Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα προσθέσει 64bit επεξεργαστές στα κορυφαία της smartphones το 2014


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει android κινητό που συγκρίνεται σε αυτονομία με κάποιο iPhone??? Δεν νομίζω... Έχω και android κινητό που δεν αναβαθμίζεται πλέον ενώ το πήρα πριν 1,5χρόνο και η μπαταρία του με τα βίας κρατιέται σε σύγκριση με το 4S μου..!

 

 

 Μην τρελαινόμαστε! Φυσικά και υπάρχει. Δεν είναι από τα δυνατά σημεία του iphone η αυτονομία.... To Note 2 έχει αρκετά καλύτερη αυτονομία από το iphone 5 για παράδειγμα. Το ipad mini τα καταφέρνει καλύτερα.  Γενικά πάντως στις μπαταρίες η τεχνολογία δεν έχει προχωρήσει και όλες οι συσκευές πάσχουν και η αυτονομία εξαρτάται από το μέγεθος της μπαταρίας σε κύριο βαθμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα πράγματα ως έχουν εκεί στο στρατόπεδο του android η μετάβαση στα 64bit μόνο κακή μπορεί να είναι ..... με τόσο κατακερματισμό που ήδη έχει εκεί πέρα αν μπει στο παιχνίδι και τα 64 bit τότε άντε βγάλε εσύ άκρη μετά όταν κατεβάζεις ένα app... σε ποιο hardware θα λειτουργεί και σε ποιό θα βαράει μπιέλα.... 

 

 

Παιδιά μη τη ψάχνετε σε κανα χρόνο ( και αν)  που θα είναι έτοιμη η google για τη μετάβαση σε 64bit το ios θα είναι πλήρως λειτουργικό, δηλαδή όλες οι εφαρμογές ανεξαιρέτως θα έχουν γίνει 64bit.

Το θέμα είναι ότι το android λόγω της φύσης του μετατρέπεται σε ένα δεινοσαυρικό και δυσκίνητο λογισμικό όσον αφορά τη κάθε μεμονομένη εταιρεία. Η samsung είναι πλήρως εξαρτημένη από τη google και το καλό που έχει να κάνει θα είναι μια γρήγορη μετάβαση στο tizen γιατί η microsoft έρχεται πολύ δυνατα ( έχει ποια τον πλήρη έλεγχο σε hardware και software ) ! Θα μείνει ξεκρέμαστη αν δεν σπρώξει το tizen και θα περιοριστεί στο παθητικό ρόλο ενός απλού Oem. Εχει το μέγεθος και τη τεχνογνωσία για να γίνει ανεξάρτητη εταιρεία με έλεγχο στο hardware και το software και εκεί θα έχουμε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα να δούμε.

 

 

 

Μα καλα πιστεψες εσυ οτι ειναι ικανη η samsung να βγαλει κινητο με 64bit του χρονου?

Ουτε σε 3 χρονια δε θα βγαλει συσκευη και ξερεις γιατι?

 

1) Η google για του χρονου δεν εχει ανακοινωσει λειτουργικο 64bit. Μονο ενα 4.4 κιτ κατ, 32bit. Δηλαδη ακυρα τα 64bit απο την μανα τους.

 

2)Ακομα δεν εχει βγει κανενας επεξεργαστης 64bit που να μπορει να τοποθετηθει απο τριτους κατασκευαστες. Ουτε chipset ουτε τιποτα. Ουτε καν εχει ανακοινωθει κατι για το μελλον.

 

3)Δεν υπαρχει (αναμενομενο) ακομα κανενα application που να ειναι γραμμενο για 64bit. Αρα τι να τα κανεις ακομα και να εχεις 64bit.

 

4)ΑΝ ποτε γινουν ολα αυτα και βγει ενα κινητο 64bit απο την samsung και φορεσει την νεα εκδοση android 64bit(?) 

θα γινει ΤΟΣΟ ΑΡΓΗ η εξαπλωση του νεου λειτουργικου που πρακτικα ΚΑΝΕΝΑΣ developer δεν θα ασχοληθει να αναβαθμισει τις εφαρμογες του σε 64bit για πολλα χρονια μεχρι να πιασει τουλαχιστον ενα 15% στην αγορα.

 

H samsung και ολο το οικοσυστημα του android ειναι τουλαχιστον 5 χρονια πισω οσο αφορα τα 64bit.

 

Ο,τι λεει η samsung ειναι καθαρα marketing και μαλιστα το πονηρο ειδος marketing, το λαϊκίστικο.

 

 

Με ποια λογική τα λέτε αυτά;

 

Υπεύθυνος για τα apps είναι ο Dalvik.

Δεν γράφονται εφαρμογές σε 32 'η 64 bit ζουζούνια μου, bytecode είναι...

 

Η ARM ανακοίνωσε πέρσι 64χ επεξεργαστή...

 

H samsung επίσης έχει από το 2012 το πρώτο μηχάνημα EUV λιθογραφίας στον κόσμο το οποίο κατεβαίνει στα 13.5 νανόμετρα. 

 

Θα έρθουν όμορφα πράγματα.

 

Πλάκα έχει πάντως άλλος να εξελίσσει τη τεχνολογία, άλλος να παίρνει τα εύσημα, και άλλοι να κοκορεύονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ios ειναι ετσι κι αλλιως πολυ πιο ελαφρυ λειτουργικο. Δεν νομιζω να το βοηθησει η κινηση τωμ 64bit σε κατι. Αυτο φαινεται και απο τη ram που χρησιμοποιει στις συσκευες της η apple. Το android απο την αλλη με το multitasking του, χρειαζεται παραπανω ram για να αποδωσει τα βελτιστα. Αλλα νομιζω οτι κινουνται σε διαφορετικη φιλοσοφια. Το android πλησιαζει ολοενα το desktop. Με υποστηριξη διαφορετικων χρηστων και διαφορετικων δικαιωματων σε αυτους, οπως ειδαμε στα 4.2.2 και 4.3 updates του, file managers, εφαρμογες στην ιδια οθονη κτλ. Το ios ειναι ενα αμιγως λειτουργικο για κινητα.Απλο και ταχυτατο. Αλλες οι απαιτησεις αλλα τα hw τους. Φυσιολογικα πραγματα.

και αυτή είναι η ουσία, παίρνεις smart-phone όχι PC ούτε laptop, τουλάχιστον για εμένα. file manager, multitasking, IDE, office και @@,  λες και θα κάνω development επάνω στο κινητό ή θα δουλέψω να βγάλω τα προς το ζην. Simple tasks θέλω (email, apps για συγκεκριμένα πράγματα, μουσική κλπ) και θέλω να τα κάνω γρήγορα και εύκολα, xωρίς να τρέχω 50 πράγματα ταυτόχρονα και να χάνομαι στη μετάφραση και στα άπειρα μενού του android.

 

επίσης το ότι είναι ανοιχτό το android μόνο καλό δεν είναι όπως έχει αποδειχθεί με τα τελευταία vulnerabilties που συνέχεια βρίσκουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτή είναι η ουσία, παίρνεις smart-phone όχι PC ούτε laptop, τουλάχιστον για εμένα. file manager, multitasking, IDE, office και @@,  λες και θα κάνω development επάνω στο κινητό ή θα δουλέψω να βγάλω τα προς το ζην. Simple tasks θέλω (email, apps για συγκεκριμένα πράγματα, μουσική κλπ) και θέλω να τα κάνω γρήγορα και εύκολα, xωρίς να τρέχω 50 πράγματα ταυτόχρονα και να χάνομαι στη μετάφραση και στα άπειρα μενού του android.

 

επίσης το ότι είναι ανοιχτό το android μόνο καλό δεν είναι όπως έχει αποδειχθεί με τα τελευταία vulnerabilties που συνέχεια βρίσκουν.

Και για ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα απλα,θελεις να σκας 700+ ευρωπουλα; :blink:

Mαλιστα...

Οσο δε για τα vulnerabilties,αμα δε σταματησουν να κατεβαζουν @@ οι περισσοτεροι,κανεις δεν προκειται να χακευτει.

Ιστοριες για μικρα παιδια. B) Τα windows,κολλανε Ιους,τα android κολλανε ιους,τα...

Αμα δεν τους κατεβαζεις,δεν τους κολλας.Εικοσι χρονια χρηστης σχεδον των παντων,και ακομη ειμαι μια χαρα.

vulnerabilties εχουν και τα Modem router,εχουν και οι κωδικοποιησεις των wpa κ.α.

Δεν ειδα κανεναν να πεταει την "πυλη" του Ιντερνετ στο σπιτι του,απο το παραθυρο.

Αλλωστε,οπως πολλοι "αντι-συνωμοσιολογοι" λενε...τι;για μενα θα νοιαστουν;Αρα τι φοβoμαστε;

Μια χαρα ειμαστε.

 

Και επειδη ΟΝΤΩΣ ολα ειναι ενας μυθος.Γεγονος.Φιλη που ειχε Iphone 4,jailbreak,μονο το φεγγαρι που δεν κατεβασε απο εφαρμογες που χρειαζοτανε σπασμενες,τραβηξε εναν Ιο,και τα'χασε ολα!

Συνεπως.Οταν προσεχεις,ολα καλα.Οταν ΔΕΝ προσεχεις,δεν σου φταινε οι αλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα απλα,θελεις να σκας 700+ ευρωπουλα; :blink:

 

σίγουρα όχι, έχω iphone 3gs και έχω μάθει σε αυτό το περιβάλλον και πολύ απλά δεν έχω όρεξη να ψάχνομαι. Αλλα ας πούμε πως είχα όρεξη, πρότεινε μου ένα φθηνότερο κινητό που είναι έυχρηστο (όχι android δηλ), ταχύτατο και έχει και σχετικά μια καλή ανάλυση οθόνης σε 4-4,3 ιντσες το πολύ. Επίσης καλό θα είναι να έχει και τα apps του ios αλλά κομμάτια να γίνει ...πες βολεύομαι και με οποιοδίποτε άλλο store. 

 

επίσης συμφωνω πως αν προσέχεις δε κολλάς , αλλά αυτό έχει να κάνει και με τη φιλοσοφία του λειτουργικού και κατα πόσο διαδεδομένο είναι αυτό. Το γεγονός ότι το android μπορεί να είναι πιο ευέλικτο και παραμετροποιήσημο έχει και τα κακά του, θέλει την ώρα του να κάτσεις να ασχοληθείς κατι που προσωπικά το βρίσκω ανούσιο για κινητό. Ναι να κάτσω να "στήσω" το laptop μου, να το ασφαλίσω κλπ αλλά όχι και το κινητό ρε παιδία. Anyway προσωπικές απόψεις κάποιου που περνάει κάμποσες ώρες της ημέρας του μπροστά απο ένα pc και ακόμα άλλο ένα "pc" θα του ήταν extra χαμαλοδουλειά για να το configurarει και πάνω απ'ολα περιττό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα όχι, έχω iphone 3gs και έχω μάθει σε αυτό το περιβάλλον και πολύ απλά δεν έχω όρεξη να ψάχνομαι. Αλλα ας πούμε πως είχα όρεξη, πρότεινε μου ένα φθηνότερο κινητό που είναι έυχρηστο (όχι android δηλ), ταχύτατο και έχει και σχετικά μια καλή ανάλυση οθόνης σε 4-4,3 ιντσες το πολύ. Επίσης καλό θα είναι να έχει και τα apps του ios αλλά κομμάτια να γίνει ...πες βολεύομαι και με οποιοδίποτε άλλο store.

 

Καποιο φτηνο Lumia με wp8 και το htc 8x!

Επομενο quiz please!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες καπου στο 1969 τι γραφει

http://www.motorolasolutions.com/US-EN/About/Company+Overview/History/Timeline

Μαλλον δεν καταλαβες τι εννοουσα, δεν υπονόησα φυσικα ότι η Apple ειχε να κανει με οτιδήποτε με την αποστολή στο φεγγάρι (αλλωστε η apple ιδρυθηκε το 1976) το έγραψα εξαιτίας του εμπαθους φυσικα (και οχι χιουμοριστικου) σχολιου για τη λίγη και καλά RAM του iphone και ότι δε θα πηγαίναμε στο φεγγάρι αν βασιζόμασταν στην apple και το δικο μου σχολιο αφορουσε την ισχυ των τοτε μηχανηματων και οτι με την τεχνολογια εκεινη της εποχης εγινε πραγματικοτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο φτηνο Lumia με wp8 και το htc 8x!

Επομενο quiz please!!!

 

καλό το Lumia με wp8 , ένα άλλο ερώτημα..θα με βγάλει 4 χρόνια όπως το 3gs; Γιατί δεν ειμαι ο τύπος που αλλάζει τα κινητά σα τα σώβρακα. Υπόψην πως το 3gs πήρε μέχρι και το τελευταίο μεγάλο update σε ios6, με περιορισμούς βέβαια, αλλά το πήρε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω S3,η κοπελα μου 4s.ΜΟΝΟ στην αναμονη και οι 2,χωρις να κανουμε τιποτε,το Iphone τρωει ακριβως 2πλασια ενεργεια.Που φαντασου τις εχω απενεργοποιησει καθε τι,που προτεινετε,και εχει σχεση με online activities,gps κλπ...

Εχει αγανακτησει.Μονο μιλαει λογω της δουλειας της,ουτε ιντερνετ εχει,ουτε ουτε...και ειναι μαυρα χαλια!

Το S3,με ιδια χρηση,ξεχναω ποτε το φορτισα.Επειδη τα εχω και τα 2,γι'αυτο σου λεω,ακυρο.

 

Οσο δεν για τα κολληματα που λετε,1 χρονο το s3,ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ παγωσε.Με το χερι στην καρδια.

Μυθος ολα αυτα.

Και τα 2,να σημειωσω original,και με την μαμα τελευταιες αναβαθμισεις.

Τωρα,αν καποιοι κατεβαζουν τον αμπακα,σπασμενα με ιους,πειραζουν χωρις να ξερουν,αλλαζουν rom's κλπ.Λογικο ειναι να τους δημιουργει προβληματα.

 

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λές, σε γενικές γραμμές μιλάω.

Μήπως ευθύνεται το Siri? Γιατί και εμένα μου τραβούσε αρκετή μπαταρία αλλά όταν απενεργοποίησα το Siri μετά κρατούσε πολύ παραπάνω.

 

Ακούω πολλά συνεχόμενα παράπονα για κολλήματα στο android και έχω δεί πάρα πολλά Post για κολλήματα και προβληματάκια στο android συγκεκριμένα. Αλλά ναι, παίζει αυτό που λες, εάν κατεβάζεις τα πάντα από το android store, θα έχεις προβλήματα.. Το ίδιο ισχύει και στο iOS εάν βάζω τα πάντα από το Cydia (όχι apple store).

 

Το Play Store έχει πάρα πολλές άχρηστες-ψεύτικες εφαρμογές που στην ουσία κολλάνε το κινητό δεν τα φιλτράρουν, ακόμα και ιούς βρίσκεις στο Play Store... Έχει πολύ κακής ποιότητας πολλές εφαρμογές. Με διαφημίσεις και πολύ Trial-Shareware παίζει εκεί μέσα.

Ίσως για αυτό να έχει το πλεονέκτημα το Apple Store, με τόσο κλειστές αλλά και ποιοτικές εφαρμογές να μην βγάζουν θέματα και τα κινητά της apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια λογική τα λέτε αυτά;

 

Υπεύθυνος για τα apps είναι ο Dalvik.

Δεν γράφονται εφαρμογές σε 32 'η 64 bit ζουζούνια μου, bytecode είναι...

 

Η ARM ανακοίνωσε πέρσι 64χ επεξεργαστή...

 

H samsung επίσης έχει από το 2012 το πρώτο μηχάνημα EUV λιθογραφίας στον κόσμο το οποίο κατεβαίνει στα 13.5 νανόμετρα. 

 

Θα έρθουν όμορφα πράγματα.

 

Πλάκα έχει πάντως άλλος να εξελίσσει τη τεχνολογία, άλλος να παίρνει τα εύσημα, και άλλοι να κοκορεύονται..

χμμμ....

και για πες μου λοιπόν πως θα γίνει το addressing και πως θα οριστούν τα registers στον dalvik απο τον developer ? τι θα πρεπει να  δηλώσεις στο AndroidManifest.Xml ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό το Lumia με wp8 , ένα άλλο ερώτημα..θα με βγάλει 4 χρόνια όπως το 3gs; Γιατί δεν ειμαι ο τύπος που αλλάζει τα κινητά σα τα σώβρακα. Υπόψην πως το 3gs πήρε μέχρι και το τελευταίο μεγάλο update σε ios6, με περιορισμούς βέβαια, αλλά το πήρε.

 

Η ms είπε 3χρονια υποστήριξη!Αν θες περίμενε ακομη 2 χρονια για να δούμε αν ισχυσει!

Το 4 3χρονια υποστηριξη ειχε και μαλλον και τα υπολοιπα iphone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό το Lumia με wp8 , ένα άλλο ερώτημα..θα με βγάλει 4 χρόνια όπως το 3gs; Γιατί δεν ειμαι ο τύπος που αλλάζει τα κινητά σα τα σώβρακα. Υπόψην πως το 3gs πήρε μέχρι και το τελευταίο μεγάλο update σε ios6, με περιορισμούς βέβαια, αλλά το πήρε. 

τα htc trophy και LG optimus 7 βγηκαν το φθινοπωρο του 2010, μετα απο 3 χρονια δεν εχουν κανενα προβλημα στη χρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχω S3,η κοπελα μου 4s.ΜΟΝΟ στην αναμονη και οι 2,χωρις να κανουμε τιποτε,το Iphone τρωει ακριβως 2πλασια ενεργεια.Που φαντασου τις εχω απενεργοποιησει καθε τι,που προτεινετε,και εχει σχεση με online activities,gps κλπ...

Εχει αγανακτησει.Μονο μιλαει λογω της δουλειας της,ουτε ιντερνετ εχει,ουτε ουτε...και ειναι μαυρα χαλια!

Το S3,με ιδια χρηση,ξεχναω ποτε το φορτισα.Επειδη τα εχω και τα 2,γι'αυτο σου λεω,ακυρο.

 

Οσο δε για τα κολληματα που λετε,1 χρονο το s3,ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ παγωσε.Με το χερι στην καρδια.

Μυθος ολα αυτα.

Και τα 2,να σημειωσω original,και με την μαμα τελευταιες αναβαθμισεις.

Τωρα,αν καποιοι κατεβαζουν τον αμπακα,σπασμενα με ιους,πειραζουν χωρις να ξερουν,αλλαζουν rom's κλπ.Λογικο ειναι να τους δημιουργει προβληματα.

Α,να σημειωσω ακομη,οτι της κοπελας μου,ειναι ειναι αγορασμενο,μισο χρονο μετα απο μενα.

Αυθυποβολη το λένε νομίζω αυτό! Α και κοιταξτε να ασχοληθείτε λιγο με το 4s γιατι νομίζω πως βασανίζεις την κοπέλα σου επίτηδες... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατα πόσο διαδεδομένο είναι αυτό.

 

Tωρα ειπες τα πραγματα οπως ειναι.Επειδη ειναι πιο διαδεδομενο.Χωρις να εννοειτε,οτι το IOS ειναι bulletproof.

 

 

Το γεγονός ότι το android μπορεί να είναι πιο ευέλικτο και παραμετροποιήσημο έχει και τα κακά του, θέλει την ώρα του να κάτσεις να ασχοληθείς κατι που προσωπικά το βρίσκω ανούσιο για κινητό.

 

Ολα ειναι σχετικα.Στο android το δικο μου,κανω 3 φορες πιο γρηγορα απ'οτι στο 4s,διοτι το εμαθα.Ολα ειναι ετσι,σε οποιαδηποτε λειτουργικο.Οσο για τις ρυθμισεις,κανεις ενα backup,και τελειωσες.Δεν τα κανεις χιλιες φορες.Υπαρχουν εφαρμογες,αλλα και λογισμικα της ιδιας εταιρειας.

Το οτι ειναι παραμετροποιησιμο,για ενα ατομο οπως ασχολουμαι εγω,και εχω ενδιαφερον,να κανω οτι θελω εγω,το θεωρω ελευθερια,απο το να μου δινουν οτι θελουν αυτοι.

Για καποιον αλλον,ειναι παιδεμα.Χωρις ομως να εννοειτε,οτι οπως ερχεται η συσκευη,ΑΝ δεν την πειραξεις,οτι θα'χεις προβλημα.

 

σίγουρα όχι, έχω iphone 3gs και έχω μάθει σε αυτό το περιβάλλον

 

Εχεις μαθει.Σωστα το ειπες.

 

Το Play Store έχει πάρα πολλές άχρηστες-ψεύτικες εφαρμογές που στην ουσία κολλάνε το κινητό δεν τα φιλτράρουν, ακόμα και ιούς βρίσκεις στο Play Store... Έχει πολύ κακής ποιότητας πολλές εφαρμογές. Με διαφημίσεις και πολύ Trial-Shareware παίζει εκεί μέσα.

 

Σ'αυτο δεν φταιει το λειτουργικο.Αλλα οτι δεν ελεγχονται καποια πραγματα,οπως θα επρεπε.Συμφωνω.Ολα θελουν προσοχη.

 

Αυθυποβολη το λένε νομίζω αυτό! Α και κοιταξτε να ασχοληθείτε λιγο με το 4s γιατι νομίζω πως βασανίζεις την κοπέλα σου επίτηδες... :P

Μα εσεις λετε οτι τα Iphone,ειναι τα παιρνεις,τα ανοιγεις και τελειωσες.Τωρα μου λες να ασχοληθω;Αν δεν εκανα οτι εκανα μεχρι τωρα,ΟΥΤΕ μιση μερα δεν θ'αντεχε.

Φιλε billdano,δεν μου τα λες καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...