Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Gtx 760 OC 2gb Vs Gigabyte 7950 3gb : Συγκριτικο με Benchmarks


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως μην υποτιμάτε τόσο τη μνήμη και σε περασμένες γενιές που η amd έπαιζε σε 2 και η Nvidia σε 1.5 φάνηκε πως είχε δίκιο

 

Τα 3 της 7950 συμφωνώ ότι προς το παρόν ακούγονται άχρηστα, όμως ενδεχομένως να μην είναι στο μέλλον

 

Αυτή τη στιγμή τα 3 πάντως κάνουν τις amd καλύτερη επιλογή για crossfire για όποιον ενδιαφέρεται μιας και το σωστό είναι οι δύο κάρτες να προορίζονται για ανάλυση άνω του 1080p και το sli με 760 σίγουρα θα υστερεί σημαντικά λόγω μνήμης

φανηκε?

αρα συμφωνα με την λογικη σου η 6970 θα ηταν σε καλυτερη μοιρα απο την 580,κατι το οποιο δεν φαινεται,απο τα παρακατω

μεχρι και καρτες νεας γενιας πχ 7850 2g ειναι σε χειροτερη μοιρα

 

untitled-2.png

 

untitled-21.png

 

untitled-17.png

 

untitled-19.png

 

 

FC3_01-1.png

 

 

οσο για το cf/sli ας μας πει καλυτερα καποιος που εχει δοκιμασει και τα δυο,με πιο ειχε καλυτερη gaming εμπειρια και νομιζω την απαντηση θα την λαβεις πριν εμφανιστει η extra μνημη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κανονικα με το πραησ ντροπ που εκανε η Nvidia στην υποτιθεμενη "νεα" σειρα 7χχ επρεπε να πεσει μπουκοταζ(γιατι εκλεψε στην κυριολεξια τους αγοραστες της σειρας 6χχ) αλλα τεσπα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα με το πραησ ντροπ που εκανε η Nvidia στην υποτιθεμενη "νεα" σειρα 7χχ επρεπε να πεσει μπουκοταζ(γιατι εκλεψε στην κυριολεξια τους αγοραστες της σειρας 6χχ) αλλα τεσπα..

Να φαεi  μποϊκοτάζ επειδή κατέβασε την τιμή σε “refreshed” προϊόν?  Δλδ αν την τιμολογούσε +100€ θα ήταν όλα οκ? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κοκκινισω για εκει με βλεπω  ;)

υπονοεις κατι;;;

Να φαεi  μποϊκοτάζ επειδή κατέβασε την τιμή σε “refreshed” προϊόν?  Δλδ αν την τιμολογούσε +100€ θα ήταν όλα οκ? :huh:

ναι μπουκοταζ,γιατι αυτοι που αγορασαν 680 πριν κανα τριμηνο-πενταμηνο φαγανε πατατα.το σωστο θα ηταν να υπαρξει πραης ντροπ(σταδιακο|) και στις 6χχ.δε νομιζεις;

σα καταναλωτης μιλαω.ουτε κοκκινος ειμαι ουτε πρασινος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπονοεις κατι;;;

ναι μπουκοταζ,γιατι αυτοι που αγορασαν 680 πριν κανα τριμηνο-πενταμηνο φαγανε πατατα.το σωστο θα ηταν να υπαρξει πραης ντροπ(σταδιακο|) και στις 6χχ.δε νομιζεις;

σα καταναλωτης μιλαω.ουτε κοκκινος ειμαι ουτε πρασινος

αυτοι που αγορασανε 680 μια χαρα ειναι η καρτα τους, τωρα αμα του πιανει η τρελα και θελουν τιτανες και 780 δικο τους προβλημα,δεν νομιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπονοεις κατι;;;

ναι μπουκοταζ,γιατι αυτοι που αγορασαν 680 πριν κανα τριμηνο-πενταμηνο φαγανε πατατα.το σωστο θα ηταν να υπαρξει πραης ντροπ(σταδιακο|) και στις 6χχ.δε νομιζεις;

σα καταναλωτης μιλαω.ουτε κοκκινος ειμαι ουτε πρασινος

 

 

Γιατι τι επαθαν αυτοι που αγορασαν 680? Τους την εκαψε η Nvidia? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπονοεις κατι;;;

ναι μπουκοταζ,γιατι αυτοι που αγορασαν 680 πριν κανα τριμηνο-πενταμηνο φαγανε πατατα.το σωστο θα ηταν να υπαρξει πραης ντροπ(σταδιακο|) και στις 6χχ.δε νομιζεις;

σα καταναλωτης μιλαω.ουτε κοκκινος ειμαι ουτε πρασινος

 Και μένα σαν καταναλωτής μου φαίνετε μια χαρά τιμή,  ίσως αναγκάσει και την AMD να κατεβάσει λίγο τις τιμές σε 7950 οπότε όπως και να το δεις κάποιος που θέλει να αγοράσει τώρα κάρτα τον βολεύει, αν κάποιος έχει αγοράσει  ήδη με το σκεπτικό να την πουλήσει (χωρίς ουσιαστικό λόγο ειδικά αν μιλάμε για 670) ε οκ έχει πρόβλημα αλλά με αυτή την λογική δεν πάμε μπροστά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανηκε?

αρα συμφωνα με την λογικη σου η 6970 θα ηταν σε καλυτερη μοιρα απο την 580,κατι το οποιο δεν φαινεται,απο τα παρακατω

μεχρι και καρτες νεας γενιας πχ 7850 2g ειναι σε χειροτερη μοιρα...

Θες να πεις ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια όπως το StarCraft 2 που το 1.5 GB το έχουν για πλάκα;

 

Εκείνη την εποχή μου έλεγαν ότι και με 1γιγα θα ειμαστε οκ για 1080 και είχα πάρει 6950 με 1 πιστεύοντας το παραμυθάκι που λέτε τώρα ότι δε θα θέλω παραπάνω μνήμη και ότι πρώτα θα τελειώσει η δύναμη της κάρτας

Τελικά το 1 αποδείχτηκε λίγο και είχα διαρκώς πρόβλημα, όπως έχει αποδεχτεί ηδη και το 1.5 και προσπαθείς τώρα μας πεισεις κι από πάνω ότι με 2 σε ανάλυση άνω του 1080/1200p δε θα υπάρχει πρόβλημα με τα 2 του sli

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και μένα σαν καταναλωτής μου φαίνετε μια χαρά τιμή,  ίσως αναγκάσει και την AMD να κατεβάσει λίγο τις τιμές σε 7950 οπότε όπως και να το δεις κάποιος που θέλει να αγοράσει τώρα κάρτα τον βολεύει, αν κάποιος έχει αγοράσει  ήδη με το σκεπτικό να την πουλήσει (χωρίς ουσιαστικό λόγο ειδικά αν μιλάμε για 670) ε οκ έχει πρόβλημα αλλά με αυτή την λογική δεν πάμε μπροστά…

για αυτους που θελουν να πουλησουν μιλαω.αυτοι φαγαν τρελο κρεμασμα!πολυ χαμηλη μεταπωληση σε μικρο χρονικο διαστημα

η τιμη ειναι εξαιρετικη βεβαια.με 220€ περνεις τουμπανο δεν τιθεται θεμα

 

και μη μου απαντατε λες και ειμαι κοκκινος!το ξεκαθαρισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια όπως το StarCraft 2 που το 1.5 GB το έχουν για πλάκα;

 

Εκείνη την εποχή μου έλεγαν ότι και με 1γιγα θα ειμαστε οκ για 1080 και είχα πάρει 6950 με 1 πιστεύοντας το παραμυθάκι που λέτε τώρα ότι δε θα θέλω παραπάνω μνήμη και ότι πρώτα θα τελειώσει η δύναμη της κάρτας

Τελικά το 1 αποδείχτηκε λίγο και είχα διαρκώς πρόβλημα, όπως έχει αποδεχτεί ηδη και το 1.5 και προσπαθείς τώρα μας πεισεις κι από πάνω ότι με 2 σε ανάλυση άνω του 1080/1200p δε θα υπάρχει πρόβλημα με τα 2 του sli

ποιο?

σου εβαλα 5 σημερινους βαραβατους τιτλους με βαρια γραφικα και βλεπεις οτι δεν τιθεται θεμα μνημης αλλα πυρινα

μαλιστα σε καποιο τα παει καλυτερα η 560ti "οριακα"απο την 6970

 

συμπερασμα.Η 6970 αποδειχτικε καλυτερη αγορα απο την 580?

 

η 6950 η με 1 η με 2 ειναι για το ιδιο φουντο

 

οσο για το sli/cf καποιοι που εχουν δοκιμασει και τα δυο υποστηριζουν οτι εχουν δει μεχρι και 1γιγα λιγοτερο σε sli ασε που εχει λιγοτερα προβληματα

 

παρολα αυτα υπαρχει το +1 και κοστολογειται δεν το παραβλεπω αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο techpowerup εχει την 760 maximum 165w - 7950 179w

 

Στο Guru3d εχει την 760 168w - 7950 138w αλλα δεν ειναι η boost αλλα η 800αρα (οπως κι το techpowerup την 800αρα εχει)

 

Και απο site σε site  βλεπω τρομερες διαφορες στην καταναλωση της 7950 (απο 140w εως 220w) , ενω της 760 ειναι σταθερες +-10%.

 

Μη κοιτάς το Furmark.Δες σε κανονική χρήση.Όπως λες και εσύ οι περισσότερες υλοποιήσεις της 760 δεν είναι στα 980 core αλλά 100+mhz όπως και αντίστοιχα δε θα δεις 7950 με 1180 base πχ αλλά πιο χαμηλά.Για αυτό έκανα σύγκριση ref με ref με απλή και boost.Μεγάλο ρόλο παίζει και η υλοποίηση.Όπως είχα πει αν δε κάτσει κανείς να μετρήσει μόνος του δε μπορεί να'ναι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...