Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα προσθέσει 64bit επεξεργαστές στα κορυφαία της smartphones το 2014


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εχεις μαθει.Σωστα το ειπες.

 

πριν αγοράσω το 3gs είχα πιάσει στα χέρια μου ένα  HTC με android...κράσαρε μέσα σε λιγοτερο απο 1 λεπτό χρήσης για κάποιο λόγο. Το ότι με κέρδισε η apple οφείλεται στο trust που έκτισε επάνω μου όλο αυτο το καιρό, γιατί αυτό που έχω αποκομίσει απο το συγκεκριμένο κινητό είναι

 

ποιότητα+ποσότητα σε εφαρμογές

σταθερό περιβάλλον λειτουργίας

ευκολία χρήσης , νομίζω πιο straight forward interface δεν υπάρχει σε κινητό.

4 χρόνια υποστήρηξη 

και άψογο design που μακάρι να το είχε και το 5s.

 

αυτά ακριβώς ψάχνω και στο επόμενο κινητό μου, οπότε γιατί να πειραματίζομαι όταν τα σκάω μια φορά κάθε 4 χρόνια;

 

το μόνο παράπονο είναι η μικρή οθόνη, θα την ήθελα 0,3 ιντσες μεγαλύτερη (μιλαω για το 5s) π.χ. αλλα σε καμία περίπτωση δεν θυσιάζω τα παραπάνω για την λίγο μεγαλύτερη οθόνη.

 

αυτό που θέλω να πώ είναι πως δεν ήμαστε όλοι fanboys ούτε όλοι ψωνίζουμε νέο iphone κάθε χρόνο. Ημαστε και αυτοί που βλέπουμε τα θετικά σε ένα τηλέφωνο που μας ταιριάζει και δεν έχουμε κανένα σοβαρό μέχρι στιγμής λόγο να "αλλαξοπιστησουμε"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 64bit δεν προσφέρουν τίποτα στο ios εκτός απο μερικούς ακόμα registers. Στο android θα είναι πιο χρήσιμα κάποια στιγμή γιατί θα βγούν συσκευές με 4GB μνήμη και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν αγοράσω το 3gs είχα πιάσει στα χέρια μου ένα  HTC με android...

 

Φυσικα περιτο να σου πω,οτι νοιωθω σαν εξωγηινος εδω μεσα,διοτι τα κινητα που αλλαξα,ειναι αρκετα,και ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα.Αντε αυτο το ξεπερναω.

Γι'αυτο που λες,θα πρεπει να ξερεις,οτι η καθε εταιρεια,βγαζει την δικη της rom,με οτι βλακεια μπορει να βαλει,και συνεπως την ευθυνη την εχει αυτη αποκλειστικα.Οχι το android.

 

ποιότητα+ποσότητα σε εφαρμογές

 

Το ιδιο με android,και μαλιστα καλυτερα.Να μην σου πω,οτι ακομη ψαχνω ιδιας λειτουργιας με το android,και δεν υπαρχει σε ios ουτε κατα διανοια.Απο ξυπνηρια,μεχρι και'γω δεν ξερω τι αλλο.

 

σταθερό περιβάλλον λειτουργίας

 

Σχετικο,το εξηγησα πολλες φορες,να μην τα επαναλαμβανω.

 

ευκολία χρήσης , νομίζω πιο straight forward interface δεν υπάρχει σε κινητό.

 

Κατανοητο,λογω του οπως ειπες θελεις βασικες λειτουργιες,ΕΝΩ εγω τα "παντα".

 

4 χρόνια υποστήρηξη

 

Σε τι;

 

και άψογο design που μακάρι να το είχε και το 5s.

 

Αμα πεσει το 4s,θα το μαζευω με το κουταλι,το γυαλι,και οτι αλλο εχει.

 

Με το πολυκαρβονικο,καμια σχεση σε αντοχη.

Design=γουστα=υποκειμενικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα περιτο να σου πω,οτι νοιωθω σαν εξωγηινος εδω μεσα,διοτι τα κινητα που αλλαξα,ειναι αρκετα,και ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα.Αντε αυτο το ξεπερναω.

Γι'αυτο που λες,θα πρεπει να ξερεις,οτι η καθε εταιρεια,βγαζει την δικη της rom,με οτι βλακεια μπορει να βαλει,και συνεπως την ευθυνη την εχει αυτη αποκλειστικα.Οχι το android.

η αναφορά μου στο HTC ήταν για να περιγράψω το user story. Δεν είπα πως έφταιγε ντε και καλά το android. Απλά πως εκείνη τη στιγμή μου έκατσε αυτή η ατυχία και έχασα πάσα ιδέα για τα android κινητά της εποχής και τσοουπ η apple με κέρδισε. 

 

Το ιδιο με android,και μαλιστα καλυτερα.Να μην σου πω,οτι ακομη ψαχνω ιδιας λειτουργιας με το android,και δεν υπαρχει σε ios ουτε κατα διανοια.Απο ξυπνηρια,μεχρι και'γω δεν ξερω τι αλλο.

απ'οσο ξέρω για να μπούν εφαρμογές στο apple store περνάνε απο μια διαδικασία ελέγχου του κώδικα, κάτι τέτοιο δε συμβαίνει στο play store με αποτέλεσμα να ανεβάζει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.

 

Σε τι;

ios6 σε 4 χρονια κινητό , επειδή όπου android ακούω κάτι ατάκες του στυλ "μετά απο 1,5 χρόνο δε παίρνει αναβάθμιση το κινητό μου" καταλαβαίνεις πως μου κακοφαίνεται κάπως.

 

Αμα πεσει το 4s,θα το μαζευω με το κουταλι,το γυαλι,και οτι αλλο εχει.

 

Με το πολυκαρβονικο,καμια σχεση σε αντοχη.

Design=γουστα=υποκειμενικοτητα.

μιλάω πάντα για το 3gs, δεν είχα ποτέ 4s. Επειδή είναι υποκειμενικό το έβαλα τελευταίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απ'οσο ξέρω για να μπούν εφαρμογές στο apple store περνάνε απο μια διαδικασία ελέγχου του κώδικα, κάτι τέτοιο δε συμβαίνει στο play store με αποτέλεσμα να ανεβάζει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.
 

ios6 σε 4 χρονια κινητό , επειδή όπου android ακούω κάτι ατάκες του στυλ "μετά απο 1,5 χρόνο δε παίρνει αναβάθμιση το κινητό μου" καταλαβαίνεις πως μου κακοφαίνεται κάπως.

Συμφωνώ μαζί σου, έτσι είναι.

 

Έχω το 4S και σαν 2ο κινητό πήρα ένα Motorola Fire XT 530, μετά από ένα χρόνο δεν μπορούσα να κάνω καμία αναβάθμιση. Έτσι αναγκάστηκα να πάω σε CyanoGen Mod για να περάσω την τελευταία έκδοση. Που μου τρώει την μπαταρία μέσα σε 2μερες χωρίς λόγο.

 

Και φυσικά δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση πως οι εφαρμογές του iOS συγκρίνονται ποιοτικά σε σχέση με του PlayStore.

Απλά οι εφαρμογές του PlayStore έχουν ένα θετικό, μπορούν να επέμβουν στο σύστημα και να το παραμετροποιήσουν ενώ για αυτό στο iOS χρειάζεται Jailbreak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για αυτονομία σε iphone πραγματικά δεν πρέπει να μιλάτε! Έχει ο αδερφός μου το 4s και μέχρι και 3 φορές την μέρα το φόρτιζε με χρήση wifi μόνο όμως και τηλέφωνο! Μέχρι και στην καφετέρια παίρνει φορτιστή μαζί του! Το zte blade 3 που είχα είχε πολύ καλύτερη αυτονομία με wifi, λίγο gaming μουσική βίντεο! Και νόμιζε πως ανοίγει το καπάκι από πίσω για να αγοράσει δεύτερη μπαταρία. Νόμιζε πως θα στέλνει με bluetooth και επίσης νόμιζε πως θα μπορεί να βάλει μουσική βίντεο εικόνες με απλό τρόπο! Αλλά κυρίως το πήρε για την μόστρα, αρκεί να είχε wifi. Δλδ αν ένα philips κινητό ήταν μόδα και στην επικαιρότητα θα διάλεγε εκείνο! Αυτοί είναι οι πραγματικοί χρήστες του iphone σήμερα κατά το 95%! Μόστρα! Αγορά χωρίς να ξέρουν αν μπορεί έστω να κάνει 1-2 πράγματα που θα θέλαν πραγματικα! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αναφορά μου στο HTC ήταν για να περιγράψω το user story. Δεν είπα πως έφταιγε ντε και καλά το android. Απλά πως εκείνη τη στιγμή μου έκατσε αυτή η ατυχία και έχασα πάσα ιδέα για τα android κινητά της εποχής και τσοουπ η apple με κέρδισε.

 

Γιατι οι αναγκες σου,ειναι "πενιχρες".Και΄γω καποτε ημουν π.χ ευχαριστημενος με το Α,τωρα ειμαι στο Β.Καταλαβα τι ειπες,αλλα και'γω σου εξηγησα.

 

απ'οσο ξέρω για να μπούν εφαρμογές στο apple store περνάνε απο μια διαδικασία ελέγχου του κώδικα, κάτι τέτοιο δε συμβαίνει στο play store με αποτέλεσμα να ανεβάζει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.

 

Δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις,οταν π.χ εχει μια εφαρμογη,που σου λεει x-ray(τυχαιο παραδειγμα,και ριχνω γελιο) ,οτι ειναι μουφα,ή οτι θα σε παει στο φεγγαρι,και ο αλλος την κατεβαζει.Θα την φαει στον εγκεφαλο.

 

ios6 σε 4 χρονια κινητό , επειδή όπου android ακούω κάτι ατάκες του στυλ "μετά απο 1,5 χρόνο δε παίρνει αναβάθμιση το κινητό μου" καταλαβαίνεις πως μου κακοφαίνεται κάπως.

 

Χωρις καμια ουσιαστικη αλλαγη!Αρα,τι ειχαμε,τι εχουμε;

Το android εδωσε πολυ ψωμι,και σημαντικες αλλαγες.Αλλωστε,το να εχω ενα support,για 2 χρονια,π.χ και να μεινω με μια εκδοση που το κινητο δουλευει,ΔΕΝ με πειραζει καθολου.Εγω την δουλεια μου την κανω;

Ασε,που ΟΠΩΣ αλλαζουν σημερα ΚΑΙ android ΑΛΛΑ και Iphone οι περισσοτεροι,τα 4 χρονια,μου φαινονται αιωνας με ενα κινητο.

 

 

μιλάω πάντα για το 3gs, δεν είχα ποτέ 4s. Επειδή είναι υποκειμενικό το έβαλα τελευταίο.

 

Aρα υποκειμενικο.

 

Μήπως ευθύνεται το Siri?

 

Eιναι Off.Το τσεκαρισα.ΟΛΑ στο 0 ειναι.

Επεξ/σία από Hawk7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο αντιγραφη απο το 5ς πεθαινεις νομιζω...δε μπορουσανε να περιμενουν λιγες μερες πριν κανει και η Σαμυ την ανακοινωση για 64 μπιτ τους εκαιγε να καρφωθουν ασχημα. ελεος

Με την ίδια λογική η apple και όλοι οι υπόλοιποι αντέγραψαν την LG που έβγαλε πρώτη smartphone με διπύρηνο επεξεργαστή! 

 

Τελείως αστεία μου ακούγονται τα 64bit σε smartphone!

Γενικά είναι γελοίο να λες στην τεχνολογία αυτός αντέγραψε τον άλλον! Είναι εξελίξεις που ανέκαθεν θα δούμε είτε τις φέρει πρώτη η apple είτε η Sammy ktl!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για αυτονομία σε iphone πραγματικά δεν πρέπει να μιλάτε! Έχει ο αδερφός μου το 4s και μέχρι και 3 φορές την μέρα το φόρτιζε με χρήση wifi μόνο όμως και τηλέφωνο! Μέχρι και στην καφετέρια παίρνει φορτιστή μαζί του! Το zte blade 3 που είχα είχε πολύ καλύτερη αυτονομία με wifi, λίγο gaming μουσική βίντεο! Και νόμιζε πως ανοίγει το καπάκι από πίσω για να αγοράσει δεύτερη μπαταρία. Νόμιζε πως θα στέλνει με bluetooth και επίσης νόμιζε πως θα μπορεί να βάλει μουσική βίντεο εικόνες με απλό τρόπο! Αλλά κυρίως το πήρε για την μόστρα, αρκεί να είχε wifi. Δλδ αν ένα philips κινητό ήταν μόδα και στην επικαιρότητα θα διάλεγε εκείνο! Αυτοί είναι οι πραγματικοί χρήστες του iphone σήμερα κατά το 95%! Μόστρα! Αγορά χωρίς να ξέρουν αν μπορεί έστω να κάνει 1-2 πράγματα που θα θέλαν πραγματικα! 

Αν δει κανείς και τα σχόλια σε τεχνολογικά άρθρα από γνωστά sites στο fb, το καταλαβαίνει απόλυτα οτι οι περισσότεροι πράγματι δεν ξέρουν τι παίρνουν. Φυσικά και στο android υπάρχει αυτό αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πλέον ότι κινητό και να πάρεις σε χαμηλή τιμή είναι με Android.. Σπάνια με Windows OS, και Symbian..

Σπάνια βρίσκεις με εργοστασιακό λειτουργικό από την εταιρία όπως παλιά.

 

Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το παίρνει κάποιος για μούρη.. Σιγά, πλέον όλοι έχουν και δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό. Μόνο όταν πρωτοβγήκε το iPhone τότε ήταν, αλλά τότε δεν είχε και καμια σπουδαία δυνατότητα..

Το κινητό είναι προσωπικό αντικείμενο, μπορεί κάποιος να θέλει να πάρει ένα High End κινητό, και στον ενθουσιασμό του να πάρει κάτι εντυπωσιακό αλλά να μην του είναι και τελείως χρήσιμο απαραίτητα.

 

Δεν θα πληρώσει κάποιος για να πει πήρα ουάου κινητό. Δεν είναι και αυτοκίνητο η σπίτι το κινητό....

Εάν κάποιος περιμένει να εντυπωσιάσει με το κινητό κάποιον θα πρέπει να ξέρει και τις δυνατότητες του.. Άρα για να ξέρει να τις δείξει, τις αξιοποιεί.

 

Η τεχνολογία εξελίσσεται...

 

Στο μέλλον όλοι ακόμα και οι μαμάδες και οι μπαμπάδες μας σε 10χρόνια θα τους βλέπουμε με κινητά με 14mp κάμερες και WiFi και άλλα τόσα. Έτσι πάει. Πριν μια 8ετία τα 2Mp camera ήταν το High end, πλέον τώρα τα βρίσκεις στο φτηνότερο κινητό. Σε 10χρονια μετά από τώρα τι θα γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άθλια RAM???? θα σε παραδεχτώ όταν μου πεις ένα app.... μόνο ένα App σε ios 6 και iphone 5 το οποίο να κολλάει λόγο έλλειψης Ram στη συσκευή. 

θα σε παραδεχτώ αν μου βρεις ένα app..... μόνο 1 app το οποίο να υπάρχει και στις 2 πλατφόρμες και να παίζει καλύτερα σε android σε όποια συσκευή θες... δε σου λέω σε συσκευή με τα ίδια specs με το iphone 5 διότι με 1 giga ram και 2 πύρινο επεξεργαστή ούτε το android δε μπορεί να παίξει smooth...

Εδω το iphone 3gs δεν μπορεί να τρεξει εφαρμογές σημερινές πλάκα κάνεις;Οσοι φτιάχνουν εφαρμογές τις φτιαχνουν με γνώμονα το κινητό iphone last gen και οχι με γνώμονα τη τελευταία τεχνολογία. Συμβιβάζονται

με τους περιορισμούς των iphone.

Οσο για το android δεν ξέρω αν ειχες ποτέ σου τι android ειχες και τι συσκευή ειχες.

Με xperia st15i mini βαζω δίπλα, δίπλα το iphone 4s και το κινητό των 80 ευρώ παει πολύ πιο γρήγορα με τα μαμα ολα μέσα του stock rom etc 1ghz και 512ram. Εχεις να πεις κατι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα 64bit δεν προσφέρουν τίποτα στο ios εκτός απο μερικούς ακόμα registers. Στο android θα είναι πιο χρήσιμα κάποια στιγμή γιατί θα βγούν συσκευές με 4GB μνήμη και πάνω.

 

Αυτό το πράγμα που θεωρείτε πως τα 64bit έγιναν για να έχετε περισσότερη RAM, ας το σταματήσετε γιατί καταντά λίγο αστείο! :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε καν φιλε τα εχω κ τα δυο κ εγω και το 4ς ειναι αστερι μπροστα στο ς3.μηπως η κοπελα σου το εχει κανει κοματια??? γτ οι γυναικες δεν ειναι για πολλα πολλα. φιλικα παντα :)

Εχω S3,η κοπελα μου 4s.ΜΟΝΟ στην αναμονη και οι 2,χωρις να κανουμε τιποτε,το Iphone τρωει ακριβως 2πλασια ενεργεια.Που φαντασου τις εχω απενεργοποιησει καθε τι,που προτεινετε,και εχει σχεση με online activities,gps κλπ...

Εχει αγανακτησει.Μονο μιλαει λογω της δουλειας της,ουτε ιντερνετ εχει,ουτε ουτε...και ειναι μαυρα χαλια!

Το S3,με ιδια χρηση,ξεχναω ποτε το φορτισα.Επειδη τα εχω και τα 2,γι'αυτο σου λεω,ακυρο.

 

Οσο δε για τα κολληματα που λετε,1 χρονο το s3,ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ παγωσε.Με το χερι στην καρδια.

Μυθος ολα αυτα.

Και τα 2,να σημειωσω original,και με την μαμα τελευταιες αναβαθμισεις.

Τωρα,αν καποιοι κατεβαζουν τον αμπακα,σπασμενα με ιους,πειραζουν χωρις να ξερουν,αλλαζουν rom's κλπ.Λογικο ειναι να τους δημιουργει προβληματα.

Α,να σημειωσω ακομη,οτι της κοπελας μου,ειναι ειναι αγορασμενο,μισο χρονο μετα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@όλους-αυτούς-που-παίρνουν-apple-γιατί-καλύπτει-αυτά-που-θέλουν

 

Παίρνετε apple γιατί έχει αυτά που θέλετε ή αυτά που θέλετε είναι αυτά που δίνει η μαμά Apple?

 

@κατόχους-iphone

 

Νομίζω η διάθεση απολογίας που έχει η πλειοψηφία των κατόχων iphone δείχνει μια προσπάθεια να δικαιολογήσουν στον εαυτό τους τα αδικαιολόγητα. Για κανένα άλλο κινητό δεν έχει χρειαστεί οι κάτοχοί του να απολογούνται. Μάλλον κάτι δεν πάει καλά!

 

@και-καλά-έχοντες-που-παίρνουν-iphone

 

Πάρα πολλοί, μα πάρα πολλοί, έχουν iphone μεταχειρισμένα, κλεμμένα, δώρα από εταιρίες, αγορασμένα σε εξευτελιστικές τιμές λόγω συμβολαίου κλπ κλπ. Οπότε, όταν κάποιος έχει iphone δεν σημαίνει πως είναι κ κάποιος, δε σημαίνει απαραίτητα πως είναι επιλογή του καν.

 

@αυτούς-που-κατακρίνουν-το-iphone-στους-φίλους-τους

 

Σταματήστε το. Δεν έχει νόημα. 9 στους 10 δεν αγόρασαν τη συσκευή, αλλά το πρεστίζ και τη μούρη που νομίζουν ότι προσφέρει. Αγόρασαν μούρη και τους μιλάτε για τεχνικά χαρακτηριστικά. Δεν πρόκειται να πάει πουθενά η κουβέντα, απλώς θα μιλάτε για άλλα πράγματα.

 

@αυτούς-που-αγόρασαν-ανδροιντ-από-αντίδραση( ; )

 

Δε σας κάνει αντικομφορμιστές ή επαναστάτες η αγορά ενός κινητού samsung, ούτε τους έξυπνους που δεν έπεσαν στην παγίδα του μάρκετινγκ (της apple). Αυτή η και καλά αντίδραση και ανεξαρτησία από (το μαρκετινγκ) της apple, ίσως είναι (το μάρκετινγκ) που πουλάει η samsung.

 

ΥΓ Όσοι υγιώς σκεπτόμενοι πήραν ένα κινητό με βάση τις κινητές/τεχνολογικές τους ανάγκες δεν νιώθουν την ανάγκη να δικαιολογηθούν στον εαυτό τους (και κατ επέκτασιν στους άλλους) και φυσικά ούτε να σκοτίσουν τα @@ του καθενός με το πόσο ανώτερο και φοβερό είναι αυτό που αγόρασαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...