Προς το περιεχόμενο

Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το akpe πάντως συμβολίζει κάτι... πάλι καλά που δεν είναι τριγύρω ο soraver να με καρφώσει mehehehe

http://pulitzercenter.org/blog/nigerian-journalist-ameto-akpe-named-2013-persephone-miel-fellow

 

Και εις ανώτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 820
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Πάντως αν έμπαινε φόρος 1 ευρώ κάθε μήνα στο λογαριασμό της ΔΕΗ υπέρ ΜΜΜ, θα είχαμε πρόβλημα να το πληρώσουμε και να καταργούνταν τα εισιτήρια?

 

Δηλαδή όταν πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας κάθε χρόνο και μετά πληρώνουμε καπάκι και διόδια, δεν είναι νταβατζιλίκι και θα μας πείραζε το 1 ευρώ τον μήνα, υπέρ συγκοινωνιών?

 

 

Εγω θα βγω να σου πω κοιτα να δεις μαστορα δεν χρησιμοποιω ΜΜΜ γιατι με βαζεις σε ενα επιπλεον εξοδο? Και γιατι να μπαινει ενα επιπλεον παγιο σαν την ΕΡΤ που χρησιμοποιεις δεν χρησιμοποιεις την υπηρεσια να πληρωνεις νταβατζηλικι. Οχι ειναι προτιμωτερο οποιος χρησιμοποιει μια υπηρεσια να την πληρωνει κι ολας.

 

 

Ποια κοινωνία περιγράφεις? Αυτή που (ξανα)ψήφισε αυτούς που ψήφισε, για να μην ξεβολευτεί ο κώλος τους?

Πλάκα κάνουμε?

 

 

Γιατι αν ψηφιζε κατι αλλο τα πραγματα θα ηταν καλυτερα...Οι αλλαγες ξεκινανε απο κατω προς τα πανω, αν δεν αποκτησει η πλατεια μαζα κοινωνικη συνειδηση και αισθημα ευθυνης απεναντι στον συνανθρωπο δεν περιμενω απολυτως τιποτα. Ο τζαμπατζης ειναι μια μικρογραφια του φοροφυγα και του κομματικου κολλητου που χωνει το μαλακιστηρι του στο δημοσιο ενω δεν γνωριζει τιποτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα βγω να σου πω κοιτα να δεις μαστορα δεν χρησιμοποιω ΜΜΜ γιατι με βαζεις σε ενα επιπλεον εξοδο? Και γιατι να μπαινειωενα επιπλεον παγιο σαν την ΕΡΤ που χρησιμοποιεις δεν χρησιμοποιεις την υπηρεσια να πληρωνεις νταβατζηλικι. Οχι ειναι προτιμωτερο οποιος χρησιμοποιει μια υπηρεσια να την πληρωνει κι ολας.

 

Ούτε εγώ περπατάω στο πεζοδρόμιο μπροστά στο σπίτι σου. Να το ξηλώσουν. Και το δρόμο μπροστά στο σπίτι σου, επίσης.

 

Κι αν είσαι/ μείνεις άνεργος, δεν πληρώνω υπέρ ΟΑΕΔ, να τρως χορτάρια. Κι αν ο πατέρας σου παίρνει σύνταξη, δεν θέλω να πληρώνω τον πατέρα σου, να πάει να δουλέψει μέχρι τα 90 του. 

 

Κι αν αρρωστήσεις, δεν θέλω να πληρώνω το νοσοκομείο σου, να πληρώσεις εσύ που αρρώστησες, εγώ είμαι ο Hulk, δεν αρρωσταίνω ποτέ.

 

Και ούτε για τα σκουπίδια σου θέλω να πληρώνω, να τα φορτώνεις στο αμάξι σου, να τα μεταφέρεις στη χωματερή της περιοχής σου.

 

Καλύτερα τώρα?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic

 Τι συμβολίζει το Half evil και τι Ixde ?  Τίποτε.

To lxde ειναι γραφειο (περιβαλλον εργασιας) στο λινουξ. Δεν ειναι τυχαιο γιατι ειμαι militant στο λινουξ και προωθω το lxde. Παντως δεν πιστευω οτι τα νικνειμς ειναι τυχαια. Κατι παιζει εστω και υποσυνειδητα τις περισσοτερες φορες. Κι αμα συνδιαζεται και με αλλα στοιχεια, εχεις και εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ περπατάω στο πεζοδρόμιο μπροστά στο σπίτι σου. Να το ξηλώσουν. Και το δρόμο μπροστά στο σπίτι σου, επίσης.

 

Κι αν είσαι/ μείνεις άνεργος, δεν πληρώνω υπέρ ΟΑΕΔ, να τρως χορτάρια. Κι αν ο πατέρας σου παίρνει σύνταξη, δεν θέλω να πληρώνω τον πατέρα σου, να πάει να δουλέψει μέχρι τα 90 του. 

 

Κι αν αρρωστήσεις, δεν θέλω να πληρώνω το νοσοκομείο σου, να πληρώσεις εσύ που αρρώστησες, εγώ είμαι ο Hulk, δεν αρρωσταίνω ποτέ.

 

Και ούτε για τα σκουπίδια σου θέλω να πληρώνω, να τα φορτώνεις στο αμάξι σου, να τα μεταφέρεις στη χωματερή της περιοχής σου.

 

Καλύτερα τώρα?

 

 

κατα καποιο τροπο νομιζεις οτι το πεζοδρομιο φτιαχτηκε μονο για σενα :) με την ιδια λογικη πρεπει να ξηλωσουμε και το πεζοδρομιο μπροστα και απο το δικο σου σπιτι...γιατι δεν περπαταμε εμεις εκει.

 

και αν ο πατερας του παιρνει συνταξη..την εχει πληρωμενη μονος του απο τα τοσα χρονια κρατησεων απο οταν δουλευε...

 

και αν αρρωστησει ..θα πληρωσει η ασφαλεια του ή η τσεπη του..σιγουρα οχι εσυ...

 

και ουτε για τα σκουπιδια του/μου πληρωνεις..πληρωνει ο ιδιος στα δημοτικα τελη..το μεριδιο του..οπως ολοι μας...

 

κοινως για τις δημοσιες υπηρεσιες πληρωνουμε ολοι το μεριδιο μας...δεν πληρωνεις μονο εσυ σε αυτην την κοινωνια

 

καλυτερα τωρα ?! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic

Παντως δεν πιστευω οτι τα νικνειμς ειναι τυχαια. Κατι παιζει εστω και υποσυνειδητα τις περισσοτερες φορες. Κι αμα συνδιαζεται και με αλλα στοιχεια, εχεις και εικονα.

 

Όπως το ntinaras δηλαδή? :P

 

κατα καποιο τροπο νομιζεις οτι το πεζοδρομιο φτιαχτηκε μονο για σενα :) με την ιδια λογικη πρεπει να ξηλωσουμε και το πεζοδρομιο μπροστα και απο το δικο σου σπιτι...γιατι δεν περπαταμε εμεις εκει.

 

και αν ο πατερας του παιρνει συνταξη..την εχει πληρωμενη μονος του απο τα τοσα χρονια κρατησεων απο οταν δουλευε...

 

και αν αρρωστησει ..θα πληρωσει η ασφαλεια του ή η τσεπη του..σιγουρα οχι εσυ...

 

και ουτε για τα σκουπιδια του/μου πληρωνεις..πληρωνει ο ιδιος στα δημοτικα τελη..το μεριδιο του..οπως ολοι μας...

 

κοινως για τις δημοσιες υπηρεσιες πληρωνουμε ολοι το μεριδιο μας...δεν πληρωνεις μονο εσυ σε αυτην την κοινωνια

 

καλυτερα τωρα ?! :)

 

Με μία βασική διαφορά: ΔΕΝ αρνήθηκα εγώ να πληρώσω για υπηρεσίες που δεν απολαμβάνω.

 

PS Αν σταματήσουμε όλοι να πληρώνουμε εισφορές, ας πάει να ζητήσει τις κρατήσεις ο πατέρας του από το κράτος, να δούμε ποιος θα του δώσει μαντήλι να κλάψει.

 

PS 2 Αν αρρωστήσει όντας άνεργος, ποια ασφάλεια και ποια τσέπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic

To lxde ειναι γραφειο (περιβαλλον εργασιας) στο λινουξ. Δεν ειναι τυχαιο γιατι ειμαι militant στο λινουξ και προωθω το lxde. Παντως δεν πιστευω οτι τα νικνειμς ειναι τυχαια. Κατι παιζει εστω και υποσυνειδητα τις περισσοτερες φορες. Κι αμα συνδιαζεται και με αλλα στοιχεια, εχεις και εικονα.

 

Τέλος το off topic

Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά νομίζω ότι κυνηγάς μάγισσες , όπως και ο "αντίλογός" σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά συμφωνώ με τον LRoi.

 

Το θέμα είναι να είναι καθαρά ιδιωτικές εταιρείες και όχι να αρπάζουν επιδοτήσεις και να προσφέρουν υπηρεσίες δημοσίου χρεώνοντας υπέρογκα εισητήρια. Ας τις κάνουμε δημόσιες να δικαιολογείται η ποιότητα των μεταφορών. Και στο κάτω κάτω ας πληρώσει και αυτός που δεν χρησιμοποιεί τα ΜΜΜ και δεν τα έχει ανάγκη, αυτό είναι το νόημα των social securities.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με μία βασική διαφορά: ΔΕΝ αρνήθηκα εγώ να πληρώσω για υπηρεσίες που δεν απολαμβάνω.

 

 

 

 

 

ουτε εγω αλλα τωρα που το σκεφτομαι καποια πραγματα που πληρωνουμε εδω και χρονια..ειναι κερατιλικια... οπως καλη ωρα η ερτ.

 

δηλ για ποιον λογο να την πληρωνουμε?δημοσια εταιρια/υπηρεσια δεν ειναι?αν ειναι παθητικη κλειστε την..αν οχι...και βγαζει κερδη..τοτε ποιος ο λογος να την πληρωνω με το ζορι?

 

οπως και τα διοδια...ή τελη κυκλοφοριας ή διοδια..δεν μπορει να πληρωνεις για να κυκλοφορεις διακοσιες φορες...

 

επειδη εχει επικρατησει να τα πληρωνουμε τοσα χρονια δεν παει να πει οτι εχει και λογικη κατι τετοιο....

 

ετσι καλλιστα μπορει καποιος να πει , εγω δεν χρησιμοποιω λεωφορεια /μετρο ...δεν ψηνομαι να τα πληρωνω ντε και καλα σε καποιον λογαριασμο..

 

αυτου του ειδους τα νταβατζιλικια σημαινει οτι δεν μπορουν να βρουν αλλη λυση ..και απλα το πετανε σαν παγιο σε καποιον λογαριασμο....

 

 

φοροι (φορολογικη δηλωση δηλ και ο,τι κατηγοριες περιλαμβανει αυτη), τελη κυκλοφοριας , δημοτικα τελη. -- ΤΕΛΟΣ... ας διαμορφωσει το κρατος καταλληλα αυτα τα 3 ετσι ωστε να πληρωνει αυτο μετα αυτα που θελει...οχι διακοσια ειδη φορων , χαρατσια , παγια και τελη επειδη δεν ξερει πως να τα σχεδιασει σωστα...

 

Στις πολυκατοικίες πληρώνουν ασανσέρ και αυτοί που μένουν στο ισόγειο.

 

 

ναι αλλα οχι το ιδιο με αυτον που μενει ρετιρε..υπαρχει διαβαθμιση....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία βασική διαφορά: ΔΕΝ αρνήθηκα εγώ να πληρώσω για υπηρεσίες που δεν απολαμβάνω.

 

Με τον ιδιο τροπο σκεψης οπως ο δικος σου να προ-πληρωνουμε ολοι και υπεραστικα ΚΤΕΛ, αεροπορικες εταιριες ειτε

τα χρησιμοποιουμε ειτε οχι!

 

 

 

κοινως για τις δημοσιες υπηρεσιες πληρωνουμε ολοι το μεριδιο μας...δεν πληρωνεις μονο εσυ σε αυτην την κοινωνια

 

 

Τα ΜΜΜ δηλαδη το αστικο ΚΤΕΛ σε ολες τις αλλες πολεις ειναι ιδιωτικο, μονο στην Αθηνα ειναι δημοσια. Οι τιμες δεν ειναι

υψηλοτερες ενω δεν εχω καμια ενδειξει οτι προσφερουν χειροτερες υπηρεσιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΜΜΜ δηλαδη το αστικο ΚΤΕΛ σε ολες τις αλλες πολεις ειναι ιδιωτικο, μονο στην Αθηνα ειναι δημοσια. Οι τιμες δεν ειναι

υψηλοτερες ενω δεν εχω καμια ενδειξει οτι προσφερουν χειροτερες υπηρεσιες...

 

Στην Αθήνα υπάρχουν πιο πολλοί επιβάτες λόγω πληθυσμού οπότε μπορούν να έχουν πολύ μικρότερη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ιδιο τροπο σκεψης οπως ο δικος σου να προ-πληρωνουμε ολοι και υπεραστικα ΚΤΕΛ, αεροπορικες εταιριες ειτε

τα χρησιμοποιουμε ειτε οχι!

 

Ναι, επειδή τα αεροπορικά ας πούμε είναι μέσα μαζικής μεταφοράς και αποτελούν κοινωνικό αγαθό. Μπορεί ο καθένας να παίρνει ένα αεροπλάνο για να πετάγεται ατη δουλειά του κάθε πρωί.

 

Γιατί καταφεύγετε σε υστερικά αντεπιχειρήματα όταν αυτά που υποστηρίζετε καταρρίπτονται με λογικά επιχειρήματα δεν καταλαβαίνω...

 

ουτε εγω

Εσύ όμως τοποθετήθηκες εναντίον μου με ξεκάθαρη τάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν έμπαινε φόρος 1 ευρώ κάθε μήνα στο λογαριασμό της ΔΕΗ υπέρ ΜΜΜ, θα είχαμε πρόβλημα να το πληρώσουμε και να καταργούνταν τα εισιτήρια?

 

Δηλαδή όταν πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας κάθε χρόνο και μετά πληρώνουμε καπάκι και διόδια, δεν είναι νταβατζιλίκι και θα μας πείραζε το 1 ευρώ τον μήνα, υπέρ συγκοινωνιών?

 

Σιγά μην πληρώσουμε μέσω ΔΕΗ και τέλη αποχέτευσης. Βρήκανε όλοι οι πολιτικοί ως τον καλύτερο τρόπο είσπραξης την ΔΕΗ και έχουν χώσει ένα σορό φόρους και τέλη μέσα. Όσο ποιό πολλά καταργηθούν τόσο το καλύτερο. Και 1 cents να έπρεπε να δίνουμε μέσω ΔΕΗ δεν το θέλω, ας το βρούν να το εισπράξουν από αλλού. Και επίσης δεν μπορείς να επιβαρύνεις κάποιον άλλον για κάτι που δεν χρησιμοποιεί καθόλου, υπάρχουν αρκετοί που δεν παίρνουν ΜΜΜ. Όποιος θέλει ας χτυπήσει εισιτήριο και να χρησιμοποιήσει.

 

Τα παραδείγματα με ασφαλιστικά ταμεία εισφορές - και πεζοδρόμια μπροστά από τα σπίτια είναι άκυρα. Μπορεί να σε αναγκάζει το κράτος να πληρώνεις εισφορές, αλλά κάποια στιγμή θα αρρωστήσεις και θα χρειαστείς το νοσοκομείο (μην μου πείς ναι αλλά η υγεία είναι χάλια, αυτό είναι άλλο θέμα. Μπορεί να μην περνάω εγώ από ενα πεζοδρόμιο, αλλά μπορεί κάποια στιγμή να περάσω ή να περνάω από ένα σωρό άλλα πεζοδρόμια. Σκουπίδια επίσης όλοι πετάμε άρα επιμεριζόμαστε το κόστος σαν δημότες και πέρα από αυτό είναι και θέμα υγείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...