Προς το περιεχόμενο

Ένας...κατώτατος μισθός για σχολικά είδη


agamoi-thytai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κόστος για την αγορά σχολικών για ένα παιδί, κυμαίνεται από 18,19 έως ...505,59 ευρώ στο δημοτικό και από 21,16 έως 548,75 ευρώ στο γυμνάσιο - λύκειο.

Μέχρι και κοντά στο ύψος του ...κατώτατου μισθού μπορεί να φτάσει το κόστος των σχολικών ειδών για ένα παιδί, αν οι γονείς επιλέξουν ν' αγοράσουν τα ακριβά, τελευταίας μόδας προϊόντα, σύμφωνα τουλάχιστον με όσα υποστηρίζει το Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών (ΚΕΠΚΑ), κατόπιν τιμοληψιών που διενήργησε στην αγορά, ενόψει της έναρξης της σχολικής χρονιάς . Αντίθετα, αν οι γονείς επιλέξουν φθηνότερα προϊόντα, ο οικογενειακός προϋπολογισμός θα επιβαρυνθεί εντυπωσιακά λιγότερο.
Αναλυτικότερα, με βάση τις τιμοληψίες του ΚΕΠΚΑ, το κόστος για την αγορά των σχολικών, για ένα παιδί, κυμαίνεται από 18,19 έως ...505,59 ευρώ στο δημοτικό και από 21,16 έως 548,75 ευρώ στο γυμνάσιο - λύκειο.
Σύμφωνα με το ΚΕΠΚΑ, οι γονείς πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί, γιατί η διαφορά τιμών ανά κατηγορία προϊόντων (ακριβά-φθηνά) μπορεί να φτάσει μέχρι και στο 2.679,49% για το Δημοτικό και στο 2.493,34% για το Γυμνάσιο – Λύκειο.


Παράλληλα, τα ακριβά και εξεζητημένα σχολικά, με τα οποία οι γονείς θεωρούν ότι το παιδί τους θα προβληθεί θετικά, ενδέχεται να έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα και να προκαλέσουν ακόμη και πρόβλημα κοινωνικής ένταξης για τον μαθητή. Τα σχολικά είδη είναι εργαλεία μάθησης και όχι επίδειξης.
Για τον υπολογισμό του συνολικού κόστους των σχολικών ειδών, το ΚΕΠΚΑ δεν έλαβε υπόψη τις ακραία υψηλές τιμές, που υπάρχουν στην αγορά, οι οποίες ωστόσο αξίζει να αναφερθούν: ένα μολύβι 14,94 ευρώ, ένα στυλό 65,01, ένας διαβήτης 45,20 ευρώ, ένα ντοσιέ 23,90, ξυλομπογιές 41,20 ευρώ, κασετίνα 39 ευρώ, τσάντα νηπιαγωγείου 108 και τσάντα δημοτικού 190 ευρώ.


"Το ΚΕ.Π.ΚΑ. συμβουλεύει τους γονείς να επιλέξουν προϊόντα, που η τιμή τους βρίσκεται, πιο κοντά στις χαμηλές τιμές. Πρέπει να περιοριστεί η ζήτηση των εξεζητημένων και πανάκριβων σχολικών. Σε μια περίοδο κρίσης, δεν είναι δυνατό να επιβραβεύουμε ακραίες πρακτικές, ίσως και πρακτικές αισχροκέρδειας (από όπου και αν προέρχεται), γιατί θέλουμε π.χ. η τσάντα του παιδιού μας να έχει τον ήρωα της φετινής κινηματογραφικής επιτυχίας», καταλήγει.



ΈΡΕΥΝΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ

ΕΙΔΗ Χαμηλή τιμή προϊόντων Υψηλή τιμή προϊόντων Ποσοστό Διαφοράς %

Μολύβι 0,06 10,30 17.067
Στυλό 0,06 47,99 79.883
Σετ διορθωτικών 0,35 2,99 754
Διαβήτης 0,50 32,50 6.400
Σετ γεωμετρικών οργάνων 0,49 3,99 714
Ντοσιέ 0,70 8,20 1.071
Φύλλα έκθεσης 0,40 1,80 350
Γόμα 0,09 3,00 3.233
Μαρκαδόροι (12 τεμ.) 0,34 8,39 2.368
Μπλοκ ζωγραφικής 0,49 4,99 918
Ξυλομπογιές (24 τεμ.) 1,40 17,98 1.184
Κασετίνα σκληρή διπλή γεμάτη 4,99 29,80 497
Παγουρίνο 0,99 11,99 1.111
Τσάντα Νηπιαγωγείου 4,99 44,90 800
Τσάντα Δημοτικού 4,99 69,00 1.283
Τσάντα Γυμν.-Λυκείου 2,99 81,88 2.638
Τετράδιο (50 φύλλα) 0,19 1,80 847
Τετράδιο (100 φύλλα) 0,99 2,49 152
Τετράδιο σπιράλ (2 θέματα) 0,99 6,90 597
Τετράδιο σπιράλ (5 θέματα) 1,99 7,25 264


Πηγή: AMΠE

 

Το βρήκα εδώ:

http://www.mybike.gr/topic/67630-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%82%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%8E%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7/page__fromsearch__1

 

Οι απόψεις μου είναι παραπάνω link.

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ωραία έρευνα....της φούτσας!

Λες και είναι πολλοί που θα δώσουν 10€ για ένα μολύβι

Πάλι καλά που τους έκοψε να αφήσουν έξω την τσάντα τον 190€

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί λέτε ρε παίδες.550 ευρώ στο λύκειο;;;

Ένα στυλό, 3 τετράδια και ίσως καμιά τσάντα που θα μείνει για 3 χρόνια πόσο να κάνουν;

4-5 ευρώ (40 με τσάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ευρώ για μολύβι. Προφανώς για μηχανικό μολυβι. Τοσα δεν ειναι πολλά.

Ο διαβήτης για το νηπιαγωγειο 0,50 ευρώ και για τον αρχιτεκτονα/πολιτικό μηχανικό 32.

Ετσι να λέγονται τα σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ευρώ για μολύβι. Προφανώς για μηχανικό μολυβι. Τοσα δεν ειναι πολλά.

 

Μάπα τα μηχανικά.Όλο σπάνε μύτες, όλο τελειώνουν.Καλύτερα ένα μολύβι και ξύσιμο μέχρι να φτάσει 2 εκατοστά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στυλό/πένα mont blanc, ΟΚ.

 

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι πως τελικά δεν είναι μεγάλο το κόστος αγοράς πρώτων υλών για το σχολείο. Αν κάποιος έχει το κέφι και τα χρήματα να στέλνει το παιδί του σχολείο με τσάντα louis vuitton, δικαίωμά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κλασικές ελληνικές σοβιετικές έρευνες της φούτσας. Όπως οι άλλες με τα παιδιά που λιποθυμάνε από την πείνα στο σχολείο. Με 50 ευρω που λέει ο άλλος για τσάντα νηπιαγωγίου μπορείς να αγοράσεις τσάντα delsey και γαμηστερή κιόλας. Εγώ σε προσφορά πήρα σακίδιο πλάτης delsey 16 ευρώ από τα καρφούρ ενώ ήμουν φοιτητής το 2007 κ την έχω ακόμη μέχρι σήμερα, τη παίρνω στη δουλειά. Αν θέλουν τα πιτσιρίκια hanna montana και ben ten τσάντες που κάνουν 800 ευρώ πρόβλημά τους. Εγώ μια χαρά την έβγαζα στο σχολεία με κάτι Eastpack κ άγνωστες μάρκες,τετράδια Διεθνές, skag σπιράλ, και στυλό μπίκ κίτρινο,άντε κ κανα pilot.  Σταματήστε να κλαίγεστε που δε παίρνετε 1500 ευρώ πλέον για 8 ώρες του τίποτα. Κάντε οικονομική διαχείριση,ΑΜΑΝ επιτέλους με τη κωλομιζέρια σε αυτή τη χώρα.

Πως δεν έβαλαν μέσα στα έξοδα και κανα tablet για να κάνει τις "εργασίες" του ο μαθητής.

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέει η έρευνα, εγώ όταν ήμουν μαθητής πάντως πάνω από 40-50 αμιγώς για σχολικά είδη δε νομίζω να δίναμε, για να μην και ακόμα λιγότερα. Τώρα αν μιλάμε για μεμονωμένα παραδείγματα από καλομαθημένη κορασίδα - καλόπαιδο κολλεγίου που θέλει στυλούς parker μηχανικά μολύβια, τετράδια 500φύλλων και καλύματα για τετράδια/βιβλία τα καλύτερα είδη ζωγραφικής και μπλόκ την καλύτερη σχολική τσάντα του κόσμου την ποιό φινετσάτη μάρκα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, χαίρω πολύ χαιρόπουλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί λέτε ρε παίδες.550 ευρώ στο λύκειο;;;

Ένα στυλό, 3 τετράδια και ίσως καμιά τσάντα που θα μείνει για 3 χρόνια πόσο να κάνουν;

4-5 ευρώ (40 με τσάντα).

Σίγουρα όχι 550, αλλά σίγουρα και όχι κάτω από 100€.

Ειδικά αν μιλάμε για τρίτη λυκείου που πρέπει να έχεις τόμους βοηθημάτων, άντε γεια.

Μόνο και μόνο ένα τετράδιο 4 θεμάτων που να μπορείς να γράψεις πάνω στο χαρτί του (και θα χρειαστείς πολλά τέτοια τετράδια μέσα στη χρονιά για τρίτη λυκείου), θέλεις αρκετά χρήματα.

 

 

 

Τώρα την τσάντα των 190€ για δημοτικό... ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάπα τα μηχανικά.Όλο σπάνε μύτες, όλο τελειώνουν.Καλύτερα ένα μολύβι και ξύσιμο μέχρι να φτάσει 2 εκατοστά.

 

 

Γιατί ποτέ δεν μας είπε κανείς να αγοράσουμε 0.7 μηχανικό μολύβι και παίρναμε το 0.5

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...