Προς το περιεχόμενο

Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει..... φιλοσοφια ψυχολογικης επιβιωσης. Εισιτηριο στα ΜΜΜ πληρωνεις ή «πολεμας» το συστημα;

 

Κι οσο για τον καπιταλισμο διαβασε λιγη ιστορια. Ειναι το συστημα που εδωσε την δυνατοτητα στον καθενα να αλλαξει τη μοιρα του, γιατι πρωτα υπηρχε φεουδαρχια και τα παντα πηγαιναν κληρονομικα. Λιγο πολυ ολοι βολευονται και αυτοι που βγαζουν ψηλες νοτες ειναι γιατι απετυχαν παταγωδως και δεν το παραδεχονται οτι ειναι λουζερς. Ακροτητες υπαρχουν οπως και σε καθε συστημα.

 

Ενώ τώρα δεν είναι κληρονομικά;

Ο φτωχός μπορεί να πληρώνει φροντιστήρια (αν μιλάμε για Ελλάδα)... ή δάνεια για να σπουδάσει όπως κάνουν στο εξωτερικό;

 

Το 7% του παγκόσμιου πληθυσμού έχει το 85% του παγκόσμιου πλούτου (και το 0.5% το 40%!).

 

Χαράτσι πλήρωνες παλιά για τα χωράφια σου, χαράτσι πληρώνεις τώρα για το κράτος. Με την ίδια λογική και στα αρχαία χρόνια καλά ήταν κατά περιόδους. Κέρδιζε μάχες ο εκάστοτε αυτοκράτορας και τα μοίραζε στον λαό... όταν δεν είχε επαναστατούσαν. Αν ήσουν γενναίος και ικανός μπορούσε να κερδίσεις και τότε κάποιο αξίωμα.

 

Το ίδιο και σήμερα. Σε καλές περιόδους το κράτος μοιράζει χρήμα, ανεβαίνουν οι μισθοί του μικρομεσαίου και νομίζει ότι είναι πλούσιος.

 

Μην μου πείτε πάλι το κλασικό επιχείρημα του ινσόμνια ... "είχαν ιντερνετ και τηλεόραση τότε;".

Οι καινοτομίες των τελευταίων αιώνων, δεν είναι αποτέλεσμα αποκλειστικά του καπιταλισμού. Προέρχονται από την ανακάλυψη κάποιων πηγών ενέργειας.  

"Αρτο και θέαμα" ήθελε τότε ο λαός, το ίδιο θέλει και σήμερα (τηλεόραση και αποβλάκωση).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 820
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απορώ αν υπάρχει θέμα στο ινσόμνια που αργά ή γρήγορα δεν θα καταλήξουμε να μιλάμε για καπιταλισμό, αριστερούς, σύστημα, επαναστάτες, punk, και ηθική vs νόμος. Να ανοίξω ένα για τις αναπαραγωγικές συνήθειες και τα κοινωνικά συστήματα των μη ανθρώπινων πρωτευόντων να δούμε πως θα πάει; :rolleyes:

 

Ή μπορούμε να κανονίσουμε οι συμμετέχοντες στο παρόν thread, να πάμε ένα βραδάκι για τσίπουρα και να τα πούμε έτσι. Σαν τη live κουβέντα υπό την επήρεια αλκοόλ δεν έχει...

 

Τα interwebz είναι καλά και άγια, συμβάλλουν όμως στις παρεξηγήσεις. Άλλωστε, μια γνωστή αναρχοπούνκ μπάντα φώναζε πριν κάτι χρόνια "βγες απ' τον κόσμο του ίντερνετ"...δίκιο δεν έχουν; :P ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου είπε ότι αναφέρομαι στο τελευταίο σου post και που κολλάει η σύγκριση που κάνεις Ραφαηλίδη με Τσούκα;

 

Ξεκίνα το διάβασμα αφού καθαρίσει το μυαλό σου. Απο μένα τέλος το μεταξύ μας off topic

 

Εντάξει ποργκ, όταν αναπτύξεις κι εσύ την ικανότητα να συνομιλείς αντί να το παίζεις συμβουλάτορας σε κάποιον εντελώς άγνωστο, τα ξαναλέμε.

Μέχρι τότε, οφείλεις να εξασκήσεις λίγο τις μαντικές σου ικανότητες.

 

 

 

 

 

 

N3k21, δεν διαφωνώ με όσα γράφεις στο spoiler, ούτε καν όσα έχω γράψει μέχρι τώρα διαφωνούν.

Ανοίγεις πολλά ζητήματα, εν συντομία, προφανώς κάθε χώρος οφείλει να κάνει την αυτοκριτική του, και ειδικά η (υγιής) αριστερά και ο αντιεξουσιαστικός χώρος το πληρώνουν ακριβά αυτό.

Ασφαλώς και ηλίθιοι υπάρχουν παντού, αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι πως δεν οφείλω εγώ να απολογηθώ - δικαιολογήσω τα λάθη του καθενός, ούτε "επαναστάτης" είμαι ούτε πρεσβεύω κάποιον συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ τώρα δεν είναι κληρονομικά;

Ο φτωχός μπορεί να πληρώνει φροντιστήρια (αν μιλάμε για Ελλάδα)... ή δάνεια για να σπουδάσει όπως κάνουν στο εξωτερικό;

 

Το 7% του παγκόσμιου πληθυσμού έχει το 85% του παγκόσμιου πλούτου (και το 0.5% το 40%!).

 

Χαράτσι πλήρωνες παλιά για τα χωράφια σου, χαράτσι πληρώνεις τώρα για το κράτος. Με την ίδια λογική και στα αρχαία χρόνια καλά ήταν κατά περιόδους. Κέρδιζε μάχες ο εκάστοτε αυτοκράτορας και τα μοίραζε στον λαό... όταν δεν είχε επαναστατούσαν. Αν ήσουν γενναίος και ικανός μπορούσε να κερδίσεις και τότε κάποιο αξίωμα.

 

Το ίδιο και σήμερα. Σε καλές περιόδους το κράτος μοιράζει χρήμα, ανεβαίνουν οι μισθοί του μικρομεσαίου και νομίζει ότι είναι πλούσιος.

 

Μην μου πείτε πάλι το κλασικό επιχείρημα του ινσόμνια ... "είχαν ιντερνετ και τηλεόραση τότε;".

Οι καινοτομίες των τελευταίων αιώνων, δεν είναι αποτέλεσμα αποκλειστικά του καπιταλισμού. Προέρχονται από την ανακάλυψη κάποιων πηγών ενέργειας.  

"Αρτο και θέαμα" ήθελε τότε ο λαός, το ίδιο θέλει και σήμερα (τηλεόραση και αποβλάκωση).

Προφανως δυσκολευεσαι να πιασεις την εικονα, ισως επειδη δεν το εχεις ψαξει. Εκεινη η εποχη ηταν χειροτερα απο ο,τι η Σαουδικη Αραβια σημερα. Τι μου λες για τον φτωχο που δεν μπορει το ενα ή το αλλο; Εξ ορισμου δεν θα μπορει, εφοσον ειναι φτωχος. Η διαφορα εγκειται στο οτι σημερα μπορει να γινει πλουσιος και ανεξαρτητος, ενω τοτε ηταν ιδιοκτησια του δεσποτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δυσκολευεσαι να πιασεις την εικονα, ισως επειδη δεν το εχεις ψαξει. Εκεινη η εποχη ηταν χειροτερα απο ο,τι η Σαουδικη Αραβια σημερα. Τι μου λες για τον φτωχο που δεν μπορει το ενα ή το αλλο; Εξ ορισμου δεν θα μπορει, εφοσον ειναι φτωχος. Η διαφορα εγκειται στο οτι σημερα μπορει να γινει πλουσιος και ανεξαρτητος, ενω τοτε ηταν ιδιοκτησια του δεσποτη.

 

hell yeah!! μπορει με μαγικα. μπορει να πιασει το λοττο. μπορει τρικερατοι εξωγηινοι να του δωσουν επειδη τον αγαπανε 1-2 εκατομμυριακια. το συμπερασμα ειναι οτι ο φτωχος στην σημερινη κοινωνια μπορει να γινει πλουσιος ευκολα**! μαθαινουμε πραγματα. ευχαριστουμε....

 

 

 

 

**εκτος αν δεν εννοουσες ευκολα κ εννοουσες οτι μπορει να γινει πλουσιος με πιθανοτητα μια στα 10 εκατομμυρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φέρει σημάδια από βίαια χτυπήματα, σύμφωνα με το πόρισμα των ιατροδικαστών

 

Αμφίβολο είναι αν και η ιατροδικαστική εξέταση στη σορό του 19χρονου που έχασε τη ζωή του στο Περιστέρι θα ρίξει φως στις ακριβείς συνθήκες του θανάτου του, καθώς τα πρώτα στοιχεία για το πόρισμα της εξέτασης μάλλον περιπλέκουν παρά λύνουν το μυστήριο.
 
Όπως αποκαλύπτει στην ιστοσελίδα του το “Βήμα”, σύμφωνα με το πόρισμα, το σώμα του άτυχου 19χρονου είχε μόνο ορισμένες εκχυμώσεις στον βραχίονα και “ερυθροειδείς εστίες” στην τραχηλική χώρα. Ακόμη, είχε μία μικρή εκχύμωση στο μέτωπο. Δεν έφερε ενδείξεις από άλλα κτυπήματα σε ζωτικά σημεία. Ο θάνατός του προήλθε από βαριά κρανιοεγκεφαλική κάκωση στο πίσω μέρος της κεφαλής του λόγω της πτώσης του από ψηλό σημείο και εσωτερικής αιμορραγίας που ακολούθησε.
 
Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των ιατροδικαστών, με βάση τα ευρήματα της νεκροψίας, ο ελεγκτής προσπάθησε να τον συγκρατήσει από το χέρι και ακούμπησε τον λαιμό του 19χρονου, χωρίς ωστόσο να τον κτυπήσει με βιαιότητα, όπως αναφερόταν σε ορισμένες μαρτυρίες, αλλά ούτε και να του δημιουργήσει αίσθηση πνιγμού.
 
Όμως το πιο ενδιαφέρον στοιχείο που προκύπτει μέχρι τώρα, σύμφωνα πάντα με το “Βήμα”, είναι ότι στα πόδια του 19χρονου δε βρέθηκαν μώλωπες, κάτι που ουσιαστικά καταρρίπτει τη θεωρία ότι το πόδι του παγιδεύτηκε στην πόρτα του τρόλεϊ και αυτό ήταν που οδήγησε στη θανατηφόρα πτώση του από το όχημα. 
 
Υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με δικαστικές πληροφορίες, στο πόρισμα των ελεγκτών που πραγματοποίησαν την πρώτη πραγματογνωμοσύνη για το τραγικό περιστατικό φέρεται να αναφέρεται ότι "ο 18χρονος διαπληκτίστηκε με τον ελεγκτή ο οποίος τον τράβηξε από την μπλούζα για να μην αποβιβαστεί. Στη συνέχεια ενώ του ξέφυγε, έτρεξε προς την πόρτα. Πάτησε το μπουτόν κινδύνου, το όχημα επιβράδυνε και με το άλλο χέρι του έσπρωξε την πόρτα για να ανοίξει. Όταν άφησε το χέρι του από το μπουτόν η πόρτα έκλεισε με αποτέλεσμα να του "πιάσει" το πόδι και να γυρίσει το σώμα του. Ο άτυχος νέος, στην προσπάθεια του να απεγκλωβιστεί έπεσε". Ωστόσο, η θεωρία αυτή φαίνεται να καταρρίπτεται.
 
Το βέβαιο είναι ότι ο 19χρονος έπεσε με την πλάτη και σύρθηκε στην άσφαλτο, όπως δείχνουν οι εκδορές που φέρει στην πλάτη και το μπράτσο, χωρίς όμως να μπορεί να αποδειχθεί με βεβαιότητα αν παραπάτησε ή κάποιος τον έσπρωξε, με τους ιατροδικαστές να σημειώνουν πως δεν είναι εφικτό να διαπιστωθεί αν ο 19χρονος απωθήθηκε από τον ελεγκτή, καθώς κάτι τέτοιο θα ήταν ορατό στο σώμα του μόνο αν επρόκειτο για ένα εξαιρετικά βίαιο σπρώξιμο.
 
Το πόρισμα των ιατροδικαστών θα ολοκληρωθεί μετά και από την παράδοση των τοξικολογικών εξετάσεων.

 

 

Να χαρώ εγώ πραγματογνώμονες :D  Οι τοξικολογικές τι στόχο μπορεί να έχουν;  :huh:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Μέχρι να γίνουμε από χιμπατζήδες άνθρωποι αυτό θα ακούς απ'όσους ανθρώπους απέμειναν σ'αυτή την τριτοκοσμική χώρα...

 

2)Δε κατάλαβες...ΕΔΩ έρχονται και τα κάνουν!ΕΔΩ βρίσκουν και τα κάνουν!Στις χώρες τους στέκονται κλαρίνο!

Οι ίδιοι Άγγλοι στους οποίους αναφέρεσαι ακριβώς επειδή έχουν μπουχτίσει απ'την τυπικότητα και αυστηρότητα της χώρας τους ψάχνουν για διακοπές χώρες μπουρδέλα (σαν τη δική μας) κι έρχονται εδώ να ξεδώσουν με ΚΑΘΕ τρόπο...

 

3)Κούνια που σε κούναγε που οι πολιτικοί έξω δε κλέβουν!Απλούστατα επειδή δεν είναι μπαμπουίνοι έχουν ένα μέτρο στη μαρμίτα,ξέρουν να καλύπτουν τις βρωμιές και κρατάνε όσο μπορούν "καλοταϊσμένους" τους πολίτες τους...

Πάντως ότι να'ναι το μήνυμα σου,απ'τη μια ξεκινάς λέγοντας για τους Άγγλους θέλοντας να τονίσεις ότι "κι έξω τα ίδια γίνονται" κι απ'την άλλη λες "έξω όλα είναι πρίμα,δε κλέβουν,έχουν κράτος πρόνοιας κ.α."!Τελικά είναι σαν εμάς ή δεν είναι αποφάσισε! :P

 

4)Από σήμερα εντάσσεσαι κι εσύ λοιπόν στους τσαμπατζήδες!

 

Υ.Γ. Εγώ πάντως παροτρύνω και όσους κόβουν εισιτήρια κανονικά να σταματήσουν να κόβουν,να δω ύστερα με τι θα μετακινείται ο REDODIN7 και ο κάθε ένας του λόγου του...

 

Κλασικό τσουβάλιασμα...

Αλλα διαβαζεις και αλλα καταλαβαινεις αυτο που σου ειπα ειναι οτι δεν φταινε οι ελληνες αλλα το κρατος το οποιο δεν κανει σωστα την δουλεια του αλλα μαλλον οτι θες καταλαβαινεις.

 

Δεν σε σου εκανα προσωπικο χαρακτηρισμο για αυτο να σεβεσαι οπως μου μιλας!!!!

 

Ετσι και εξαλλου ανεργος ειμαι ουτε για καφε παω ουτε εξω βγαινω και τα ΜΜΜ τα χρησιμοποιω σπανια αφου σχεδον ολοι μερα μεσα ειμαι και τις δουλειες μου τις κανω με τα ποδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hell yeah!! μπορει με μαγικα. μπορει να πιασει το λοττο. μπορει τρικερατοι εξωγηινοι να του δωσουν επειδη τον αγαπανε 1-2 εκατομμυριακια. το συμπερασμα ειναι οτι ο φτωχος στην σημερινη κοινωνια μπορει να γινει πλουσιος ευκολα**! μαθαινουμε πραγματα. ευχαριστουμε....

 

 

 

 

**εκτος αν δεν εννοουσες ευκολα κ εννοουσες οτι μπορει να γινει πλουσιος με πιθανοτητα μια στα 10 εκατομμυρια.

 

Το «ευκολα» γιατι το εβαλες; Για να γελειοποιησεις την αποψη μου, επειδη σε ενοχλει; Εισαι απο αυτους που δεν τα καταφερνουν; 

Εγω παντως τα καταφερα μια χαρα και με την αξια μου. Και ξερω πολυ κοσμο που τα εχει καταφερει. Ειναι εφικτοτατο να κανεις λεφτα και να γινεις ανεξαρτητος. Και για να σε προλαβω: αλλο εφικτο, αλλο ευκολο. Τωρα εσυ περιμενε τρικερατους εξωγηινους αν θελεις. Εγω παντως δουλευω με στοχο και συστημα. Ειναι η πιο σιγουρη μεθοδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω τραγικά τα σχόλια τύπου: "Είπε ψέμματα το παιδί οτι είναι φτωχό", "Το έπαιξε τσαμπουκάς" κτλ. Θα περιμένουμε να δούμε αν ο ελεγκτής τελικά έσπρωξε το παιδί ή μόνος του πήδηξε ή οτιδήποτε άλλο. Αυτό εφόσον δεν προκύπτει απο ιατροδικαστή, θα φανεία απο τις μαρτυρίες, και πρέπει να επισπευθεί η διαδικασία.

 

Αλλά τα παραπάνω σχόλια που αποσκοπούν δεν κατάλαβα. Μου θυμίζουν για τον Γρηγορόπουλο όταν λέγανε μετά οτι είχε "αποκλίνουσα συμπεριφορά". Τραγικά σχόλια απο ανθρωπάκια.

 

Δύσκολο είναι να καταλάβουν μερικοί οτι άλλο οτι είχε άδικο το παιδί που δεν πλήρωσε ή που δεν συμπεριφέρθηκε έννομα κατά τον έλεγχο, και άλλο η κατάληξη;

Θα καθίσουμε να ασχολούμαστε τώρα με το εισητήριο, όταν υπάρχει το ενδεχόμενο να φέρει άλλος την ευθύνη για τον θάνατό του; Τι σχέση η κατάληξη αυτή με το πώς ξεκίνησε η ιστορία; Οτι αν ξεκινούσε απο βρίσιμο ή οτιδήποτε άλλο μεταξύ δύο νόμιμων επιβατών θα ήταν άλλη κατάσταση;

Δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδιά, αλήθεια.

 

 

Και μια ερώτηση σχετική. Μέσα στο λεωφορείο, μετά απο έλεγχο οτι δεν έχεις κόψει εισητήριο, μπορούν εντός του λεωφορείου να σε κρατήσουν; Με την λογική οτι ο ΟΑΣΘ πχ είναι ιδιωτική εταιρεία, και είσαι μέσα σε ιδιωτικό όχημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι τοξικολογικές τι στόχο μπορεί να έχουν;  :huh:

 

Υποθέτω πως πρόκειται για εξέταση ρουτίνας σε τέτοια σκηνικά, προκειμένου να διαπιστωθεί μήπως η συμπεριφορά του θύματος δεν ήταν "φυσιολογική".

 

Όσο μαλακισμένα π.χ. και να φέρθηκε ο ελεγκτής, θα του καταλογίζονταν σημαντικά ελαφρυντικά αν διαπιστωνόταν ότι ο πιτσιρικάς είχε κουμπώσει PCP πριν το μοιραίο συμβάν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία το μέγεθος της πιθανότητας,για έναν αναρχοντούγανο μπορεί να είναι τόση,για κάποιον που κόβει το μυαλό του μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη...

 

Σημασία έχει ότι είναι ΥΠΑΡΚΤΗ,σε αντίθεση με εκείνες τις εποχές που γεννιόσουν καταδικασμένος να υποφέρεις!

 

WOW! δηλαδη λες οτι επειδη εχω 1 στα 24 εκατομμυρια πιθανοτητες (ανα μιση εβδομαδα μαλιστα!!) να πιασω το τζοκερ πρεπει να υμνω τον καπιταλισμο που μου δινει αυτη την φοβερη ευκαιρια να γινω κ εγω πλουσιος κ ειναι αυτο φοβερη προοδος απο το να ειμαι δουλος κ να εχω 0 στα 24 εκατομυμρια πιθανοτητες???? i'm thrilled!!

 

Το «ευκολα» γιατι το εβαλες; Για να γελειοποιησεις την αποψη μου, επειδη σε ενοχλει; Εισαι απο αυτους που δεν τα καταφερνουν; 

Εγω παντως τα καταφερα μια χαρα και με την αξια μου. Και ξερω πολυ κοσμο που τα εχει καταφερει. Ειναι εφικτοτατο να κανεις λεφτα και να γινεις ανεξαρτητος. Και για να σε προλαβω: αλλο εφικτο, αλλο ευκολο. Τωρα εσυ περιμενε τρικερατους εξωγηινους αν θελεις. Εγω παντως δουλευω με στοχο και συστημα. Ειναι η πιο σιγουρη μεθοδος.

 

το ευκολα το εβαλα γιατι αν υπονοεις οτι μπορεις να γινεις πλουσιος πανδυσκολα τοτε χαιρετα μας τον πλατανο η αποψη σου δεν εχει αξια. δεν ειναι επιχειρημα αυτο υπερ του καπιταλισμου.

 

ουτως ή αλλως το θεμα ειναι οτι ο καπιταλισμος δημιουργει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΕΣ. οι ελαχιστοελαχιστοι εχουν τον πλουτο κ η συντριπτικη πλειοψηφεια παλευει με τα ψιχουλα. Δεν αλλαζει αυτο τελος. Αυτο ειναι το ολο θεμα.....

 

 

Και μια ερώτηση σχετική. Μέσα στο λεωφορείο, μετά απο έλεγχο οτι δεν έχεις κόψει εισητήριο, μπορούν εντός του λεωφορείου να σε κρατήσουν; Με την λογική οτι ο ΟΑΣΘ πχ είναι ιδιωτική εταιρεία, και είσαι μέσα σε ιδιωτικό όχημα;

 

Ε ειπαμε, η απαντηση ειναι ενα μεγαλοπρεπεστατο ΟΧΙ!

 

 

Εγω παντως τα καταφερα μια χαρα και με την αξια μου. Και ξερω πολυ κοσμο που τα εχει καταφερει. Ειναι εφικτοτατο να κανεις λεφτα και να γινεις ανεξαρτητος. Και για να σε προλαβω: αλλο εφικτο, αλλο ευκολο. Τωρα εσυ περιμενε τρικερατους εξωγηινους αν θελεις. Εγω παντως δουλευω με στοχο και συστημα. Ειναι η πιο σιγουρη μεθοδος.

 

εσυ μπορει να ξερεις μονο επιχειρηματιες τι με νοιαζει εμενα ποιους ξερεις κ τι εχουν πετυχει? εγω ξερω οτι ο καπιταλισμος δημιουργει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΕΣ. οι ελαχιστοελαχιστοι εχουν τον πλουτο κ η συντριπτικη πλειοψηφεια παλευει με τα ψιχουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ευκολα το εβαλα γιατι αν υπονοεις οτι μπορεις να γινεις πλουσιος πανδυσκολα τοτε χαιρετα μας τον πλατανο η αποψη σου δεν εχει αξια. δεν ειναι επιχειρημα αυτο υπερ του καπιταλισμου.

 

ουτως ή αλλως το θεμα ειναι οτι ο καπιταλισμος δημιουργει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΕΣ. οι ελαχιστοελαχιστοι εχουν τον πλουτο κ η συντριπτικη πλειοψηφεια παλευει με τα ψιχουλα. Δεν αλλαζει αυτο τελος. Αυτο ειναι το ολο θεμα......

Μια χαρα επιχειρημα ειναι. Δεν χρειαζεται να παρεις την αδεια κανενος οπως σε αλλα συστηματα. Αστα αυτα για τους ελαχιστοελαχιστους, δεν χρειαζεται να γινεις μεγιστανας, το να αλλαξεις τη μοιρα σου αρκει. Αλλοι ξεσκιζονται να παρουν ενα πτυχιο για μια καλοπληρωμενη δουλεια, αλλοι αξιοποιουν μια πρωτοτυπη ιδεα, αλλοι αναπτυσουν ενα ταλεντο ή δεξιοτητα που εχουν και ριχνονται με τα μουτρα, αλλοι πανε στο εξωτερικο αν τους εμποδιζουν οι εγχωριες συνθηκες κλπ Οσοι ειναι τεμπεληδες ή δεν εχουν εμπιστοσυνη στον εαυτο τους (οπως μαλλον εσυ) επαναλαμβανουν χιλιομασημενες δικαιολογιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα επιχειρημα ειναι. Δεν χρειαζεται να παρεις την αδεια κανενος οπως σε αλλα συστηματα. Αστα αυτα για τους ελαχιστοελαχιστους, δεν χρειαζεται να γινεις μεγιστανας, το να αλλαξεις τη μοιρα σου αρκει. Αλλοι ξεσκιζονται να παρουν ενα πτυχιο για μια καλοπληρωμενη δουλεια, αλλοι αξιοποιουν μια πρωτοτυπη ιδεα, αλλοι αναπτυσουν ενα ταλεντο ή δεξιοτητα που εχουν και ριχνονται με τα μουτρα, αλλοι πανε στο εξωτερικο αν τους εμποδιζουν οι εγχωριες συνθηκες κλπ Οσοι ειναι τεμπεληδες ή δεν εχουν εμπιστοσυνη στον εαυτο τους (οπως μαλλον εσυ) επαναλαμβανουν χιλιομασημενες δικαιολογιες.

 

ναι το βρηκες. ειμαι τεμπελης κ θελω ενα κομμμουνιστικο συστημα να καθομαι κ να με τρεφει η δουλεια των αλλων.

εγω αυτο που λεω κ ισχυει ειναι οτι ο καπιταλισμος δημιουργει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΕΣ. οι ελαχιστοελαχιστοι εχουν τον πλουτο κ η συντριπτικη πλειοψηφεια παλευει με τα ψιχουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το βρηκες. ειμαι τεμπελης κ θελω ενα κομμμουνιστικο συστημα να καθομαι κ να με τρεφει η δουλεια των αλλων.

εγω αυτο που λεω κ ισχυει ειναι οτι ο καπιταλισμος δημιουργει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΕΣ. οι ελαχιστοελαχιστοι εχουν τον πλουτο κ η συντριπτικη πλειοψηφεια παλευει με τα ψιχουλα.

Αυτό θα πει "έβαλε την κασέτα"!:D

 

Υ.Γ. Ixde θα σε παρακαλούσα να μη δίνεις άλλη τροφή σε ακαταστάλακτα 15χρονα,αρκετά τράβηξε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...