Προς το περιεχόμενο

γάμος με αλλοδαπό


andromeda85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ απόλυτα. Πάντως, ήδη δόθηκαν πολύτιμες πληροφορίες γι' αυτό το θέμα. Όπως φαίνεται όμως, δεν φαίνεται η ts να τις είχε και ιδιαίτερη ανάγκη, αφού έχει 5 ολόκληρες μέρες να δώσει σημεία ζωής.

Εάν ο άλλος δεν ενδιαφέρεται, δίνοντας συγκεκριμένα στοιχεία και συμμετέχοντας, βρίσκω εντελώς άσκοπο να γίνεται ουσιαστική συζήτηση εδώ μέσα, και μάλιστα για τόσο σοβαρά θέματα.

δεν πειραζει και να μην απαντησει.το καλο ειναι οτι ψιλο απαντηθηκε οποτε ισως βοηθησει καποιον αλλον μελλοντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 χρόνια αργότερα...

Αν και έχουν περάσει κάτι χρόνια,επανέρχομαι στο θέμα γιατί βλέπω ότι είναι ακόμα ενεργό. Τελικά έχω παντρευτεί εδώ και 3 χρόνια και ο λόγος που ρωτούσα "άσχετους σε φόρουμ" , όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω, είναι γιατί δεν μπορούσα να βρω απαντήσεις σε καμία αρμόδια υπηρεσία...κανείς ποτέ δεν ξέρει τίποτα στο Ελλαδιστάν. Ακόμα και όταν πήγα στο προξενείο η αρμόδια κυρία, για λόγο που ποτέ δεν κατάλαβα, με φλόμωσε στο ψέμα μάλλον με σκοπό να αποτρέψει το γάμο μου. Στην αρχή μου είπε ότι ο σύντροφός μου δεν έχει κανένα δικαίωμα να κάνει αίτηση ούτε καν για τουριστική βίζα στην Ελλάδα, παρά μόνο αφότου παντρευτούμε και σε άλλη επίσκεψη μου είπε ότι δεν πρόκειται ποτέ να μου δώσει το χαρτί που χρειάζομαι από το προξενείο για να παντρευτώ στο Μαρόκο. Αφότου πήρα τηλ στην πρεσβεία με σκοπό να παραπονεθώ για την πρόξενο, άρχισε να αλλάζει τροπάριο και άρχισε να δίνει τις σωστές πληροφορίες...τέλοσπάντων να μην τα πολυλογώ, κατάφερα και παντρεύτηκα στο Μαρόκο και δεν υπήρχε κανένας λόγος να ασπαστώ το Ισλάμ (καλό είναι να μην λέμε ασυναρτησίες χωρίς να ξέρουμε). Γύρισα στην Ελλάδα μόνη μου. δήλωσα το γάμο στο ληξιαρχείο και στο δημαρχείο, άνοιξα καινούρια οικογενειακή μερίδα και κατόπιν μπόρεσε ο άντρας μου να παρει βίζα 3 μηνών για την Ελλάδα. Δεν μπηκαμε καν στη διαδικασία να βγάλει άδεια παραμονής, πήραμε τα μπογαλάκια μας και φύγαμε για άλλη ευρωπαϊκη πρωτεύουσα όπου ζούμε μέχρι σήμερα. Τέλος καλό όλα καλά... Όποιος έχει απορίες σχετικά με τις διαδικασίες και τα χαρτιά που χρειάζονται μπορεί να μου στειλει προσωπικο μηνυμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαφως,ειτε ομοφυλα ζευγαρια,ειτε παντρευτηκες μαυρη,ειτε μουσουλμανο,ειτε οτιδηποτε,στην κεντρικη και βορεια Ευρωπη εχεις πιο ευκολη ζωη.Στην Ελλαδα υπαρχει ενα θεμα γενικοτερα με την διαφορετικοτητα.

Καλά κάνει και υπάρχει, λίγο υπερηφάνεια και εθνική συνείδηση δεν πειράζει ο ατομισμός στο μεγαλείο του η χώρα μας συρρικνώνεται χρόνο με τον χρόνο και εμείς αντί να αυξήσουμε τις γεννήσεις πηγαίνουμε για ντόλτσε βίτες στα μαρόκα λες και άντρες δεν έχει στην ελλάδα.... 

 

Αργότερα κάνα επίδομα αν βγεί για τους παντρεμένους ή καμιά ελάφρυνση θα την ζητήσει απο την χώρα μας εκεί θα θυμηθεί πως ειναι ελληνίδα... και ότι στοίχημα έγινε και μουσουλμάνα...

Επεξ/σία από louilouiCK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιωθεις αβολα εκει ή περνας καλυτερα απο εδω; Γιατι εχουν αλλο culture αγνωστο σε εμας.

Ευτυχισμενη με τον αντρα απο Μαροκο; Ρωταω απο περιεργεια δεν εχω εμπαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθανε ότι παντρευόμαστε πλακώσανε και απο το μαρόκο......

 

Καλά κάνει και υπάρχει, λίγο υπερηφάνεια και εθνική συνείδηση δεν πειράζει ο ατομισμός στο μεγαλείο του η χώρα μας συρρικνώνεται χρόνο με τον χρόνο και εμείς αντί να αυξήσουμε τις γεννήσεις πηγαίνουμε για ντόλτσε βίτες στα μαρόκα λες και άντρες δεν έχει στην ελλάδα....

 

Αργότερα κάνα επίδομα αν βγεί για τους παντρεμένους ή καμιά ελάφρυνση θα την ζητήσει απο την χώρα μας εκεί θα θυμηθεί πως ειναι ελληνίδα... και ότι στοίχημα έγινε και μουσουλμάνα... τεμενάδες κάνει.

Περισσότερο κόμπλεξ δεν θα μπορούσε να υπάρχει σε ένα ποστ. Η κοπέλα αυτόν ήθελε και αυτόν πήρε, δεν θα σου δώσει και λογαριασμό.

Επίσης, η υπερηφάνεια που κολλάει με την αποδοχή της διαφορετικότητας;;; Δηλαδή δεν μπορούμε να είμαστε υπερήφανοι και δεκτικοί ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο κόμπλεξ δεν θα μπορούσε να υπάρχει σε ένα ποστ. Η κοπέλα αυτόν ήθελε και αυτόν πήρε, δεν θα σου δώσει και λογαριασμό.

Επίσης, η υπερηφάνεια που κολλάει με την αποδοχή της διαφορετικότητας;;; Δηλαδή δεν μπορούμε να είμαστε υπερήφανοι και δεκτικοί ταυτόχρονα;

Δεν ειναι κόμπλεξ ειναι η πραγματικότητα η χώρα σου πεθαίνει και εσύ αυτό που κάνεις ειναι το να βοηθήσεις να πεθάνει πιο γρήγορα βάζοντας το λιθαράκι σου προς αυτή την κατεύθυνση χάριν μιας προσωπικής φαντασίωσης... δεν υπήρχε ούτε 1 άντρας στα 5.000.000  στην Ελλάδα και στα άλλα τόσα στο εξωτερικό που να μπορούσε να ερωτευτεί; όλοι τόσο χάλια ειναι;  έπρεπε να πάει στο μαρόκο και να γίνει μουσουλμάνα; 

 

 

Δεν είμαι ρατσιστής και ούτε ενάντια στους γάμους με άλλες εθνικότητες *γενικά* ειδικά όμως στην εποχή που ζούμε για γάμους μεταξύ Ελλήνων και αλλοδαπών είμαι ενάντιος γιατι η χώρα μας αργοσβήνει και λίγο φιλότιμο δεν έχουμε αποτι φαίνεται... 

 

Για να καταλάβεις πως το εννοώ το δεν ειμαι ενάντιος *γενικά* θα σου δώσω ενα αναλογικό παράδειγμα... δεν ειμαι ενάντιος στα κοψίδια και τα πιτόγυρα ειναι νόστιμα ειναι ωραία και αν πεινάς φάτα.... αλλά αν έχεις σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά και την χοληστερίνη σου τότε ναι ρε φίλε κόψε τα πιτόγυρα... στην τελική αν είχε τόσο κάψα για μαροκινούς (που σιγά την διαφορά τέλος πάντων) ας γλεντούσε λίγο με κάποιους πρέπει δηλαδή να αλλάξει θρησκεία να παντρευτεί και να κάνει μαροκάκια;

 

Έχουμε αρνητικές γεννήσεις δηλαδή τι δεν καταλαβαίνετε;  δεν αυξανόμαστε με πιο αργό ρυθμό αποτι παλιότερα αλλά μειωνόμαστε και λόγω πολέμων κτλ δεν έχουμε καν μεγάλο πληθυσμό εξαρχής για να πούμε ότι αντέχουμε μια μείωση... υπάρχουν πόλεις στον κόσμο που έχουν περισσότερους κατοίκους απο τον πληθυσμό της ελλάδας... 

 

όσο για την διαφορετικότητα δεν ειμαι ενάντιος στο να συμβιώνουν ομοφυλόφιλοι μίλησα για την φυλετική διαφορετικότητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαμπα ειναι τα account ειπε να βγαλει το ρατσισμο του ολο πισω απ την ανωνημια του, αυτος ο..."Ελληνας"

ανωνυμία

Τζαμπα ειναι τα account ειπε να βγαλει το ρατσισμο του ολο πισω απ την ανωνημια του, αυτος ο..."Ελληνας"

και δεν ειμαι ρατσιστής δεν θεωρώ τους μαροκινούς (ή όποιο άλλο λαό) κατώτερους ανθρώπους ή με λιγότερα δικαιώματα

 

Απλά πιστεύω ότι η χώρα μας σβήνει σιγά σιγά και πιστεύω ότι όποιος αισθάνεται έλληνας πρέπει να κάνει κάτι για να το αλλάξει αυτό και όχι για να το βοηθήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανωνυμία[/size]

 

και δεν ειμαι ρατσιστής δεν θεωρώ τους μαροκινούς (ή όποιο άλλο λαό) κατώτερους ανθρώπους ή με λιγότερα δικαιώματα

 

Απλά πιστεύω ότι η χώρα μας σβήνει σιγά σιγά και πιστεύω ότι όποιος αισθάνεται έλληνας πρέπει να κάνει κάτι για να το αλλάξει αυτό και όχι για να το βοηθήσει.

 

Εσυ κοιτα να μην κανεις παιδια και να απαλαγουμε απο σενα και μια χαρα ειμαστε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ κοιτα να μην κανεις παιδια και να απαλαγουμε απο σενα και μια χαρα ειμαστε

ναι θα είσαστε μια χαρά θα γράφετε ακόμη πιο ανορθόγραφα την γλώσσα σας :P

 

btw το αστείο που δεν πιάνεις είναι ότι είσαι αυτό ακριβώς που με κατηγορείς εγώ δεν θέλω να πεθάνει κανένας ή να μείνει άκληρος εσύ θέλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ κοιτα να μην κανεις παιδια και να απαλαγουμε απο σενα και μια χαρα ειμαστε

ειναι λιγο φασιστικο αυτο που λες, δε νομιζεις?

 

Τζαμπα ειναι τα account ειπε να βγαλει το ρατσισμο του ολο πισω απ την ανωνημια του, αυτος ο..."Ελληνας"

πες μας τον ορισμο του "ελληνα", ετσι απο περιεργεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...