μετα.

Να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...