Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμες πληροφοριες.

Οποτε οπως τα λες, ειναι σχετικα αοριστες οι εκτιμησεις του χρονου που θα χρειαστει να ασχοληθει καποιος, καθως η οργανωση του χρονου και των απαιτησεων απο το university, προδικαζει σε μεγαλο βαθμο το ποσο 'pressing' θα πεσει. Σωστα;

 

Dl ηταν τα master που εκανες; Uni, θεμα;

 

 

Σου ειναι ευκολο να ριξεις μια γρηγορη ματια εδω σε αυτα που δηλωσα

 

http://www.liu.se/utbildning/pabyggnad/L7MLG?l=en

 

http://edu.mah.se/sv/Program/HACFD

 

http://edu.mah.se/sv/Program/HAMKE

 

να μου κανεις μια εκτιμηση-καταταξη με βαση την ευκολία-απαιτήσεις;

Εκτίμηση μονο, και με βαση την εμπειρία σου.

(μπορει να ετυχε να εκανες και κανενα απο αυτα!)

 

 

Τα 2 πρώτα είναι 1 year με 50% pace (part-time), 2 μαθήματα το εξάμηνο, οπότε είναι doable εκτός εαν το παρατήσεις από μόνος σου. Το τρίτο είναι 1 year αλλά 100% pace (full-time), 4 μαθήματα το εξάμηνο, οπότε ίσως δυσκολευτείς αλλά και πάλι εξαρτάται στον καθένα, πόσο γρήγορα διαβάζεις και πως είναι δομημένο το MSc σε επίπεδο πανεπιστημίου και πολλοί άλλοι παράγοντες.

 

Ότι και να κάνεις καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα 2 πρώτα είναι 1 year με 50% pace (part-time), 2 μαθήματα το εξάμηνο, οπότε είναι doable εκτός εαν το παρατήσεις από μόνος σου. Το τρίτο είναι 1 year αλλά 100% pace (full-time), 4 μαθήματα το εξάμηνο, οπότε ίσως δυσκολευτείς αλλά και πάλι εξαρτάται στον καθένα, πόσο γρήγορα διαβάζεις και πως είναι δομημένο το MSc σε επίπεδο πανεπιστημίου και πολλοί άλλοι παράγοντες.

 

Ότι και να κάνεις καλή επιτυχία σου εύχομαι.

 

Ευχαριστω, να σαι καλα!

 

Ως Ελληνας τα εκανες χωρις διδακτρα, αρα κι εμεις ως Ελληνες παροτι δωρεαν θα μας τα παρεχουν, αφου τα εκανες εσυ, φαινεται οτι το 'δωρεαν' δεν παρακωλυει τις διαδικασίες επιλογης τους προκρινοντας τους 'επι πληρωμη', ή τουλαχιστον εχουμε κι εμεις ελπιδες επιλογης, αφου εσυ εχεις ηδη κανει 2 msc δωρεαν.

 

Αντε να δουμε, ελπιζω να τα καταφερω να γινω δεκτός, να με επιλέξουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεσαν οι πρωτοι βαθμοι και μπορω να πω οτι παρολο που τα πραγματα ειναι καλα, δεν χαριζουν καστανα στο malmo.

 

Γι'αυτο καλα μαλλον εκανα και εβαλα το malmo ως 2η και 3η επιλογη, distance ειναι, part-time ειναι, sweden ειναι, εργαζομενοι ειμαστε(αρκετοι πιστευω απο τους distant learning students), ε, αν μπορουμε καπου να εχουμε μεγαλυτερη 'ελαστικοτητα' στις απαιτησεις, καλα θα ηταν....

 

----

 

Δεν σας κρυβω οτι εχω μια μικρη 'αγωνία' αν θα γινω δεκτος σε μία από τις τρεις επιλογες της αίτησής μου για master...ελπιζω κατι να μου κατσει, μην μεινω με το τιποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dear applicant,

We have received your application to university studies in Sweden for autumn semester 2015.

After submitting an electronic application online at Universityadmissions.se, applicants must complete their application with documentation of previous
studies, English language proficiency, identification, etc.

If you have already submitted your documentation

Thank you! If we need anything else from you, we will contact you through your messages at Universityadmissions.se. Please be sure to check your account regularly.

If you have not yet submitted your documentation

University Admissions has added a new function to Universityadmissions.se . the ability to upload your documents. We suggest that you use this service in
order to complete your application and get your documents to us. You can find it under the .Documents. tab when you log in to your account.


It.s important to submit the correct documents in the right way . academic documents from some countries, for example, cannot be uploaded. Be sure to
check the specific information for your country so that you get your documents to us correctly.

Please read carefully Documenting your eligibility on Universityadmissions.se for instructions on how to proceed.

Best regards,

University Admissions in Sweden

 

 

 

 

μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση : με το παλιο συστημα εστελνες γνησιο αντιγραφο του διαβατηριου σου

 

 

με το νεο αρκει σκαναρισμενο το διαβατηριο ή θελει φωτοτυπια , επικυρωση οτι ειναι γνησιο αντιγραφο και μετα σκαναρισμα και ανεβασμα? την ιδια απορια επισης και για την βεβαιωση για τα αγγλικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους, εδωσαν τη δυνατοτητα για uploading εγγραφων!!!!

Πιστευω, αλλα ειναι προσωπικη εκτιμηση, οτι το θεμα 'επικυρωσεις', περνα σε 2η μοιρα.

Λογικα δεχονται, σκαναρισμενα οποιοδηποτε πρωτοτυπου χωρις περαιτερω διαδικασιες.

 

Εγω αναρωτιεμαι τωρα τι να κανω upload.

Για σιγουρια μαλλον θα τα κανω ολα απο την αρχη, αφου κανω μια καλη προετοιμασια πρωτα με σκαναρισματα και τα σχετικα, πριν το upload.

 

Αν καποιος κανει upload ας μας πει τι βλεπει, πως πηγε κλπ.

 

Το 'ασχημο' ειναι οτι δεν μας δινουν τώρα μια εικονα του τι εχει το συστημα μεσα απο τα χαρτια μας, οποτε για να τελειωνουν μια και καλη οι 'μαντεψιες' (γιατι οτι εστειλες κατι, εγω καταλαβα οτι μπορει οι officers να μην το καταχωρησουν αν δεν το κρινουν ως σχετικο), πολλοι μαλλον θα οδηγηθουν σε εξαρχης πέρασμα χαρτιων.

Τουλαχιστον να ειναι περασμενα στο συστημα....με τα χερακια μας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα εμαιλ στο univadmissions αν μου απαντησουν θα ενημερωσω..

Αποτι καταλαβα μιας και για πρωτη φορα θα κανω τα χαρτια μου ανεβαζω τα παντα ακομα και αν δεν ειμαι σιγουρος οτι το χρειαζονται (πχ καμια συστατικη) και απο κει και περα οπου κανω αιτηση βλεπουν τι εχω ανεβασει και χρησιμοποιουν οτι θελουν.. για αρχη βεβαια περιμενω απαντηση τους αυτη την βδομαδα αλλιως θα παρω τηλ να ρωτησω. Σημειωση βεβαια οτι στα  χαρτια που αφορουν τις σπουδες μου εχω σφραγιδες apostille ετσι και αλλιως οποτε η μονη μου απορια ειναι για το διαβατηριο και το προφισιενσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν χρειάζεται να στέλνουμε το cover sheet πλέον μέσω ταχυδρομείου... Τα επιτυχημένα courses που κάνουμε στη Σουηδία μπαίνουν μέσα στο universityadmissions.se  ή πρέπει έμεις να τα στείλουμε στο σύστημα;

 

με την κίνηση αυτή γλιτώνουν πολύ χαρτούρα πάντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.universityadmissions.se/en/All-you-need-to-know1/Finding-out-more/Key-dates/Autumn-2015-Masters-First-round/



Εχει ξεκαθαρισει κανεις τι πραγματικα ισχυει με τα admission rounds, για οσα master δεχονται δηλωσεις σε 2 γυρους;
Ως EU citizen, με εμποδιζει κανεις, υπαρχει καμια 'απαγορευση', να κανω αιτηση στο first admission round?

Αν καταλαβα καλα, προτεινουν το first round admission για non-ΕU, για να εχουν επαρκη χρονο να διευθετησουν τις εκκρεμοτητες και τα διαδικαστικα. Και το second round admission, για τους EU.

Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει ρητη απαγορευση, για να μην συμμετεχει ενας EU citizen στο first admission. Κανω λαθος; Μπορει να δημιουργηθει κανενα προβλημα αν συμμετεχω ως EU citizen στο first round selection?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους, εδωσαν τη δυνατοτητα για uploading εγγραφων!!!!

Πιστευω, αλλα ειναι προσωπικη εκτιμηση, οτι το θεμα 'επικυρωσεις', περνα σε 2η μοιρα.

Λογικα δεχονται, σκαναρισμενα οποιοδηποτε πρωτοτυπου χωρις περαιτερω διαδικασιες.

 

Εγω αναρωτιεμαι τωρα τι να κανω upload.

Για σιγουρια μαλλον θα τα κανω ολα απο την αρχη, αφου κανω μια καλη προετοιμασια πρωτα με σκαναρισματα και τα σχετικα, πριν το upload.

 

Αν καποιος κανει upload ας μας πει τι βλεπει, πως πηγε κλπ.

 

Το 'ασχημο' ειναι οτι δεν μας δινουν τώρα μια εικονα του τι εχει το συστημα μεσα απο τα χαρτια μας, οποτε για να τελειωνουν μια και καλη οι 'μαντεψιες' (γιατι οτι εστειλες κατι, εγω καταλαβα οτι μπορει οι officers να μην το καταχωρησουν αν δεν το κρινουν ως σχετικο), πολλοι μαλλον θα οδηγηθουν σε εξαρχης πέρασμα χαρτιων.

Τουλαχιστον να ειναι περασμενα στο συστημα....με τα χερακια μας!!!!

 

Σωστη η εκτιμηση σου

Ετοιμη και η απαντηση  

 

Dear Student,

You have to scan the original. So if you scan your passport it doesn't have to be certified. So always scan the original.

 

 

 

μια χαρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...