Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν εχω μπει ακομα στο σουηδικο master για να δω ποιοτητα αλλα απο τα υπολοιπα σουηδικα μαθηματα που ειμαι μελος, μπορω να πω οτι η ποιοτητα ειναι "all over the place"**

 

επισης, υπαρχουν DL με meetings και DL χωρις meeting στην σουηδια.

 

**ξεχασα τα ελληνικα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

απο μια ματια που εριξα στο website ειχε καποια ενδιαφεροντα προγραμματα . Το 2ετες μαστερ ειναι βεβαια μια καπως δεσμευση (αν και θα μου πεις αυτο εξαρταται απτο τεμπο του μαστερ) αλλα τα ξεχωριστα courses φαινονται ενδιαφερον . Ξερουμε ποσο αξιζουν ως προς το .. value for time( μιας και ειναι τσαμπα οποτε το value for money ακουγεται καπως λαθος) .

Στο cv κλπ τα αναφερετε υποθετω , τα εχουν σχολιασει σε καποιο interview? ειχατε καποιο προβλημα λογω ανοργανωσιας απο πλευρας τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δουλεια εννοω .. εννοω ξερουμε απτην πλευρα των hr κλπ ποσο και εαν τα εκτιμουν(ειτε εντος ειτε εκτος Ελλαδος..αν και εμενα το εκτος Ελλαδος με ενδιαφερει μονο)?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, αλλο μονοετές, και άλλο διετές master.

Τα 2 ετη, να μπορει κανεις να εγγυηθει οτι θα εχει τον απαιτούμενο χρονο να το βγαλει περα, ειναι σοβαρη δέσμευση.

Ενώ 1 ετος, κουτσα στραβα θα το βγαλεις.

Κριμα που μαλλον δεν υπαρχουν επιλογες μαστερ,  distance learning without meetings στο universityadmissions.se

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, αλλο μονοετές, και άλλο διετές master.

Τα 2 ετη, να μπορει κανεις να εγγυηθει οτι θα εχει τον απαιτούμενο χρονο να το βγαλει περα, ειναι σοβαρη δέσμευση.

Ενώ 1 ετος, κουτσα στραβα θα το βγαλεις.

Κριμα που μαλλον δεν υπαρχουν επιλογες μαστερ,  distance learning without meetings στο universityadmissions.se

 

meetings θεωρούνται και τα forum postings και webchats...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε ποσο αξιζουν ως προς το .. value for time( μιας και ειναι τσαμπα οποτε το value for money ακουγεται καπως λαθος) .

 

Και εγώ θα απαντήσω μόνο με βάση courses (δε ξέρω για πρόγραμματα).

 

 

Εχω την εντύπωση (και το έχω ξαναγράψει) ότι κύριο ρόλο παίζει το "status" του UNI.

 

--- Το Financial Methematics του ΚΤΗ ήταν ένα αρκετά ενδιαφέρον μάθημα που αν εξαιρέσεις ότι οι παραδόσεις (βιντεο) ήταν στα σουηδικά τόσο το περιεχόμενό του και το "επίπεδό" του ήταν αξιοπρέπες και θα μπορούσε να σταθεί σαν "κανονικό"  course  σε ένα full time program (και από όσο κατάλαβα είναι καθώς διάφοροι που έβλεπα online ήταν φοιτητές είτε του ΚΤΗ είτε άλλων UNI). 

 

--- Courses από μικρότερα/περιφεριακά ιδρύματα (που συχνά δεν είναι "ΑΕΙ / university" αλλά Högskola μπορεί να είναι πιο "χύμα" ή ακόμα και στα όρια του vocational training. 

 

Βέβαια ακόμα δεν έχω εικόνα από πολλά ιδρύματα και δεν αποκλείεται να υπάρχουν "κρυφά διαμάντια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα ειναι που θα τυχεις δηλαδη..

απτη δουλεια σου ειτε απτο HR εχεις ακουσει γενικα θετικα ειτε αρνητικα σχολια για τα DL? Εννοω γενικα οχι για εσενα προσωπικα.. και παντα σαν εξτρα προσον μετα απτις κλασσικες σπουδες του καθενος

 

Με το δοαταπ το προβλημα μεχρι πριν κανα 2 χρονια ηταν οτι συγκριναν τις σπουδες με το ΕΑΠ και το ΕΑΠ τουλαχιστον στα προγραμματα που ειχα γνωστους ειχε δια ζωσης εξετασεις και καποιο σ/κ τον μηνα καποιες παραδοσεις παλι δια ζωσης... δεν ξερω αν αλλαξε κατι απο τοτε στην αναγνωριση και γινανε πιο ανοιχτομυαλοι και πλεον δεχονται distance learning με την κλασσικη εννοια του ορου... θα ρωτησω εναν γνωστο μου αν καταφερε να βγαλει ακρη με το δικο του μαστερ...

 

ps: επισης αποτι καταλαβα αναλογα και την σχολη παει και το τι βεβαιωση για τα αγγλικα ζητανε ? γνωστος μου ηταν κομπλε με το προφισιενσι αλλα σε αλλες βλεπω να ζητανε ιελτς κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα ειναι που θα τυχεις δηλαδη..

απτη δουλεια σου ειτε απτο HR εχεις ακουσει γενικα θετικα ειτε αρνητικα σχολια για τα DL?

 

Στη δουλειά μου τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. ή είσαι μηχανικός ή όχι.

Όλα τα άλλα απλά δεν υπάρχουν (εκτός αν είσαι γυιος/κόρη του αφεντικού).

 

Να κάτσεις να μιλήσεις με HR στη δουλεία είναι από τους καλύτερους τρόπους να σπαταλήσεις άσκοπα το χρόνο σου. Προτιμώ να βλέπω μπογιά να στεγνώνει.

 

 

ps: επισης αποτι καταλαβα αναλογα και την σχολη παει και το τι βεβαιωση για τα αγγλικα ζητανε ? γνωστος μου ηταν κομπλε με το προφισιενσι αλλα σε αλλες βλεπω να ζητανε ιελτς κλπ

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Applying-for-studies/English-requirements/Internationally-recognized-English-test/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στη δουλειά μου τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. ή είσαι μηχανικός ή όχι.

Όλα τα άλλα απλά δεν υπάρχουν (εκτός αν είσαι γυιος/κόρη του αφεντικού).

 

 

 

και εγω μια απτα ιδια γιαυτο αναρωτιεμαι αν δινουν κατι το θετικο στο γενικοτερο πακετο του CV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω μια απτα ιδια γιαυτο αναρωτιεμαι αν δινουν κατι το θετικο στο γενικοτερο πακετο του CV

Εξαρτάται,

 

Αν είσαι 21-22 ετών και θες να δείξεις κάτι από το πτυχίο σου οκ

 

Σε καμία περίπτωση πάντως δε θα σε "σώσεις" ένα DL μάθημα.

 

 

Αν έχεις ήδη χρόνια καριέρας, ακόμα και το πρώτο πτυχίο σου πλέον είσαι λετπομέρεια. Σημασία έχει αν ξέρεις τη δουλειά.

 

 

Αν θες να το πάρουμε πρακτικά, το καλύτερο "value for time" (εξαιρώ κόστος) έχουν πάντα οι ξένς γλώσσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω. Στο google υπαρχουν μεν τα παντα, αλλα μπορει να πεσω και σε τιποτε μετριοτητες. Μηπως μπορει κανεις να μου δωσει κανενα ψαγμενο λινκ, γενικό ή έστω ειδικοτερο, για letter of intent που ζητανε για ορισμενα master?

Θα θελα να σω λιγο τη δομη, το σκελετο, τι γραφουν αλλοι κλπ, και να δουλεψω μετα να το φερω στα μετρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω. Στο google υπαρχουν μεν τα παντα, αλλα μπορει να πεσω και σε τιποτε μετριοτητες. Μηπως μπορει κανεις να μου δωσει κανενα ψαγμενο λινκ, γενικό ή έστω ειδικοτερο, για letter of intent που ζητανε για ορισμενα master?

Θα θελα να σω λιγο τη δομη, το σκελετο, τι γραφουν αλλοι κλπ, και να δουλεψω μετα να το φερω στα μετρα μου.

 

υπαρχουν απειρα στο νετ αλλα εγω που εστειλα σε ενα MSc στην Σουηδια δεν ειδα αποτελεσμα (δεν εγινα δεκτος). Αντιθετως, στο comdev που δεν εστειλα, εγινα δεκτος...

 

#the plot thickens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...