Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, δυστυχως ειμαι αγχωδης γενικοτερα, αγχωνομαι ευκολα.

Και για να πω και κατι ακομη, δηλωτικο της γενικοτερης καταστασης βεβαια, αλλα ειναι και θεμα πως το αντιμετωπιζει ο καθενας, εμενα αυτη η 'κριση' που περναμε (στη χωρα μας, οικονομικη, εργασιακη, κοινωνικη, κλπ), με εχει κανει να θελω να αποκτησω οσο το δυνατον περισσοτερα εφόδια, για να ειμαι οσο το δυνατον καλυτερα προετοιμασμενος για το δυσκολο μελλον που ερχεται. Οποτε, θα θελα, σε αυτη την πορεία μου που είναι έτσι κι αλλιως δύσκολη (έλλειψη χρόνου, άγχος κλπ), να έχω όσο το δυνατόν λιγότερες αστοχίες.

Γι'αυτο και εχω και εξτρα αγχος, και ψαχνομαι να δω αν τα κάνω σωστά, πως μπορω να τα χειριστώ καλύτερα κλπ.

 

Late application ηταν, εντος προθεσμιας μεν (οπως καταλαβαινω), late application δε...

Στην προσωπική μου σελιδα μεχρι ωρας δεν βλεπω κατι καπου που να λεει "supporting documents received on... και ημερομηνία", και μαλιστα εστειλα ενα πακετο αρχές Ιουνη, και ένα δεύτερο πακέτο χαρτιών τέλη Ιούνη.

Δεν θα επρεπε να βλεπω καπου αυτη την ενδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά θα λέει κάπου "Your documents were received:..." 

το late application δεν έχει να κάνει με εσένα, έχει να κάνει με το πότε θα ασχοληθέι το πανεπιστήμιο.

Αν και νομίζω το έχω ξαναπει, οι Σουηδοί δεν είναι ρομπότ σαν άλλους βόρειους λαούς, είναι γενικά χαλαροί... είχαν και midsommar να γιορτάσουν πριν λίγο καιρό... διακοπές τώρα.. λίγο fika (coffee break κοινώς)... οπότε μην αγχώνεσαι!

Εφόσον έστειλες τα χαρτιά σου πριν το deadline, θα περαστούν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, τωρα που ειδα και το screenshot, το εντοπισα. Ακομη αρχες Ιουνη γραφει, για το πρωτο πακετο δηλαδη, οποτε για το δευτερο πακετο παροτι το tracking λεει οτι εφτασαν Σουηδια απο την Παρασκευη, μαλλον δεν τα κοιταξαν ακομη, αλλιως θα εβλεπα ημερομηνια απο τελη Ιουνη, ή Ιουλιο.

Να υποθεσω οτι στο "Your documents were received:..."  γραφει παντα, την τελευταια/πιο προσφατη αποστολη χαρτιων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου κάτι. Αν λείπει κάτι απο τις προϋποθέσεις εισαγωγής ενός master, αν κατι σου διεφυγε ή νομισες ότι δεν χρειάζεται, σε ειδοποιούν με καποιο μηνυμα ότι 'πρεπει να μας στειλεις αυτο το έγγραφο΄' αφού εχεις κάνει πρωτα την αίτηση, ή δεν σου λενε τιποτε και μετα μπορει να σου πουν, 'κοβεσαι επειδη δεν μας εστειλες αυτο το εξτρα χαρτι που απαιτουσε το master'?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους βλεπω στο universityadmissions για την αιτηση μου, 'in progress'.
Μαλλον ειμαι σε καλο δρομο!

:)

 

Πείτε μου κάτι. Αν λείπει κάτι απο τις προϋποθέσεις εισαγωγής ενός master, αν κατι σου διεφυγε ή νομισες ότι δεν χρειάζεται, σε ειδοποιούν με καποιο μηνυμα ότι 'πρεπει να μας στειλεις αυτο το έγγραφο΄' αφού εχεις κάνει πρωτα την αίτηση, ή δεν σου λενε τιποτε και μετα μπορει να σου πουν, 'κοβεσαι επειδη δεν μας εστειλες αυτο το εξτρα χαρτι που απαιτουσε το master'?

 

Ξέρει κανείς;

Ισως ακουγεται χαζη η ερωτηση, αλλα αν απο ανθρωπινο λαθος εσυ δεν στειλεις, αυτοι δεν σου πουν, μετα bye bye master...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρει κανείς;

Ισως ακουγεται χαζη η ερωτηση, αλλα αν απο ανθρωπινο λαθος εσυ δεν στειλεις, αυτοι δεν σου πουν, μετα bye bye master...

 

Ναι φυσικά.

Εχω χάσει άπειρα courses ετςι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι σου λείπει χαρτί.

 

Σε "κόψαν"

 

Αυτό σημαίνει

 

1.

Τα χαρτιά σου (και το πτυχίο σου που πήγε τη 2η φορά) "περάστηκαν". Τουλάχιστον ως προς αυτό (που ήταν ο 1ος σκοπός σου "πέτυχε")

 

2.

Το γιατί σε κόψαν μπορεί απλά να κάνανε μαλακία και να θέλανε να δουν απολυτήριο λυκείου (που αυτό είναι τα basic) και είδανε πτυχίο και δε σε πιάσανε στο "target group" τους. Πολλές φορές διάφορα προγράμματα/μαθήματα σου δείνουν "waiver" του basic eligibility αν δουν πρυχίο αλλά αυτό δεν είναι δεδομένο.

 

λένε πχ:

 

  • -You have been granted an exemption from the general requirements for preparatory/basic level studies. The decision only applies to this programme/course, this semester.

 

Δε χάνεις κάτι με το να στείλεις ένα ευγενικό email στο admission office να σου εξηγήσουν το σκεπτικό τους. Στο παρελθόν έχει "πιάσει" σε εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στειλω. Ελπιζω να απαντησουν. Το μεσημερι ειχα στειλει σε πανεπιστημιο, (πριν δω την κεραμίδα-unqualified), και τωρα το βραδυ μου ηρθε απαντηση:

"I do not see any applications before the central admission assess that. I only receive applications that are assessed to be complete and qualified. "

Αρα απο εκει δεν μπορω να περιμενω, προς ωρας, μια λεπτομερεστερη πληροφορηση.

 

Ελπιζω να εχω μια απαντηση απο το universityadmissions.

 

Παντως λες το θετικο της υποθεσης, ειναι οτι τα χαρτια περαστηκαν, εστω και ως unqualified, δηλαδη για να φτασουν ως εκει, ε τοτε τα περασαν. Καταλαβαινω, αν και λιγο παραδοξη λογική.

Πιο ησυχος δεν θα ημουν, αν με ειχαν qualified?

 

Αν ειμαι unqualified ειδικα για το εν λογω μαθημα δεν με πειραζει, αρκει μην λειπει κατι σημαντικο και κοπω και στο μελλον για τον ιδιο λογο.

 

Με προβληματιζει βεβαια η εκφραση τους 'general entry requirements'.

General δεν σημαινει οτι δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο μαθημα, αλλα με γενικη προϋποθεση εισαγωγης; Λαθος καταλαβαινω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στειλω. Ελπιζω να απαντησουν. Το μεσημερι ειχα στειλει σε πανεπιστημιο, (πριν δω την κεραμίδα-unqualified), και τωρα το βραδυ μου ηρθε απαντηση:

"I do not see any applications before the central admission assess that. I only receive applications that are assessed to be complete and qualified. "

 

το "and qualified" δεν το καταλαβαίνω. Το "complete" ναι. Ίσως εννοεί κάτι άλλο

Πάντα είχα την εντύπωση ότι το Qualified/Unqualified το αποφασίζει το uni και όπως σου είπα μου έχει τύχει να αλλάξει μετά από mail

Δε νομίζω να το έβαλε η κεντρική υπηρεσία

 

 

Αρα απο εκει δεν μπορω να περιμενω, προς ωρας, μια λεπτομερεστερη πληροφορηση.

 

Ελπιζω να εχω μια απαντηση απο το universityadmissions.

 

Μπα...

 

 

Παντως λες το θετικο της υποθεσης, ειναι οτι τα χαρτια περαστηκαν, εστω και ως unqualified, δηλαδη για να φτασουν ως εκει, ε τοτε τα περασαν.

 

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω , και ξέρω.

 

Καταλαβαινω, αν και λιγο παραδοξη λογική.

Πιο ησυχος δεν θα ημουν, αν με ειχαν qualified?

 

Δε νομίζω ως προς το ότι περάστηκαν κάνει διαφορά.

 

Αν ειμαι unqualified ειδικα για το εν λογω μαθημα δεν με πειραζει, αρκει μην λειπει κατι σημαντικο και κοπω και στο μελλον για τον ιδιο λογο.

 

Με προβληματιζει βεβαια η εκφραση τους 'general entry requirements'.

 

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Applying-for-studies/Entry-requirements/Bachelors-level-requirements/

 

Για να σου ανάψω "φυτιλιές" .... λες να μη δεχθηκαν το ECPE ? ... Δε νομίζω

 

 

General δεν σημαινει οτι δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο μαθημα, αλλα με γενικη προϋποθεση εισαγωγης; 

 

Ja

 

Λαθος καταλαβαινω;

 

Nej

 

 

Είσαι λίγο γκαντεμάκος :)

 

 

btw:

 

Δε ξερω πως είνια όταν δεν γίνεσαι δεκτός απλά επειδή "you didn't make the cut" που λένε και οι αμερικάνοι.

 

Ίσως απλά να σημαίνει αυτό.

 

 

Μπορώ να σκεφτώ και άλλους "κουφούς" συνδυασμούς ... πχ αφού δεν έστειλες απολυτήριο λυκείου μπορεί να σε πιάσαν ότι θες γνώσεις μαθηματικών λυκείου (δες το link) ... το πυχίο της Παντείου είχε φαντάζομαι μαθηματικά μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα mail στο universityadmissions.
Δηλαδη αν δεν μου απαντησουν θα μεινω για παντα με την απορια;
Δεν οφειλουν να μου διευκρινησουν, που ακριβως εντοπιζουν το προβλημα με τα χαρτια μου;
Υπαρχει εναλλακτικος τροπος να το εξακριβωσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενα course η ενδειξη ειναι 'unqualified', υπαρχει περιπτωση να εχει γινει και κανενα χειριστικο/ανθρωπινο λαθος, το οποιο να διορθωνεται αν βρεθει; Ή ειναι 'τελεσίδικο';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...