Προς το περιεχόμενο

γάμος με αλλοδαπό


andromeda85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα λόγια μου έρχεσαι στην ελλάδα θα φτάσει το 33% http://www.capital.gr/health/3158333 ανδεν έφτασε ήδη και δεν έχουμε 127 εκατομμύρια πληθυσμό!

 

 

 

Τι θες να πεις με αυτό επειδή υπάρχει αστυφιλία ερημώνουν και δεν υπάρχει υπογεννητικότητα; εξαιτίας της υπογεννητικότητας ερημώνουν η αστυφιλία ειναι δευτερεύον λόγος και μάλιστα η αστυφιλία υπάρχει ακριβώς γιατι λόγω της υπογεννητικότητας δεν υπάρχει κόσμος και άρα λιγότεροι παραγωγικοί συντελεστές και άρα λιγότερα "τα πάντα" και αναγκάζονται να φύγουν.

Δεν διαφωνώ ως προς το θέμα της υπογεννητικότητας. Είναι ένα υπαρκτό θέμα. Η λύση όμως δεν είναι να μην παντρευόμαστε ξένους. Όπως είπα ένας τρόπος αντιμετώπισης που ακολουθούν οι Ιάπωνες είναι να παντρεύονται ξένους!

 

Ναι ακριβώς γι' αυτό φεύγουν επειδή δεν υπάρχει κόσμος. Η αστικοποίηση είναι ένα φυσιολογικό κοινωνικό φαινόμενο και δεν γίνεται λόγω λιγότερων "παραγωγικών" συντελεστών, αλλά για την αύξηση του βιοτικού επιπέδου. Κοινωνιολογία 101

Στον κλάδο της στατιστικής φυσικά μας ενδιαφέρουν οι αριθμοί και όχι οι εθνικότητες

 

Δεν αναγνωρίζεις την ψυχράδα στα λόγια σου όμως ως Έλληνες μας ενδιαφέρουν και οι εθνικότητες αν από την στατιστική βλέπουμε πως πάμε χαμένοι!

 

Αν δεν αισθάνεσαι Ελληνίδα δικαίωμα σου εγώ μιλώ για αυτούς που αισθάνονται και πονούν τον τόπο τους.

Ελληνίδα αισθάνομαι επειδή διαβάζω Πλάτωνα και όχι επειδή ο γκόμενος μου είναι Έλληνας. Εσύ όμως μάλλον θεωρείς Έλληνες μόνο όσους θέλουν να διαιωνίσουν τα γονίδιά τους με άλλους Έλληνες.

 

Στους εθνικιστές τους ενδιαφέρουν οι εθνικότητες, σε όλους τους υπόλοιπους μας ενδιαφέρουν οι αριθμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξεκίνησε η δήλωση μου με "δεν είμαι ρατσιστής" ούτε έκανα καμιά αναφορά σε αυτό οπότε δεν ανήκω καν στην κατηγορία για να εξετάσουμε αν πέφτω στον κανόνα. (όποιος και αν ειναι αυτός ο φανταστικός σου κανόνας) 

 

σε άλλο ποστ μετα την δήλωση μου με αποκάλεσε (ενας δημοκράτης ) ρατσιστή και εκεί του είπα πως δεν είμαι. 

 

 

Απο εκει και πέρα εισπράττω ρατσισμό απο αρκετούς φερόμενους  δήθεν ως αντιρατσιστές .... 

Νομιζω οτι η δηλωση της basketballfan ειναι η καλυτερη απαντηση στο ρατσιστικο σου παραληρημα.

Δε σου πεφτει λογος.

 

Το να ντυνεις με επιστημονικοφανη επιχειρηματα και πατριωτισμο τις ακραιες σου αποψεις ειναι συνηθες φαινομενο για ενα ρατσιστη. Μπορεις να το αρνεισαι οσο θες. Scripta manent. Κρινεσαι απο τα γραφομενα σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ ως προς το θέμα της υπογεννητικότητας. Είναι ένα υπαρκτό θέμα. Η λύση όμως δεν είναι να μην παντρευόμαστε ξένους. Όπως είπα ένας τρόπος αντιμετώπισης που ακολουθούν οι Ιάπωνες είναι να παντρεύονται ξένους!

 

Ναι ακριβώς γι' αυτό φεύγουν επειδή δεν υπάρχει κόσμος. Η αστικοποίηση είναι ένα φυσιολογικό κοινωνικό φαινόμενο και δεν γίνεται λόγω λιγότερων "παραγωγικών" συντελεστών, αλλά για την αύξηση του βιοτικού επιπέδου. Κοινωνιολογία 101

στην Κοινωνιολογία 101 δεν πήρες καλό βαθμό μου φαίνεται η αύξηση του βιοτικού επιπέδου στα προάστια έρχεται μέσα απο την αποκέντρωση και όχι μέσω της αστυφιλίας η αστυφιλία ειναι απλά ενα γρήγορο "fix" που οδηγεί σε περισσότερα προβλήματα δες όλες τις χώρες του κόσμου που πάνε μπροστά έχουν παραγωγή και κίνηση σε διάφορα μέρη της επικράτειας τους δεν περιορίζονται στις πόλεις και ειδικά σε μία άντε δύο πόλεις όπως στην Ελλάδα... αυτό έχει να κάνει όμως με ένα άλλο πολιτικό φαινόμενο που ζήσαμε ως χώρα δυστυχώς και έχει να κάνει με τους κομματικούς στρατούς και τα ρουσφέτια και την μάζωξη όλων των ενδιαφερομένων σε ενα κεντρικό σημείο για ευκολότερη άσκηση εξουσίας αλλά θα ξεφύγει η κουβέντα αν το πάμε προς τα εκεί. 

Νομιζω οτι η δηλωση της basketballfan ειναι η καλυτερη απαντηση στο ρατσιστικο σου παραληρημα.

Δε σου πεφτει λογος.

 

Το να ντυνεις με επιστημονικοφανη επιχειρηματα και πατριωτισμο τις ακραιες σου αποψεις ειναι συνηθες φαινομενο για ενα ρατσιστη. Μπορεις να το αρνεισαι οσο θες. Scripta manent. Κρινεσαι απο τα γραφομενα σου.

Θα συνεχίσω όποια κουβέντα θες αν μου απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση: Γιατί με αποκαλείς ρατσιστή;

 

Αλλά να απαντήσεις επιχειρηματολογώντας όχι με μια λέξη ή φράση του τύπου "γιατι είσαι" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνεχίσω όποια κουβέντα θες αν μου απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση: Γιατί με αποκαλείς ρατσιστή;

Αλλά να απαντήσεις επιχειρηματολογώντας όχι με μια λέξη ή φράση του τύπου "γιατι είσαι" 

Καμια διαθεση δεν εχω να συνεχισουμε την κουβεντα.

Θα απαντησω ομως.

Δεν ειναι κόμπλεξ ειναι η πραγματικότητα η χώρα σου πεθαίνει και εσύ αυτό που κάνεις ειναι το να βοηθήσεις να πεθάνει πιο γρήγορα βάζοντας το λιθαράκι σου προς αυτή την κατεύθυνση χάριν μιας προσωπικής φαντασίωσης... δεν υπήρχε ούτε 1 άντρας στα 5.000.000  στην Ελλάδα και στα άλλα τόσα στο εξωτερικό που να μπορούσε να ερωτευτεί; όλοι τόσο χάλια ειναι;  έπρεπε να πάει στο μαρόκο και να γίνει μουσουλμάνα

 

 

Δεν είμαι ρατσιστής και ούτε ενάντια στους γάμους με άλλες εθνικότητες *γενικά* ειδικά όμως στην εποχή που ζούμε για γάμους μεταξύ Ελλήνων και αλλοδαπών είμαι ενάντιος γιατι η χώρα μας αργοσβήνει και λίγο φιλότιμο δεν έχουμε αποτι φαίνεται... 

 

Για να καταλάβεις πως το εννοώ το δεν ειμαι ενάντιος *γενικά* θα σου δώσω ενα αναλογικό παράδειγμα... δεν ειμαι ενάντιος στα κοψίδια και τα πιτόγυρα ειναι νόστιμα ειναι ωραία και αν πεινάς φάτα.... αλλά αν έχεις σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά και την χοληστερίνη σου τότε ναι ρε φίλε κόψε τα πιτόγυρα... στην τελική αν είχε τόσο κάψα για μαροκινούς (που σιγά την διαφορά τέλος πάντων) ας γλεντούσε λίγο με κάποιους πρέπει δηλαδή να αλλάξει θρησκεία να παντρευτεί και να κάνει μαροκάκια;

 

Για παραδειγμα τα bold σημεια στα γραφομενα σου. Καλη συνεχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αν δεν έχεις διάθεση για κουβέντα να μην μιλάς κιόλας βρίσκω σωστή την λογική αυτή. Αν θες να μιλήσεις πάει να πει πως θες να κουβεντιάσεις. 

Αν απο την άλλη θες να αφήσεις υπαινιγμό πως δεν κουβεντιάζεις λόγω κάποιας αυτοαποκαλούμενης ανωτερότητας σου τότε ειναι φανερό ποιος χωρίζει τους ανθρώπους σε κατηγορίες με βάση την διαφορά τους απο τον ίδιο. ( does this ring any bells ?)  


ενα αυτό.

Απο εκεί και πέρα δεν είπες τίποτα απλά μαύρισες τα σημεία που αναφέρομαι σε άλλη εθνικότητα και θρησκεία... άρα είμαι ρατσιστής επειδή κάνω αναφορά σε άλλες εθνικότητες ή θρησκείες; 

 

Ή είμαι ρατσιστής επειδή δεν θέλω να προτρέπω τους γάμους Ελλήνων και αλλοδαπών όταν η χώρα μου έχει μεγάλο πρόβλημα υπογεννητικότητας και πληθυσμού γενικότερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα που κολλάει το πρόβλημα του πληθυσμού με τον γάμο με ξένους. Δηλαδή εγώ αν αύριο παντρευτώ (εδώ βλέπε: σενάριο επιστημονικής φαντασίας) π.χ Γερμανό και κάνω παιδιά και ζω εδώ, ποιο είναι το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν οι Ελληνάρες παντρεύονται αλλοδαπές είναι καλά όμως... πάτα το κουμπί, Κιμ!

Δεν ειναι ιδανικό αλλά ειναι προτιμότερο απο το αντίθετο αν εφόσον συμβεί το πιθανότερο που συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις που το πιθανότερο ειναι το παιδί να μεγαλώσει ως Έλληνας με ελληνική παιδεία και έστω ονομαστικά ελληνική θρησκεία και να πάει στον ελληνικό στρατό αν ειναι άντρας.

 

Αν δεν συμβεί αυτό ειναι το ίδιο αρνητικό με το αν μια Ελληνίδα παντρευτεί αλλοδαπό. 

 

Τέλος απο γενετικής πλευράς ειδικά στην περίπτωση που το παιδί ειναι άρρεν τα κύρια στοιχεία του τα παίρνει απο τον πατέρα  http://genetics.thetech.org/ask/ask295 

 

(ή όπως εμπειρικά αντιλαμβάνονταν οι κτηνοτρόφοι επι αιώνες βλέποντας τα αποτελέσματα των διασταυρώσεων "ο τράγος κάνει το νταμάρι" ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενετική δεν έχει καμία σχέση με την υπογεννητικότητα οπότε δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα αναφοράς της.

 

Το αντίθετο. Οι μητέρες επηρεάζουν περισσότερο τα παιδιά. Είναι λοιπόν πιο πιθανό να μεγαλώσει ως "Έλληνας" αν μητέρα είναι Ελληνίδα και όχι αν είναι ο πατέρας Έλληνας.

 

Επίσης, το αν θα μεγαλώσει ως Έλληνας πάλι δεν έχει καμία σχέση με τον πληθυσμό και την υπογεννητικότητα.

 

Επίσης, το DNA δεν παίζει ρόλο στην εθνική ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ιδανικό αλλά ειναι προτιμότερο απο το αντίθετο αν εφόσον συμβεί το πιθανότερο που συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις που το πιθανότερο ειναι το παιδί να μεγαλώσει ως Έλληνας με ελληνική παιδεία και έστω ονομαστικά ελληνική θρησκεία και να πάει στον ελληνικό στρατό αν ειναι άντρας.

 

Αν δεν συμβεί αυτό ειναι το ίδιο αρνητικό με το αν μια Ελληνίδα παντρευτεί αλλοδαπό. 

 

Τέλος απο γενετικής πλευράς ειδικά στην περίπτωση που το παιδί ειναι άρρεν τα κύρια στοιχεία του τα παίρνει απο τον πατέρα  http://genetics.thetech.org/ask/ask295 

 

(ή όπως εμπειρικά αντιλαμβάνονταν οι κτηνοτρόφοι επι αιώνες βλέποντας τα αποτελέσματα των διασταυρώσεων "ο τράγος κάνει το νταμάρι" ) 

 

Ειχα πατησει παραθεση για να επιχειρηματολογησω, οταν ειδα αυτο το μηνυμα. (θυμασαι που εγραψα πιο πανω για επιστημονικοφανη επιχειρηματα ;)

Ειλικρινα δεν εχει νοημα. 

 

Η διαφορα μας ειναι οτι εισαι ρατσιστης ενω εγω οχι. Αυτο δε με κανει να θεωρω τον εαυτο μου ανωτερο απο σενα, πιο ανοιχτομυαλο σιγουρα. Αλλα αυτο δεν ειναι προκαταληψη λογω φυλης/εθνικοτητας. Ειναι απλα οτι δεν εχουμε τιποτα να πουμε.

Καληνυχτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενετική δεν έχει καμία σχέση με την υπογεννητικότητα οπότε δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα αναφοράς της.

 

Το αντίθετο. Οι μητέρες επηρεάζουν περισσότερο τα παιδιά. Είναι λοιπόν πιο πιθανό να μεγαλώσει ως "Έλληνας" αν μητέρα είναι Ελληνίδα και όχι αν είναι ο πατέρας Έλληνας.

 

Επίσης, το αν θα μεγαλώσει ως Έλληνας πάλι δεν έχει καμία σχέση με τον πληθυσμό και την υπογεννητικότητα.

 

Οι άντρες κρατούν το ίδιο Υ χρωμόσωμα με τον πατέρα τους τον παππού τους τον προπάππου τους έως την αρχή του γενεαλογικού τους δέντρου. https://www.igenea.com/en/y-chromosome

 

Όσο για το ποιος επηρεάζει τι δεν μπορώ να πω κάτι με σιγουριά σίγουρα και τα δύο σενάρια παίζουν. Προσωπικά έχω δύο φίλους ο ένας απο Έλληνα πατέρα και Ιταλίδα μητέρα και ο άλλος απο Άραβα πατέρα και  Ελληνίδα  μητέρα ο μεν πρώτος με Ελληνικό όνομα και αισθάνεται Έλληνας ο δε δεύτερος με αραβικό όνομα ειναι περισσότερο πολίτης και δεν συμπαθεί τόσο την χώρα μας και γενικά έχει άλλες συνήθειες και σκέψεις βέβαια αυτά τα παραδείγματα δεν λένε τιποτα απλα τα ανέφερα για να δείξω πως όλα παίζουν δεν έχει άμεση σχέση αν Έλληνας ειναι η μητέρα ή ο πατέρας δηλαδή. 

 

 

Και τέλος πάντων εκει που κολλάει όλο αυτό με την υπογεννητικότητα ειναι στο εξής: χρειαζόμαστε ανθρώπους που να αισθάνονται Έλληνες και να θέλουν να προσφέρουν στον τοπο. 

Ελληνας + ξενη = σωστο

Ελληνιδα + ξενος = λαθος

 

 

Σοβαρα τωρα, wtf?

όχι τουλάχιστον εγώ δεν συμφωνώ σε αυτό...

 

πιό συγκεκριμένα αυτό που λέω

 

Γενικά: 

 

Χ εθνικότητα + Υ εθνικότητα = δικαίωμα τους.

 

Έλληνας + ξένη = δικαίωμα τους

 

Ξένος + Ελληνίδα = δικαίωμα τους.

 

ΑΛΛΆ

 

Επειδή σε εμάς έλαχε να παραλάβουμε την χώρα σε παρακμή μια εξ αυτών και η πληθυσμιακή

 

Καλό θα ήταν να προσπαθούμε Ελληνας + Ελληνίδα

 

ή τουλάχιστον αν κάνουμε άλλη επιλογή την κάνουμε με σκοπό να μεγαλώσουμε Έλληνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν συμπαθει την χωρα μας δεν φταιει αυτος. Εχεις ξεσαλωσει το νιωθεις;

Και αν δεν λενε κατι τα παραδειγματα οπως λες τοτε τι τα αναφερεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...