Προς το περιεχόμενο

γάμος με αλλοδαπό


andromeda85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι κόμπλεξ ειναι η πραγματικότητα η χώρα σου πεθαίνει και εσύ αυτό που κάνεις ειναι το να βοηθήσεις να πεθάνει πιο γρήγορα βάζοντας το λιθαράκι σου προς αυτή την κατεύθυνση χάριν μιας προσωπικής φαντασίωσης... δεν υπήρχε ούτε 1 άντρας στα 5.000.000 στην Ελλάδα και στα άλλα τόσα στο εξωτερικό που να μπορούσε να ερωτευτεί; όλοι τόσο χάλια ειναι; έπρεπε να πάει στο μαρόκο και να γίνει μουσουλμάνα;

 

 

Δεν είμαι ρατσιστής και ούτε ενάντια στους γάμους με άλλες εθνικότητες *γενικά* ειδικά όμως στην εποχή που ζούμε για γάμους μεταξύ Ελλήνων και αλλοδαπών είμαι ενάντιος γιατι η χώρα μας αργοσβήνει και λίγο φιλότιμο δεν έχουμε αποτι φαίνεται...

 

Για να καταλάβεις πως το εννοώ το δεν ειμαι ενάντιος *γενικά* θα σου δώσω ενα αναλογικό παράδειγμα... δεν ειμαι ενάντιος στα κοψίδια και τα πιτόγυρα ειναι νόστιμα ειναι ωραία και αν πεινάς φάτα.... αλλά αν έχεις σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά και την χοληστερίνη σου τότε ναι ρε φίλε κόψε τα πιτόγυρα... στην τελική αν είχε τόσο κάψα για μαροκινούς (που σιγά την διαφορά τέλος πάντων) ας γλεντούσε λίγο με κάποιους πρέπει δηλαδή να αλλάξει θρησκεία να παντρευτεί και να κάνει μαροκάκια;

 

Έχουμε αρνητικές γεννήσεις δηλαδή τι δεν καταλαβαίνετε; δεν αυξανόμαστε με πιο αργό ρυθμό αποτι παλιότερα αλλά μειωνόμαστε και λόγω πολέμων κτλ δεν έχουμε καν μεγάλο πληθυσμό εξαρχής για να πούμε ότι αντέχουμε μια μείωση... υπάρχουν πόλεις στον κόσμο που έχουν περισσότερους κατοίκους απο τον πληθυσμό της ελλάδας...

 

όσο για την διαφορετικότητα δεν ειμαι ενάντιος στο να συμβιώνουν ομοφυλόφιλοι μίλησα για την φυλετική διαφορετικότητα.

Πρώτον, η τεράστια πλειοψηφία των Ελλήνων παντρεύονται μεταξύ τους. Δεύτερον, όλες οι αναπτυγμένες χώρες έχουν υπογεννητικότητα. Τρίτον, η υπογεννητικότητα δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός ότι μερικοί Έλληνες παντρεύονται ξένους, αλλά με το ότι οι Έλληνες δεν κάνουν παιδιά. Επίσης, δεν διαλέγεις ποιον θα ερωτευτείς και ούτε έχεις δικαίωμα να υποδείξεις στον άλλον ποιον θα έπρεπε/πρέπει να ερωτευτεί, αγαπήσει και παντρευτεί. Ακόμη, είπε ότι δεν έγινε μουσουλμάνα και σε περίπτωση που έγινε δεν σου πέφτει λόγος. Ούτως ή άλλως η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι χριστιανοί ΜΟΝΟ στα χαρτιά.

Δεν είναι αναγκαίο να αυξήσουμε τον πληθυσμό μας, ειδικά τώρα που βρισκόμαστε και σε κρίση. Αλλά και να χρειαζόταν δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην γίνει μέσω γάμων με ξένους. Βασικά μόνο όσοι είναι εθνικιστές θα ήταν ενάντια σε γάμο με ξένους γενικά και ειδικά, έχοντας ως δικαιολογία την εθνική μας αλλοίωση. Όλοι οι λαοί "παίρνανε" γενετικές αλλοιώσεις, ίσα ίσα που είναι καλύτερο να μεγαλώνει και το gene pool μας.

 

Η φυλετική διαφορετικότητα εντάσσεται στη διαφορετικότητα γενικά. Δεν είναι ανήκουν μόνο οι LGBT+ εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλεποντας τις αποψεις σου, τι ακριβως σου αρεσε στο standup του CK που τον εβαλες και nickname κιολας?

δεν είμαι ρατσιστής φίλε απλά είμαι ρεαλιστής (και ο CK ρεαλιστής ειναι :P) Σαν Έλληνες του 2017 μια τις αποστολές μας ειναι αν όχι να καλυτερεύσουμε την χώρα μας για τα παιδιά μας τουλάχιστον να μην την χειροτερεύσουμε.  

 

Και ένας απο τους δείκτες για το αν παει προς το καλό ή κακό μια χώρα ειναι ο πληθυσμός της (από τους θεμελιακούς δείκτες βασικά) 

 

ας αποκτήσουμε ενα θετικό ρυθμό γεννήσεων ας γίνουμε διπλάσια χώρα σε πληθυσμό ή κοντά σε αυτό και μετά ας παντρεύονται κάποια απο τα παιδιά μας και εξωγήινους αν θέλουν... τώρα όμως ενα απο τα πολύ χοντρά προβλήματα μας ειναι η υπογεννητικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, η τεράστια πλειοψηφία των Ελλήνων παντρεύονται μεταξύ τους. Δεύτερον, όλες οι αναπτυγμένες χώρες έχουν υπογεννητικότητα. Τρίτον, η υπογεννητικότητα δεν έχει καμία σχέση με το γεγονός ότι μερικοί Έλληνες παντρεύονται ξένους, αλλά με το ότι οι Έλληνες δεν κάνουν παιδιά. Επίσης, δεν διαλέγεις ποιον θα ερωτευτείς και ούτε έχεις δικαίωμα να υποδείξεις στον άλλον ποιον θα έπρεπε/πρέπει να ερωτευτεί, αγαπήσει και παντρευτεί. Ακόμη, είπε ότι δεν έγινε μουσουλμάνα και σε περίπτωση που έγινε δεν σου πέφτει λόγος. Ούτως ή άλλως η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι χριστιανοί ΜΟΝΟ στα χαρτιά.

Δεν είναι αναγκαίο να αυξήσουμε τον πληθυσμό μας, ειδικά τώρα που βρισκόμαστε και σε κρίση. Αλλά και να χρειαζόταν δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην γίνει μέσω γάμων με ξένους. Βασικά μόνο όσοι είναι εθνικιστές θα ήταν ενάντια σε γάμο με ξένους γενικά και ειδικά, έχοντας ως δικαιολογία την εθνική μας αλλοίωση. Όλοι οι λαοί "παίρνανε" γενετικές αλλοιώσεις, ίσα ίσα που είναι καλύτερο να μεγαλώνει και το gene pool μας.

 

Η φυλετική διαφορετικότητα εντάσσεται στη διαφορετικότητα γενικά. Δεν είναι ανήκουν μόνο οι LGBT+ εκεί.

Οι ανεπτυγμένες χώρες έχουν υπογεννητικότητα ναι αλλά το θεωρούν σαν πρόβλημα και αυτές και ψάχνουν λύσεις (βλέπε Ιαπωνία για παράδειγμα)

 

Η διαφορά ποια ειναι ότι οι περισσότερες εξ αυτών δεν έχουν αρνητικές γεννήσεις αλλά μείωση στον ρυθμό αύξησης των γεννήσεων σε σχέση με παλιότερα χρόνια

 

Επίσης ενα άλλο που έχουν ειναι πως έχουν ήδη μεγάλους πληθυσμούς η γερμάνια έχει υπογεννητικότητα ας πούμε (αν και νομίζω σιγά σιγά καταφέρανε να το εξομαλύνουν και αυτό) αλλά ειναι ήδη 80 εκατομμύρια...

 

υπάρχει μαγιά δηλαδή... εμείς είμαστε 3 και ο κούκος τα χωριά ερημώνουν και οι πόλεις εκτός της Αθήνας μικραίνουν.... 

 

 

Αν ήμασταν και εμείς σαν την γερμάνια 80 εκατομμύρια ή και μισοί ούτε που θα ασχολούμουν με το ζήτημα αυτό 

 

 

Και ναι δεν λέω ότι υπάρχει έξαρση απλά καλό ειναι να μην υπάρχει προτροπή γιαυτό και σχολίασα αρνητικά εδώ έτσι ώστε όποιος έχει ανάλογες ιδέες ίσως να το σκεφτεί δεύτερη φορά αντί να κάνουμε και Portal για να πληροφορούμε πως θα υπερπηδήσει κάποιος τους κανονισμούς για να παντρευτεί με αλλοδαπό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς ΚΛΕΙΣΕΙΣ το ΒΡΩΜΟΣΤΟΜΑ σου ?Που θες και ανωνυμία ΠΙΚΠΑ!

σιγα, παιδια, σιγα. πηξαμε στη προοδευτικη κουβεντα εδω μεσα

 

θα συμφωνησω με τον παραπανω μονο στο κομματι υπογεννητικοτητας, απο κει και περα τι κανει ο αλλος στο κρεβατι του και ποιον επιλεγει δε μας αφορα και ουτε μας πεφτει λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δε μπορώ ρε φίλε να βλέπω σιγανοπαπαδιες να προκαλουν οτι θελουν και ανωνυμια ρε φίλε

δεν το επιασα το περι ανωνυμιας, κατι μου διεφυγε. τεσπα, καληνυχτα και μη σφαζεστε, θα τα διαβαζει η ts και θα λεει 2 φορες καλυτερα που εφυγε με τα χαλια μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει για κλειδωμα και κριμα, γιατι ενας ανεγκεφαλος χαλασε το νημα. Ισως και να ηταν αυτος ο σκοπος. Οπως ειπα, τζαμπα ειναι τα account.

Θα με ενδιεφερε να ακουσω αν θελει να μας ελεγε πως ειναι η ts

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια δήλωση ξεκινάει με "Δεν είναι ρατσιστής" ακολουθείται σίγουρα από τεράστιες δόσεις σκατοψυχιάς. Ο συγκεκριμένος δεν ξέφυγε από τον κανόνα βεβαίως.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια δήλωση ξεκινάει με "Δεν είναι ρατσιστής" ακολουθείται σίγουρα από τεράστιες δόσεις σκατοψυχιάς. Ο συγκεκριμένος δεν ξέφυγε από τον κανόνα βεβαίως.

Δεν ξεκίνησε η δήλωση μου με "δεν είμαι ρατσιστής" ούτε έκανα καμιά αναφορά σε αυτό οπότε δεν ανήκω καν στην κατηγορία για να εξετάσουμε αν πέφτω στον κανόνα. (όποιος και αν ειναι αυτός ο φανταστικός σου κανόνας) 

 

σε άλλο ποστ μετα την δήλωση μου με αποκάλεσε (ενας δημοκράτης ) ρατσιστή και εκεί του είπα πως δεν είμαι. 

 

 

Απο εκει και πέρα εισπράττω ρατσισμό απο αρκετούς φερόμενους  δήθεν ως αντιρατσιστές .... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανεπτυγμένες χώρες έχουν υπογεννητικότητα ναι αλλά το θεωρούν σαν πρόβλημα και αυτές και ψάχνουν λύσεις (βλέπε Ιαπωνία για παράδειγμα)

 

Η διαφορά ποια ειναι ότι οι περισσότερες εξ αυτών δεν έχουν αρνητικές γεννήσεις αλλά μείωση στον ρυθμό αύξησης των γεννήσεων σε σχέση με παλιότερα χρόνια

 

Επίσης ενα άλλο που έχουν ειναι πως έχουν ήδη μεγάλους πληθυσμούς η γερμάνια έχει υπογεννητικότητα ας πούμε (αν και νομίζω σιγά σιγά καταφέρανε να το εξομαλύνουν και αυτό) αλλά ειναι ήδη 80 εκατομμύρια...

 

υπάρχει μαγιά δηλαδή... εμείς είμαστε 3 και ο κούκος τα χωριά ερημώνουν και οι πόλεις εκτός της Αθήνας μικραίνουν....

 

 

Αν ήμασταν και εμείς σαν την γερμάνια 80 εκατομμύρια ή και μισοί ούτε που θα ασχολούμουν με το ζήτημα αυτό

 

 

Και ναι δεν λέω ότι υπάρχει έξαρση απλά καλό ειναι να μην υπάρχει προτροπή γιαυτό και σχολίασα αρνητικά εδώ έτσι ώστε όποιος έχει ανάλογες ιδέες ίσως να το σκεφτεί δεύτερη φορά αντί να κάνουμε και Portal για να πληροφορούμε πως θα υπερπηδήσει κάποιος τους κανονισμούς για να παντρευτεί με αλλοδαπό.

Η υπογεννητικότητα στην Ιαπωνία είναι πολυπαραγοντική και είναι τελείως διαφορετικό το θέμα τους σε σύγκριση με εμάς καθώς επίσης έχουν και το πρόβλημα ότι το 20% του πληθυσμού τους είναι 65+. Παρ' όλα αυτά, η Ιαπωνία έχει πληθυσμό 127 εκατομμύρια, δεν κινδυνεύουν από αφανισμό προς το παρόν. Επίσης, τα μέτρα που παίρνουν ουδεμία σχέση έχουν με το "μην παντρεύεστε ξένους". Ίσα ίσα κάνουν το ακριβώς αντίθετο!

 

Τα χωριά και οι μικρές πόλεις ερημώνουν λόγω της αστυφιλίας. Φαινόμενο που έχει ξεκινήσει δεκαετίες τώρα. Και υπογεννητικότητα να μην είχαμε τα χωριά και οι μικρές πόλεις πάλι θα ερήμωναν.

 

Δεν έχει καμία διαφορά το να παντρευτείς Έλληνα ή ξένο. Στη στατιστική μας ενδιαφέρουν οι αριθμοί και όχι οι εθνικότητες. Είτε είναι έλληνες είτε ξένοι σημασία έχει πόσα άτομα γεννιούνται και ζουν εδώ. Και αυτό έχει σχέση με τον αν τα άτομα ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ και όχι με τον αν παντρεύτηκαν Σουηδό, Ταϊβανέζα, ή Κόστα Ρικανό.

 

Προφανώς και θα προτρέψουμε τον καθένα να κάνει ότι θέλει! Η ατομική ελευθερία είναι πάνω από όλα στη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ρατσιστης μπορει να μην εισαι ή τουλαχιστον να μην το καταλαβαινεις,

αλλα σιγουρα κατι δεν παει καλα μαζι σου, οταν νομιζεις πως οποιος γουσταρει καποιον αρκετα ωστε να σκεφτει να τον παντρευτει,

θα κατσει να σκεφτει την οποια εθνικη υπερηφανεια ή υπογεννητικοτητα.

 

Σορυ αλλα ο ερωτας δεν εχει διακοπτη on/off

Αυτοι οι λιγοι που θα το σκεφτουν, καλυτερα να μην παντρευτουν καν γιατι στην πορεια κακο στον αλλον θα εκαναν


είσαι σίγουρη ότι θες να παντρευτείς άντρα μουσουλμάνο? το λέω αυτό επειδή αυτί ρίχνουν ξύλο τις γυναίκες τους.

Και μυτη μην σου πω!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπογεννητικότητα στην Ιαπωνία είναι πολυπαραγοντική και είναι τελείως διαφορετικό το θέμα τους σε σύγκριση με εμάς καθώς επίσης έχουν και το πρόβλημα ότι το 20% του πληθυσμού τους είναι 65+. Παρ' όλα αυτά, η Ιαπωνία έχει πληθυσμό 127 εκατομμύρια, δεν κινδυνεύουν από αφανισμό προς το παρόν. Επίσης, τα μέτρα που παίρνουν ουδεμία σχέση έχουν με το "μην παντρεύεστε ξένους". Ίσα ίσα κάνουν το ακριβώς αντίθετο!

 

 

Στα λόγια μου έρχεσαι στην ελλάδα θα φτάσει το 33% http://www.capital.gr/health/3158333 ανδεν έφτασε ήδη και δεν έχουμε 127 εκατομμύρια πληθυσμό!

 

 

 

Τα χωριά και οι μικρές πόλεις ερημώνουν λόγω της αστυφιλίας. Φαινόμενο που έχει ξεκινήσει δεκαετίες τώρα. Και υπογεννητικότητα να μην είχαμε τα χωριά και οι μικρές πόλεις πάλι θα ερήμωναν.

 

Τι θες να πεις με αυτό επειδή υπάρχει αστυφιλία ερημώνουν και δεν υπάρχει υπογεννητικότητα; εξαιτίας της υπογεννητικότητας ερημώνουν η αστυφιλία ειναι δευτερεύον λόγος και μάλιστα η αστυφιλία υπάρχει ακριβώς γιατι λόγω της υπογεννητικότητας δεν υπάρχει κόσμος και άρα λιγότεροι παραγωγικοί συντελεστές και άρα λιγότερα "τα πάντα" και αναγκάζονται να φύγουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία διαφορά το να παντρευτείς Έλληνα ή ξένο. Στη στατιστική μας ενδιαφέρουν οι αριθμοί και όχι οι εθνικότητες. Είτε είναι έλληνες είτε ξένοι σημασία έχει πόσα άτομα γεννιούνται και ζουν εδώ. Και αυτό έχει σχέση με τον αν τα άτομα ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ και όχι με τον αν παντρεύτηκαν Σουηδό, Ταϊβανέζα, ή Κόστα Ρικανό.

Στον κλάδο της στατιστικής φυσικά μας ενδιαφέρουν οι αριθμοί και όχι οι εθνικότητες

 

Δεν αναγνωρίζεις την ψυχράδα στα λόγια σου όμως ως Έλληνες μας ενδιαφέρουν και οι εθνικότητες αν από την στατιστική βλέπουμε πως πάμε χαμένοι! 

 

Αν δεν αισθάνεσαι Ελληνίδα δικαίωμα σου εγώ μιλώ για αυτούς που αισθάνονται και πονούν τον τόπο τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...