Προς το περιεχόμενο

Gabe Newell: Το Linux είναι το μέλλον του gaming, σύντομα νέο hardware


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ποιον ομως θα εμπιστευθεί μια κατασκευαστρια εταιρία για την αναπτηξη και υποστηριξη του λογισμικου που θα τρεχου τα λαπτοπ/pc τους?

Τη κοινότητα ή μια εταιρεία με οργανομενο εξειδικευμενο προσωπικο,πορους,πλανο και support?

Δεν αλλαζει κατι στην προοπτικη που εδωσα πριν. Εαν φτασουμε σε μεριδιο 30%, θα υπαρξει και αυξηση των αντιστοιχων εταιρειων, προσωπικου, πορων που αναφερεις.

Ας φτασουμε εκει και με χαρα η Redhat και η καθε Redhat θα προσλαβει μερικες χιλιαδες μηχανικων ακομα. Kαι η "χαρα" στην οποια αναφερομαι μεταφραζεται σε ζεστο χρημα, οχι "καλοσυνη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αλλαζει κατι στην προοπτικη που εδωσα πριν. Εαν φτασουμε σε μεριδιο 30%, θα υπαρξει και αυξηση των αντιστοιχων εταιρειων, προσωπικου, πορων που αναφερεις.

Ας φτασουμε εκει και με χαρα η Redhat και η καθε Redhat θα προσλαβει μερικες χιλιαδες μηχανικων ακομα. Kαι η "χαρα" στην οποια αναφερομαι μεταφραζεται σε ζεστο χρημα, οχι "καλοσυνη".

Αυτο που θελω να πω,ειναι για να φτασουν εκει χρειάζεται πρωτα,να το εμπηστευτουν οι oem κατασκευαστες!

Γι'αυτο χρειάζεται απο την αρχη μια γερη βαση,δλδ μια σοβαρη εταιρια που να μην ειναι φιλανθρωπικη και να εχει πλανο,χρημα και support!

Κατι σαν τη canonical,που θεωρω ειναι η μονη που κινηται στη σωστη κατεύθυνση,απλα χρειάζεται μια ευκαιρία και αρκετα εκατομυρια για να μπορεσει να πλασσαρει σωστα το προιον της!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάποιοι εδώ πέρα είτε κατέχονται από μαζοχισμό είτε είναι μέτοχοι της microsoft. Δεν εξηγείται αλλιώς η εμπάθεια που έχουν με τα linux! 

 

Αν δε σας αρέσουν τα linux μη ασχολείστε. Αλλιώς πρώτα δοκιμάστε και μετά σχολιάστε ειδήσεις που έχουν σχέση με αυτά.

 

το linux! :) :)

 

 

Σοβαρα όμως, ημουνα νιός και γέρασα! είμαι στο λίνουξ απο τα πρώτα βήματα μου στους υπολογιστές. Μετά  απο 17 χρόνια πάλης, να παίζουμε τα αγαπημένα μας παιχνίδια μέσω wine  βλέπω θετικές κινήσεις. Δέν είναι μόνο το steam. είναι όλο το κίνημα των τελευταίων χρόνων που θέλει projects όπως το playonlinux και το cedega να διευκολύνουν την κατάσταση!

        στις αρχές για να παίξουμε ενα παιχνίδι, κάναμε compile το wine με τα συγκεκριμένα patch, και θέλαμε 2 μέρες δουλειάς για ένα παιχνίδι που τερματίζαμε σε 10 ωρες. Αλματα γίνανε με την αυτοματοποίηση του playonlinux, και επιτέλους ο κόσμος των developers εκει ψηλά, κατάλαβε πως θελουμε παιχνίδια και στο λινουξάκι.

Steam revolution λοιπον, και περιμένουμε τιτλους! καιρος ήτανε!

 

ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΤΑ 30 ΚΑΙ ΑΝ ΑΡΓΗΣΕΤΕ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΗΛΙΚΙΑΚΑ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΛΙΝΟΥΞ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ λίνουξ πάνω από μια δεκαετία. Τα τελευταία 7-8 χρόνια ως το μόνο λειτουργικό.

 

Θα ήθελα να πω το εξής. Νομίζω ότι το λίνουξ εν τέλει δεν είναι για τον κάθε χρήστη, όπως και ο κάθε χρήστης δεν είναι για το κάθε λειτουργικό. Αυτό θαρρώ συμβαίνει σε όλους τους τομείς. πχ στα αυτοκίνητα, δεν είναι όλοι για να οδηγήσουν ένα αμάξι, αλλά κι ένα αμάξι δεν μπορεί να οδηγηθεί από όλους, πχ στις τηλεοράσεις, στον ήχο, στα ρούχα, παπούτσια, φαγητά, γλυκά κλπ κλπ κλπ

 

Αυτό δεν είναι κάτι κακό. Κάθε τι βρίσκει τη χρήση του και τη θέση του στον κόσμο. Πάει καιρός που σταμάτησα να αναρωτιέμαι "τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε;", γιατί δεν διαδίδονται, ποιος φταίει κ.ο.κ. Τίποτα και κανείς δε φταίει. Ίσως απλά δεν είναι για τον πολύ τον κόσμο. Ούτε ο κόσμος φταίει, ούτε όσοι τα χρησιμοποιούμε είμαστε "κάποιοι" ή καμπόσοι. Infected είμαστε, από κάποιο μικρόβιο...

 

Πλέον, απολαμβάνω το debian-άκι μου, που έχω ξεχάσει πότε το έστησα και πόσες εκδόσεις έχει αλλάξει. Ανοίγει γρήγορα, τρέχει γρήγορα, κι ας του χω αλλάξει τα φώτα, μιας και έχω πάντα την testing πάνω, άρα κάθε εβδομάδα αναβαθμίσεις. Κι ας έχει τύχει να το αφήσω πολλές φορές με ελάχιστο ελεύθερο χώρο στο δίσκο. Όλα παίζουν κομπλέ. Και δεν αναρωτιέμαι αν θα ανοίξει σήμερα. Απλά το ευχαριστιέμαι. Μόνο καμιά φορά αναρωτιέμαι, πώς γίνεται να δουλεύει ο κόσμος σε windows με μηδενική παραμετροποίηση ή πώς γίνεται, μετά από κανα δυο χρόνια, να πρέπει να περιμένεις 4-5 λεπτά για να ξεκινήσουν. Αλλά μετά από λίγο δεν ασχολούμαι.

Κι αν τύχει και σε καμια συζήτηση, μοιράζομαι την εμπειρία μου. Α, και φυσικά απολαμβάνω το πείραγμα όταν τυχαίνει κανας φίλος να πρέπει να ξαναπεράσει τα windows...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πλέον, απολαμβάνω το debian-άκι μου, που έχω ξεχάσει πότε το έστησα και πόσες εκδόσεις έχει αλλάξει. Ανοίγει γρήγορα, τρέχει γρήγορα, κι ας του χω αλλάξει τα φώτα, μιας και έχω πάντα την testing πάνω, άρα κάθε εβδομάδα αναβαθμίσεις.

 

Βαλε και οτι το debianaki πέζει σε λαπτοπ 10ετίας την τελευταία έκδοση testing χωρις να παραπονιέται, και πως σε hardware μουσιακό ουσιαστικα, περνεις τελευταίες αναβαθμίσεις. Δέν περιμένεις να δέις τι απαιτήσεις θα έχει η καινούρια έκδοση, αλλα μόνο τι νέα χαρακτηρηστικά έχει να σου συστήσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kαι εκει που διαβαζω την αποψη σου και την χαιρομαι, πετας αυτο

πώς γίνεται, μετά από κανα δυο χρόνια, να πρέπει να περιμένεις 4-5 λεπτά για να ξεκινήσουν

και με χανεις.

Αποψεις θα μου πεις :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε ποτε θα βγει το hl3 λοιπόν, όταν οι κατασκευαστές κοιτάξουν προς την μεριά του λίνουξ, δηλαδή ποτε.;ρ

 

Αποστολή από το JY-G3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον λόγο δεν καταλαβα όμως που τα Linux συμφέρουν περισσότερο. Δηλαδή τα παιχνίδια θα είναι λιγότερο απαιτητικά?

Ή λιγοτερο φθηνα;

 

Αποστολή από το JY-G3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εκει που διαβαζω την αποψη σου και την χαιρομαι, πετας αυτο

και με χανεις.

Αποψεις θα μου πεις :-)

 

Την εμπειρία μου στα windows καταθέτω. Τα χρησιμοποιώ στο γραφείο. Μέχρι να είναι αποκρίσιμα, ε, τα θέλουν 4-5 λεπτά. Όχι μέχρι να δω την οθόνη του Login ή το φόντο της επιφάνειας εργασίας. Μέχρι να πατήσω πχ το firefox και να ανοίξει. Και στην τωρινή δουλειά, και στην προ-προηγούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Την εμπειρία μου στα windows καταθέτω. Τα χρησιμοποιώ στο γραφείο. Μέχρι να είναι αποκρίσιμα, ε, τα θέλουν 4-5 λεπτά. Όχι μέχρι να δω την οθόνη του Login ή το φόντο της επιφάνειας εργασίας. Μέχρι να πατήσω πχ το firefox και να ανοίξει. Και στην τωρινή δουλειά, και στην προ-προηγούμενη.

Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω και σε πιστευω. Αλλα παραλληλα θα παραθεσω τη δικια μου εμπειρια, συμφωνα με την οποια δεν ισχυει το παραπανω, με ενα καρο extra services να ξεκινανε, σε εγκατασταση 2ετιας, ισως και περισσοτερο.

Αυτο που θελω να πω ειναι πως συμφωνω με το αρχικο σου postοσον αφορα τη σχεση χρηστη-λειτουργικου που παρεθεσες. Εξου και το "χαρηκα" που χρησιμοποιησα πριν και ο λογος για τον οποιο δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση της μορφης "εγω τον εχω μικρο τον χρονο boot",κλπ.

 

 

 

Γνωρίζετε ποτε θα βγει το hl3 λοιπόν, όταν οι κατασκευαστές κοιτάξουν προς την μεριά του λίνουξ, δηλαδή ποτε.;ρ

 

Αποστολή από το JY-G3 με τη χρήση Insomnia App

Φυγε απτο thread πυρομανη!

 

 

:P

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο πατατοκεφτές ο Newell , ο κύριος 1%, βγαίνει και καταγγέλει την Microsoft ;

Εμένα η μάνα μου έλεγε " όταν χορτάσει η ψείρα βγαίνει στο γιακά" .

Μιλάει αυτός που εργαζόταν για 13 χρόνια στη Microsoft και όταν ρευστοποίησε τα κέρδη του , μαζί με τον επίσης εργαζόμενο στη Microsoft Mike Harrington έφυγαν και δημιούργησαν ένα studio game την Valve Software .Κατόπιν με το επίσης εργαζόμενο στο ID Software της Microsoft John Carmack είχαν βγάλει το πρώτο τους video game  Half-Life.

Ποιός μιλάει , αυτός που τόσα χρόνια απέκτησε μέσα στη Microsoft εμπειρία και τεχνογνωσία και είδε φράγκα η τσέπη του , έρχεται σήμερα να πει ότι το Linux θα αποτελέσει το μέλλον του gaming και τα Win 8 θα είναι η καταστροφή των PC ;

Το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι , ο άνθρωπος προσπαθεί αθέμιτα να ανταγωνιστεί και να προβάλει τα προιόντα του , αλλά εγώ περίμενα το Insomnia και οι αρθρογράφοι του όταν αναφέρονται στον εν λόγω "κύριο" να πουν και πέντε πράγματα γι΄αυτόν , ώστε οι αναγνώστες να κρίνουν καλύτερα.

Πάλι συγχύστηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<κακία>

Το Linux έχει περιθώρια για καλό gaming. Οι "gamers" όμως που περιμένουν το 100ό CoD και το 666ό Pro δεν έχουν. Γιατί? Γιατί απλά οι περισσότεροι απο αυτούς δεν έχουν ιδέα τί είναι το Linux αλλά ούτε και gaming.

</κακία>

Μακάρι να βγεί αληθινός θέλουμε games στο Linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...