Προς το περιεχόμενο
Συνδεθείτε  
Werax

Ps vita ?

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιμενεις και συνεχιζεις να κανεις self-pawn τον εαυτο σου χωρις να το καταλαβαινεις. Το σταματαω εδω, δεν εχει ουσια. 

Δεν ειναι μονο το Dragons Crown, ειναι ολοκληρα παιχνιδια που πραγματικα δεν εχει ιδεα τι ειναι και σε ποιον απευθυνονται. Η παραπληροφορηση (δυστυχως απο την αγνοια της) παει συνεφο και σιγουρα δεν βοηθαει κανεναν. Να της ζητησεις να σου προτεινει RPG παιχνιδι και να σου πει Toca race driver 2 γιατι εχεις εναν χαρακτηρα που ανεβαζει stats και εχει διαλογους με αλλους χαρακτηρες. Πως λεμε φαση παρε τη στο γαμο σου να σου πει και του χρονου ή τι κανεις Γιαννη? Κουκια σπερω. Τετοια φαση. 

Ελα το χοντρυνες τωρα....και συνεχιζεις να δινεσαι μονος σου....αφου εισαι τοσο ΜΕΓΑΛΟΣ γκουρου των games εξηγησε μου λοιπον γιατι ολα τα gaming sites τα περισσοτερα (αν οχι ολα)  τα "δινουν" σαν rpg? (α ναι ξεχασα για να ανεβει η συγκεκριμενη "κατηγορια" παιχνιδιων στο vita) λοιπον ΜΕΓΑΛΕ ΓΚΟΥΡΟΥ αφου εσυ ξερεις παραπανω απο αυτους γιατι δεν κανεις μια αιτηση να σε προσλαβουν? ή αντε ακομα πιο ευκολο γιατι δεν τους στελνεις ενα email οτι σε χαλαει-προσβαλει το γεγονος οτι κατατασσουν σε "κατηγορια" παιχνιδια που δεν ανηκουν σε αυτην? οχι τιποτε αλλο να δουμε τι θα σου απαντησουν....

Οσο για το "Αγνοια" και "λοιπους" προσδιορισμους σου τους επιστρεφω.....

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα το χοντρυνες τωρα....και συνεχιζεις να δινεσαι μονος σου....αφου εισαι τοσο ΜΕΓΑΛΟΣ γκουρου των games εξηγησε μου λοιπον γιατι ολα τα gaming sites τα περισσοτερα (αν οχι ολα)  τα "δινουν" σαν rpg? 

Για το λογο που σου ειπαν ηδη καποιοι αλλα αγνοησες. Ο κυριος Skanjos σου εγραψε την απαντηση: 

"μην κοιτάς παλίκαρε το που τα καταχωρούν σε τέτοια σίτε.εκεί τα βάζουν για να φαίνεται οτι μια κονσόλα έχει παιχνίδια για κάθε γούστο, γιαυτό και σε κάθε τίτλο βάζουν δίπλα 10 επίθετα ,action-rpg-sport-platform-strategy-family όλα αυτά ταυτόχρονα σε ενα παιχνίδι, και το έχουν και σε όλες αυτές τις λίστες...."

Γι αυτο. Δεκαδες αχρηστα επιθετα για να εχει περισσοτερα κλικς και μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα σε καθε τιτλο. Η αγνοια φαινεται δυστυχως οτι υπαρχει απο μερους σου σε περισσοτερα πραγματα απο απλα ειδη παιχνιδιων. Σε καθε περιπτωση το πηγες πολυ αλλου και εχεις ξεφυγει απο το αρχικο θεμα κατα παρα πολυ. 

Επεξ/σία από ikaruga24

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για το λογο που σου ειπαν ηδη καποιοι αλλα αγνοησες. Ο κυριος Skanjos σου εγραψε την απαντηση: 

"μην κοιτάς παλίκαρε το που τα καταχωρούν σε τέτοια σίτε.εκεί τα βάζουν για να φαίνεται οτι μια κονσόλα έχει παιχνίδια για κάθε γούστο, γιαυτό και σε κάθε τίτλο βάζουν δίπλα 10 επίθετα ,action-rpg-sport-platform-strategy-family όλα αυτά ταυτόχρονα σε ενα παιχνίδι, και το έχουν και σε όλες αυτές τις λίστες...."

Γι αυτο. Δεκαδες αχρηστα επιθετα για να εχει περισσοτερα κλικς και μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα σε καθε τιτλο. Η αγνοια φαινεται δυστυχως οτι υπαρχει απο μερους σου σε περισσοτερα πραγματα απο απλα ειδη παιχνιδιων. Σε καθε περιπτωση το πηγες πολυ αλλου και εχεις ξεφυγει απο το αρχικο θεμα κατα παρα πολυ. 

Τρελλλλανες μας και αλλο...εσυ ξεφυγες απο το αρχικο θεμα οταν αρχισες τις αμπελοφιλοσοφιες περι του πια παιχνιδια ειναι rpg Και ποια οχι....

Τελικα εχεις δικιο..δηλωνω ΑΓΝΟΙΑ και ζηταω και Συγνωμη βρε Ikaruga που δεν σπαταλαω το χρονο μου για να ξεχωρισω ποια παιχνιδια ειναι RPG, ποια ειναι grid based stategy/tactics RPG ποια ειναι monster hunter ποια ειναι hack and slash beat 'em up ποια ειναι RPG lite ποια ειναι κλασσικα side scroller action/slasher με ελαχιστα RPG στοιχεια και ποια ειναι Action RPG της πλακας(ολα αυτα ειναι δικα σου γραφομενα...μην παρεξηγηθω κιολας!!!!!)

Bebaia ολα εχουν μεσα την λεξη RPG αλλα.....γμτ τελικα δεν ειναι RPG...αυτο μονο εσυ μπορεις ΜΕΓΑΛΕ ΓΚΟΥΡΟΥ των παιχνιδιων να μας το εξηγησεις και επειδη οπως λες εχω αγνοια...αντε βρε!!! εξηγησε μου/μας τις διαφορες...ετσι για να μαθαινουμε και εμεις οι αδαεις που δεν εχουμε χρονο και κοιταμε τα παιχνιδια σαν παιχνιδια και οχι εαν τελικα ειναι "απλα" ....RPG ....

Eκτος βεβαια και εαν εισαι "κουρτινακιας" οποτε κρατας τη γνωση για παρτη σου!!!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Bebaia ολα εχουν μεσα την λεξη RPG αλλα.....γμτ τελικα δεν ειναι RPG.

Τωρα τρολλάρεις η σοβαρα το λες αυτο?? :P

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Oχι δεν τρολλαρω, Ναι το λεω σοβαρα!! εχω ηδη δηλωσει αγνοια και περιμενω τη διαφωτιση!!! Οχι τιποτε αλλο τωρα που εχω ακομα καιρο για "χασιμο" γιατι απο Δευτερα τα κεφαλια παλι μεσα.... :(

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Eυχαριστω για την παροτρυνση αλλα λογω "αγνοιας" εκει το μονο που θα πετυχω ειναι:

...... Δεκαδες αχρηστα επιθετα για να εχει περισσοτερα κλικς και μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα σε καθε τιτλο. ....

προτιμω να περιμενω για την "αληθινη" γνωση!!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Γυναικα εισαι?? Αδυνατον να δεχθεις οτι χανεις το argument ετσι?? :P

Τελος παντων εγω απλα σου λεω οτι επειδη λεει rpg δεν σημαινει οτι ειναι ιδιο παιχνιδι, μπορει να ειναι fps-rpg, roguelike platformer, turn-based οπως ff, hack and slash οπως diablo, mmorpg οπως wow κτλπ. Αυτα τα παιχνιδια λοιπον μπορει να εχουν ολα τη λεξη RPG(role playing games, δηλαδη αναλαμβανουμε το ρολο καποιου χαρακτηρα..) καπου στην περιγραφη αλλα δεν σημαινει οτι μοιαζουν μεταξυ τους. Στην καλυτερη να μοιραζονται καποια κοινα στοιχεια.

Αυτα ειχα να πω φιλικα παντα.. :)

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τρελλλλανες μας και αλλο...εσυ ξεφυγες απο το αρχικο θεμα οταν αρχισες τις αμπελοφιλοσοφιες περι του πια παιχνιδια ειναι rpg Και ποια οχι....

Τελικα εχεις δικιο..δηλωνω ΑΓΝΟΙΑ και ζηταω και Συγνωμη βρε Ikaruga που δεν σπαταλαω το χρονο μου για να ξεχωρισω ποια παιχνιδια ειναι RPG, ποια ειναι grid based stategy/tactics RPG ποια ειναι monster hunter ποια ειναι hack and slash beat 'em up ποια ειναι RPG lite ποια ειναι κλασσικα side scroller action/slasher με ελαχιστα RPG στοιχεια και ποια ειναι Action RPG της πλακας(ολα αυτα ειναι δικα σου γραφομενα...μην παρεξηγηθω κιολας!!!!!)

Bebaia ολα εχουν μεσα την λεξη RPG αλλα.....γμτ τελικα δεν ειναι RPG...αυτο μονο εσυ μπορεις ΜΕΓΑΛΕ ΓΚΟΥΡΟΥ των παιχνιδιων να μας το εξηγησεις και επειδη οπως λες εχω αγνοια...αντε βρε!!! εξηγησε μου/μας τις διαφορες...ετσι για να μαθαινουμε και εμεις οι αδαεις που δεν εχουμε χρονο και κοιταμε τα παιχνιδια σαν παιχνιδια και οχι εαν τελικα ειναι "απλα" ....RPG ....

Eκτος βεβαια και εαν εισαι "κουρτινακιας" οποτε κρατας τη γνωση για παρτη σου!!!

Το οτι τα παιχνιδια αυτα μεταξυ τους εχουν απλα λιγα κοινα γνωρισματα δεν τα κανει και αυτοματα συγκεκριμενο ειδος που ειναι ξεκαθαρο του τι προσφερε παραδοσιακα. Ολα τα παιχνιδια σχεδον πλεον εχουν καποιου ειδους character development, δεν τα κανει RPG αυτο το πραγμα. Το συνολο και η κεντρικη ιδεα και εκτελεση του gameplay χαρακτηριζει τι ειδος ειναι ενα παιχνιδι. 

Αν εγω εχω ενα μαγαζι και σου γραψω κατι κατω απο ενα προιον, παραδειγμα "Massive Attack: το καλυτερο Pop συγκροτητα της τελευταιας δεκαετιας" δεν τους κανει και αυτοματα Pop συγκροτητα μονο και μονο επειδη το εγραψα απο κατω. Ετσι και τα site αυτα, δεκαδες επιθετα για να καλυψουν ολα τα γουστα αλλα θα πρεπει να ειναι καποιος ηλιθιος για θελει να αγορασει ενα RPG και να καταλληξει να αγορασει Dragons Crown (παραδειγμα) και οχι Persona 4. 

Και επειδη δεν ειμαστε και χθεσινοι δεν θα μας μαθουν τωρα τα τσουτσεκια απο καθε site ποιο παιχνιδι ειναι τι. Εχουμε ενα σωρο τιτλους και ιστορια απο πισω που η καθε κατηγορια βγαινει απο μονη της μεσα απο το gameplay. Ακους εκει...Muramasa Rebirth RPG...τι αλλο θα διαβασω? 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

spinemann, χωρίς να θέλω να φανώ εριστικός (και κατά τα λεγόμενά σου πάντα), η σχέση σου με τα RPG φαίνεται να είναι ίδια με τη σχέση που έχω εγώ με το ποδόσφαιρο: έχω περάσει έξω από γήπεδα, αλλά ποτέ δεν μπήκα μέσα να παίξω μπάλα.

Σεβάσου τουλάχιστον το γεγονός ότι κάποιοι εδώ μέσα έχουμε φάει τα νιάτα μας να παίζουμε games και γνωρίζουμε από πρώτο χέρι πόσο gtp είναι η κατηγοριοποίηση που κάνουν τα reviews sites. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για RPG's που είναι hardcore genre και ιδιαίτερα πολύπλοκο. Πάνε και κοτσάρουν ένα «RPG» στα μισά games για να καλύψουν γούστα. Ελάχιστα να έχεις ασχοληθεί με RPG's ξέρεις τι διαφορές έχουν τα υπο-genres μεταξύ τους. Και, εντελώς φιλικά, εσύ δεν έχεις ιδέα για τις επιμέρους διαφορές που ορίζουν τα εκάστοτε games που ουδεμία σχέση έχουν μεταξύ τους, όσον αφορά το gameplay.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Malthador baby επετρεψε μου να σου πω οτι σου "ριχνω" σχεδον μια 10ετια στο gaming και στον ikaruga σχεδον μια 5ετια πανω κατω, οποτε μαλλον εσεις θα πρεπει να με σεβεστε... :)

Παιζω παιχνιδια απο το 1984 σε atari2600, game and watch, και μετα commodore 64, Amiga και ταυτοχρονα λοιπες κονσολες ΟΚ δεν ειμαι και ασχετη!!! απλα με χαλαει το γεγονος οτι ενα παιχνιδι πια αντι να το κοιταμε σαν παιχνιδι το κανουμε λυσσα με "γραμμες" του στυλ ειναι  RPG, οχι ειναι grid based stategy/tactics RPG οχι ειναι monster hunter οχι ειναι hack and slash beat 'em up οχι ειναι RPG lite οχι ειναι κλασσικο side scroller action/slasher με ελαχιστα RPG στοιχεια ή Action RPG της πλακας....

Oχι και το γραφω ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΟΟΟΟΧΙ δεν με απασχολει σε τι κατηγορια ειναι το καθε παιχνιδι γιατι με ενδιαφερει το "παιχνιδι", στα παλια μου τα παπουτσια εαν το θεωρει καποιος RPG, ACTION RPG κλπ.....μου αρεσει? το ειδα σαν rpg ΚΑΠΟΥ? (στη συγκεκριμενη περιπτωση σε αρκετα επωνυμα-λιγοτερα γνωστα sites) θα το πω rpg οταν με ρωτησουν χωρις να σκεφτω τα πολλα πολλα.....

Δεν διαφωνω οτι δεν πονοκεφαλιαζω για τα υπο-genres των RPGs καθως και για τις επιμερους διαφορες τους, εχω παιξει αρκετα αν οχι τα περισσοτερα απο αυτα χωρις ομως να "επιτρεψω" σε αυτα να με "δεσουν" γιατι εδω και καμμια 10αρια χρονια δεν εχω τον απαιτουμενο χρονο για να ασχοληθω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με ενα παιχνιδι....

ikaruga θα συμφωνησω μαζι σου (ειδες βρε δεν θα σε παω κοντρα αυτη τη φορα :) ) σε αυτο:

Το οτι τα παιχνιδια αυτα μεταξυ τους εχουν απλα λιγα κοινα γνωρισματα δεν τα κανει και αυτοματα συγκεκριμενο ειδος που ειναι ξεκαθαρο του τι προσφερε παραδοσιακα. Ολα τα παιχνιδια σχεδον πλεον εχουν καποιου ειδους character development, δεν τα κανει RPG αυτο το πραγμα. Το συνολο και η κεντρικη ιδεα και εκτελεση του gameplay χαρακτηριζει τι ειδος ειναι ενα παιχνιδι. 

Αν εγω εχω ενα μαγαζι και σου γραψω κατι κατω απο ενα προιον, παραδειγμα "Massive Attack: το καλυτερο Pop συγκροτητα της τελευταιας δεκαετιας" δεν τους κανει και αυτοματα Pop συγκροτητα μονο και μονο επειδη το εγραψα απο κατω. Ετσι και τα site αυτα, δεκαδες επιθετα για να καλυψουν ολα τα γουστα αλλα θα πρεπει να ειναι καποιος ηλιθιος για θελει να αγορασει ενα RPG και να καταλληξει να αγορασει Dragons Crown (παραδειγμα) και οχι Persona 4. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Oχι και το γραφω ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΟΟΟΟΧΙ δεν με απασχολει σε τι κατηγορια ειναι το καθε παιχνιδι γιατι με ενδιαφερει το "παιχνιδι", στα παλια μου τα παπουτσια εαν το θεωρει καποιος RPG, ACTION RPG κλπ.....μου αρεσει? το ειδα σαν rpg ΚΑΠΟΥ? (στη συγκεκριμενη περιπτωση σε αρκετα επωνυμα-λιγοτερα γνωστα sites) θα το πω rpg οταν με ρωτησουν χωρις να σκεφτω τα πολλα πολλα.....

Είπα εγώ ότι σε ενδιαφέρει; Μαγκιά σου να μη σε ενδιαφέρει.

Δεν μπορείς όμως να αραδιάζεις 10 τίτλους του PSV που ανάθεμα αν οι μισοί είναι RPG, σε κάποιον RPGά. Είναι παραπλανητικό τουλάχιστον.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δυστυχως....αλλα λογια να αγαπιομαστε....απορω εαν καταλαβες οτιδηποτε απο αυτα που εγραψα :(

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Το βασικο προβλημα δεσποινης/κυρια Spinemm ειναι οτι απλα δεν δεχεσαι οτι υπαρχουν πραγματικα συγκεκριμενα ειδη gaming που απλα μια Χ ταμπελα (οπως RPG στην περιπτωση του Dragons Crown και Muramasa rebirth) δεν κολλαει πουθενα και ειναι σιγουρος τροπος για να μπερδεψεις και να παραπλανησεις καποιον. Δε σε νοιαζει αν ειναι καποιο παιχνιδι RPG/Action-RPG/Grid based S-RPG/ Beat-em up RPG/ Racing-RPG. Αυτο ειναι το λαθος σου και ειναι και ο λογος που μαλωνουμε τοση ωρα για βλακειες ενω επρεπε να λεμε κατα ποσο αξιζει η αγορα του Vita για καποιον ή οχι. 

Για να μην μακρυγορουμε παραπανω το Vita σαν μηχανημα αξιζει μονο αν εχεις συγκεκριμενο παιχνιδι(α) που θελεις να παιξεις οπως και δηποτε. Για οποιονδηποτε αλλο λογο ειναι πανακριβο σπορ καθως με τα ιδια λεφτα αγοραζεις PS3 με καμια 5 παιχνιδια με ανεση ή/και PS+ συνδρομη. Επισης ειναι καπως κουλο να τα σκασεις τωρα για Vita οταν ειμαστε κυριολεκτικα 2 βηματα απο την εφαρμογη των εκπτωσεων που ανακοινωσε η Sony. Τοσο απλα, τοσο ευκολα. 

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Κυρια... :) αν θα ημουν ακομα δεσποινις τοτε μαλλον θα ειχα καποιο προβλημα..... :)

Βρε Ikaruga το δεχομαι ομως δεν με απασχολει...αυτο προσπαθω να σου εξηγησω τοοοοσα μνμ τωρα....οσο για την αγορα του vita θα συμφωνησω.....απο την αλλη παλι, εγω σαν "κολλημενη" SONOY θα σου πω οτι, αξιζε δεν αξιζε η αγορα του το αγορασα, σιγουρα δεν το εχω "ευχαριστηθει" οπως πχ το πρωτο μου gameboy/gamegear ή το πρωτο μου Psp, ομως οπως και να εχει μεχρι στιγμης ειμαι σχεδον ικανοποιημενη, και με τα επερχομενα παιχνιδια πχ Dragon's Crown εκτιμω οτι θα το ευχαριστηθω ακομα περισσοτερο (ειναι δεν ειναι rpg :) )

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
Συνδεθείτε  
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.