Προς το περιεχόμενο

γάμος με αλλοδαπό


andromeda85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι άντρες κρατούν το ίδιο Υ χρωμόσωμα με τον πατέρα τους τον παππού τους τον προπάππου τους έως την αρχή του γενεαλογικού τους δέντρου. https://www.igenea.com/en/y-chromosome

 

Όσο για το ποιος επηρεάζει τι δεν μπορώ να πω κάτι με σιγουριά σίγουρα και τα δύο σενάρια παίζουν. Προσωπικά έχω δύο φίλους ο ένας απο Έλληνα πατέρα και Ιταλίδα μητέρα και ο άλλος απο Άραβα πατέρα και Ελληνίδα μητέρα ο μεν πρώτος Ελληνικό και αισθάνεται Έλληνας ο δε δεύτερος ειναι περισσότερο πολίτης και δεν συμπαθεί τόσο την χώρα μας και γενικά έχει άλλες συνήθειες και σκέψεις βέβαια αυτά τα παραδείγματα δεν λένε τιποτα απλα τα ανέφερα για να δείξω πως όλα παίζουν δεν έχει άμεση σχέση αν Έλληνας ειναι η μητέρα ή ο πατέρας δηλαδή.

 

 

Και τέλος πάντων εκει που κολλάει όλο αυτό με την υπογεννητικότητα ειναι στο εξής: χρειαζόμαστε ανθρώπους που να αισθάνονται Έλληνες και να θέλουν να προσφέρουν στον τοπο.

Πληροφορίες από site το οποίο έχει 0 αξιοπιστία (ένα απλό googlarisma για να δεις πόσο αξιόπιστο είναι) δεν μπορούν να παρθούν στα σοβαρά.

 

Η εθνική συνείδηση δεν έχει σχέση με τα γονίδια. Δεν χρειάζεται να έχεις μπαμπά και μαμά ελληνίδα για να θες να προσφέρεις στον τόπο. Ίσα ίσα που γνωρίζω ξένους που αγαπάνε και σέβονται τα επιτεύγματα του πολιτισμού μας περισσότερο από τη πλειοψηφία των σημερινών Ελλήνων.

 

 

Επίσης το Ε+Ξ λύνει το πληθυσμιακό μας πρόβλημα όσο το λύνει και το Ε+Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Επειδή σε εμάς έλαχε να παραλάβουμε την χώρα σε παρακμή μια εξ αυτών και η πληθυσμιακή

 

Καλό θα ήταν να προσπαθούμε Ελληνας + Ελληνίδα

 

ή τουλάχιστον αν κάνουμε άλλη επιλογή την κάνουμε με σκοπό να μεγαλώσουμε Έλληνες. 

Αντιλαμβανεσαι οτι για την παρακμη αυτης της χωρας, κατα κυριο λογο φταινε οι επιλογες ολων αυτων που τις προηγουμενες δεκαετιες

μεγαλωσαν σαν ελληνες απο ελληνα πατερα και ελληνιδα μητερα?

 

Μηπως τελικα η λυση ειναι να συνδυασουμε μια-δυο αρετες που εχουμε ως λαος, με καναν αλλο, μπας και δει χαϊρι η χωρα σε καναδυο γενιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα με τοσους μετανάστες που έχουν ερθει θα ψάχνεις Έλληνα σε 50 χρονια και ελληνα δεν θα βρίσκεις. :fear:  :fear:

 

Στάνταρ θα γινουν μεικτοι γαμοι .... μεικτές σχέσεις κτλπ ηδη βλέπω αρκετές να νταλαβεριζονται αλλα αποφευγω τέτοιες συζητήσεις γιατι θα ψυχρανθούμε. Προφανως όμως κάποιος Έλληνας δεν θα γυρισει να πει "Καλα κανει ο συριος πχ και μου τρωει τις γκομενες" ή ο κογκολέζος.

 

Και επειδή κάποιοι δεν ξέρουν κάποιοι που έχουν ερθει εδώ είναι αγνωμονες - πετάνε το φαγητο που τους δινεται και άλλα πολλά κλέβουν- ληστεύουν - βιάζουν κτλπ. οποτε δεν εχει νοημα να μπουμε σε αντιπαράθεση με αλληλέγγυους που και αυτοι από πισω εχουν τα δικα τους σκοτεινα συμφεροντα.... πισω από τη μάσκα της φιλανθρωπιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή είμαι ρατσιστής επειδή δεν θέλω να προτρέπω τους γάμους Ελλήνων και αλλοδαπών όταν η χώρα μου έχει μεγάλο πρόβλημα υπογεννητικότητας και πληθυσμού γενικότερα;

 

Αυτό είναι ένα μόνο από τα πάμπολλα ρατσιστικά που έχεις πει στις τελευταίες σελίδες που διάβασα.

 

Αναφέρεσαι παραπάνω σε μία υποτιθέμενη "ανωτερότητα" που βγαίνει εις βάρος σου. Πέφτεις τελείως έξω. Όποιος περιμένει να περιτριγυριστεί από "κατώτερους" για να νιώσει καλύτερα πολύ γρήγορα φτάνει στον πάτο του βαρελιού. Το αν απόψε στο ινσο έχει ρατσισμό ή όχι προφανώς δε μπορεί κανένας νοήμων άνθρωπος να το δει ως αυτοεπιβεβαίωση εφόσον δεν έχει να κάνει με τον εαυτό. Εσύ αισθάνεσαι καλύτερος που πλένεις τα χέρια σου πριν φας όταν βλέπεις άλλους να μη το κάνουν; Εγώ όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα πατησει παραθεση για να επιχειρηματολογησω, οταν ειδα αυτο το μηνυμα. (θυμασαι που εγραψα πιο πανω για επιστημονικοφανη επιχειρηματα ;)

Ειλικρινα δεν εχει νοημα. 

 

Η διαφορα μας ειναι οτι εισαι ρατσιστης ενω εγω οχι. Αυτο δε με κανει να θεωρω τον εαυτο μου ανωτερο απο σενα, πιο ανοιχτομυαλο σιγουρα. Αλλα αυτο δεν ειναι προκαταληψη λογω φυλης/εθνικοτητας. Ειναι απλα οτι δεν εχουμε τιποτα να πουμε.

Καληνυχτα.

Δεν δέχεσαι πως το Y χρωμόσωμα μεταφέρεται πιστά από πατέρα σε γιό στο βάθος όλης της γενιάς δηλαδή;  

 

ή λες πως αυτό δεν ειναι ο κύριος παράγοντας ; 

 

Αν λες το δεύτερο συμφωνώ απλά το ανέφερα για να εξακριβώσω πως δεν επηρεάζει αρνητικά* την σύσταση του πληθυσμού περισσότερο το "Ξένος + Ελληνίδα" απο το "Έλληνας + ξένη"  ενώ παράλληλα έθεσα αυτό το υπαρκτό επιχείρημα ως ελαφρυντικό (για το Έλληνας + ξένη) που όμως δεν φτάνει γιατι πάρα αυτά δεν βεβαιώνει πως το παδί θα γίνει Έλληνας πολίτης με ελληνική συνείδηση (το ζητούμενο δηλαδή) 

 

 

*αρνητικό υπό το πλαίσιο της όλης κουβέντας το ότι ακριβώς λόγω του μικρού πληθυσμού μας συναρτήσει των αρνητικών γεννήσεων, αν δεν "παράγουμε" Έλληνες θα σβήσει η χώρα από τον χάρτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν συμπαθει την χωρα μας δεν φταιει αυτος. Εχεις ξεσαλωσει το νιωθεις;

Και αν δεν λενε κατι τα παραδειγματα οπως λες τοτε τι τα αναφερεις;

 

Αν δεν συμπαθει την χώρα μας μπορει να αποχωρησει ή να πάει πισω στη δικιά του και να πολεμήσει.

Εγω αμα μπαινανε στην πολη μου θα έπαιρνα το όπλο και θα την υπερασπιζομουν δεν θα κοιτουσα να την κοπανησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ότι κάνεις παιδί με Έλληνα δεν σημαίνει ότι το παιδί θα έχει και ελληνική συνείδηση ή αντίστροφα το ότι κάνεις παιδί με μη Έλληνα δεν σημαίνει ότι το παιδί δεν θα έχει ελληνική συνείδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...