Προς το περιεχόμενο

Gaming Education


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ας αλλάξω λίγο το θέμα...


 


Εμένα με ενδιαφέρει να ασχοληθώ γενικά με το gaming, κάπως. Το 2014 θα δώσω Πανελλήνιες λογικά. Και ξέρετε γιατί λέω ''λογικά'';


 


Υπάρχει αυτή η ιδιωτική σχολή https://athens.sae.e...Game_Production


 που είναι ακριβώς ο,τι ζητάω.. Αφήστε έξω το Game Testing και δείτε αυτό  πχ αν πάτε κάτω που λέει ''Επαγγελματική Σταδιοδρομία'' θα δείτε ότι υπάρχουν διάφορα για το gaming και μερικά με ενδιαφέρουν.. Στην Ελλάδα σίγουρα δεν υπάρχει άλλη ιδιωτική σχολή που να ασχολείται με το creative media και ένα κομμάτι αυτή να είναι το Game Production.. Eπίσης δεν υπάρχει και Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ που να ασχολείται με αυτό... Σκεφτόμουνα να δώσω Πανελλήνιες να πάρω ένα πτυχίο.. Δε ξέρω τι πτυχίο είναι αυτό, και μετά να πάω σε αυτή τη σχολή.. Δε ξέρω αν ένα μεταπτυχιακό θα με βοηθήσει γιατί δε ξέρω ΤΙ ακριβώς θέλω από το gaming, αρκεί να είναι gaming..


Ποια η άποψη σας με αυτό; Αν πάει έτσι, θα σπουδάσω στο Πανεπιστήμιο/ΤΕΙ κάποια χρόνια συγχρόνως με αγγλικά γιατί έχω ένα Michigan Lower μόνο, και μετά θα μπω στην σχολή αυτή 18 μήνες φοίτησης.. Λάθος βήμα λέτε; Αυτή η σχολή με ενδιαφέρει πάρα πολύ από ο,τι βλέπω και θα επικοινωνήσω και με τον ειδικό...


 


Ακούω γνώμες!


Επεξ/σία από GoDRiC-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επιδή δουλεύω στο software (αν και όχι σε gaming) και τα ξέρω αυτά , η εικόνα απο κάτω ειναι 100% ακριβής. 

 

7032548_700b_v1.jpg

 

Οσον αφορά για το θέμα αν μπορείς να πετύχεις κτλ.. Σαφώς και μπορείς να πετύχεις οτιδήποτε βάλει ο νους σου. Εξω είναι τελείως ακομπλεξάριστοι (σε γενικές γραμμές) και νοιάζονται μόνο για τις ικανότητες σου και το CV σου, όχι απο που εισαι.

 

Βεβαια αν Ελληνας εννοείς φραπεδάκι και χαλαρά , όχι δεν έχεις ελπίδα. :D

 

Οσον αφορά την δουλειά του τεστερ πιο γενικά , είναι ένα αντικείμενο που έχει φοβερή ζήτηση. (Σημείωση: αν μου βρείτε καλό gui tester που θέλει δουλειά pm τεχνολογίες c# net4 / wpf, html5 , css3 προσλαμβάνω και εγώ ασαπ!!)

 

Ο λόγος είναι γιατι οι τεστερς πάντα θέλουν να γίνουν developers ενώ οι developers δεν θέλουν να γίνουν testers. Η γνωση προγραμματισμού για gui tester φαντάζομαι και στα παιχνίδια είναι προεραιτική (εξαρτάται όμως και απο το είδος τεστινγ υπάρχουν πολλά πχ κάποιος να γράφει automated tests μόνο πχ). Πρέπει όμως να εισαι full κομπιουτεράς με γνώσεις υπολογιστών σε βάθος (και πτυχίο συνήθως). Γενικά ο hardcore tester που είναι πορωμένος με το testing και δεν θέλει να εξελιχτεί σε κάτι άλλο είναι σπάνιο πράμα οπότε πληρώνονται καλά και υπάρχει πολύ ζητηση (εξω)

 

Υπάρχει και το στυλ QA (quality assurance engineer) που είναι μια μείξη bugs / suggestions όχι μόνο bugs ξερο. Ισως αυτό σου αρέσει περισσότερο.

 

Καλή τύχη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην όμορφη κοινότητα...

 

 Πιστεύετε ένας Έλληνας μπορεί να πετύχει με αυτό; Διότι εδώ που τα λέμε για την συγκεκριμένη δουλειά, το ότι είμαι Έλληνας είναι ένα τεράστιο μείον..

Καλησπέρα.

Μην το ξαναπείς ποτέ αυτό,οι Έλληνες είμαστε η καλύτερη φυλή του κόσμου.Έξυπνοι,πολιτισμένοι και κοιτάμε πάντα το συλλογικό και όχι το ατομικό καλό.Όλοι οι Ευρω-πέη μας συμπαθούν και λένε τα καλύτερα για εμάς αφού όπου πήγαμε προκόψαμε και δεν κάναμε κάτι παρακμιακές ταβέρνες σαν μερικούς μερικούς.

Αν θέλεις να πετύχεις τους στόχους σου κάνε στην άκρη τα μαθήματα και τις πανελλήνιες και ξεκωλώσου στα games,ειδικά τα mmorpg

Αυτά από εμένα,πιστεύω οι συμβουλές μου θα σε βοηθήσουν να πετύχεις τους στόχους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδή δουλεύω στο software (αν και όχι σε gaming) και τα ξέρω αυτά , η εικόνα απο κάτω ειναι 100% ακριβής. 

 

7032548_700b_v1.jpg

 

Οσον αφορά για το θέμα αν μπορείς να πετύχεις κτλ.. Σαφώς και μπορείς να πετύχεις οτιδήποτε βάλει ο νους σου. Εξω είναι τελείως ακομπλεξάριστοι (σε γενικές γραμμές) και νοιάζονται μόνο για τις ικανότητες σου και το CV σου, όχι απο που εισαι.

 

Βεβαια αν Ελληνας εννοείς φραπεδάκι και χαλαρά , όχι δεν έχεις ελπίδα. :D

 

Οσον αφορά την δουλειά του τεστερ πιο γενικά , είναι ένα αντικείμενο που έχει φοβερή ζήτηση. (Σημείωση: αν μου βρείτε καλό gui tester που θέλει δουλειά pm τεχνολογίες c# net4 / wpf, html5 , css3 προσλαμβάνω και εγώ ασαπ!!)

 

Ο λόγος είναι γιατι οι τεστερς πάντα θέλουν να γίνουν developers ενώ οι developers δεν θέλουν να γίνουν testers. Η γνωση προγραμματισμού για gui tester φαντάζομαι και στα παιχνίδια είναι προεραιτική (εξαρτάται όμως και απο το είδος τεστινγ υπάρχουν πολλά πχ κάποιος να γράφει automated tests μόνο πχ). Πρέπει όμως να εισαι full κομπιουτεράς με γνώσεις υπολογιστών σε βάθος (και πτυχίο συνήθως). Γενικά ο hardcore tester που είναι πορωμένος με το testing και δεν θέλει να εξελιχτεί σε κάτι άλλο είναι σπάνιο πράμα οπότε πληρώνονται καλά και υπάρχει πολύ ζητηση (εξω)

 

Υπάρχει και το στυλ QA (quality assurance engineer) που είναι μια μείξη bugs / suggestions όχι μόνο bugs ξερο. Ισως αυτό σου αρέσει περισσότερο.

 

Καλή τύχη

 

Θα με ενδιέφερε γενικώς να κάνω κάτι που να'χει σχέση με τα games.. Δε ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό.. Developer δε ξέρω τι ακριβώς κάνουν.. Πχ το Game Design ήταν κάτι που με ενδιέφερε αλλά δεν έχω ιδέα από σχεδιασμό ποτέ δε το είχα ούτε θέλω.. Γι'αυτό απλά θέλω να ασχοληθώ με τα games αλλά δε ξέρω τι ''θέσεις'' στην ουσία μπορώ να'χω.. Αυτό με την Ελλάδα το είπα λόγω του ότι οι εταιρίες και όλα αυτά τα καλά βρίσκονται σε άλλες χώρες και κυρίως στην Αμερική... Πρέπει απλά να φύγεις οπωσδήποτε εξωτερικό και να ξέρεις και τέλεια αγγλικά.. Δε το είπα για άλλο λόγο.. Όσο γι'αυτό με το QA καλό ακούγεται εντάξει όλα αυτά μ'αρέσουν.. Απλά εγώ ψάχνω τρόπους..

Καλησπέρα.

Μην το ξαναπείς ποτέ αυτό,οι Έλληνες είμαστε η καλύτερη φυλή του κόσμου.Έξυπνοι,πολιτισμένοι και κοιτάμε πάντα το συλλογικό και όχι το ατομικό καλό.Όλοι οι Ευρω-πέη μας συμπαθούν και λένε τα καλύτερα για εμάς αφού όπου πήγαμε προκόψαμε και δεν κάναμε κάτι παρακμιακές ταβέρνες σαν μερικούς μερικούς.

Αν θέλεις να πετύχεις τους στόχους σου κάνε στην άκρη τα μαθήματα και τις πανελλήνιες και ξεκωλώσου στα games,ειδικά τα mmorpg

Αυτά από εμένα,πιστεύω οι συμβουλές μου θα σε βοηθήσουν να πετύχεις τους στόχους σου.

Απάντησα παραπάνω.. Είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας φυσικά! Για άλλο λόγο το είπα, δες την πάνω απάντηση σε παρακαλώ! :D

 

Game tester εννοείς μέσα στην εταιρία ή σε κάποιο περιοδικό ως δημοσιογράφος?

Εννοώ ως επάγγελμα κάτι με τα games. Απλά το game tester μου ακούγεται καλό... Εμμμ δημοσιογράφος θα είναι σε περιοδικό; Σε εταιρία; Να βγάζεις λεφτά απλά.. Να κάνεις αυτό που αγαπάς αλλά να παίρνεις και το ψωμί σου... Κυρίως εταιρία λογικά δε ξέρω

 

Εταιρία=Εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα! γιατί χρειάζεται να ξέρεις αυτά που αναφέρεις και πόσο μάλλον να τελειώσεις κάποια σχολή?

 

απλά παίζεις το παιχνίδι, αν δεις ότι κάτι δεν λειτουργεί σωστά το καταγγράφεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αυτός που κατεβάζει παράνομα τα παιχνίδια για να τα δοκιμάσει πριν τα αγοράσει
και αυτός game testing δεν κάνει ? η κάνω λάθος ! ! ! ( ? )

 

οχι σαν επάγγελμα βέβαια γιατι δεν πληρώνεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To testing παίδια είναι μια δαδικασία που ξεκινάει απο την πρώτη γραμμή κώδικα.. 

 

Για να φτάσεις σε επίπεδο να τεστάρεις game οταν είσαι στο development team θα πρέπει να έχεις τεστάρει για χρόνια οθόνες επιπέδου pong.

 

Εσυς μιλάτε για beta testing που ανοίγει το game στο κοινό, δεν κάνουν (μόνο) αυτό οι testers το πεος που τρώς μέχρι εκείνο το επίπεδο είναι τοσο

 

 

8==================================================================================D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα! γιατί χρειάζεται να ξέρεις αυτά που αναφέρεις και πόσο μάλλον να τελειώσεις κάποια σχολή?

 

απλά παίζεις το παιχνίδι, αν δεις ότι κάτι δεν λειτουργεί σωστά το καταγγράφεις...

Απλά ανέφερα το Game Testing γιατί είναι κάτι που θα με ενδιέφερε.. Θα ήθελα να ασχοληθώ γενικά με το Gaming κάπως..

 

Με τα μαθηματικα πως τα πας?

Έτσι κι έτσι, καλά τα πάω. Θα μπορούσα και καλύτερα...

 

Αυτό που ζητάω στην ουσία το βρήκα εδώ ''https://athens.sae.edu/el/course/12613/Game_Production

'' αλλά μαντέψτε.. Είναι ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ! Μα γιατί να μη μπορώ να κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα σε ένα ΤΕΙ; Σε ένα Πανεπιστήμιο έστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τόσο παλαιά η ατάκα που καταλαβαίνω γιατί μπορεί να την εχει ξεχάσει κάποιος.

 

"If you want to get a job in the gaming industry, you need to become good at something. That something can be a great deal of things such as: composing, storytelling, scriptwritting, 3d design etc"

 

Θα με ενδιέφερε γενικώς να κάνω κάτι που να'χει σχέση με τα games.. Δε ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό..

 

Εννοώ ως επάγγελμα κάτι με τα games. Απλά το game tester μου ακούγεται καλό... Εμμμ δημοσιογράφος θα είναι σε περιοδικό; Σε εταιρία; Να βγάζεις λεφτά απλά.. Να κάνεις αυτό που αγαπάς αλλά να παίρνεις και το ψωμί σου... Κυρίως εταιρία λογικά δε ξέρω

 

Εταιρία=Εξωτερικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To testing παίδια είναι μια δαδικασία που ξεκινάει απο την πρώτη γραμμή κώδικα.. 

 

Για να φτάσεις σε επίπεδο να τεστάρεις game οταν είσαι στο development team θα πρέπει να έχεις τεστάρει για χρόνια οθόνες επιπέδου pong.

 

Εσυς μιλάτε για beta testing που ανοίγει το game στο κοινό, δεν κάνουν (μόνο) αυτό οι testers το πεος που τρώς μέχρι εκείνο το επίπεδο είναι τοσο

 

 

8==================================================================================D

 

πέστο έτσι! αυτό το τεστινγ εννοείς!!!

 

δεν το συνιστώ σε κάποιον, πρέπει να γίνεις no-lifer για να πετύχεις σε κάτι τέτοιο.

 

πρέπει να πιάσεις και το σκεπτικό αυτού που έγραψε κάποιο κομμάτι κώδικα, μπορεί εσύ να μην βλέπεις κάτι, να βλέπεις κάτι "κουφό" αλλά αυτός που το έγγραψε να είχε κάτι στο μυαλό του.

 

καλό κουράγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εννοώ ως επάγγελμα κάτι με τα games. Απλά το game tester μου ακούγεται καλό... Εμμμ δημοσιογράφος θα είναι σε περιοδικό; Σε εταιρία; Να βγάζεις λεφτά απλά.. Να κάνεις αυτό που αγαπάς αλλά να παίρνεις και το ψωμί σου... Κυρίως εταιρία λογικά δε ξέρω

 

Εταιρία=Εξωτερικό

 

Nα στο θέσω αλλιώς. Στα αυτοκίνητα πχ υπάρχουν οι test drivers μέσα στο εργοστάσιο οι οποίοι τεστάρουν τα αυτοκίνητα και δίνουν feedback στους μηχανικούς και επισημαίνουν κάποια λάθη που πρέπει να διορθωθούν. Από την άλλη υπάρχουν οι test drivers των περιοδικών που τεστάρουν αυτοκίνητα διάφορων εταιριών, λεν τα + και τα - τους και κάνουν συγκρίσεις. Εσύ υποθέτω ενδιαφέρεσαι για το πρώτο, σε μια εταιρία πχ που πριν βγάλει ένα παιχνίδι στην αγορά έχει κάποια άτομα που το τεστάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...