Προς το περιεχόμενο

Football Manager 2014


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το fm 2013 το αγόρασα 15 ευρώ κάπου μέσα στο Γενάρη από ένα κατάστημα που μου έστειλε το key μέσω e-mail. Απογοητεύτηκα από την Match Engine με αποτέλεσμα να παίξω μόλις 40 ώρες παιχνιδιού την στιγμή που στο fm 2012 έχω 904!!! Τελικά πριν ένα μήνα είπα να του δώσω πάλι μια ευκαιρία και έφτασα τις 212 ώρες αλλά πραγματικά η Me συνέχιζε να είναι εκνευριστική και το παράτησα.

 

Το 14 φαίνεται καλύτερο σε αυτό το τομέα από αυτά που διαβάζω ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως είναι αρχή οπότε θα περιμένω ένα πατς για να ξεκινήσω κάτι σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 764
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως φετος το παιχνιδι "εσπασε" day-1 (Πριν λιγο). Ομως δεν θα εβαζα το χερι μου στη φωτια οτι δεν εχει triggers.Αλλωστε μιλαμε για την καινουρια εκδοση CEG οποτε triggers μπορουν να μπουν ακομη και στα γραμματα ξεχωριστα..

Οσο για την 3D ME νομιζω οτι κακως υπαρχουν μεγαλες απαιτησεις ωστε να φαινεται ρεαλιστικη στις κινησεις. Το θεμα ειναι να απεικονιζει οσο το δυνατον τις εντολες που δινεις σε συναρτηση με τα attributes των παικτων. Οποτε προσωπικα δεν με πειραζει ουτε το πατιναρισμα ουτε οι περιεργες κινησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μαλακια ειναι το ceg, συγγνωμη για την εκφραση. Μολις κανεις ενα τυπο αρκει να βρεις το σωστο pattern match για ολους και να αποφυγεις τα file checks. Επισης ας πει καποιος στην valve οτι ο τροπος που κανουν τους υπολογισμους slows down the game. Και τους το υπογραφω!

 

Κατα τα αλλα περιμενω εντυπωσεις απο δοκαρια και αμυντικη λειτουργια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μαλακια ειναι το ceg, συγγνωμη για την εκφραση. Μολις κανεις ενα τυπο αρκει να βρεις το σωστο pattern match για ολους και να αποφυγεις τα file checks. Επισης ας πει καποιος στην valve οτι ο τροπος που κανουν τους υπολογισμους slows down the game. Και τους το υπογραφω!

 

Κατα τα αλλα περιμενω εντυπωσεις απο δοκαρια και αμυντικη λειτουργια :)

 

Σωστα, ομως σε τετοιου ειδους παιχνιδι με τοσους υπολογισμους αντε κατσε εσυ να κανεις το κεφαλι σου καζανι για να το σπασεις. Δεν θα το εκανα με τιποτα και μαλλον το ιδιο σκεφτονται και στη "scene". Χαμενος χρονος ειδικα με τα απανωτα patch που βγαινουν στην περιπτωση του FM. Τρεις και λιγο μικροupdates για να κρατουν ανεπαφο και το CEG.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση εγώ; Αν το πάρουμε απο σαιτ με keys και θέλουμε ελληνικά που δε θα έχει επειδή θα είναι απέξω θα βγεί κάποιο αρχείο που θα το μετατρέπει στα ελληνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση εγώ; Αν το πάρουμε απο σαιτ με keys και θέλουμε ελληνικά που δε θα έχει επειδή θα είναι απέξω θα βγεί κάποιο αρχείο που θα το μετατρέπει στα ελληνικά;

 

τα ελληνικά ειναι στις γλώσσες του παιχνιδιου...το αλλάζεις μέσα από τα options δηλαδη....τωρα τα regions που σου λένε τα μαγαζιά με τα κλειδιά...είναι άλλο πράγμα...μου το εξήγησε κάπως εδω ο φίλος απο κάτω...

 

 

http://www.allkeyshop.com/blog/buy-football-manager-2014-cd-key-compare-prices/

 

Γύρω στα 24 με 27 ευρώ, τα ακόμα φθηνότερα νομίζω πως είναι ρώσικες εκδόσεις που λογικά θα θέλουν ενεργοποίηση μέσω VPN κλπ. Εγώ το είχα πάρει στα 29 από g2a πριν 2 βδομάδες. Για την έκδοση του θείου κρατήστε μικρό καλάθι, θυμηθείτε ότι πέρσι έσπασε Μάη μήνα ενώ πρόπερσι τα cracked updates άργησαν πολλούς μήνες μέχρι να βγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις, θυμάμαι λάθος, ότι υπήρχε καποια δυνατότητα, να το αγοράσουν 3-4 καταναλωτές, και να μοιραστούν το κόστος? μαλακία λέω?

οχι δεν λες μαλακίες , ετσι ειναι , απλα μονο 1 account μπορει να ειναι online στο steam ταυτοχρονα.

τα υπόλοιπα 2-3-4-10 οσα θες , παιζουν σε offline mode στο steam χωρίς κανενα προβλημα.

είναι τσεκαρισμενο το εχω δοκιμασει οπως και πολλα παιδια απο εδω μεσα.

οχι δεν λες μαλακίες , ετσι ειναι , απλα μονο 1 account μπορει να ειναι online στο steam ταυτοχρονα.

τα υπόλοιπα 2-3-4-10 οσα θες , παιζουν σε offline mode στο steam χωρίς κανενα προβλημα.

είναι τσεκαρισμενο το εχω δοκιμασει οπως και πολλα παιδια απο εδω μεσα.

btw : μαγκες 25Ε κανει τωρα , μαζευόμαστε (25 ατομα) με 1 Ε ο καθενας κ το παιζουμε τζαμπα χαχαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν λες μαλακίες , ετσι ειναι , απλα μονο 1 account μπορει να ειναι online στο steam ταυτοχρονα.

τα υπόλοιπα 2-3-4-10 οσα θες , παιζουν σε offline mode στο steam χωρίς κανενα προβλημα.

είναι τσεκαρισμενο το εχω δοκιμασει οπως και πολλα παιδια απο εδω μεσα.

btw : μαγκες 25Ε κανει τωρα , μαζευόμαστε (25 ατομα) με 1 Ε ο καθενας κ το παιζουμε τζαμπα χαχαχαχαχα

 

εγώ ήξερα οτι μπορείς να το βάλεις μεχρι 2...εναν που θα είναι on line και τον άλλο offline...

Αν βγάλει κανείς άκρη με του Θείου το παιχνίδι,ας ενημερώσει...αλλά απ'ότι φαίνεται πάμε για αγορά και φέτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια εδω δεν κανουμε τσιγγουνιες... ο θειος με εκανε πλουσιο τοσα χρονια αλλα ΠΡΕΠΕΙ να τιμησουμε την εταιρεια

που το εβγαλε στα ελληνικα. Εγω το αγορασα σημερα 37,5 ευρω (απο νησι) τελικη τιμη. Καπου 35 τελικη με μεταφορικα θα μου εβγαινε απο Αθηνα. Αν βγει playable που θα ειναι πιστευω αφου το 2013 κατα κοινη ομολογια ηταν πατατα τοτε πολυ απλα θα αγορασω ξανα τετοιο game μετα 7-10 χρονια που θα εχει πολλες αλλαγες και οχι καθε χρονο απο 1 ! Εγω θελω να παιξω 50 χρονια παιχνιδιου και οχι 2-3 σεζον! αυτο ειναι το νοημα, σκεφτειτε παιζω ακομα το αθανατο FM2008 που ειναι κορυφη !!!

 

 

* παιδια μια ερωτηση μιας και δεν ξερω απο steam. Ενω εχω το dvd και εκανα εγκατασταση το steam

και πατησα Ινσταλλ αφου εβαλα το σωστο original key αυτο παει και το κατεβαζει ! Δεν επρεπε να το κανει install απο το dvd μετα απο τον κωδικο που εβαλα? Αμα ηταν ετσι επαιρνα μονο το key απο εξωτερικο.

Εκανα καποια μαλακια? Αν ναι πως το κανω ινσταλλ απο το dvd?

Επεξ/σία από greeneye
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε το καλό μου το κλειδί και κάνω τώρα την τελική εγκατάσταση, άλλα 1,4GB. Να προλάβαινα να παίξω και λίγο καλά θα ήταν... :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άντεξα είμαι fm junkie :D

ήδη ξεκινάω save με 11 πρωταθλήματα και database 111000 παίχτες...

άντε καλό ξημέρωμα και ας πάει κανείς στην δουλειά αντί για μένα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ελληνικά ειναι στις γλώσσες του παιχνιδιου...το αλλάζεις μέσα από τα options δηλαδη....τωρα τα regions που σου λένε τα μαγαζιά με τα κλειδιά...είναι άλλο πράγμα...μου το εξήγησε κάπως εδω ο φίλος απο κάτω...

Ναι τα ελληνικά θα είναι απο όπου και να το πάρουμε απο ξένο σαιτ η δε θα τα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για κανα 15ε κ φετος καλα ειναι για παραπανω δεν ειναι με τιποτα τοσα χρονια τα ιδια κ τα ιδια η απλα φρου φρου κ αρωματα κ η καρδια του παιχνιδιου που ειναι η match engine απλα υποφερτη... τιποτα βασικο δεν εχει αλλαξει προς καλυτερα μονο H DATABASE που ανανεοντε ολα τα υπολοιπα ειναι ανουσια κοροιδιες, με λιγα λογια η match engine του 2012 ειναι εννοειται πολυ καλυτερη του 2014 κ σαφως του 2013 . Οτι να ναι ...απορω γιατι δεν συνεχισαν του 2012 την Match engine ,οσο για ενα παληκαρι που μου ειπε αν βαζω σωστες ρυθμισεις για το μαρκαρισμα με τα ματια κ γενικως το gameplay στην match engine του λεει ναι ενας που το επαιζε απο την amiga ως championship manager τοτε , η match engine εν ετη 2013 κ μπαινουμε 2014 ειναι χαλια για καποιον που βλεπει ολο τον αγωνα ωστε να θελει να βγαλει κριτηρια για τους παιχτες κ την ομαδα του , εμενα αυτο με καιει διοτι αυτο ειναι προσωμειωση του ποδοσφαιρου αν ειναι στις μερες μας να παιχω 2d η commentary μενω στις προηγουμενες εκδοσεις update γινοντε . Πραγματικα απορω τοσο ανικανοι ειναι αυτοι η τοσο ηλιθιους θεωρουν τον κοσμο καλα δεν βαζω και τα αμετρητα bugs μεχρι να σταθεροποιηθει το παιχνιδι με κανα patchaki που κανουν τοσα χρονια κ αυτο μαλλον για οσους δεν το αγοραζουν αλλα κ παλι εμεις τι φταιμε να περιμενουμε να σταθεροποιηθει κ να το παιξουμε μετα απο 2-3 μηνες... τελοσπαντων επειδη εχουν το πλεονεκτημα της μεγαλης database που εχουν κ δεν υπαρχει αλλο μανατζερ της προκοπης καθοντε κ μας δουλευουν...εντελει πιστευω οτι αυτοι της si ειναι τελικα  κουτοπονηροι βλακες κ ανικανοι...κ δεν εχουν καταλαβει πως database αν οργανωθει κ αλλη εταιρια σοβαρα σε καθε χωρα θα τρεχουν κ δεν θα φτανουν μετα...

Επεξ/σία από AKISHELLAS1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η match engine του 2012 δεν συνεχίστηκε γιατί πέρσι έγινε γενικό overhaul και ένα μεγάλο μέρος της ξαναγράφτηκε από την αρχή. Έτσι μπόρεσαν να εισαχθούν δυνατότητες που ήταν αδύνατον να υλοποιηθούν με την παλιότερη ΜΕ (η οποία είχε φτάσει πλέον στα όριά της).

 

Φυσικά εκ του περσινού αποτελέσματος μπορούμε να πούμε πως το εγχείρημα δεν στέφθηκε με επιτυχία αλλά τουλάχιστον συνεχίζουν να το παλεύουν... Και φέτος η κατάσταση φαίνεται σημαντικά καλύτερη. Να δούμε πως θα πάει και μετά τα (παραδοσιακά) πρώτα updates.

 

Θα συμφωνήσω πάντως ότι τα 35-40 ευρώ/χρόνο είναι υπερβολική τιμή για αυτά που προσφέρει το παιχνίδι. Για να δικαιολογήσουν την τιμολόγηση αυτή, κάνουν την τρίχα τριχιά και ανακοινώνουν 500-1000 βελτιώσεις/αλλαγές κάθε χρόνο. Η πλειοψηφία τους βέβαια είναι ψιλοπράγματα που ελάχιστα ενδιαφέρουν τον κόσμο.

 

ps: δεν δέχομαι καμία κουβέντα για την έκδοση του θείου :P είναι βέβαιο ότι η SI θα έχει τιγκάρει τα exe με triggers και αν κάποτε είχαμε το bug που άλλαζε το ευρώ σε... αφρικάνικα δολάρια, τώρα προβλέπω να έχουμε... bird spawns α λα ArmA2. Δεν αξίζει τον κόπο, εκτός αν κάποιος δεν έχει τα λεφτά ή δεν έχει σκοπό να παίξει πολύ και θέλει απλώς να χαζέψει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...