Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα συγρονισμού aftermarket ρουτερ σε γραμμή της HOL..


dr_papas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Anyway και το maximun bandwidth της γραμμης βλεπω παιζει σαν τρελο οποτε μια παει 6800 μία 5000 μία 4.100 pouline thanks που ασχοληθηκες με το προβλημα μου συνεχισε την καλη δουλεια!!

 

τωρα ειχα αποσυνδεση χωρις το λαπτοπ και ανεβηκε απο 3900 σε 4600 και εχω margin 7!! και μετα απο 10 δευτερα το margin ανεβηκε στα 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Anyway και το maximun bandwidth της γραμμης βλεπω παιζει σαν τρελο οποτε μια παει 6800 μία 5000 μία 4.100 pouline thanks που ασχοληθηκες με το προβλημα μου συνεχισε την καλη δουλεια!!

 

τωρα ειχα αποσυνδεση χωρις το λαπτοπ και ανεβηκε απο 3900 σε 4600 και εχω margin 7!! και μετα απο 10 δευτερα το margin ανεβηκε στα 12

αυτα με το νεο καλωδιο????αν ναι τοτε μαλλον ο οτε τεσταρε την γραμμη και επεσε στην καλη στιγμη της.αυτο ειναι το κακο οταν το προβλημα δεν ειναι μονιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι με το παλιο. Αλλα και με το νεο για καμια ωρα την ιδια συμπεριφορα ειχα. Αντε να τους πεισεις οτι δεν εισα ελεφαντας. Παω για δουλεια τα λεμε μετα αν ειναι και μας ερθει καμια ιδεα

 

 

Τωρα ταχυτητα 4.616 και margin 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε βλεπω για αλλο βρογχο και σε αλλη εταιρεια ετσι για να ξορκισουμε το κακο.



εκτος αν εχεις κανα γνωστο στον οτε να σου κανει καμια αλλαγη ζευγους.αλλιως σε βλεπω να περιμενεις vdsl απο τα kv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pouline σε μια ωρα συνδεσης βλεπω 1.622.000 fec errors στο download τι σημαινει αυτο?

αν τα μετραει σωστα ειναι καμποσα errors.ενταξει εχω δει και χειροτερες γραμμες που βγαζουν τρελλα a fec errors σε δεπτερολεπτα.εσενα σιγουρα φταιει α.οτι εισαι μακρυα και εχεις πολυ attenuation συν το margin σου που οταν πεφτει θα σου κανει παραπανω errors και επισης οταν χασεις συγχρονισμο θα σου προσθεσει errors στα counters εκτος αν το εχουν βαλει να κανει auto reset μετα απο disconnect Που το κοβω χλωμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια οταν το laptop ειναι κλειστο και κανω επνεκινηση στο ρουτερ κλειδωνω στα 5.600 με att rate στα 6.900. Οταν συνδεεται με wifi μονο αυτο το laptop (ολες οι αλλες συσκευες παιζουν κανονικα - κινητα - λαπτοπ) η ταχυτητα σε 5 δευτερα εχει παει στα 4.000 και max 4.800. Αυτο συμβαινει και με τα δυο ρουτερ. ΜΕχρι και φορματ εκανα στο φορητο απο vista που ειχε εβαλα τα 7αρια και παλι τα ιδια. Τι αλλο παρατηρησα. Ρυθμιζω το ρουτερ να παιζει χειροκινητα στο καναλι 7 πχ και μολις συνδεεται ο φορητος βλεπω οτι ξαναγυρναει στο auto μονο του και στο κανακι 1. Με τις ρυθμισεις της καρτας δικτυου wifi του φορητου επαιξα αλλα τζιφος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια οταν το laptop ειναι κλειστο και κανω επνεκινηση στο ρουτερ κλειδωνω στα 5.600 με att rate στα 6.900. Οταν συνδεεται με wifi μονο αυτο το laptop (ολες οι αλλες συσκευες παιζουν κανονικα - κινητα - λαπτοπ) η ταχυτητα σε 5 δευτερα εχει παει στα 4.000 και max 4.800. Αυτο συμβαινει και με τα δυο ρουτερ. ΜΕχρι και φορματ εκανα στο φορητο απο vista που ειχε εβαλα τα 7αρια και παλι τα ιδια. Τι αλλο παρατηρησα. Ρυθμιζω το ρουτερ να παιζει χειροκινητα στο καναλι 7 πχ και μολις συνδεεται ο φορητος βλεπω οτι ξαναγυρναει στο auto μονο του και στο κανακι 1. Με τις ρυθμισεις της καρτας δικτυου wifi του φορητου επαιξα αλλα τζιφος..

δεν μπορω να σκεφτω τι γινεται.οπως ειπα για το τυπικο κλεισε το UpnP στο ρουτερ.θα σου λεγα να κλεισεις και το wds αλλα θελει cli για να γινει στο thomson.

 

 

Και επισης οταν συνδεεται το margin πεφτει στο 6 και το σκυλι το thomson κραταει ακομα!

ειναι απο τα πιο σταθερα σε χαλια γραμμες.ακομα και με μικροτερο margin κραταει την γραμμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Update της καταστασης μου:

 

Μετα από σκεψη οτι μπορει να φταιει ο δαιμονισμενος φορητος τον πηρα και τον πηγα στο απιτι της μανας μου που εχει συνδεση adsl και μολις τον ανοιξα χωρις να κανω κατι επεσε το ιντερνετ!! Βλεπω snr στο 4 db!!. Αρα λεω κατι παιζει πηγα σε τεχνικο και καπου βραχυκυκλωνει η μητρικη και μπλοκαρει να παντα. Δεν παιρνει κατι. Μεχρι και ασυρματο usb wifi δοκιμασα πριν και τα ιδια εκανε. Ασύμφορης λοιπον της επισκευής του πηγα και πηρα ενα καινουριο φορητο και ως δια μαγειας ολα λυθηκαν!! Η ταχυτητα συγχρονισμου μου ειναι πλεον καρφωμενη στα 7.000 kbps εδω και πεντε μέρες χωρις αποσυνδεση και με 43 db line attenuation!!

Το μόνο που μενει να δοκιμασω ειναι το aftermarket router tp-link τωρα να δω αν συγχρονιζει μετα τις δαιμονισμενες παρεμβασεις τους 6ετους και πλεον παλαιου φορητου μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update της καταστασης μου:

 

Μετα από σκεψη οτι μπορει να φταιει ο δαιμονισμενος φορητος τον πηρα και τον πηγα στο απιτι της μανας μου που εχει συνδεση adsl και μολις τον ανοιξα χωρις να κανω κατι επεσε το ιντερνετ!! Βλεπω snr στο 4 db!!. Αρα λεω κατι παιζει πηγα σε τεχνικο και καπου βραχυκυκλωνει η μητρικη και μπλοκαρει να παντα. Δεν παιρνει κατι. Μεχρι και ασυρματο usb wifi δοκιμασα πριν και τα ιδια εκανε. Ασύμφορης λοιπον της επισκευής του πηγα και πηρα ενα καινουριο φορητο και ως δια μαγειας ολα λυθηκαν!! Η ταχυτητα συγχρονισμου μου ειναι πλεον καρφωμενη στα 7.000 kbps εδω και πεντε μέρες χωρις αποσυνδεση και με 43 db line attenuation!!

Το μόνο που μενει να δοκιμασω ειναι το aftermarket router tp-link τωρα να δω αν συγχρονιζει μετα τις δαιμονισμενες παρεμβασεις τους 6ετους και πλεον παλαιου φορητου μου..

μαρεσει που λες στην αρχη μετα απο σκεψη οτι ΜΠΟΡΕΙ να φταιει ο φορητος.αφου εσυ ειπες οτι το προβλημα γινεται μονο οταν συνδεθει ο φορητος στο ιντερνετ.:P.πετυχες στο One in a million problem.πετατο απο το παραθυρο το καταραμενο το laptop σου εχει φαει τα σωθικα με τοσο παιδεμα.απλα δεν στεκει ρε γαμοτο λογικα οτι και να εχει παθει το φορητο να επηρεαζει κατι το οποιο παιζει ασυρματα.στην πραξη ναι γινεται αλλα στην θεωρια ειναι κουφο.μου θυμιζει καποιον που οταν συνδεε το λαπτοπ στο μετασχιματιστη του επεφτε το νετ.αλλου κουφο απο εκει.αλλαξε μετασχηματικστη και ολα οκ.ειναι λιγο psycho.δοκιμασε και το tp link γιατι δεν γραφεις αμα το εχεις δοκιμασει χωρις το φορητο η οχι.αν και το thomson γα το 43 attenuation που εχεις το θεωρω οτι πιο stable.επισης και το Netgear πολυ καλο αλλα δεν εγγυωμαι οτι θα παιξει rock stable με την γραμμη σου.δεν γραφω αλλα διοτι δεν ξερω πλεον ποιο ρουτερ εχεις και ποιο εχεις δοκιμασει χωρις το παραξενο φορητο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pouline το ξερω ότι ειναι απο τα πιο περιεργα κουφα πραγματα αλλα μολις το ειδα και στη συνδεση της μανας μου γελουσα απο τα νευρα μου. Απενεργοποιησα και το wifi του φορητου και αγορασα usb wifi και λεω γλίτωσα αλλα μολις συνδεθηκα τα ιδια!!. anyway βρηκα αφορμη να αγορασω καινουριο γιατι το hp μετρουσε 6+ χρόνια!! Πιστευω ψιλοκαλα κρατησε. To tp-link εξακολυθει να μην παιζει, δεν διαβαζει adsl καθολου, προσπαθει να συγχρονισει αναβοσβηνοντας και μετα τίποτα σβήνει, ημουν με το netfaster iad 2 εδω και εξι μερες χωρις αποσυνδεδη στα 6.800 και σημερα το πρωι του τραξηξα ενα reboot και βλέπω τώρα σχεδον 7.300!! :fear: :fear:  Ενα καινούριο είναι οτι χτες το ρουτερακι εκανε επανεκίνηση μονο του κανα δυο φορες (αναψαν τα λαμπακια κοκκινα) μηπως ειναι απο την ζεστη? Ειναι ενος μηνα το netfaster απο αντικατασταση. Το thomson δεν το εχω δοκιμασει ακομα αφου το αλλο παιζει καλα και τα 7.000 μου φτανουν και μου περισσεουν εστω να βλεπω κανα video χωρις διακοπες στον ενα και στον αλλο να σερφαρει καποιος!! Τι ζήτησα πια?? αυτά μονο....

 

Κατι αλλο που ειδα είναι οτι το noise margin στο up/down ειναι το ίδιο στα 9db? Ετσι πρεπει να είναι? Δεν ειχα προσεξει ποτε το νούμερο στο upstream να πω την αληθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πως ειναι καλυτερα να χτυπαει το ρουτερ ο αερας η να τραβαει το ζεστο αερα προς τα εξω? Υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με τη θυρα usb του ρουτερ που παιρνω ρευμα? Το ανεμιστηρακι παντως το εβγαλα απο μία βαση φορητου που ειχα και δουλευε με usb,φανταζομαι 5v ειναι αν και δεν εγραφε πανω.Δουλευει παντως αρκετα γρηγορα.

post-123470-0-64631700-1375686259_thumb.jpg

post-123470-0-00472800-1375688062_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pouline το ξερω ότι ειναι απο τα πιο περιεργα κουφα πραγματα αλλα μολις το ειδα και στη συνδεση της μανας μου γελουσα απο τα νευρα μου. Απενεργοποιησα και το wifi του φορητου και αγορασα usb wifi και λεω γλίτωσα αλλα μολις συνδεθηκα τα ιδια!!. anyway βρηκα αφορμη να αγορασω καινουριο γιατι το hp μετρουσε 6+ χρόνια!! Πιστευω ψιλοκαλα κρατησε. To tp-link εξακολυθει να μην παιζει, δεν διαβαζει adsl καθολου, προσπαθει να συγχρονισει αναβοσβηνοντας και μετα τίποτα σβήνει, ημουν με το netfaster iad 2 εδω και εξι μερες χωρις αποσυνδεδη στα 6.800 και σημερα το πρωι του τραξηξα ενα reboot και βλέπω τώρα σχεδον 7.300!! :fear: :fear:  Ενα καινούριο είναι οτι χτες το ρουτερακι εκανε επανεκίνηση μονο του κανα δυο φορες (αναψαν τα λαμπακια κοκκινα) μηπως ειναι απο την ζεστη? Ειναι ενος μηνα το netfaster απο αντικατασταση. Το thomson δεν το εχω δοκιμασει ακομα αφου το αλλο παιζει καλα και τα 7.000 μου φτανουν και μου περισσεουν εστω να βλεπω κανα video χωρις διακοπες στον ενα και στον αλλο να σερφαρει καποιος!! Τι ζήτησα πια?? αυτά μονο....

 

Κατι αλλο που ειδα είναι οτι το noise margin στο up/down ειναι το ίδιο στα 9db? Ετσι πρεπει να είναι? Δεν ειχα προσεξει ποτε το νούμερο στο upstream να πω την αληθεια..

ειναι οι στιγμες που καταργουνται ολοι οι νομοι της φυσης και δεν ξερεις αν πρεπει να γελασεις η να κλαψεις.το tp link μπορει οκ να μην την παλευει με την γραμμη σου.εφοσον ειχες κανει firmware κτλ δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.μπορει το ρουτερ να σου κανει restart για 2-3 λογους.α.προβλημα μετασχηματιστη.να μην δινει σωστη ταση.β.προβλημα του ιδιου του ρουτερ.γ.θερμοκρασια.αν θες δοκιμασε και το Thomson.ειναι πολυ καλο.απλα βαλτου και πιο νεο firmware.τωρα ειτε 6800 ειτε 7.300 δεν αλλαζουν πολλα.μπορει στο επομενο reboot να ξαναδεις 6800 .ισως κανει μικρο πανω κατω η γραμμη.δες μηπως δωσει πιο πανω η πιο σταθερα το Thomson.ναι επειδη εισαι μακρια δεν ειναι παραξενο να βλεπεις 9 και 9 στο margin.

 

Παιδιά πως ειναι καλυτερα να χτυπαει το ρουτερ ο αερας η να τραβαει το ζεστο αερα προς τα εξω? Υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με τη θυρα usb του ρουτερ που παιρνω ρευμα? Το ανεμιστηρακι παντως το εβγαλα απο μία βαση φορητου που ειχα και δουλευε με usb,φανταζομαι 5v ειναι αν και δεν εγραφε πανω.Δουλευει παντως αρκετα γρηγορα.

οπως και να το βαλεις την δουλεια του θα την κανει.εγω θα το εβαζα να φυσαει αλλα και να τραβαει να το βαλεις παλι καλο θα του κανεις.εφοσον δουλευε Usb ηδη το φαν δεν νομιζω να εχεις θεμα.μικρο fan ειναι αλλωστε.ναι για ναπαιρνει απο Usb 5 volt παιζει.αλλοι παιρνουν πανω απο το pcb του ρουτερ.θα δεις τωρα αν θα ξανακανει Reboot.αμα κανει ειναι αλλο το προβλημα οποτε η βαζεις το Thomson η αν και σπανιο αλλα το λεω μπορει να επηρεαζουν τα υπολοιπα pvc.οποτε μπες στο ρουτερ και σβησε τα παντα εκτος απο το 8/35 του ιντερνετ.καπου σε καποια Pvc καρτελλα θα ειναι.μπορει να εχει 8/36 8/37.αν δενεχεις voip τηλεφωνια η iptv δεν χρειαζονται αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα η συνδεση μου παροτι εχω μεγαλη αποσταση ηταν ακομα και οταν συγχρονιζα χαμηλα παρα πολυ σταθερη και ειναι και τωρα. Δεν εχω καθολου αποσυνδεσεις. Μπορει να παει σερι και 15 μερες χωρις αποσυνδεση. Σημερα ολη μερα με το ανεμιστηρακι δεν επανεκινησε το ρουτερ επαιξε καλα. Τα pvc 8/36 και 8/37 δεν απενεργοποιουνται τα εχει κλειδωμενα η hol. Επειδη λυπαμαι το thomson να καει καλοκαιριατικα γιατι δεν εχει usb θυρα και δεν θελω να βαλω μετασχηματιστη στο ανεμιστηρακι ουτε να κανω παντεντες ανοίγοντας το ρουτερ θα αφησω το netfaster να δροσίζεται και μολις φθινοπωριασει θα πεταξω πανω το thomson!! B) :cool:

 

Εξάλλου ειναι τα μονα δυο που παιζουν στη γραμμή μου γιατι netgear και tp-link δαιμονίστηκαν απο τον φορητο και δεν παιζουν!! Ουτε ριχνω αλλα λεφτα πλεον να κανω πειραματισμους με ρουτερ να δω ποιο δουλευει. Οσο πιανει στον κατω οροφο πιανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...