Προς το περιεχόμενο

Περιέργος ήχος


iceman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και το ακούω κανα χρόνο τώρα είπα να ρωτήσω γιατί ενίοτε γίνεται εκνευριστικό...

 

Στο desktop της υπογραφής ακούω συχνά έναν ήχο σαν κουκουβάγια....

Το έχω φυσήξει και το καθαρίζω συχνά ενώ δεν βλέπω να ακουμπάει πουθενά..

Τι μπορεί να είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ισως κανα φουρφουρι θελει λαδακι, η και αλλαγη..μετα μπορει το cd-drive σου αν εχεις μεσα κανα cd να κανει τετοιους ηχους..και τελευταια αλλα οχι απιθανο κ ο σκληρος σου..

 

στησε αφτι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cd δεν χρησιμοποιώ....

Τι φουρφούρι εννοεις ... πέρα από την ψύκτρα που είναι ένα θηρίο (μάλλον αυτή http://www.plaisio.gr/B2O/B2O-Desktop/CPU-Cooler/Xigmatek-Gaia-SD1283-Heatpipe-Cooler-120mm-Int-775-1156-1366-AMD-AM2-AM3.htm - θα δω το τιμολόγιο να το επιβεβαιώσω) δεν έχω άλλο ανεμιστήρα μέσα..

 

Εχω 3 μηχανικούς σκληρούς μέσα.... λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το κουτί και προσπάθησε να καταλάβεις από που έρχεται.

Πάτησε με το δάκτυλο προσεκτικά στο κέντρο του ανεμιστήρα να δεις τι γίνεται, αν αλλάζει ο ήχος, βρήκες το πρόβλημα ... λίγο λαδάκι και καθάρισες(δες tutorial) ή αλλαγή.

Στη δικιά μου περίπτωση έκανε σαν ...δεκαοχτούρα και έφταιγε ο ανεμιστήρας της GPU. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το κουτί και προσπάθησε να καταλάβεις από που έρχεται.

Πάτησε με το δάκτυλο προσεκτικά στο κέντρο του ανεμιστήρα να δεις τι γίνεται, αν αλλάζει ο ήχος, βρήκες το πρόβλημα ... λίγο λαδάκι και καθάρισες(δες tutorial) ή αλλαγή.

Στη δικιά μου περίπτωση έκανε σαν ...δεκαοχτούρα και έφταιγε ο ανεμιστήρας της GPU. 

Κανα link για το tutorial ... τώρα που ανέφερες τη δεκαοχτούρα ίσως να χαρακτηρίζει καλύτερα αυτό που ακούω.. απλά δεν είναι συνεχόμενος... το κάνει για δευτερόλεπτα, σταματάει και μετά δεν ξέρεις πότε ακριβώς θα ξαναβγει...

 

Μπροστά δεν έχεις fan? Ο PSU σίγουρα έχει... Είδες πως μαζεύτηκαν? :P

 

Fan έχει μόνο το τροφοδοτικό, η επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βρέις ενα μολυβάκι,θα ανοίξεις το κουτί σου και με το μολύβι θα σταματήσεις εναν-έναν τα ανεμιστηράκια για να βρείς απο που προέρχεται ο ήχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με μολυβάκι , από τη πίσω πλευρά (και αν έχει γόμα πίσω καλλίτερα) γίνεται, αλλά και με το δάκτυλο ίσα που ακουμπάς για λίγο να δεις αν αλλάζει ο ήχος. Πιέζεις λίγο στο  κέντρο του ανεμιστήρα. Αξίζει να δοκιμάσεις επισκευή   

Αν όχι πας για καινούργιο.

Υ.Γ. Προσοχή στο δάκτυλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη  εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα, το ειχα ψαξει και ολες οι περιπτωσεις που πηγαν για RMA γυρισαν πισω παλι με το ιδιο προβλημα. Οποτε μετα απο πολυ διαβασμα καταλαβα οτι ολα (ή σχεδον ολα) τα HX650 κανουν αυτο το θορυβο. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μιλησεις με corsair και να ζητησεις το HX750 για αλλαγη. :)

 

Παρε μια γευση:

 

https://www.google.gr/search?q=hx650+sound&oq=hx650+sound&aqs=chrome..69i57.4986j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη  εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα, το ειχα ψαξει και ολες οι περιπτωσεις που πηγαν για RMA γυρισαν πισω παλι με το ιδιο προβλημα. Οποτε μετα απο πολυ διαβασμα καταλαβα οτι ολα (ή σχεδον ολα) τα HX650 κανουν αυτο το θορυβο. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μιλησεις με corsair και να ζητησεις το HX750 για αλλαγη. :)

 

Παρε μια γευση:

 

https://www.google.gr/search?q=hx650+sound&oq=hx650+sound&aqs=chrome..69i57.4986j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

 

Ευχαριστώ!

Σκέφτηκα να μιλήσω και με ΠΛΑΙΣΙΟ ειδικά μιας και από το κατάστημα που το πήρα ξέρω το Διευθυντή.... και αν πετύχει θα γινει πιο γρήγορα..Η άλλη περιπτωση με το 750 θα το κάνω μέσω του site της Corsair; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...