Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το λοιπον, τελειωσαν τα benchmarks της 760 και σημερα ισως να προλαβω την 7950. Σκεφτομουν, αν και ειναι spoil αυτο που θα οω, οταν παραδωσω στον φιλο μου την 760,να πηγαινα και το σκληρο μου, για μια μινι συγκριση 6300 και 3570κ στα 4.3ghz both. Διοτι εβλεπα κατι παιχνιδια που επαιζε και εκτος οτι επαιζαν νερο, ειδα οτι πχ στο guild wars δουλεύανε και οι 6 πυρηνες, το ιδιο και στο Crysis3, 5 πυρηνες στο AC3 και Hitman κτλπα και ηθελα να δω αν θα παιξει καποιο ρολο αυτο. Οποτε ολα ισως να ειναι ετοιμα τεταρτη-πεμπτη που ξεκινάει και η αδεια μου.

Οσο αφορα την διαφορα με oc τον cpu, δυστηχως ή εγω εκανα κατι λαθος που δεν νομιζω ή τα παιχνιδια που παιρνουν καποιο gain στα fps ειναι απειροελαχιστα, συμφωνα τουλάχιστον με τα πρωτα δειγματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

HITMAN ABSOLUTION x2Msaa max out

 

Gtx 760 51fps

gy5e.jpg

 

ATi 7950 60fps

d7m2.jpg

 

είπα να αγοράσω το hitman να το έχω στη συλλογή μου, έτρεξα bench και έχω αυτά τα αποτελέσματα ( έχω όλα τα patch προφανώς) 

 

hitmaNERSUILTS_zps3205e13f.png

 

 

hmanset1_zps4a25cfd9.png

 

 

hmanset2_zps9c97f9ec.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον, τελειωσαν τα benchmarks της 760 και σημερα ισως να προλαβω την 7950. Σκεφτομουν, αν και ειναι spoil αυτο που θα οω, οταν παραδωσω στον φιλο μου την 760,να πηγαινα και το σκληρο μου, για μια μινι συγκριση 6300 και 3570κ στα 4.3ghz both. Διοτι εβλεπα κατι παιχνιδια που επαιζε και εκτος οτι επαιζαν νερο, ειδα οτι πχ στο guild wars δουλεύανε και οι 6 πυρηνες, το ιδιο και στο Crysis3, 5 πυρηνες στο AC3 και Hitman κτλπα και ηθελα να δω αν θα παιξει καποιο ρολο αυτο. Οποτε ολα ισως να ειναι ετοιμα τεταρτη-πεμπτη που ξεκινάει και η αδεια μου.

Οσο αφορα την διαφορα με oc τον cpu, δυστηχως ή εγω εκανα κατι λαθος που δεν νομιζω ή τα παιχνιδια που παιρνουν καποιο gain στα fps ειναι απειροελαχιστα, συμφωνα τουλάχιστον με τα πρωτα δειγματα..

5 πυρήνες στο AC3 ?

WTF ?

 

Μέχρι 2 πυρήνες βλέπει αυτό, θυμάμαι έκανα δοκιμές με τον 3570 σαν dual και σαν quad και έβγαζε ακριβώς τα ίδια frames και θυμάμαι έπεφταν τρελά παράπονα γι' αυτό το λόγο και κανένας δεν μπορούσε να κρατήσει 60άρια.

Το AC3 επειδή βλέπει μόνο 2 πυρήνες, θέλει γύρω στα 6Ghz για να κρατήσει 60άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ή αυριο, θα περασω απο τον φιλο μου που εχει το παιχνιδι και τον 6300, θα ξανακανω το τεστ και θα ανεβασω φωτο. Η καρτα εβλεπα οτι υπολειτουργουσε, πολυ σπανια πηγαινε 99%, κυριως 60-70% θα ελεγα.. Ημουν σε δασος και ειχα 25fps με την 7950 πανω.. Θα δοκιμασω να αλλαξω αναλυση εκεινη την στιγμη γιατι εχω feeling οτι τα fps θα παραμείνουν ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ άθλιο optimization το AC3..και ζητάει Ghz μιας και βλέπει μόνο 2 πυρήνες.

Ας ελπίσουμε ότι το επόμενο AC δεν θα είναι έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον, τελειωσαν τα benchmarks της 760 και σημερα ισως να προλαβω την 7950. Σκεφτομουν, αν και ειναι spoil αυτο που θα οω, οταν παραδωσω στον φιλο μου την 760,να πηγαινα και το σκληρο μου, για μια μινι συγκριση 6300 και 3570κ στα 4.3ghz both. Διοτι εβλεπα κατι παιχνιδια που επαιζε και εκτος οτι επαιζαν νερο, ειδα οτι πχ στο guild wars δουλεύανε και οι 6 πυρηνες, το ιδιο και στο Crysis3, 5 πυρηνες στο AC3 και Hitman κτλπα και ηθελα να δω αν θα παιξει καποιο ρολο αυτο. Οποτε ολα ισως να ειναι ετοιμα τεταρτη-πεμπτη που ξεκινάει και η αδεια μου.

Οσο αφορα την διαφορα με oc τον cpu, δυστηχως ή εγω εκανα κατι λαθος που δεν νομιζω ή τα παιχνιδια που παιρνουν καποιο gain στα fps ειναι απειροελαχιστα, συμφωνα τουλάχιστον με τα πρωτα δειγματα..

 

Αλλο εκμεταλεύονται και τους 6-πύρήνες και ΑΛΛΟ το LOAD BALANCING που κάνουν ...

 

Για να καταλάβεις αν τους εκμεταλεύεται όλους θα πρέπει να δεις πάνω από 50% σε όλους .... Αν βλέπεις τίποτα 60-40 στα modules γίνεται άλλο πράγμα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρήση μνήμης στο hitman μετά από λίγη ώρα παxνιδιού  , maxed out με 4x msaa και vsync το παιχνίδι είναι απολύτως playable με αυτές τις ρυθμίσεις (57-60fps στο fraps ) 

 

hitmanram_zps23688233.gif

 

 

κατά τα άλλα δε χρειάζεται η μνήμη με 2GB είμαστε μια χαρά  :rolleyes: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε msaa, από άποψη δύναμης το σηκώνει, από μνήμη λογικά θα τελικιάσει (αλλά δε ξέρω τι επίπτωση θα έχει στις επιδόσεις αυτό) 

 

θα δοκιμάσω κάποια στιγμη και 8msaa, λογικά θα είναι playable και εκεί 

 

θίγω αυτό το παιχνίδι, γιατί δεν είναι περίπτωση crysis που τα φίλτρα το κάνουν unplayable

εδώ το παιχνίδι ξεκάθαρα μπορεί να παιχτεί με τα πάντα όλα, απλά οι amd έχουν τη μνήμη που θέλουν αυτά (τα πάντα όλα), ενώ οι αντίστοιχες nvidia προφανώς όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...