Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα ανασκαφικά δικαιώματα προς μελέτη και δημοσίευση τα έχει ο ίδιο ο ανασκαφέας και μπορεί να τα μεταφέρει όπου αυτός θέλει αφότου παρέλθει .. 

εάν σε ενδιαφέρει περαιτέρω να μάθεις για τα νομικά αυτά κείμενα 

ψάξε στη μηχανή αναζήτησης περί νόμων/δικαιωμάτων αργαιολογικών ερευνών πεδίου 

τα δικαιώματα τα έχουν οι μόνιμοι (διορισμένοι) ανασκαφείς. 

εμείς (οι λοιποί αρχαιολόγοι των συμβάσεων) θεωρούμαστε έκτακτοι 

 

εξ ου και τα δύο διαφορετικά αρχαιολογικά συνδικάτα (σύλλογοι) 

 

ΣΕΑ (σύλλογος ελλήνων αρχαιολόγων) = μόνιμοι 

ΣΕΚΑ (σύλλογος εκτάκτων αρχαιολόγων)= έκτακτοι 

Τώρα το είδα το εντιτ, τσεκάρω και θα επανέλθω κάποια στιγμή γιατί μου έκανε πολύ εντύπωση η δήλωση του Ξηροτύρη, λόγω κυρίως του χρονικού πλαισίου - είναι πάνω από 20 χρόνια που έχει φύγει ο Ανδρόνικος.

 

Στα γρήγορα βρήκα (εδώ) ότι έχει προνοήσει ο νομοθέτης για αυτό (το χρονικό πλαίσιο του δικαιώματος δλδ).

 

6. Ευρήματα που προκύπτουν κατά τη διάρκεια ανασκαφής ή άλλης έρευνας πεδίου, ή τμήματα αυτών, μπορούν να αποτελούν αντικείμενο ιδιαίτερων δημοσιεύσεων μετά από άδεια του έχοντος αποκλειστικό δικαίωμα, εντός πέντε (5) ετών από τη χορήγηση της άδειας εάν πρόκειται για δημοσίευση τμήματος ανασκαφής και εντός δύο (2) ετών εάν πρόκειται για δημοσίευση μεμονωμένου ευρήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είναι φρέσκος ο νόμος, αλλά #@$@#%$#$ το δικαίωμα του αφαιρούν. Είναι από τους γνωστούς νόμους, απλά να υπάρχει, δεν πρέπει να τίθεται καν σε εφαρμογή

δεν μπορείτε να φανταστείτε τη κωλυσιεργία επικρατεί.
έρευνες του '75 ακόμα τις ψάχνεις...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης από τις 10 το πρωί
παίζει αυτό ...   «Αρχαίο DNA Παράθυρο στο παρελθόν και το μέλλον»
Κάτι πήρε το αυτί μου χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια, ότι θα είναι και η

Άντζελα των Αιγών ... Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να πάει καμιά βόλτα ...

Ποιος ξέρει , μπορεί ν΄αναφερθούν και στο Φίλιππο  ...  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης από τις 10 το πρωί

παίζει αυτό ...   «Αρχαίο DNA Παράθυρο στο παρελθόν και το μέλλον»

Κάτι πήρε το αυτί μου χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια, ότι θα είναι και η

Άντζελα των Αιγών ... Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να πάει καμιά βόλτα ...

Ποιος ξέρει , μπορεί ν΄αναφερθούν και στο Φίλιππο  ...  :rolleyes:

 

Ήθελα να πάω περισσότερο λόγο ενδιαφέροντος στο πρωινό session αλλά με πήρε ο ύπνος γαμώτο :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΠΟΡΙΣΜΑ - ΚΟΛΑΦΟΣ: ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΟΙΚΟ ΤΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΩΝ

Read more: http://www.newsbomb.gr/ellada/politismos/story/614109/anthrakes-o-thisayros-to-pyrotexnima-tis-amfipolis-kai-to-fiasko-samara#ixzz3iFuO1tjt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΡΙΣΜΑ - ΚΟΛΑΦΟΣ: ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΟΙΚΟ ΤΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΩΝ

 

Read more: http://www.newsbomb.gr/ellada/politismos/story/614109/anthrakes-o-thisayros-to-pyrotexnima-tis-amfipolis-kai-to-fiasko-samara#ixzz3iFuO1tjt

 

top kek

 

Τελικά είχε δίκιο η Παλαγγιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωνή

[Lavera]

[Επικοινωνία]

[Flos]

 

9 Αυγούστου 2015

Κατηγορία Πολιτισμός

Εκτύπωση

 

Απάντηση κόλαφος της Περιστέρη στην ΑΥΓΗ με αποκαλύψεις για την Αμφίπολη

Απάντηση κόλαφος της Περιστέρη στην ΑΥΓΗ με αποκαλύψεις για την Αμφίπολη

του Γιώργου Ροδάκογλου

Σκληρή απάντηση δίνει η Κατερίνα Περιστέρη στα όσα δημοσιεύονται σήμερα στην εφημερίδα Αυγή. Με επιστολή που απέστειλε στην Διεύθυνση της εφημερίδας ζητάει ευθύνες για την απαξίωση του έργου της και διεκδικεί το δικαίωμα αποκατάστασης της αλήθειας. Στην επιστολή της κάνει λόγο για βάναυση προσβολή της προσωπικότητας της και του έργου της διεπιστημονικής ομάδας.

 

Δίνει στοιχεία για τη χρονολόγηση του μνημείου και κάνει λόγω για υποτιθέμενη αυτοψία ενώ αποκαλύπτει ονόματα που έβγαλαν το συγκεκριμένο πόρισμα. Η Κατερίνα Περιστέρη στην τρισέλιδη επιστολή της χρησιμοποιεί την έκφραση. «Με οργή και έκπληξη διάβασα το σημερινό άρθρο της εφημερίδας σα το οποίο εκτός του ότι βρίθει από ανακρίβειες με απαξιώνει προσωπικά και λοιδορεί το επιστημονικό μου έργο ενώ εκτοξεύει την ασύλητη κατηγορία ότι έθεσα σε κίνδυνο το Μνημείο με τη χρήση εκσκαφέων με την αποχωμάτωσης»

Αναλυτικά η επιστολή

 

Προς την Εφημερίδα Αυγή 9 Αυγούστου 2015

Αξιότιμε κ. Διευθυντά

Με οργή και έκπληξη διάβασα στο σημερινό άρθρο της εφημερίδας σας το πρωτοσέλιδο με τίτλο «Φιάσκο Σαμαρά η Αμφίπολη» το οποίο εκτός του ότι βρίθει από ανακρίβειες, με απαξιώνει προσωπικά και λοιδορεί το επιστημονικό μου έργο ενώ εκτοξεύει την ασύλληπτη κατηγορία ότι έθεσα σε κίνδυνο το Μνημείο με τη χρήση εκσκαφέων για την αποχωμάτωση.

Στο άρθρο της η κ. Πόλυ Κρημνιώτη ισχυρίζεται ότι «τα επιστημονικά δεδομένα που προκύπτουν από την ανασκαφική έρευνα, έρχονται να ανατρέψουν τη χρονολόγηση του Μνημείου, η οποία διολισθαίνει από τον 4ο π.Χ αιώνα στους ύστερους ελληνιστικούς χρόνους (δεύτερο μισό του 2ου π.Χ αιώνα -1ος αιώνας).

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, την ΑΝΑΣΚΑΦΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ, την πραγματοποίησα εγώ ως επικεφαλής της ανασκαφής και Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Σερρών συνεπικουρούμενη από επιστημονική ομάδα όλων των ειδικοτήτων (αρχιτέκτονες, μηχανικούς, συντηρητές όπως επίσης και εκπροσώπους Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων). Αναρωτιέμαι η εφημερίδα σας σε ποια ανασκαφική έρευνα αναφέρεται;

Γράφετε επίσης για την «έκθεση αυτοψίας που πραγματοποίησε κλιμάκιο του Υπουργείου Πολιτισμού αποτελούμενο από έγκριτους αρχαιολόγους, με πολυετή ανασκαφική εμπειρία στη Μακεδονία, στον αρχαιολογικό χώρο και στο Μουσείο της Αμφίπολης όπου φυλάσσονται η κεραμική και άλλα κινητά ευρήματα της ανασκαφής, στις 30 Μαΐου.»

Θα σας παρακαλούσα να μου υποδείξετε το υπηρεσιακό έγγραφο με το οποίο με ενημερώνει το Υπουργείο Πολιτισμού για τη διενέργεια αυτοψίας στο Μνημείο, διότι κάτι τέτοιο δεν έφτασε ποτέ στα χέρια μου. Ως εκ τούτου, δεν υπήρξε κανένα νομίμως ορισμένο κλιμάκιο ή επιστημονική επιτροπή που να επισκέφτηκε το Μνημείο για να διενεργήσει αυτοψία. Και μου γεννώνται δικαίως απορίες:

Αλήθεια με ποια κριτήρια ορίστηκε το ανύπαρκτο κλιμάκιο στο οποίο αναφέρεστε;

Ποιοι το απάρτιζαν;

Πότε ορίστηκε;

Γιατί μετά την ολοκλήρωση της υποτιθέμενης αυτοψίας δεν έβγαλε το Υπουργείο Πολιτισμού Δελτίο Τύπου ώστε να ενημερώνει για το υποτιθέμενο επιστημονικό πόρισμα;

Αναφέρεστε στην 30η Μαίου ως ημερομηνία διενέργειας της υποτιθέμενης αυτοψίας. Όντως εκείνη την ημέρα έγινε μια επίσκεψη στο Μνημείο με επικεφαλής τη Αν.Γ.Γ. του Υπουργείου Πολιτισμού κ. Μαρία Ανδρεαδάκη-Βλαζάκη, την οποία συνόδευαν δύο διευθύντριες Εφορειών στο πλαίσιο φιλικής επίσκεψης και συγκεκριμένα οι κ.κ. Αγγελική Κοτταρίδη και Πολυξένη Βελένη μετά του συζύγου της. Στη φιλική αυτή επίσκεψη, συνόδευσα τις κυρίες στο Μουσείο της Αμφίπολης και στη συνέχεια τις ξενάγησα στο Ταφικό Μνημείο του Τύμβου Καστά για περίπου μισή ώρα.

 

Και ερωτώ εσάς κ. Διευθυντά και τους αποδέκτες του άρθρου σας με το οποίο μάλιστα καυτηριάζετε και απαξιώνετε το δικό μου έργο, είναι δυνατόν να γίνει αυτοψία και να βγει επιστημονικό πόρισμα που αφορά τη χρονολόγηση του Μνημείου στο πλαίσιο μιας φιλικής επίσκεψης μισής ώρας;

Θέλω να πιστεύω ότι η συντάκτης του άρθρου κ. Πόλυ Κρημνιώτη, προφανώς δεν είχε υπόψιν της τα στοιχεία τα οποία σας έδωσα και ως εκ τούτου συνέταξε ένα κείμενο το οποίο βρίθει από ανακρίβειες και ψεύδη.

Και επειδή αναφέρεται και στο δημοσίευμα της έγκριτης εφημερίδας σας ότι η επιστημονική κοινότητα έφερε αντιρρήσεις για τη χρήση εκσκαφέων για την αποχωμάτωση του λόφου από την οποία δήθεν ενέκυψαν προβλήματα στατικότητας του Μνημείου, θα ήθελα να ρωτήσω εσάς και τους επικριτές μου, πως αλλιώς θα μπορούσαν να απομακρυνθούν τα μπάζα από τις προηγούμενες ανασκαφές του Δ. Λαζαρίδη τα οποία υψώνονταν στα 15 μέτρα και σε μεγάλη έκταση; Αντιλαμβάνεστε ότι πρόκειται για χιλιάδες τόνους χώμα το οποίο απομακρύνθηκε με εκατοντάδες φορτηγά με ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα από εξειδικευμένα άτομα και υπό στενή επιτήρηση; Προς τι οι αντιρρήσεις για την απομάκρυνση τους με σύγχρονα μέσα; Με τον ίδιο τρόπο ενεργούν οι αρχαιολόγοι στις σύγχρονες ανασκαφές κ. Διευθυντά. Δεν ζούμε στην εποχή του Λίθου στην Αρχαιολογία ξέρετε ώστε να μεταφέρουμε τα μπάζα με καλαθάκια! Και φυσικά δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα στατικότητας του Μνημείου. Το αντίθετο μάλιστα! Αποφορτίστηκε η οροφή από πρόσθετο βάρος. Και όλο αυτό δεν έγινε με δική μου απόφαση αλλά κατόπιν μελέτης και με τη σύμπραξη ειδικών μηχανικών οι οποίοι συνεργάζονται χρόνια με το Υπουργείο Πολιτισμού.

Επίσης τη μομφή για την on line μετάδοση της ανασκαφής να την προσάψετε σε όσους ανήκει και όχι σε μένα προσωπικά. Αν θυμάστε, και αν όχι θα σας το θυμίσω εγώ, δεν ήμουν εκείνη που έτρεχα νυχθημερόν από κανάλι σε κανάλι για να δίνω συνεντεύξεις και να κάνω δηλώσεις «επιστημονικές» εξάγοντας αρχαιολογικά συμπεράσματα εκ του μακρόθεν. Δεν πιστεύω στην τηλεαρχαιολογία και τόσο ο βίος μου, όσο και το επιστημονικό μου έργο το αποδεικνύει περίτρανα. Αντιθέτως άλλοι συνάδελφοι μου και μη, κυνηγώντας τα περίφημα 5 λεπτά δημοσιότητας, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το παγκόσμιο ενδιαφέρον για το Μνημείο που βρέθηκε στη Μακεδονική γη και να γίνουν διάσημοι με τα δήθεν αδιάσειστα στοιχεία τους τα οποία αντλούσαν απλώς από φωτογραφίες και χωρίς να έχουν πατήσει το πόδι τους στην ανασκαφή.

Τέλος σε ότι αφορά την δήθεν νέα χρονολόγηση του Μνημείου, θα ήθελα να σας δώσω μια πληροφορία την οποία προφανώς αγνοεί η συντάκτης του άρθρου καθώς στην πρώτη επιστημονική παρουσίαση στην οποία ανακοινώθηκαν τα πρώτα επιστημονικά συμπεράσματα στις 29 Νοεμβρίου 2014 στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Πολιτισμού, δηλαδή μετά την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης της ανασκαφής, είχα τονίσει ότι το Ταφικό Συγκρότημα του Τύμβου Καστά Αμφίπολης (Περίβολος, Λέων, Ταφικό Μνημείο) κατασκευάστηκε στο τελευταίο τέταρτο του 4ου π.Χ. αιώνα (325-300 π.Χ.) με διάρκεια ζωής μέχρι και τους Ρωμαϊκούς χρόνους, οπότε και καταστρέφεται εν μέρει ο Περίβολος. Όμως τον 2ο π.Χ. αιώνα οι Μακεδόνες προχωρούν στη σφράγιση του Ταφικού Μνημείο για να το προστατεύσουν. Έτσι κατασκευάζονται οι τοίχοι σφράγισης μπροστά από τους διαφραγματικούς τοίχους με τις Καρυάτιδες και τις Σφίγγες.

Αν οι επικριτές μου μπερδεύονται με τη χρονολόγηση και γενικώς με το τι ανακαλύφθηκε και αποκαλύφθηκε στον Τύμβο Καστά, ας λάβουν υπόψιν τους ότι το ερχόμενο Φθινόπωρο, θα παρουσιάσω τα τεκμηριωμένα επιστημονικά συμπεράσματα και πορίσματα τόσο τα δικά μου όσο και της ανασκαφικής και μελετητικής ομάδας μου, οπότε θα προσκληθούν επισήμως για να τους λυθούν οι απορίες. Το να προβαίνουν σε αήθεις επιθέσεις και δήθεν επιστημονικά συμπεράσματα, απλώς τους εκθέτει.

Παρακαλώ όπως δημοσιεύσετε την απαντητική μου επιστολή, στην ίδια θέση και έκταση με το δημοσίευμα της Εφημερίδας Αυγή, το οποίο με εκθέτει βάναυσα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Με τιμή

Κατερίνα Περιστέρη

Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Σερρών

Υπεύθυνη Ανασκαφέας Τύμβου Καστά Αμφίπολης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η επιστημονική μελέτη που αναφέρει η εν λόγο εφημερίδα που είναι; Ποιοι την υπογράφουν; Δεν μπόρεσα να την βρω.

Επεξ/σία από firewalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μόνο ένας βαρβαρελληναρας θα μπορούσε να το πει.

 

It is literally crap.

 

Αν το καλοσκεφτείς μόνο Ρωμαικός θα μπορούσε να ήταν γιατί οι διάκοσμοι είναι σκέτος αχταρμάς. Τα συνήθιζαν οι Ρωμαίοι κάτι τέτοια, ήταν τα αμερικανοβλαχάκια της αρχαιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It is literally crap.

 

Αν το καλοσκεφτείς μόνο Ρωμαικός θα μπορούσε να ήταν γιατί οι διάκοσμοι είναι σκέτος αχταρμάς. Τα συνήθιζαν οι Ρωμαίοι κάτι τέτοια, ήταν τα αμερικανοβλαχάκια της αρχαιότητας.

Δεν καλοσκεφτομαι τπτ Γιατί πολύ απλά δε ξέρω τι να πιστέψω.η μεν περιστέρη το έκανε τσίρκο και ο κυβερνητικός θίασος συριζανελανο,έσπευσε να το μουτζωξει.

Αυτό το οποίο όμως Είναι προφανές και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης,είναι η σημασία του μνημείου.δε μπορεί να βγαίνει το κάθε τσουτσεκι και να λέει τη μλκια του.

Πάντως συμφωνούμε,οι Ρωμαίοι ήταν τα αμερικανάκια της εποχής τους,όπως και κάθε λαός που ξαφνικά ξεπετιεται από τα αζήτητα.Αυτό όμως είναι άσχετο με την παπαρια που πέταξε ο άλλος ο ανύπαρκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι και να είναι είναι ενας τύμβος που πρέπει να αωαδειχθεί και να ανέβει και η επισκεψιμότητα στην περιοχή. να γίνει εκθεσιακός χώρος η κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...