Προς το περιεχόμενο

Mikel εδω, Mikel εκει. Τι γινεται;


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 868
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μόνο για αυτό αξίζουν κάνα μήνα αποχή από καφέ...

Πάντως δεν είναι πρωτοεμφανιζόμενο αυτό.Συγκεκριμένα σε σούπερ μάρκετ της περιοχής που μένω, ψώνια του εργαζομένου ή του(της) συζύγου σε άλλο ΣΜ σήμαινε αυτόματα απόλυση (όχι,δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο...).

 

E αυτο λεω, δεν αναγραφεται στο συμβολαιο, αλλα ειναι καλο να αναγραφεται σε blogs και γενικα να ενημερωνεται ο κοσμος για τετοιους ειδους επιχειρησεις (ονομα επιχειρησης, διευθυνση κτλ κτλ)

 

 

 

Ολο αυτο μου θυμιζει την ιστορια απο το αμερικα οπου μεχρι πριν απο λιγα χρονια, σε καποιες πολιτειες τουλαχιστον, το αφεντικο ειχε το δικαιωμα -ή μαλλον πιο σωστα, τιποτα να τον αποτρεπει απο το- να μαθει τους κωδικους του ..facebook απο τον εργαζομενο του με την λογικη πως ηταν μεσα στην διαδικασια του background check. 

 

Ασφαλως εγινε πανικος και φασαρια και μολις πριν λιγο καιρο εγινε παρανομη αυτη η πρακτικη, αλλα αμα δεν εβγαινε κοσμος να τα πει ολα αυτα τιποτα δεν θα ειχε γινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι γνωστή πρακτική και σε χώρες που δεν έχουν ανεργία όμως.

Moυ το εξηγειτε καπως αυτο? 

Εστω πως δουλευω στη Χ εταιρεια. Εν προκειμενω Μικελ. Και φευγω. Βρισκω δουλεια στο Γρηγορη ή στο καφε της γειτονιας μου. Πως θα μαθει ο πρωτος που ειμαι εγω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λ

Λ

.L ---- μπορεί να το μάθει με οποιοδήποτε τρόπο, από το να σε δει να δουλεύεις εκεί, από έναν κοινό προμηθευτή, από το linkedin σου δεν έχει σημασία πως θα το μάθει.

 

Το θέμα είναι ότι για απλές δουλειές (πχ σερβιτότρος) τέτοιοι όροι δεν είναι εφαρμόσιμοι. Για στελέχη που μπορεί να γνωρίζουν στρατηγικές ή τεχνικές λεπτομέρειες που συνιστούν ανατγωνιστικό πλεονέκτημα μια επιχείτησης τότε ΝΑΙ, μπορεί να εφαρμοστεί.

 

Το σκηνικό αυτό πριν από λίγες μέρες ήταν μία εκ των ερωτήσεων σε μάθημα επαγγελματικής πιστοποιησης (είναι με βάση το αγγλικό δίκαιο αλλά η προσέγγιση είναι αντίστοιχη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ξυπνήστε ρε είναι HOAX!!!Απάτη..μούφα..πως αλλιώς να το πούμε!!! Δεν είστε στο Suits με τους μεγαλοδικηγόρους που υπογράφουν non-compete όρο άμα φύγουν...για γκαρσόνια και μπουφετζήδες μιας καφετέριας μιλάτε δλδ ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου...ψαχτείτε λίγο που μου καβαλήσατε και τα άλογα του μποϋκοτάζ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ξυπνήστε ρε είναι HOAX!!!Απάτη..μούφα..πως αλλιώς να το πούμε!!! Δεν είστε στο Suits με τους μεγαλοδικηγόρους που υπογράφουν non-compete όρο άμα φύγουν...για γκαρσόνια και μπουφετζήδες μιας καφετέριας μιλάτε δλδ ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου...ψαχτείτε λίγο που μου καβαλήσατε και τα άλογα του μποϋκοτάζ!!!

 

Σε ακούσαμε την 1η φορά, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτησή μας γενικότερα με ανθρώπους που θέλουν να ακούνε/διαβάζουν κάτι περισσότερο από τον Γεωργίου ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε ξυπνήστε ρε είναι HOAX!!!Απάτη..μούφα..πως αλλιώς να το πούμε!!! Δεν είστε στο Suits με τους μεγαλοδικηγόρους που υπογράφουν non-compete όρο άμα φύγουν...για γκαρσόνια και μπουφετζήδες μιας καφετέριας μιλάτε δλδ ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου...ψαχτείτε λίγο που μου καβαλήσατε και τα άλογα του μποϋκοτάζ!!!

 

Δεν ειναι και τοσο HOAX. Ενταξει να πας να δουλεψεις αλλου δε νομιζω να τολμισουν να σε πανε δικαστηριο για αυτο.Αλλα για τα παραπανω ναι.

Επειδη εχω δει καταστασεις αν πας σε αλλο supermarket ή καφε να κατσεις πχ θα σε καρφώσει συναδελφος/μανατζερ. Εχω δει περιστατικο να παίρνει εντρομος εργαζομενος στο αφεντικο και να λεει "εκανε checkin στη ταδε καφετερεια ο ταδε" .

Και αν ο αλλος εχει αναγκη τη δουλεια θα μεινει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ακούσαμε την 1η φορά, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτησή μας γενικότερα με ανθρώπους που θέλουν να ακούνε/διαβάζουν κάτι περισσότερο από τον Γεωργίου ?

 

Τα παραπάνω που διαβάζεις είναι τα ανυπόστατα άρθρα χωρίς το παραμικρό αποδεικτικό στοιχείο?Αν εννοείς αυτά εντάξει κάνε δουλειά σου δεν σε ενοχλώ εγώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω που διαβάζεις είναι τα ανυπόστατα άρθρα χωρίς το παραμικρό αποδεικτικό στοιχείο?Αν εννοείς αυτά εντάξει κάνε δουλειά σου δεν σε ενοχλώ εγώ..

Ανοιξες mikel;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω που διαβάζεις είναι τα ανυπόστατα άρθρα χωρίς το παραμικρό αποδεικτικό στοιχείο?Αν εννοείς αυτά εντάξει κάνε δουλειά σου δεν σε ενοχλώ εγώ..

 

Ρε φίλε ειλικρινά ... τι παίρνεις ?

 

Δε ξέρω αν είναι ή δεν είναι hoax, μπορεί κάλλιστα να είναι γιατί σε θέση σερβιτόρου non-compete clause φαντάζει αστείο ....

 

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ .... ΟΚ ειναι hoax

 

μας δίνεις την άδειά σου να μιλάμε γενικότερα περί του τι είναι non-compete clause, πότε έχει νόημα, πότε όχι κλπ ?

 

 

 

btw: Οι "αργοί" άνθρωποι με ενοχλούν, η αλήθεια είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξες mikel;

 

Εγώ όχι..εσύ έχεις βαλθεί να κλείσεις?

 

Ρε φίλε ειλικρινά ... τι παίρνεις ?

 

Δε ξέρω αν είναι ή δεν είναι hoax, μπορεί κάλλιστα να είναι γιατί σε θέση σερβιτόρου non-compete clause φαντάζει αστείο ....

 

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ .... ΟΚ ειναι hoax

 

μας δίνεις την άδειά σου να μιλάμε γενικότερα περί του τι είναι non-compete clause, πότε έχει νόημα, πότε όχι κλπ ?

 

 

 

btw: Οι "αργοί" άνθρωποι με ενοχλούν, η αλήθεια είναι

 

Εγώ τι παίρνω? Εγώ όχι..αυτός που έφτιαξε το τοπικ όπως και οι κανόνες του φόρουμ ναι γιατί αυτό που θες εσύ να συζητάς σε άλλο thread είναι off-topic...υποτίθεται μπαίνουμε στο κάθε thread για να αντλούμε πληροφορίες για αυτό το οποίο περιγράφει το thread..όχι για ότι καυλώσει του καθένα να αναπτύξει. Το βρίσκεις άκυρο ή παράλογο αυτό που λέω?

 

Εσύ που δεν ξέρεις του κανόνες του φόρουμ που σχολιάζεις είσαι γρήγορος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομικα σιγουρα δε μπορουν να σε αγγιξουν κα-θο-λου επειδη πως το λενε, ειναι αλλο το συμβολαιο με την μια εταιρια, αλλο με την αλλη, το νομικο συστημα της χωρας δεν υποστηριζει αυτη την πρακτικη (μεχρι να το ψηφισει καμια τροικα τουλαχιστον).

 

Το μονο που μπορει να σου κανει το αφεντικο αμα σε δει να ψωνιζεις απο αλλο σουπερμαρκετ ειναι να σε απολυσει με την λογικη του στρατου "παρε 5κ επειδη εχεις στραβο κορδονι" , αντι να σου πει "παρε 5κ επειδη απλα ξυπνησα με νευρα και θελω να ξεσπασω καπου αλλα θελω να το κανω με τον προβλεπε τροπο". 

 

Απο εκει και μετα αν παιζει ο αλλος βρωμικα ,μπορεις να παιξεις και εσυ βρωμικα με παρα πολλους τροπους επισης.

 

 

Αυτο που λεει ο φιλος DrLo επισης ισχυει και ειδικα στην Αγγλια (προσωπικη εμπειρια) , αλλα παντα ειναι πολυ δυσκολο να αποδειξεις πως καποιος "πουλαει" τις τακτικες της πρωην εταιρειας του στην επομενη του δουλεια. Στην τελικη ο καθενας μπορει να ισχυριστει πως οτι εμαθε το εμαθε απο το google στον ελευθερο του χρονο. Αυτες οι ρητρες στα συμβολαια εχουν ρολο κυριως αποτρεπτικο, επειδη νομικα.. good luck with that!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...