Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα προσθέσει 64bit επεξεργαστές στα κορυφαία της smartphones το 2014


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Anti apple ειμαι.

Αλλα οταν βγηκαν τα πρωτα iphone ολοι κοιτουσαν σαν χανοι με τα σαγονια κρεμασμενα και εψαχναν χρηματα τα

τα αγορασουν.

Οποτε καλο ειναι να μη τα ισοπεδωνουμε ολα επειδη καποιοι κρατησαν στα χερια τους ενα note η ενα s.

και ξαφνικα ξυπνησαν.

Εγω παντως περασα,απο,

Philips-Νokia-Sony-Motorola-sony-Samsung...παρα πολλα κινητα απο την καθεμια.

Μεχρι και τετοιο ειχα,

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/bigpic/phsavvyb.gif

:lol:

 

Οσο για την σαμυ,εχει την ανεση να κανει οτι θελει.

64bit;12 cores;δικο της λειτουργικο;16 γιγα μνημη;

Φαντασου να βγει το Note 4,και τα galaxy s,με 8πυρηνες,4 γιγα,και 64 bit.Χαχαχα...

Συγκριση;καμια.Η σαμυ παραγει ρε παιδια!Ανοιξτε το site της,και πειτε μου,τι βγαζει απο ολα αυτα η αντιπαλη;

Μεχρι προτεινος,αν δεν κανω λαθος,ποιος την εφτιαχνε τα chip της;

 

Οσο δε για το περιβοητο 64bit,θελω να μαθω...Εγω που εχω 64bit στα windows επεξεργαστει,ΔΕΝ μπορω να τρεξω 32bit;Οταν λεμε οτι τα πσ στο αμεσο μελλον,θα πινουν φραπε,πρεπει καποιοι να το καταλαβουν,οτι αυτα μπορουν να γινουν,μονο απο σοβαρες εταιρειες.Και δεν μιλω αποκλειστικα την σαμι.Απο πισω ερχονται τσουναμι...

Συνεπως,η αλλαγη στο λειτουργικο,μπορει να γινει ομαλα.

ΑΛΛΑ οταν καποιοι λενε κινηταρα,dual με 1 γιγα και 64bit...ακομη γελαω...

Aν η ανθρωποτητα βασιζοτανε στην apple,φεγγαρι,ακομη δεν θα πατουσε! :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Δηλαδή ποιό σμαρτφοουν είναι φουλ 64μπιτο?

my bad, όχι στην αγορά, αναφέρθηκε σε άλλα topics ότι μια κινέζικη εταιρία ανακοίνωσε 64bit smartphone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως περασα,απο,

Philips-Νokia-Sony-Motorola-sony-Samsung...παρα πολλα κινητα απο την καθεμια.

Μεχρι και τετοιο ειχα,

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/bigpic/phsavvyb.gif

:lol:

 

Οσο για την σαμυ,εχει την ανεση να κανει οτι θελει.

64bit;12 cores;δικο της λειτουργικο;16 γιγα μνημη;

Φαντασου να βγει το Note 4,και τα galaxy s,με 8πυρηνες,4 γιγα,και 64 bit.Χαχαχα...

Συγκριση;καμια.Η σαμυ παραγει ρε παιδια!Ανοιξτε το site της,και πειτε μου,τι βγαζει απο ολα αυτα η αντιπαλη;

Μεχρι προτεινος,αν δεν κανω λαθος,ποιος την εφτιαχνε τα chip της;

 

Οσο δε για το περιβοητο 64bit,θελω να μαθω...Εγω που εχω 64bit στα windows επεξεργαστει,ΔΕΝ μπορω να τρεξω 32bit;

Συνεπως,η αλλαγη στο λειτουργικο,μπορει να γινει ομαλα.

ΑΛΛΑ οταν καποιοι λενε κινηταρα,dual με 1 γιγα και 64bit...ακομη γελαω...

Aν η ανθρωποτητα βασιζοτανε στην apple,φεγγαρι,ακομη δεν θα πατουσε! :P

H sammy εχει κανει τεραστια και σημαντικα βηματα

οπως και το android μας συμφερει οι ναυαρχιδες να πηγαινουν χερακι χερακι με το android.

Αλλα και η apple δεν εχει προσφερει και λιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αυτοι οι 2 κολοσσοι μας προσφερουν τοσα πολλα για να καταφερουν να παρουν το μεγαλυτερο κομματι της πιτας εμεις μονο κερδισμενοι ειμαστε.Ή τουλαχιστον ετσι νομιζουμε γιατι στην πραγματικοτητα δεν χρειαζομαστε 64bit σε κινητο.

Κινησεις εντυπωσιασμου κι απο τους 2.Οποιος εχει χρημα ακολουθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ios ειναι ετσι κι αλλιως πολυ πιο ελαφρυ λειτουργικο. Δεν νομιζω να το βοηθησει η κινηση τωμ 64bit σε κατι. Αυτο φαινεται και απο τη ram που χρησιμοποιει στις συσκευες της η apple. Το android απο την αλλη με το multitasking του, χρειαζεται παραπανω ram για να αποδωσει τα βελτιστα. Αλλα νομιζω οτι κινουνται σε διαφορετικη φιλοσοφια. Το android πλησιαζει ολοενα το desktop. Με υποστηριξη διαφορετικων χρηστων και διαφορετικων δικαιωματων σε αυτους, οπως ειδαμε στα 4.2.2 και 4.3 updates του, file managers, εφαρμογες στην ιδια οθονη κτλ. Το ios ειναι ενα αμιγως λειτουργικο για κινητα.Απλο και ταχυτατο. Αλλες οι απαιτησεις αλλα τα hw τους. Φυσιολογικα πραγματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Αμέσως δηλαδή, η Σαμυ αντιγράφει την ...

 

Πόσο γελοίοι είστε μερικοί; απαξιώ να ασχοληθώ άλλο με τέτοια "μικρά" μυαλά.

 

 

 

Δεν το συνηθίζω το trollάρισμα αλλά με προκαλείς να πω: ιχιχιχιχιιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιιχιχιχιχιχιχιχιχιχι

 

Και το κάνω μόνο και μόνο για να καταλάβεις πως ο ακραίος Apple fanboyσμός δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα τον ακραίο Samsung Fanboyσμό! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 64bit εχουν διαφορα ακομα και 64bit version παιχνιδιων με παλιο game engine οπως π.χ FARCRY 1,World Of Warcraft ειναι πιο γρηγορα σε 64bit απο 32bit.

Το θεμα ειναι οτι κανεις δε προγραμματιζει σε 64bit μονο γιατι πολυ απλα δε θα χε συμβατοτητα με τα 32bit λειτουργικα-cpu και επομενως θα ειχε και λιγοτερες πωλησεις.

Ολα marketing ειναι αν ειχε το 90% 64bit windows πχ γιατι τα cpu ειναι ολα 64bit στα pc πια,θα βγαιναν και ολα τα παιχνιδια και εφαρμογες σε εκδοση 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΑΛΛΑ οταν καποιοι λενε κινηταρα,dual με 1 γιγα και 64bit...ακομη γελαω...

Aν η ανθρωποτητα βασιζοτανε στην apple,φεγγαρι,ακομη δεν θα πατουσε! :P

 

Το επιχειρημα σου ομως σου γυρνάει μπουμερανκγ γιατι φανταζομαι κατανοεις με τι μηχανηματα πατησαμε στο φεγγαρι!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχειρημα σου ομως σου γυρνάει μπουμερανκγ γιατι φανταζομαι κατανοεις με τι μηχανηματα πατησαμε στο φεγγαρι!

Ναι,ναι...με πυραυλο 75 ιππων!και τσιπακια apple. :lol:

Aυτα κι αν ειναι επιχειρηματα.Τωρα με διελυσες...

Nα μην πουμε οτι παιζει και το συμπαν να δημιουργηθηκε απο την apple...

 

http://www.iwallscreen.com/stock/space-theme-apple-desktop-hd-space-theme-apple-desktop.jpg

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το έχουμε πηδήξει το topic, ας συνεισφέρω κι εγώ προς αυτήν τη κατεύθυνση. Ο μόνος λόγος που ακόμα ο προγραμματισμός δεν έχει περάσει σε full 64b, είναι το 33.6% της παρακάτω πίτας (Aug 2013):

os_share_net_apps_august_2013.png

Όταν το 1/3 της αγοράς είναι είναι ακόμα στα XP (και μιλάμε κυρίως για εταιρικούς πελάτες όπου είναι και τα χοντρά φράγκα), απλά δεν υπάρχει νόημα για κάτι τέτοιο. Όταν η κρίσιμη μάζα πέσει κάτω από το 10%... bye-bye 32b

 

Και επειδή γράφονται και ανακρίβειες από μερικούς (προφανώς ημιμαθείς) τα 64b λειτουργικά ΔΕΝ "χρειάζονται" >4GB, αλλά "εκμεταλλεύονται" >4GB RAM...

(τουλάχιστον αυτά ισχύουν για την x86 αρχιτεκτονική)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον δεν θα ειναι 64bit με 1GB ram....μαθετε και 5 πραγματα και μετα να ποσταρετε....

Επισης οταν ΗΔΗ μου δινεται η δυνατοτητα να συνδεσω το Note2 μου με μονιτορ και πληκτρολογιο και να το εχω και σαν υπολογιστη εφοσον το γουσταρω μονο καλο θα μου κανουν και τα 64bit αλλα και τα 4GB ram που πιθανως να εχει επανω το Note4 (με την σειρα S δεν ασχολουμαι δεν με ενδιαφερει)

Μου ερχεται να βαλω τα γελια οταν απο την μια η μηλοεταιρεία πλασαρει τα 64bit και απο την αλλη αφηνει τις 4 ιντσες και αναλυση κατω απο HD....

αν συνεχισει ετσι δεν θα εχεις αναγκη για το εξωτερικο μονιτορ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή γράφονται και ανακρίβειες από μερικούς (προφανώς ημιμαθείς) τα 64b λειτουργικά ΔΕΝ "χρειάζονται" >4GB, αλλά "εκμεταλλεύονται" >4GB RAM...

 

Eγω παντως,οταν πηρα ενα Netbook,με ενα γιγα(ασχετα αν ηταν 64,32),μου ερχοταν να το σπασω στον τοιχο.Του'βαλα 2,και πεταει.

Aυτο ισχυει,ή οχι;

 

Windows 7 32-bit version needs minimum of 1 GB RAM.

Windows 7 64-bit version needs minimum of 2 GB RAM.

 

Tωρα,τα 4 και ανω,ειναι απλα οπως γινεται και τωρα.Μετα αναλογως των αριθμο εφαρμογων,multitasking,και την επεξεργαστικη ισχυ που θελεις,παιζεις.Δεν ειπε κανεις,οτι για το λειτουργικο ΚΑΙ ΜΟΝΟ,θελει 4GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή γράφονται και ανακρίβειες από μερικούς (προφανώς ημιμαθείς) τα 64b λειτουργικά ΔΕΝ "χρειάζονται" >4GB, αλλά "εκμεταλλεύονται" >4GB RAM...

(τουλάχιστον αυτά ισχύουν για την x86 αρχιτεκτονική)

 

Στο περίπου... Το ίδιο μπορεί να κάνουν και 32μπιτα λειτουργικά. Εξαρτάται από το λειτουργικό.

 

Οπότε, όσοι περιμένουν στο μέγεθος της ραμ να βρουν τεχνική δικαιολογία για τα 64μπιτ, συγγνώμη, δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...