Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οσοι έχετε κάνει ή κάνετε σπουδές εξ αποστάσεως, το νοιώθετε όντως σαν κανονικές σπουδές; Ρωτάω επειδή το εξ αποστάσεως είναι εντελώς διαφορετικό απ τις συμβατικές σπουδές. Ολα γίνονται απ το σπίτι, δε πας σε τάξεις, δεν υπάρχει επαφή με άλλα άτομα κι αν υπάρχει θα είναι ηλεκτρονικά κυρίως,  όλο εργασίες κι όχι εξετάσεις ή αν έχει εξετάσεις θα είναι κάπως διαφορετικές.

 

Εγώ τελειώνω εξ αποστάσεως ένα ΜΒΑ και παρόλο που είναι φουλ εργασίες, καμμιά φορά αισθάνομαι ότι δεν έχω μάστερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mercy το mba το κανεις σε αυτο που συζηταμε; Σουηδικο πανεπιστημιο distance learning without meetings μεσω του universityadmissions.se?

 

Οχι, σε Ελληνικό κολλέγιο που είναι παράρτημα Αμερικάνικου uni. Αλλοι επιλέγουν in-class, εγώ επέλεξα distance learning

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι έχετε κάνει ή κάνετε σπουδές εξ αποστάσεως, το νοιώθετε όντως σαν κανονικές σπουδές; Ρωτάω επειδή το εξ αποστάσεως είναι εντελώς διαφορετικό απ τις συμβατικές σπουδές. Ολα γίνονται απ το σπίτι, δε πας σε τάξεις, δεν υπάρχει επαφή με άλλα άτομα κι αν υπάρχει θα είναι ηλεκτρονικά κυρίως,  όλο εργασίες κι όχι εξετάσεις ή αν έχει εξετάσεις θα είναι κάπως διαφορετικές.

 

Εγώ τελειώνω εξ αποστάσεως ένα ΜΒΑ και παρόλο που είναι φουλ εργασίες, καμμιά φορά αισθάνομαι ότι δεν έχω μάστερ.

Δεν εχεις το uni experience (και ίσως τα connections). Το χαρτί ειναι το ίδιο παντου (εκτός απο εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις το uni experience (και ίσως τα connections). Το χαρτί ειναι το ίδιο παντου (εκτός απο εδώ).

 

ακριβώς αυτό, δεν έχω την uni εμπειρία και τις γνωριμίες. Ούτε καν το άγχος που είχα τότε σε εργασίες και εξετάσεις (μιας και οι εξετάσεις μου δεν είναι αποστήθιση, αλλά open book). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοι στη Σουηδία, ψιλοχαλαροί!
Εστειλα mail εδω και 10(ναι, δέκα!) μερες σε πανεπιστημιο που με ενδιαφερει, και ρωτουσα διαφορα για το master, και μου ηρθε αυτοματο απαντητικο mail οτι η υπευθυνη λειπει σε συνεδριο στον Καναδα, οτι μπορει να αργησει να απαντησει κλπ.

Kαι παροτι ειχα κοινοποιηση και σε 2ο mail address, ουτε απο εκει ελαβα απαντηση.

Ενα απο τα πραγματα που ρωτουσα, και μην ξεκινησω να στελνω mail γι'αυτο στα πανεπιστημια το ενα πισω απο το αλλο, αν καποιος το ξερει εδω να μου το πει, ειναι αν εχουν περιορισμενο αριθμο εισακτεων σε καθε distance learning master, ή αν ολοι οσοι πληρουν τις προϋποθεσεις, γινονται δεκτοί και εισακτέοι.
Αυτο που δεν ρωτησα και το σκεφτομαι τωρα, ειναι αν η συγκεκριμενη τακτική που ακολουθούν, επηρεάζεται και απο το αν καποιος ειναι ευρωπαίος πολίτης και δεν πληρωνει.

Μηπως λοιπον ξερει κανείς τι γινεται με αυτο το θεμα των εισακτεων για distance learning master, αν υπαρχει περιορισμος στο αριθμό ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοι στη Σουηδία, ψιλοχαλαροί!

Εστειλα mail εδω και 10(ναι, δέκα!) μερες σε πανεπιστημιο που με ενδιαφερει, και ρωτουσα διαφορα για το master, και μου ηρθε αυτοματο απαντητικο mail οτι η υπευθυνη λειπει σε συνεδριο στον Καναδα, οτι μπορει να αργησει να απαντησει κλπ.

Kαι παροτι ειχα κοινοποιηση και σε 2ο mail address, ουτε απο εκει ελαβα απαντηση.

Ενα απο τα πραγματα που ρωτουσα, και μην ξεκινησω να στελνω mail γι'αυτο στα πανεπιστημια το ενα πισω απο το αλλο, αν καποιος το ξερει εδω να μου το πει, ειναι αν εχουν περιορισμενο αριθμο εισακτεων σε καθε distance learning master, ή αν ολοι οσοι πληρουν τις προϋποθεσεις, γινονται δεκτοί και εισακτέοι.

Αυτο που δεν ρωτησα και το σκεφτομαι τωρα, ειναι αν η συγκεκριμενη τακτική που ακολουθούν, επηρεάζεται και απο το αν καποιος ειναι ευρωπαίος πολίτης και δεν πληρωνει.

Μηπως λοιπον ξερει κανείς τι γινεται με αυτο το θεμα των εισακτεων για distance learning master, αν υπαρχει περιορισμος στο αριθμό ή οχι;

 

 

Τα MSc δεν ειναι MOOC's. Δηλαδή υπάρχει περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν αξίζει το ανοικτό Πανεπιστήμιο. Όχι γιατί δεν είναι επιπέδου, αντιθέτως επειδή είναι πάρα πολύ καλού επιπέδου και επειδή δεν θα μπορείς να βρίσκεσαι κοντά σε Πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη και να παρακολουθείς από κοντά σεμινάρια για το πως να κάνεις έρευνα και σια, θα καταφέρεις αρκετά δύσκολα να το τελειώσεις, αν το τελειώσεις. Γιατί μην το θεωρείς καθόλου απίθανο να μην αντέξεις τη πίεση του διαβάζω μόνος μου και διαχειρίζομαι μόνος μου το χρόνο μου. Δικό σου είναι το καρπούζι δικό σου και το μαχαίρι. Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο ελληνικό κολέγιο - ιδιωτικό Πανεπιστήμιο που σου δίνει πτυχίο από Uni εξωτερικού. Έτσι αν θες μπορείς να φύγεις αν κάνεις μπατσελορ την τρίτη χρονιά να κάνεις εκεί την τπυχιακή σου αλλά και αν μείνεις εδώ να διαβάζεις από τη βιβλιοθήκη της σχολής σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικα σουηδικα master που δεν εχουν ανηρτημενες στις αντιστοιχες σελίδες τους καποιες ειδικές προϋποθεσεις εισαγωγής, τα κριτήρια της αποδοχής ή της απόρριψης ποια θα είναι;
Μηπως μονο οι 'γενικές' προϋποθέσεις που θετει εξαρχης για να κανεις αιτηση, το universityadmissions.se, πχ το πτυχίο; Αν ειναι ετσι , θα δουν πχ τι μαθήματα έχεις κάνει, βαθμούς, και απο εκεί θα κρίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικα σουηδικα master που δεν εχουν ανηρτημενες στις αντιστοιχες σελίδες τους καποιες ειδικές προϋποθεσεις εισαγωγής, τα κριτήρια της αποδοχής ή της απόρριψης ποια θα είναι;

Μηπως μονο οι 'γενικές' προϋποθέσεις που θετει εξαρχης για να κανεις αιτηση, το universityadmissions.se, πχ το πτυχίο; Αν ειναι ετσι , θα δουν πχ τι μαθήματα έχεις κάνει, βαθμούς, και απο εκεί θα κρίνουν;

Για δωσε κανά link απο ΜSc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωσε κανά link απο ΜSc

 

Ειχα βρει μερικα σε καποια απο τα πολλα ψαξιματα που εκανα, αν ξαναπετυχω θα ποσταρω.

 

Θα ηταν χρησιμο αν ξερει καποιος να πει την αλληλουχία καταστασεων, 'status', στα χαρτια που στελνουμε στο universityadmissions.

Ποτε ξερω πχ οτι ειμαι οκ, οταν δω τι να γραφει; Οπως καταλαβα δεν εισαι ενταξει μονο αν γραψει 'qualified' αλλα και σε αλλες εναλλακτικες περιπτωσεις, και διορθωστε με αν κανω λαθος.

Ειναι λιγο μονοσημαντη η επικοινωνια με το universitadmissions. Ουσιαστικα περιμενεις να δεις αν θα σου στειλουν κανενα μηνυμα μες στην πλατφορμα, αν λειπει κατι. Και δεν ξερεις και τελικα πως 'αποκρυπτογραφειται' και το τελευταιο μηνυμα που θα δεις αφου εξετασουν οτι εχουν να δουν με τα χαρτια σου.

Εισαι ενταξει, δεν εισαι;

Παει καπως, και δεν το θεωρω και οτι καλυτερο, με την 'εις ατοπον' απαγωγη, οτι αφου δεν σου ζητησαν κατι αλλο, αρα μαλλον εισαι ok, γιατι αν ελειπε κατι ή ειχες καποιο προβλημα, θα στο ελεγαν.

Ε δεν μπορει να θεωρηθει και πολύ 'γκαραντί' αυτή η 'εικονα' που εχει ο υποψηφιος, για το status του εντος συστηματος.

 

Εκτος αν παμε με 'τεθλασμενη' και ρωτησουμε το πανεπιστημιο για το οποιο εγινε η αιτησή μας, να δουν στο συστημα οτι περαστηκαν τα χαρτια, αλλα και παλι δεν ξερω ποσο καθησυχαστικη μπορει να θεωρηθει η απαντηση τους, αφου τον 'ελεγκτικο' ρολο δεν τον εχουν αυτοι. Εκτος αν βλεπουν κατι σαν checking, και μπορουν να δουν, οχι απλα τα χαρτια σου, αλλα και οτι ειναι ενταξει. Μπορουν να βεβαιωσουν ομως κατι τετοιο;

 

Αν τους στειλω μηνυμα στο universityadmissions, εδω

https://www.universityadmissions.se/en/faq

που γραφει 'Submit your question'

θα μου απαντησουν αν περαστηκαν οριστικά τα χαρτιά μου, και αν είμαι καθ'όλα εντάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου έχουν απαντήσει. Ποτέ.

 

Αρα το ιδιο πραγμα λεμε, στο ιδιο καταληγουμε.

Με μαντεψιες, και λογικες υποθεσεις, προσπαθουμε να μαθουμε κατι που μας αφορα.

Σε αυτο το σημειο πασχουν.

 

Μηπως ξερει κανεις, τις διαφορες πιθανες εκδοχες στο status εντος του 'my applications', για καποιος που υποβαλει αίτηση και χαρτιά για πρώτη φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ αγχώνεσαι και για το τίποτα.

απο τη στιγμή που έστειλες τα χαρτιά σου ΕΝΤΟΣ προθεσμίας, θα περαστούν μια χαρά.

Οταν λάβουν τα χαρτιά σου και τα εξεταστουν και τους κάνεις, θα δεις να λέει qualified, αν όχι θα λέει deleted, εαν μπείς σε λίστα επιλαχόντων θα λέει reserved (όλα αυτά τα λέει κάπου μέσα στο uniadmissions).

Οταν βγούν τα αποτελέσματα, θα σου έρθει mail  με ειδοποίηση που θα σου λέει να κάνεις login στο σύστημα για να δεις και να απαντήσεις αν δέχεσαι τη θέση ή όχι.

επίσης κάπου στην προσωπική σου σελίδα θα λέει κάτι σαν "supporting documents received on... και ημερομηνία"

δεν υπάρχει λόγος να το αναλύεις τόσο... έστειλες τα χαρτία σου; οκ! ξέχνα το μέχρι να βγάλουν αποτελέσματα και απόλαυσε το καλοκαίρι σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...