Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gtx 760 gigabyte stock

hitman MsAAx4 max out τα υπολοιπα,και μετα απο 13 λεπτα gameplay στην πιστα TERMINUS εχουμε:

 

ea3.png

 

Δεν μπορω να πω πως δεν επαιξα καλα,ολα πολυ smooth μου φανηκαν,δεν μπορω να πω τα fps ομως :P (ειναι πανω απο 60 average στο ingame bench μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κι εγώ την terminus έπαιζα

 

ίσως είναι σαν τα windows το παιχνίδι που μόλις βλέπουν μνήμη απλώνονται για αυτό και απλώνεται στη δική μου κάρτα

 

όπως και να χει είναι επικίνδυνα ψηλά στην nvidia, αν έφτανε δηλαδή σε σημείο να την εξαντλήσει λογικά θα υπήρχαν και τα frame drops

 

τώρα το vsync που είχα εγώ ενεργοποιημένο δε νομίζω να έκανε διαφορά.. 

 

θα πάω και μία με 8 msaa να δω που μπορεί να φτάσει το πράγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε με 8msaa λοιπον.

πάλι 2300 έχω.. το θέμα είναι ότι στο 8 msaa αρχίζουν σημαντικές βουτιές στα frames

 

από κει που ήταν τελείως smooth στα 57-60, άρχισα να έχω 40αρια και γενικά την αίσθηση σαν να κάνει stuttering , οπότε αποκλείω το να συνεχίσω να παίζω με αυτές τις ρυθμίσεις 

 

λογικά πάντως το παιχνίδι όπου δει μνήμη "απλώνεται", ας δοκιμάσει και κάποιος άλλος με 79xx να μη φαίνεται ότι μόνο σε μένα τα κάνει αυτά :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

g60.png

 

Οτι ειπες πανω κατω,ημουν γυρω στα 40 μεσο ορο θα ελεγα,αλλα υπηρχαν στιγμες που επεφτα στα 25-28. γενικα θα ελεγα οτι ηταν ψιλο laggy η εμπειρια ή μαλλον ηταν αυτο το stuttering που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε εδώ έδωσε ότι είχε και δεν είχε μάλλον :lol:

 

το 88% gpu usage λές να είναι μπουκαλάκι από τη μνήμη, ή απλά σύμπτωση στο σημείο που δοκίμασες 

EDIT έχεις avg, όχι max, λάθος μου.. 

 

όπως και να χει αν και playable ήταν ενοχλητική η εμπειρία σε 8x και για την amd (αν και πήγαινε στο 99% ) , οπότε ας μην υπολογίσουμε αυτή τη περίπτωση 

 

το θέμα είναι ότι κατάφερες να τη ξεζουμίσεις από άποψη μνήμης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαίνεστε με την μνήμη, ίσως να είναι από τα παιχνίδια που όσο πιο πολύ βλέπουν, τόσο πιο πολύ χρησιμοποιούν..

Τα 2GB είναι αρκετά για 1080P, σιγά σιγά όμως θα πρέπει να στρεφόμαστε προς 3GB +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος χέστηκε για τα mods. Έλεος γαμώ.

 

Κάποιοι δε θα τα έλεγαν αυτά αν ήταν οι nVidia με 3GB VRAM και η AMD με 2GB.

 

Ό,τι «συμφέρει» τον καθένα (πού να είχε και κέρδος από αυτό). Ντροπή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι πως η μνήμη καλό είναι να υπάρχει 

 

και καλό και απαραίτητο είναι να υπάρχει σε high end και όχι ιδιαίτερα φθηνές κάρτες όπως η 770

 

και οκ στο 1080 ας πούμε ότι δεν παίζει θέμα και δύσκολα θα παίξει στο μέλλον, στη δική σου ανάλυση όμως phanispal τα 2 είναι λίγα φαντάζομαι και τα 3 ίσως κάποια στιγμή να είναι επίσης λίγα (θα μου πεις τότε δε θα έχει δύναμη η κάρτα, δεκτό ) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ας φτάσουμε στο σημείο να έχουν αρκετοί 1440p/1600p monitors, γιατί τώρα είμαστε στο σημείο που όσοι ενδιαφέρονται για mods είναι όσοι και εκείνοι που έχουν τέτοια monitors, και όσοι νοιάζονται για τα bundles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τώρα δε μιλάω για τους άλλους μιλάω με σένα και ρωτάω εσένα που έχεις αυτήν την ανάλυση

 

θα πήγαινες στην καλύτερη out of the box 760 που και πιο συμφέρουσα τιμή έχει και πιο δυνατή θα ήταν χωρίς να κάνεις τίποτα στην ανάλυση που είσαι; 

 

για μας στα 1080 είναι και πιο θεωρητική η κουβέντα, όπως είναι και τα mods (που εμένα δε με ενδιαφέρουν), όπως και τα bundles (που δε πήγα ποτέ να πάρω) 

 

για σένα όμως που έχεις τη γομαρο-27αρα και πρέπει σήμερα που μιλάμε να τα βγάλεις πέρα με την αναλύσή της ποια είναι η θέση σου πάνω στο ζήτημα της μνήμης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...