Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

viper2005, πες μου σε παρακαλω λιγο παραπανω για το θεμα των αγγλικων, πως το χειριστηκες.
Ενω λοιπον στη σελιδα του unversityadmissions μιλανε για τα γνωστα 'φρουτα' των τελευταιων ετων, ielts, toefl, esol και κατι τετοια, εσυ εστειλες με δικη σου πρωτοβουλια το Proficiency?
Και το δεχτηκαν, το περασαν στο συστημα οτι εισαι ok, εχεις επαρκεια αγγλικων, διχως αλλες διατυπωσεις;
Πες μου πως το χειριστηκες και τι αντιμετωπισες σε σχεση με το θεμα αγγλικων, των απαιτησεων τους, και του Proficiency που εχεις.


 

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Applying-for-studies/English-requirements/Internationally-recognized-English-test/ 

 


Cambridge Michigan Language Assessments


Michigan English Language Assesment Battery (MELAB), for English 6, minimum score of 90
Univ

University of Michigan, Examination for the Certificate of Proficiency in English (ECPE)
Submitting your Michigan test results
A copy of your test results should be sent to University Admissions. The copy must be certified. This means that another person must sign their name, print their name and provide their telephone number on each document copy you submit. This person, by signing, is certifying that the copy you submit is an exact copy of the original. A friend, relative or government official can provide this certification for you.

 

 

 

Ευχαριστω για τη διευκρινηση

Λεει οτι μπορω να στειλω, δεχονται και το Proficiency του Michigan; Δεν χρειαζεται να δωσω κανενα αλλο τεστ?

Αν ειναι ετσι, μαλλον τοτε εγω ειχα παρανοησει το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι...

Εγω απλώς τους έστειλα όσο πιο πολλά χαρτια μπορούσα. Κάποια χαρτια ακόμα και τώρα δεν τα δέχονται γιατι παίρνω μηνύματα κατα καιρούς.

Επίσης

Δεν εχω ξεκινήσει το master ακόμα αλλα σε κάποια προγράμματα που θυμήθηκα και έκανα admission, τα αγγλικά αγγίζουν το, proper-posh επίπεδο.

 

Τώρα μου έσκασε φλασια. Ουτε στην Ιρλανδία είχανε πρόβλημα με το prof μου και ας ήταν σε business discipline το μεταπτυχιακο μου...

 

*το prof το έστειλα αθεωρητο (απλή φωτοτυπία Α4)

** σε δικηγόρο πήγα μόνο για τα χαρτια της ΤΕΣ, ΤΕΕ, επειδη σε κάποια μαθήματα δεν δοχοντουσαν το χαρτί του ΕΑΠ (uni)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ξεκινήσει το master ακόμα αλλα σε κάποια προγράμματα που θυμήθηκα και έκανα admission, τα αγγλικά αγγίζουν το, proper-posh επίπεδο.

 

 

Τι είναι "proper-posh" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...

Εγω απλώς τους έστειλα όσο πιο πολλά χαρτια μπορούσα. Κάποια χαρτια ακόμα και τώρα δεν τα δέχονται γιατι παίρνω μηνύματα κατα καιρούς.

Επίσης

Δεν εχω ξεκινήσει το master ακόμα αλλα σε κάποια προγράμματα που θυμήθηκα και έκανα admission, τα αγγλικά αγγίζουν το, proper-posh επίπεδο.

 

Τώρα μου έσκασε φλασια. Ουτε στην Ιρλανδία είχανε πρόβλημα με το prof μου και ας ήταν σε business discipline το μεταπτυχιακο μου...

 

*το prof το έστειλα αθεωρητο (απλή φωτοτυπία Α4)

** σε δικηγόρο πήγα μόνο για τα χαρτια της ΤΕΣ, ΤΕΕ, επειδη σε κάποια μαθήματα δεν δοχοντουσαν το χαρτί του ΕΑΠ (uni)

 

Δηλαδη εστειλες οσα περισσοτερα μπορουσες, εστω κι αν δεν τα ζητουσαν;

Πχ να στειλω και τα σεμιναρια του coursera που εχω κανει; (ειναι και αγγλοφωνα παρεπιπτοντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εστειλες οσα περισσοτερα μπορουσες, εστω κι αν δεν τα ζητουσαν;

Πχ να στειλω και τα σεμιναρια του coursera που εχω κανει; (ειναι και αγγλοφωνα παρεπιπτοντως)

Προφανώς, μιας και διάβασα τις περιπέτειες του drlo (κάποια εξάμηνα πριν).

 

Για το coursera.

Υπήρχε ένας εδώ μέσα που υποστήριζε οτι του ζητήσανε απο το σουηδικό uni να παρακολουθήσει κάποια μαθήματα στο coursera και να τους στείλει το certified track αποδεικτικό.

 

Δεν ξέρω τι ισχύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, μιας και διάβασα τις περιπέτειες του drlo (κάποια εξάμηνα πριν).

 

Για το coursera.

Υπήρχε ένας εδώ μέσα που υποστήριζε οτι του ζητήσανε απο το σουηδικό uni να παρακολουθήσει κάποια μαθήματα στο coursera και να τους στείλει το certified track αποδεικτικό.

 

Δεν ξέρω τι ισχύει...

 

Από όσο θυμάμαι αυτό με το  coursera δε το περάσανε ως αποδεικτικό.

 

από όσο θυμάμαι του το ζήτησε το πανεπιστήμιο που τον είχε κάνει "conditionally admitted" ή κάτι τέτοιο. Δηλαδή ήταν διαδικασία έξω από την κεντρική. Ίσως το κάνανε και σε όλους τους υποψηφίους.

 

Aυτός που θα πάρει στη κεντρική υπηρεσία το "χαρτί" του Coursera ΄μάλλον θα το αγνοήσει.

 

 

Από την άλλη στείλε ότι θες και ασ'τους να κρατήσουν ότι νομίζουν. Δε θα σε χρεώσουν "με το κομμάτι"

 

 

FYI

 

Όταν ενδιαφερόμουν και ένα "finance" πρόγραμμα στο Lund που ζητούσε νομίζω 90 ECTS business και κάποια συγκεκριμένα σε corporate finance, είχα επικοινωνήσει με το Lund καιρώτησα αν, παρότι το πτυχίο μου που έχει μετρήσει μέχρι τώρα είναι engineering θα μπορούσα να καλύψω αυτές τις προϋποθέσεις από το ΜΒΑ μου και επαγγελματικές εξετάσεις (CFA, FRM) η απάντηση ήταν

 

1. To MBA μου κατά πάσα πιθανότητα δε μετράει γιατί κατά κανόνα δε μετράνε τα ΜΒΑ - και πιθανότατα δεν έχει καταχωρηθεί από τη κεντρική υπηρεσία

 

2. Οι επαγγλεματικέες εξετάσεις επίσης δε μετράνε, ασχέτως κύρους/τύπου/χώρας/οργανσισμού ... μόνο ακαδημαικοί τίτλοι.

 

(δυστυχώς τη έχω σβήσει την απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν μετράνε τα MBA?

 

Δε ξέρω.

 

Ίσως τα θεωρούνε περισσότερο "επαγγλεματικά" πτυχία παρά "ακαδημαϊκά" .... (και ως ένα βαθμό ίσως έχουν δίκιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει κανενα ξενο φορουμ για συζητηση ειδικα για θεματα σπουδων εξ'αποστασεως;

 

γενικα και αοριστα ή ψαχνεις κατι συγκεκριμενο;

 

in other news

 

ειχε καιρο να μου στειλει email το universityadmission και μπαινω και βλεπω αυτο μαζι με πολλα αλλα...

YpLAliW.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα και αοριστα ή ψαχνεις κατι συγκεκριμενο;

 

in other news

 

ειχε καιρο να μου στειλει email το universityadmission και μπαινω και βλεπω αυτο μαζι με πολλα αλλα...

YpLAliW.png

 

Λογικό,

 

Θα πρέπει να περάσεις το Italian I πρώτα (ή όπως αλλιώς λέγεται).

 

και εμένα μου είχε βγει όταν μάθημα εαρινού εξαμήνου είχε προαπαιτούμενο κάποιο του χειμερινού.

 

Αν αργήσει να καταχωρηθεί ο προηγούμενος βαθμός σου λογικά θα γίνεις Conditionally Admitted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό,

 

Θα πρέπει να περάσεις το Italian I πρώτα (ή όπως αλλιώς λέγεται).

 

και εμένα μου είχε βγει όταν μάθημα εαρινού εξαμήνου είχε προαπαιτούμενο κάποιο του χειμερινού.

 

Αν αργήσει να καταχωρηθεί ο προηγούμενος βαθμός σου λογικά θα γίνεις Conditionally Admitted

 

λογικο.  

Ερωτηση

Θα πρεπει να ξανακανω admit στο universityadmission και στο dalarna?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...