Προς το περιεχόμενο

Hearthstone: Heroes of Warcraft Topic v1


Tmark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιλαμβάνεσαι πως αν ξεκινήσεις σήμερα όμως δεν θα φτάσει ποτέ αυτή η στιγμή.? Μέχρι να μαζέψει τις competitive μιας συλλογής έχουν βγεί άλλες 2.

Τώρα το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να παίζει aggro.Zoo/Hunter είναι τα φτηνά.

 

Γιαυτο το λογο γινεται το rotation. Ο νεος παικτης θα εστιασει μονο στο classic και στο πιο προσφατο expansion. Δε θα κατσει να ανοιξει packs απο τα ενδιαμεσα expansion. Μεσα σε 1 χρονο θα ειναι σε πολυ καλο σταδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Γιαυτο το λογο γινεται το rotation. Ο νεος παικτης θα εστιασει μονο στο classic και στο πιο προσφατο expansion. Δε θα κατσει να ανοιξει packs απο τα ενδιαμεσα expansion. Μεσα σε 1 χρονο θα ειναι σε πολυ καλο σταδιο.

Δηλαδή ένα χρόνο που θα του λείπουν κάρτες απο 3 expansion θα είναι οκ.Θα έχει πολύ πλάκα το παιχνίδι ένα χρόνο grind και παίξιμο ρουτίνα...

 

 

Αν κάνεις τα quest κάθε τρεις μέρες ώστε να μην χάνεις κανένα μέχρι το τέλος του expansion έχεις τουλάχιστον 6000-7000 gold. Αν παίζεις αρκετά ladder και είσαι καλός στην arena φτάνεις και παραπάνω.

Δηλαδή με νέο account με 70 packs/season είσαι οκ.? 3 legendary.? 

Ειλικρινά μερικοί σαν τους παραπάνω είναι που παραμένει πανάκριβο το game γιατί δεν μπορούν να μπούν στη θέση του νέου παικτη.

Κάθε πρόταση τους ξεκινάει με ''εγώ που ξεκίνησα πριν 1 χρόνο κλπ κλπ κλπ'' Καταλαβένετε πως πρίν ένα χρόνο υπήρχαν λιγότερα expansions ? ότι πλέον δεν έχει adventure ? ότι πλέον χρειάζεσαι πού παραπάνω gold ? δεν μιλάμε για τον τάκη και το κωστάκη που παίζανε απο την εποχή του Νώε και την εποχή που πήγενεσ legend με basic mage.

Ξυπνάτε στο HS του σήμερα και του νέου παίκτη σήμερα.Αν είναι δυνατόν δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ένα χρόνο που θα του λείπουν κάρτες απο 3 expansion θα είναι οκ.Θα έχει πολύ πλάκα το παιχνίδι ένα χρόνο grind και παίξιμο ρουτίνα...

 

Ρε φιλε, καινουριο παιχνιδι θα ειναι για το νεο παικτη, μεχρι να το εξερευνησει, να παιξει με ολους τους ηρωες, να καταληξει σε αυτον που του αρεσει, ωστε να χτισει τα πρωτα deck και να πειραματιστει, να παιξει καμια αρενα κτλ ποσος καιρος θα περασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ένα χρόνο που θα του λείπουν κάρτες απο 3 expansion θα είναι οκ.Θα έχει πολύ πλάκα το παιχνίδι ένα χρόνο grind και παίξιμο ρουτίνα...

Δηλαδή με νέο account με 70 packs/season είσαι οκ.? 3 legendary.?

Ειλικρινά μερικοί σαν τους παραπάνω είναι που παραμένει πανάκριβο το game γιατί δεν μπορούν να μπούν στη θέση του νέου παικτη.

Κάθε πρόταση τους ξεκινάει με ''εγώ που ξεκίνησα πριν 1 χρόνο κλπ κλπ κλπ'' Καταλαβένετε πως πρίν ένα χρόνο υπήρχαν λιγότερα expansions ? ότι πλέον δεν έχει adventure ? ότι πλέον χρειάζεσαι πού παραπάνω gold ? δεν μιλάμε για τον τάκη και το κωστάκη που παίζανε απο την εποχή του Νώε και την εποχή που πήγενεσ legend με basic mage.

Ξυπνάτε στο HS του σήμερα και του νέου παίκτη σήμερα.Αν είναι δυνατόν δηλαδή.

Τι λόγο έχω να σου πω ψέματα αγορίνα μου; f2p είμαι και τα έχω όλα. Όταν ξεκίνησα έβγαινε η gadgetzan, δεν είχα κάρτες από adventure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαινεις πως δεν σε λεει κανεις ψευτη.? Προφανος ολοι που ξεκινησαμε χρονια τωρα δεν εχουμε θεμα (ακομα)

Δεν σου λεει κανεις πως ατομα που ξεκινησαν το παιχνιδι παλια δεν τα εχουν ολα.

Οταν ξεκινας και εχεις μονο classic η το πολυ 2 expansion +1 adventure και μεταξυ expansion περισσοτερο χρονο να μαζεψεις gold λογο adventures τοτε ακολουθας τοmeta ευκολα..

Τοσην ωρα τονιζω σε καθε σχολιο πως μιλαμε για ενα νεο λογαριασμο ΣΗΜΕΡΑ.

Οπου τα τοπ tier θελουν ενα καρο legendary , οπου πλεον καθε 4 μηνες εχει νεο expansion, οπου δεν εχεις σιγουρα φτηνα καλα legendary απο adventures.Πλεονμπορει να ανοιξεις 100 packs τη σεζον να δεις Morabi,Lanathel,Archbishop & Prince Taldaran, αντε να δω τι θα κανει ο νεος παικτης μετα.

Οπως ειπα πανω το να παιζεις μονο zoo/hunter το βαριεσαι σε ενα μηνα.

Τωρα που το καλοσκεφτομαι βεβαια μαλλον καπου υπερβαλεις, παιζω απο whispers και δεν εχω ολα άπο tierr 1-2 ππως λες πως εχεις εσυ.Πως ακριβως τα εχεις.?

Με ενα γρηγορο υπολογισμο απο gadgetzan εποχη που λες ξεκινησες.

Με 100 gold per day (60quest και 20 games με 60+- winrate) εχουμε 30 packs ανα μηνα.Ας πουμε 40μαζι με ταβερν + μερικα free.Βαρυα 400 packs με average drop rates δεν μαζευεις ουτε απο ενα exp τα παντα. Περιμενω να μας πεις πωες εχεις τα παντα τιερ 1-2 που ειπες απο 4-5 expansions χωρις να εχεις δωσει παρα 5 ευρω....

Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά που υπολογίζεις πρόσθεσε packs και rewards από arena, από ψηφοφορίες, promo events, singleplayer rewards, κλπ.

320 packs εχω ανοίξει από φεβρουάριο που χρησιμοποιώ pitytracker. Γύρω στα 430 τον χρονο βγαινουν και να σκεφτείς ότι από τον Ιούνιο μέχρι σήμερα το μόνο που κάνω είναι να πηγαίνω μέχρι το rank 5. Αυτό σημαίνει ότι πραγματικό hs παίζω max 5 μέρες τον μήνα, και τις άλλες απλά φαρμάρω 10-15 λεπτά.

Ενδεικτικά στο KFT άνοιξα hadronox,rexxar,sindragosa,uther,benedictus,anduin,valeera,lana'thel και keleseth. Mε το dust από τα extra commons,rares, goldens, τα rank 5 rewards και τα κακα legendaries εφτιαξα malfurion, thrall, guldan και lich king.

Κάπως έτσι έχει όλα τα απαραίτητα legendaries. Προφανώς από κάπου θα κόψω. Δεν θα κάτσω να δώσω 1600 dust για τον kun που είναι δευτερεύουσα κάρτα στο jade druid. Ούτε θα φτιάξω frost lich jaina για να παίζω elemental mage που είναι μέτριο προς κακό ντεκ.

Από τα τοπ ντεκς δεν έχω το highlander priest που είναι πολύ ακριβό ντεκ και το murloc paladin που το σιχαινομαι.

Υπάρχουν πολλά f2p παιχνίδια εκεί έξω που είναι όμως pay to win, αλλά το hs δεν είναι από αυτά. Πάντως όντως θέλει αρκετό grind, προσοχή στα crafts και τα disenchants και προφανώς να μην έχεις την απαίτηση να τα παίζεις όλα από την πρώτη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γεγονος οτι για ενα τελειως καινουργιο παικτη που ξεκιναει το HS,θελει πρωτα απο ολα παρα πολυ χρονο(οπως γενικα σε καρτο παιχνιδα)και μετα αναλογως το ατομο και χρημα ή παρα πολλη υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γεγονος οτι για ενα τελειως καινουργιο παικτη που ξεκιναει το HS,θελει πρωτα απο ολα παρα πολυ χρονο(οπως γενικα σε καρτο παιχνιδα)και μετα αναλογως το ατομο και χρημα ή παρα πολλη υπομονη.

Αρα μονο F2P δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε αυτά που υπολογίζεις πρόσθεσε packs και rewards από arena, από ψηφοφορίες, promo events, singleplayer rewards, κλπ.

Ναι έχει τρομερά μεγάλα νούμερα.Έδωσαν 9 packs msog , κάτι ψοφο golden Trashasaur , 150 gold , 2 free arenes , έναν DK το μόνο αξιόλογο , marin the unplayable και βαριέμαι να κατονομνάσω τα άλλα. Πέρνεις και κανα δύο packs απο τα blizzcon και κάτι τρέχει στα γύφτικα.

Η αρένα δεν είναι τσάμπα και τα rewards δεν είναι στάνταρ πόσο μάλλον για νέο f2p player.

 

 

Τι λόγο έχω να σου πω ψέματα αγορίνα μου; f2p είμαι και τα έχω όλα. Όταν ξεκίνησα έβγαινε η gadgetzan, δεν είχα κάρτες από adventure. 

 

Προφανώς από κάπου θα κόψω. Δεν θα κάτσω να δώσω 1600 dust για τον kun που είναι δευτερεύουσα κάρτα στο jade druid. Ούτε θα φτιάξω frost lich jaina για να παίζω elemental mage που είναι μέτριο προς κακό ντεκ.

Από τα τοπ ντεκς δεν έχω το highlander priest που είναι πολύ ακριβό ντεκ και το murloc paladin που το σιχαινομαι.

Όταν αποφασήσεις αν έχεις όλα tier 1-2 ή σου λείπουν 1-2 ή έχεις τα μισά βλέπουμε.

Δεν έχεις Kun...Fandral.? 

 

Tέσπα με κουράζει αυτό και τσάμπα μιλάμε.Αν μερικοί δεν καταλαβένεται ότι πλέον έχει μόνο expansions , ότι έχει περισσότερα legendary ανα pack , ότι τα packs έχουν ακριβίνει κλπ κλπ κλπ δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Ας συνεχίσει να αρμέγει η blizz γιατί μερικοί απλά κοροιδευεται τον εαυτό σας.

 ή αδυνατείται να δείτε πως είναι να είσαι νέος παίκτης τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως, το παιχνιδι εχει γινει πολυ πιο ακριβο, ειδικα για καποιον που θελει να ξεκινησει τωρα να παιζει.

γιαυτο πρεπει να ανεβει ο ανταγωνισμος, διαφορετικα η κατασταση θα χειροτερεψει οσο υπαρχει το μονοπωλιο της Blizzard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παιχνίδι είναι πιο ακριβό.Τα packs ακρίβηναν , τα adventures εξαφανίστηκαν , τα expansions αυξήθηκαν.Aυτά είναι γεγονότα δεν σηκώνουν άποψη.

Αυτή τη στιγμή είναι μεταβατικό στάδιο ακόμα.Οι παίκτες που ξεκινάνε τώρα θα δείξουν κατά πόσο εφικτό είναι να είσαι ανταγωνιστικός σαν f2p.

Σε κάνα χρόνο απο τώρα θα δούμε..

 

Btw τα rewards είναι ανέκδοτο τώρα.Όταν ξεκίνησα εγώ έπερνες C'Thuun τσάμπα.Playable κάρτα σε τρομερά decks.Ήθελές κάνα 3-4 common , 3-4 rare , η μόνη πολυτέλεια ήταν ο Vek'Lor.

Έκανες κυριολεκτικά f2p decent ladder deck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι πρεπει ο νεος παιχτης να εχει ολα τα top tier decks?με εναν patches και εναν keleseth παιζεις ανετα 3 τοπ τιερ ντεκ αυτη τη στιγμη, το ρογκ και ζουλοκ, αγκροντρουιντ, με μια aya και εναν thrall παιζεις  και το σαμαν... 5-6 legendaries χρειαζεσαι. Λες και εμεις οι f2pες οταν ξεκινησαμε ειχαμε ραγκναρος,σιλβανας και δε συμμαζευεται...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω το καταλαβαινω αυτο,ειδικα αν μιλαμε για control decks.

 

Εντομεταξυ και απο πρωτη μερα αυτο το πραγμα ισχυε που δεν ειχαν βγει τοσα expansions ή adventures,αλλα μονο οι classic καρτες.

 

Ειχαμε control warrior και hand lock που ηταν τα πιο ακριβα decks(και πιο αργα)και τα φθηνοτερα που ηταν τυπου murloc zoo,face hunter.

 

Και τοτε παλι κλαμα οτι το Hearthstone ειναι ακριβο για να παιξεις αυτα τα decks και παει λεγοντας.

 

Και στην τελικη τι μας ενδιαφερει τι θα κανει ενας νεος παικτης σημερα ο οποιος μπορει να το παρατησει το παιχνιδι μετα απο 10 μερες,λογω βαρεμαρας?


Ο αλλος στο αρθρο εκανε παραπονο επειδη λεει το quest σου λεει να κερδισεις 3 παιχνιδια αντι να σου πει να παιξεις 3 παιχνιδια με αποτελεσμα καμια φορα να χρειαστει να παιξει 8-10παιχνιδια για να κανει το quest.

 

Λες και παιζει το παιχνιδι με το ζορι ενα πραγμα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...