Προς το περιεχόμενο

Gabe Newell: Το Linux είναι το μέλλον του gaming, σύντομα νέο hardware


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με αλλα λογια: φοβαμαι το windows 8 store και το γεγονος οτι θα μου στερησει χρηματα και για το λογο αυτο στρεφομαι στο linux για να ανοιξω το μαγαζακι μου.

Υπαρχει πιο πολυ παρασκηνιο. Η MS κλειδωσε το Steam εξω απο το windows 8 store (συμφωνα με την πολιτικη "οχι διάθεση app stores απο το store μας") και αρα και απο το metro (λογω ελλειψης sideloading). O Gabe φοβαται οτι αν σε 4-5 χρονια καταργησει η MS το classic desktop, το Steam θα ειναι νεκρο. Γι αυτο από τωρα ψαχνει διεξοδους.

 

ΥΓ: Μεγαλη λαμογιά αυτη, το "οχι sideloading". Ειναι σαν να σου λενε "εσυ πληρωσες ενα σκασμο λεφτα για τη συσκευη, ΕΜΕΙΣ σου λεμε τι προγραμματα θα βαλεις".

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ίσως αξίζει δικό του thread... Ποια είναι κατα την γνώμη σας η καλύτερη Linux Distro για Gaming μεσω steam?

 

To ubuntu ενώ αν σου αρέσει το kde4 περιβάλλον εργασίας παίζει άψογα και στο kubuntu. Εγώ εκεί παίζω τώρα europa euniversalis 4, mark of ninja και γενιικά ότι τίτλο είναι διαθέσιμος στο steam για linux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλάκα είναι γνωστός μου αμετανόητος υπέρμαχος των win (εγώ σε αυτά έμαθα και αφού τα χρησιμοποιούν πολλοί είναι καλά...) σε μια συζήτηση, έκραζε το Linux (και το MacOSX), χωρίς κανένα επιχείρημα, έτσι απλά για να πει τη βλακεία του από αντίδραση... έπρεπε να δείτε τη φάτσα του όταν του είπα ότι το Android που τρέχει το τηλέφωνο του είναι Linux...να ανοίξει η γη να τον καταπιεί! Έψαχνε στο google να δει αν λέω αλήθεια...ΧΑΧΑ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ubuntu ενώ αν σου αρέσει το kde4 περιβάλλον εργασίας παίζει άψογα και στο kubuntu. Εγώ εκεί παίζω τώρα europa euniversalis 4, mark of ninja και γενιικά ότι τίτλο είναι διαθέσιμος στο steam για linux.

Έντάξει στις περισσότερες γνωστές διανομές παίζει απροβλημάτιστα...Γενικότερα νομίζω ότι άπαξ και βγει κάτι σημαντικό σε μία μεγάλη διανομή (όπως π.χ. ubuntu) τότε οι "πιτσιρικάδες" προγραμματιστές θα το κάνουν να παίζει παντού....Αυτό είναι και ένα καλό που έχει κάνει η canonical.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε κατηγορώ για κάτι. Μια χαρά τα λες, απλά απάντησα σε αυτό που είπες "γιατί νομίζεις ότι χρησιμοποιούν ένα δωρεάν λειτουργικό". Σίγουρα ο λόγος που οι περισσότεροι χρησιμοποιούν linux αυτή την στιγμή δεν είναι λόγω χρημάτων. Μάλιστα ένας λόγος που το χρησιμοποιούν είναι ο ίδιος ακριβώς λόγος που χρησιμοποιείς εσύ android!!!Γιατί το ελέγχεις εσύ!!!Αν γουστάρεις του πετάς τα μάτια!!!Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι το android είναι η "κακή" πλευρά του linux. Τέλος πάντων όλα αυτά φιλικά

 

P.S.> Ο κόσμος του linux είναι πιο κουλτουριάρικος! :)

 

 

κοίτα στο android μπορεί να χαίρομαι που μπορώ να του πετάω τα μάτια έξω όμως από πολλές απόψεις το κινητό είναι απλά ένα gadget και μπορείς ας πούμε να παίξεις με αυτό.

 

δε θα το πάω από τη μεριά του επαγγελματία για να σου πω γιατί υπερτερούν τα παράθυρα και τελικά μονοπωλούν την αγορά, δε με ενδιαφέρει και δεν είναι και επί του θέματος

 

θα το πάω από τη μεριά του gamer και θα αναρωτηθώ: για ποιο λόγο να πάω σε linux και τι έχει να μου προσφέρει εμένα σα τελικό χρήστη το linux όταν όλη η υποστήριξη και γενικά όλο το gaming είναι στα παράθυρα;

 

δεν έχω πρόβλημα να μεταναστεύσω σε linux αν τελικά επικρατήσει αυτή η τάση, καρφί δε μου καίγεται για τα windows

αλλά μέχρι να επικρατήσει μια τέτοια επιλογή μόνο προβλήματα θα μου δημιουργούσε, παρά θα μου έλυνε 

 

και στο κάτω κάτω εμένα δε με αφορά ούτε ο πόλεμος μεταξύ valve/ms ούτε των χρηστών linux/win 

 

θέλω απλά να κάνω τη δουλειά μου που στη προκειμένη περίπτωση είναι τα παιχνίδια, τα οποία έτσι κι αλλιώς στο pc ειδικά έχουν διάφορα θέματα και πολλές φορές πρέπει να κάνουμε υπομονή να λυθούν

 

το να φορτώσω το κεφάλι μου με επιπλέον θέματα πιθανής  ασυμβατότητας και έλλειψης υποστήριξης δε με ψήνει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 P.S.> Ο κόσμος του linux είναι πιο κουλτουριάρικος! :)

 

Μ'αυτο το πλευρο να κοιμάσαι!

Αυτο ειναι το προβλημα με το linux,οτι φτιαξατε μια ιδεολογία γυρο απο τον ορο "open" και θεωρείτε οτι οσοι ανηκετε σ'αυτο το χωρο,είστε οι αγνή επαναστατες και οι guru της τεχνολογιας!

Και οταν μια εταιρια οπως τη google,τελικα φτιαχνει μια διανομη που τη κανει πιο απλη και πιο user friendly για το ευρύ κοινο,ξεφεύγοντας απο το στενο κυκλο που βρησκεται γενικα το linux,ξαφνικα το android γινεται το απωλολο πρόβατο και η "κακη" πλευρα του linux!

 

Και καταληγουμε τελικα στην εξης απορια:

Ποιος τελικα κρατα το linux στο 1%,η κακια ms ή η ιδια η κοινότητα του linux?Και γιατι?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια...όσοι λέτε για τους drivers, χρησιμοποιείται linux? Γιατί εγώ όσο καιρό χρησιμοποιώ (κοντά 10 χρόνια) το 95% των περιπτώσεων μου δουλεύουν τα πάντα (δεν μιλάω μόνο για δικούς μου υπολογιστές). Το πρόβλημα στους drivers βρίσκεται κυρίως στις κάρτες nvidia amd και σε κάποιες "περίεργες" περιπτώσεις οι οποίες δεν είναι και τόσο συνηθισμένες. Αυτά τουλάχιστον στις περιπτώσεις των home users....

 

εγώ αρκετά διαγνωστικά μηχανάκια κλπ που δεν έχουν ούτε για αστείο drivers κλπ κάτι ακουστικά ασύρματα κατή ακουστικά ασύρματα με bluettooth που πάλι δεν υποστιριζοντε κλπ πάει μακριά το τρένο αν συνεχίσω + δεν υπάρχει κανένα επαγγελματικό πρόγραμμα επεξεργασίας  video/audio/picture ναι υπάρχει gimp αλλά μεν δεν κάνω πολλά αλλά αυτά που κάνω με gimp +οτι γίνονται δύσκολα + είναι και χρονοβόρα (photoshop κανεις δεν φτάνει) και να καταφέρω να τρέξω πχ το photoshop μέσου wine no gpu acceleration κάτι raw εικόνες και video που θα κάνω επεξεργασία θα είναι ποιο lag από lag ζοομ scroll κλπ

 

για εναν απλο home user και ένα android να του βάλεις στο pc είναι οκ ακομι και chrome os να του βάλεις που ουσιαστικά είναι ενα browser πάλι ει ναι οκ γιατί περισσότεροι τι κανουν? fb/youtoube/sskype/music/movies τέλος αυτό είναι το pc για αυτούς

 

 

τώρα που είπε κάποιος όποιος εχει free linux δεν θα ψάχνετε για σπασμένα κλπ πλανάτε άπειρα δλδ πριν ειχε για κάποιες δουλειές του (μι κερδοσκοπικές ) ενα photoshop cracked και τώρα έβαλε linux και έσκασε 1,5 χιλιάρικα? ειπαμε ούτε χόρτα να καπνίζαμε ........ άλλο για πραγματική δουλειά πχ σε κατάστημα η γραφίστας εκεί τα σκας άλλο για ερασιτεχνική μη κερδοσκοπική εκεί cracked νόμος σε όσα κανουν πολλά $$ τώρα αν κάποια προγράμματα θα είχαν κόστος όσο στο android/ios τότε δεν θα συζητούσαμε και πολύ για αυτό

δλδ για ένα απλό audio coverter 45 ευρώ? ειπαμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καταληγουμε τελικα στην εξης απορια:

Ποιος τελικα κρατα το linux στο 1%,η κακια ms ή η ιδια η κοινότητα του linux?Και γιατι?

 

Ως γνωστον οι καπιταλιστες , οι εβραίοι και οι αμερικάνοι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα στο android μπορεί να χαίρομαι που μπορώ να του πετάω τα μάτια έξω όμως από πολλές απόψεις το κινητό είναι απλά ένα gadget και μπορείς ας πούμε να παίξεις με αυτό.

 

δε θα το πάω από τη μεριά του επαγγελματία για να σου πω γιατί υπερτερούν τα παράθυρα και τελικά μονοπωλούν την αγορά, δε με ενδιαφέρει και δεν είναι και επί του θέματος

 

θα το πάω από τη μεριά του gamer και θα αναρωτηθώ: για ποιο λόγο να πάω σε linux και τι έχουν να μου προσφέρουν εμένα σα τελικό χρήστη τα linux όταν όλη η υποστήριξη και γενικά όλο το gaming είναι στα παράθυρα;

 

δεν έχω πρόβλημα να μεταναστεύσω σε linux αν τελικά επικρατήσει αυτή η τάση, καρφί δε μου καίγεται για τα windows

αλλά μέχρι να επικρατήσει μια τέτοια επιλογή μόνο προβλήματα θα μου δημιουργούσε, παρά θα μου έλυνε 

 

και στο κάτω κάτω εμένα δε με αφορά ούτε ο πόλεμος μεταξύ valve/ms ούτε των χρηστών linux/win 

 

θέλω απλά να κάνω τη δουλειά μου που στη προκειμένη περίπτωση είναι τα παιχνίδια, τα οποία έτσι κι αλλιώς στο pc ειδικά έχουν διάφορα θέματα και πολλές φορές πρέπει να κάνουμε υπομονή να λυθούν

 

το να φορτώσω το κεφάλι μου με επιπλέον θέματα πιθανής  ασυμβατότητας και έλλειψης υποστήριξης δε με ψήνει 

Δεν διαφωνώ κάπου(νομίζω :P)

 

Μ'αυτο το πλευρο να κοιμάσαι!

Αυτο ειναι το προβλημα με το linux,οτι φτιαξατε μια ιδεολογία γυρο απο τον ορο "open" και θεωρείτε οτι οσοι ανηκετε σ'αυτο το χωρο,είστε οι αγνή επαναστατες και οι guru της τεχνολογιας!

Και οταν μια εταιρια οπως τη google,τελικα φτιαχνει μια διανομη που τη κανει πιο απλη και πιο user friendly για το ευρύ κοινο,ξεφεύγοντας απο το στενο κυκλο που βρησκεται γενικα το linux,ξαφνικα το android γινεται το απωλολο πρόβατο και η "κακη" πλευρα του linux!

 

Και καταληγουμε τελικα στην εξης απορια:

Ποιος τελικα κρατα το linux στο 1%,η κακια ms ή η ιδια η κοινότητα του linux?Και γιατι?

Εγώ δεν θεωρώ ότι είμαι ούτε αγνός επαναστάτης ούτε guru τεχνολογίας. Φυσικά εγώ ένας απλός χρήστης είμαι και τίποτα παραπάνω...

 

Η λέξη "κακή" μπήκε σε εισαγωγικά για κάποιο λόγο.

 

Το κρατάνε και οι μεν και οι δε. Σίγουρα όμως πιο πολύ οι δε...

Hint:Βγάλε μου καλή μου amd και nvidia αντίστοιχους drivers για linux!

 

Γενικότερα σίγουρα υπάρχουν και οι "υπερβολικοί" της υπόθεσης αλλά μην τα τσουβαλιάζεις όλα. Και επίσης μην χρησιμοποιείς τρίτο πληθυντικό γιατί φαίνεται σαν να κατηγορείς. Δεν νομίζω να θεωρείς ότι οι οικογένεια του "linux" έχει ζημιώσει τον κόσμο της πληροφορικής γενικότερα...

 

Φιλικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχουν ζημιωσει τον κοσμο της πληροφορικης,αλλα σίγουρα ζημιονουν τον δικο τους κοσμος,μενοντας στο 1% και μακρια απο τη σοβαρή υποστήριξη,λογο αδιαφοριας και ελλειψη συμφερου,απο τις μεγαλες εταιριες hardware και software!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να το χω ψαξει, φανταζομαι πως πρεπει να ειναι πολυ εξωτικη η διανομη για να μην μπορει να γινει εγκατασταση. Σε Arch λειτουργει αψογα.

 

Αμα τρεχει σε arch θα τρεχει και στις περισσοτερες.

 

Η ανησυχια μου παντα οσον αφορα το linux ειναι το κατα ποσο ειναι resilient μια εφαρμογη στις μικρες και μεγαλες διαφορες των διανομων αλλα και στις διαφορες εκδοσεων της ιδιας διανομης

 

Και δεν μιλαμε μονο για το steam client αλλα και ολα τα παιχνιδια απο κατω. Φανταζομαι οτιδηποτε εγκαθιστουν θα ειναι εντελως self-contained, οπως περιπου γινεται και σε μια τυπικη εφαρμογη στα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καταληγουμε τελικα στην εξης απορια:

Ποιος τελικα κρατα το linux στο 1%,η κακια ms ή η ιδια η κοινότητα του linux?Και γιατι?

Εγω πιστευω η ιδια η κοινοτητα γιατι στο 1% παλευεται να κανεις υποστηριξη αμα ηταν ενα 30% θα εχανε τα αυγα και τα πασχαλια...

Φαντασου να ειχε λινουξ ο καθενας και να ρωταγε γιατι του εβγαλε το ταδε προβλημα και αυτο να γινεται επι χιλιαδες καθε μερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω πιστευω η ιδια η κοινοτητα γιατι στο 1% παλευεται να κανεις υποστηριξη αμα ηταν ενα 30% θα εχανε τα αυγα και τα πασχαλια...

Φαντασου να ειχε λινουξ ο καθενας και να ρωταγε γιατι του εβγαλε το ταδε προβλημα και αυτο να γινεται επι χιλιαδες καθε μερα...

Σκεψου και την αλλη μερια του νομισματος: Αντιστοιχα, θα υπηρχαν και πολλοι περισσοτεροι για να απαντησουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου και την αλλη μερια του νομισματος: Αντιστοιχα, θα υπηρχαν και πολλοι περισσοτεροι για να απαντησουν

Ποιον ομως θα εμπιστευθεί μια κατασκευαστρια εταιρία για την αναπτηξη και υποστηριξη του λογισμικου που θα τρεχου τα λαπτοπ/pc τους?

Τη κοινότητα ή μια εταιρεία με οργανομενο εξειδικευμενο προσωπικο,πορους,πλανο και support?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά έχω την εντύπωση ότι μερικές απορίες που δημιουργούνται σε κάποιους είναι λόγω ότι δεν έχουν γνωρίσει το linux...Κινδυνεύω να χαρακτηριστώ υπέρμαχος αυτήν την στιγμή αλλά.....

 

Αν το ποσοστό ήταν στο 30% θα είχαν λυθεί πάρα πολλά προβλήματα που υπάρχουν αυτήν την στιγμή για τον πολύ κόσμο (όπως το photoshop και τα ασύρματα bluetooth ακουστικά που είπε κάποιος)....Επίσης υπάρχει η υποστήριξη επί πληρωμή όπου είναι μία βασική πηγή εσόδων(τουλάχιστον από τις επιχειρήσεις) ώστε να βοηθηθούν πολλοί.

 

ΑΝ έφτανε σε υψηλά ποσοστά πιστεύω θα γινόταν σε μία άντε δύο διανομές....όπως ubuntu π.χ. Όποιος θεωρει ότι το arch παραδείγματος χάρην θα έφθανε σε τέτοια ποσοστά, τί να πω? Τότε μάλλον ο ανθρώπινος πληθυσμός θα είχε διαφοροποιηθεί πάρα πολύ στον τρόπο σκέψης!!! Και στον χρόνο ενασχόλησης με το λειτουργικό.... Ή το arch θα έχει γίνει ubuntu!

 

 Αν λοιπόν μία διανομή φθάσει τέτοια ποσοστά τότε θα έχει τρομερή υποστήριξη και από τον κόσμο του και από την ίδια την εταιρεία. Οι υπόλοιπες διανομές πολύ πιθανότατα να κέρδιζαν από αυτό και να ανεβάζαν και οι ίδιες τα ποσοστά τους...Φυσικά η διανομή αυτή θα είναι διαφοροποιημένη από τις υπόλοιπες σε αρκετά πράγματα αλλά ο πυρήνας θα είναι ο ίδιος!!!

 

Στην τελική μιλάμε για χρήμα!!! Αλλά όπως έχει ειπωθεί πολλάκις....Είναι θέμα επιλογής!!!Αν γουστάρει μια εταιρεία παίρνει τον πυρήνα, δουλεύει όπως θέλει και βγάζει χρήμα ή αν θέλει κάποιος το παίρνει και "ζει στον κόσμο του"!!!

 

Αυτά από μένα....

 

Πάντα φιλικά!!! Καλή συνέχεια!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...