Προς το περιεχόμενο

Gaming Education


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Sound Designer.. Βασικά τι γνώσεις πρέπει να έχει κανείς; Σπουδάζεις σε ιδιωτικές σχολές τέτοιο πράγμα ή μπορείς και από Πανελλήνιες...; Εγώ δεν έχω σχέση με τη μουσική αλλά μ'αρέσει (κάνω μπιτμποξ 5 χρόνια), ακούω πολύ μουσική και γενικά τραγουδάω για πλάκα που και που.. Γενικά χωρίς μουσική δε την παλεύω, κάθε είδους.. Αλλά που να ξέρω εγώ ότι θα πετύχει κάτι τέτοιο και τελικά θα καταλήξω να δουλεύω σε μια εταιρία gaming και να είμαι ο Souns Designer... 

Θέλει να ασχολείσαι με dj κονσόλες, κάτι προγραμματάκια που παράγεις ήχο και τον φτιάχνεις όπως θες και διάφορα τέτοια..;

 

Επίσης, σαν δουλειές και μόνο όπως το θέλεις, και director καλό θα ήταν αλλά δε ξέρω πως σχετίζεται με μένα που είμαι 3η λυκείου φέτος τεχνολογική κατεύθυνση.. :Ρ Και γενικά δεν είναι σίγουρες δουλειές, δε ξέρω καν που θα με βγάλει...

 

 

Ούτε dj κονσόλες ούτε μίξεις ήχου (όπως το εννοούν οι περισσότεροι). Αυτά είναι για να το "παίζουν" αναμεταξύ τους όσοι κάνουν τους dj και νομίζουν ότι είναι κάτι. 

 

 

Γενικά από την αρχή του θέματος ψάχνεις να βρεις πως θα κάνεις κάτι επαγγελματικά από κάτι που σου φαίνεται ωραίο ως hobby αλλά χωρίς να κοπιάσεις. Εάν θες να κάνεις οτιδήποτε, αυτό θα είναι κάτι που θα πρέπει να αλλάξεις. Αλλιώς, όσες ερωτήσεις και εάν κάνεις σε forum, όσες απαντήσεις και εάν πάρεις, ό,τι και να κάνεις... είναι πολύ πιθανό να μην καταφέρεις κάτι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για τεστινγκ μπορω να σας πω δυο λογια, μιας και εργαζομαι εδω και κατι χρονια... 

Εχει πολυ διαβασμα, ασταματητα... καθε προτζεκτ, ξανα απο την αρχη. 

Για το ISTQB certification, παλι διαβασμα και εξεταση. 

 

Πρεπει να ξερεις τα requirements καλυτερα απο τους dev γιατι πρεπει εκτος απο το να βρεις το λαθος, να τους το εξηγησεις κ ολας. 

Πρεπει να εχεις γερα νευρα κ γερο στομαχι, και πανω απο ολα, φοβερη ψυχραιμια. Λιγοι θα παραδεχτουν το λαθος τους. Θα σου πουν το μακρυ τους και το κοντο τους για να καλυφθουν.

Αν κατι βγει στην παραγωγη και εμφανιστει καποιο bug, φταις εσυ! ΤΕΛΟΣ... δεν μπα να ηταν τα specs γτπ, δεν πα να επαιζε ο dev το πουλακι του οταν προγραμματιζε, δεν εχει σημασια ... την ευθυνη την εχεις εσυ, και ολοι εσενα θα πιασουν πρωτο ... ΟΛΟΙ!!!!!

 

Εχει παρα πολυ γραψιμο - χαρτουρα, documentation κτλ, και βαρεμαρα σε ολο της το μεγαλείο. 

 

Απο την αλλη τα θετικα ειναι οτι εχεις περισσοτερες ελευθερίες απο οτι οι devs, δεν εχεις τοσο αυστηρα deadlines, μπορεις να προγραμματίσεις τον χρονο σου ελευθερεα οπως νομιζεις, δεν μπορουν να σε ελεγξουν ευκολα, και ενίοτε εχει πλακα να καταστρεφεις την εφαρμογη με εξυπνους και δημιουργικους τροπους.

 

Και τα λεφτα ειναι επισης καλα (στο εξωτερικο)    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλό είναι ότι αυτό το θέμα βοηθάει περισσότερο άτομα που ενδιαφέρονται παρά τον φίλο που το άνοιξε.

Mιας και απο της απαντήσεις που δίνει νομίζω πως δεν διαβάζει καν τι του γράφετε.

Ένα ευχαριστώ σε όλους από μένα για τις πάρα πολύ σημαντικές πληροφορίες. 

Επεξ/σία από Mr.Etherium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...