Προς το περιεχόμενο

Gabe Newell: Το Linux είναι το μέλλον του gaming, σύντομα νέο hardware


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εμενα μου ακουγεται σαν ανοιχτη προσκληση διαρκειας για laptop baby-sitting

Παντως για να λεμε και του στραβου το δικιο, τα Windows θελουν αρκετο baby sitting και προσοχη στο τι εφαρμογές βαζεις για να διατηρηθουν. Νομιζω ειναι ο τροπος που έχουν συνηθίσει να προγραμματιζουν οι Windows devs. "Θες να παρεχεις ενα service; Ριξε ενα startup item". Πχ το Samsung Kies που το χρειάζομαι για να μανατζάρω το Galaxy S III μου έριξε 3 (!) startup items.

 

Αλλα απο το να μου σπάνε εφαρμογές ή να μην έχω καθόλου Kies και να ψάχνομαι με unofficial προγραμματίδια, καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η LTS σου λέει κάτι;;;; Για ψάξ'το λίγο καλύτερα πρώτα.

 

Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς σε αυτό που γράφω.

Όχι η LTS δεν μου λέει κάτι.

Αν βαριέσαι να το μοιραστείς μαζί μας μην γράφεις καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε παιδιά η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή, δεν θέλω να το παίξω ξερόλας αλλά απλώς θα σας πω τις ενυτπώσεις μου. Είμαι χρήστης Windows από το 1997 και όπου να ναι θα κλείσω εικοσαετία. Αν και έχω ασχοληθεί λίγο με Mac και Linux εξακολουθώ τα τελευταία 3 χρόνια παρ' όλα αυτά να χρησιμοποιώ Windows μόνο και μόνο επειδή είναι το συνήθειο.

 

Τα μόνα σίγουρα, είναι πως το Windows πλέον στερείται σημαντικές βελτιώσεις σε σύγκριση με το Mac ή και το Linux. Είναι αδικαιολόγητη η Microsoft που αντί να δώσει όλους τους πόρους και την έμφαση στην βελτίωση του λειτουργικού συστήματος ασχολείται με ένα τόνο παρα πρότζεκτς που την βάζουν μέσα. Μερικά από αυτά είναι μηχανή αναζήτησης, γλώσσες προγραμματισμού (.NET Framework), κονσόλες παιχνιδιών (XBOX), mp3 players (R.I.P. zune), εκδόσεις λειτουργικού συστήματος για servers, κτλ...

 

Έστω ότι στο Windows 8 ότι επαναδημιουργήθηκε ο πυρήνας του λειτουργικού συστήματος, όπου είναι χαρμόσυνο γεγονός αλλά δεν αρκετό. Έστω ότι μπήκε ένα Task Manager, πάλι δεν είναι είναι αρκετό. Έστω ότι βάζεις ένα Kaspersky για να μπαλώσεις όλες τις τρύπες του λειτουργικού συστήματος, έστω ότι βάζεις ένα πρόγραμμα που καθαρίζει τον υπολογιστή από σκουπιδάκια, έστω ότι βάζεις ένα πρόγραμμα για partitions και backup. Με απλά λόγια το γεγονός ότι βρίσκεις ένα σωρό προγράμματα στο Windows δεν είναι καλό πράγμα καθώς αυτά είναι ελλείψεις όπου θα πρεπε ο χρήστης να τα έχει στο πιάτο και όχι να πληρώνει extra.

 

Αντιθέτως το Linux κουτσά στραβά συνεχίζει να βελτιώνεται αργά και σταθερά η ποιότητα και η εμπειρία του χρήστη, όπου έπειτα από τόσα χρόνια συνεχούς ανάπτυξης έχει πλέον ωριμάσει σε πολλά θέματα. Δεν λένε ότι το νερό μπορεί να τρυπήσει τον βράχο αργά αργά; Επίσης ο μύθος του Αισώπου για τον λαγό και την χελώνα δεν λέει το ίδιο πράγμα;

 

Επίσης η Apple όπου είτε την αγαπάς είτε την μισείς, τα τελευταία 5 χρόνια έχει κάνει τρομερές καινοτομίες στο λειτουργικό σύστημα και τόσα πολλά χαρακτηριστικά out of the box, όπως τόσες πολλές ανέσεις το κάνουν πραγματικά ελκυστικό. Εάν το δούμε απλά και καπιταλιστικά, είναι τι δίνεις και τι παίρνεις, έτσι στεγνά και απάνθρωπα η Apple κερδίζει. (Το "απάνθρωπα" το λέω μόνο και μόνο για θέμα των features, όχι τις προτιμήσεις του χρήστη).

 

Γενικά σκέφτομαι πως καθώς το Linux θα κερδίσει κοινό gamers σιγά σιγά τόσο περισσότερο θα αυξηθούν τα ποσοστά των χρηστών. Όλοι χλευάζουν τους gamers αλλά είναι οι πιο ενεργοί και τακτικοί χρήστες, και είναι υπεύθυνοι για πολλές από τις αυτοκρατορίες πληροφορικής. nVidia, ATI, Facebook games, Appstore games, WoW και πολλά άλλα παραδείγματα δεν είναι για γέλια αλλά χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή. Όπως επίσης στην τελική και το Windows γι' αυτό έγινε νούμερο 1 λειτουργικό σύστημα, επειδή παλαιότερα που ήμουν μικρός λέγαμε μεταξύ μας, τo Mac είναι για γραφίστες, τo Linux για χάκερς και το Windows για παιχνίδια...

 

Από μια άποψη ο Gabe Newell κάτι ξέρει παραπάνω, καθώς το παιχνίδι που τον έκανε εκατομμυριούχο, το επικό Half Life 1 που έπαιζα όταν πήγαινα Γυμνάσιο έτρεχε σε Pentium ΙΙ 400Mhz, με 32MB RAM και στο λειτουργικό σύστημα Windows 98. Κατά κάποιο τρόπο το Half Life 1 συνέβαλε στο να με κρατήσει στο Windows, όπως και έτσι υπάρχει περίπτωση ένας άλλος πιτσιρίκος να κολλήσει στο Linux λόγω του Steam.

 

Τα πράγματα γίνονται ολοένα και πιο επικίνδυνα, μείνετε συντονισμένοι.

μήπως πρέπει να αναθεωρήσεις λίγο την αποψη σου όσον αφορά ότι πρέπει να ασχοληθει η μικρ μόνο με τα windows ; Σκέψου και ψάξε λίγο καλύτερα και θα καταλάβεις οτι είναι άκυρο αυτο που λες .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο linux οι προγραμματιστες έχουν OpenGL ενώ στα windows Directx11 , το directX ειναι restrictive για τους προγραμματιστες, τα ίδια παιχνίδια σε OpenGL έχουν την δυνατότητα να είναι καλύτερα (fps , ποιότητα) . Αν πχ το Far Cry 3 τρέχει πιο γρήγορα και με +10fps στα linux και με χειρότερο hardware εσυ τι πλατφόρμα θα χρησιμοποιήσεις?

Αυτο ισχυει τα τελευταια 10 χρονια. Τωρα τον επιασε ο πονος :D

 

η χρήση Linux κυμαίνεται από 1.25% έως 1.91% ανάλογα με την πηγή στατιστικών μετρήσεων. Όσο για την παλαιότερη δήλωση του για τα Windows 8, απ'οτι φαίνεται είχε δίκιο. καταρρέει η αγορά PC και παραδοσιακών Laptop εξαιτίας (και) των Windows 8.

Ναι δεν αγοραζουμε PC λογω windows 8. Νταξει οτι ναναι

 

Ρε παλικάρια...όσοι λέτε για τους drivers, χρησιμοποιείται linux? Γιατί εγώ όσο καιρό χρησιμοποιώ (κοντά 10 χρόνια) το 95% των περιπτώσεων μου δουλεύουν τα πάντα (δεν μιλάω μόνο για δικούς μου υπολογιστές). Το πρόβλημα στους drivers βρίσκεται κυρίως στις κάρτες nvidia amd και σε κάποιες "περίεργες" περιπτώσεις οι οποίες δεν είναι και τόσο συνηθισμένες. Αυτά τουλάχιστον στις περιπτώσεις των home users....

Και wifi , και καρτες ηχων και καρτες γραφικων και και και...

 

Χρησιμοποιώ λίνουξ πάνω από μια δεκαετία. Τα τελευταία 7-8 χρόνια ως το μόνο λειτουργικό.

Ετσι εξηγουνται τα υπολοιπα...

 

Μόνο καμιά φορά αναρωτιέμαι, πώς γίνεται να δουλεύει ο κόσμος σε windows με μηδενική παραμετροποίηση ή πώς γίνεται, μετά από κανα δυο χρόνια, να πρέπει να περιμένεις 4-5 λεπτά για να ξεκινήσουν. Αλλά μετά από λίγο δεν ασχολούμαι.

Εμενα περνει γυρω στα 45 λεπτα...οτι ναναι ομως :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...