Προς το περιεχόμενο

Gabe Newell: Το Linux είναι το μέλλον του gaming, σύντομα νέο hardware


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου συμφωνούμε!

Δε προσεξες οτι εγω ειπα, οτι η canonical θεωρω οτι παει στη σωστη κατεύθυνση για να την εμπιστευτουν οι κατασκευαστες,ενω αλλες διανομες δε τις εμπιστευονται!

Και ο tritonas00,διαφωνει μαζι μου!

 

Αν έδινε και πόδι στο Unity θα ήταν ήδη ΣΤΗ σωστή κατεύθυνση αλλά whatever.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μ'αυτο το πλευρο να κοιμάσαι!

Αυτο ειναι το προβλημα με το linux,οτι φτιαξατε μια ιδεολογία γυρο απο τον ορο "open" και θεωρείτε οτι οσοι ανηκετε σ'αυτο το χωρο,είστε οι αγνή επαναστατες και οι guru της τεχνολογιας!

Και οταν μια εταιρια οπως τη google,τελικα φτιαχνει μια διανομη που τη κανει πιο απλη και πιο user friendly για το ευρύ κοινο,ξεφεύγοντας απο το στενο κυκλο που βρησκεται γενικα το linux,ξαφνικα το android γινεται το απωλολο πρόβατο και η "κακη" πλευρα του linux!

 

Και καταληγουμε τελικα στην εξης απορια:

Ποιος τελικα κρατα το linux στο 1%,η κακια ms ή η ιδια η κοινότητα του linux?Και γιατι?

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ. Το ίδιο συμβαίνει τώρα και με το Ubuntu για τους ίδιους ακριβώς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω η ιδια η κοινοτητα γιατι στο 1% παλευεται να κανεις υποστηριξη αμα ηταν ενα 30% θα εχανε τα αυγα και τα πασχαλια...

Φαντασου να ειχε λινουξ ο καθενας και να ρωταγε γιατι του εβγαλε το ταδε προβλημα και αυτο να γινεται επι χιλιαδες καθε μερα...

οτι πιο άκυρο εχει ειπωθεί. next...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον ομως θα εμπιστευθεί μια κατασκευαστρια εταιρία για την αναπτηξη και υποστηριξη του λογισμικου που θα τρεχου τα λαπτοπ/pc τους?

Τη κοινότητα ή μια εταιρεία με οργανομενο εξειδικευμενο προσωπικο,πορους,πλανο και support?

πχ η Canonical που βρίσκεται πίσω από το Ubuntu εταιρία δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εκει που διαβαζω την αποψη σου και την χαιρομαι, πετας αυτο

και με χανεις.

Αποψεις θα μου πεις :-)

αλλού ζεις εσύ ή μιλάς προσωπικά; έχεις πάρει στα χέρια σου ποτέ το λάπτοπ της γκόμενας σου να δεις πόσες μέρες κάνει να ανοίξει τα 7αρια; (για vista ή xp πιθανόν να μην ανοίγει καν) ή μάλλον για να είμαι πιο σωστός, πόσες μέρες κάνει να αποκριθεί.

 

Εγώ το πήρα το λάπτοπ της, της πέρασα dual boot Ubuntu 12.04 και η κοπέλα δεν ξανα μπήκε από μόνη της Windows. και φυσικά δεν ξανα ασχολήθηκα και εγώ με το λάπτοπ της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλού ζεις εσύ ή μιλάς προσωπικά; έχεις πάρει στα χέρια σου ποτέ το λάπτοπ της γκόμενας σου να δεις πόσες μέρες κάνει να ανοίξει τα 7αρια; (για vista ή xp πιθανόν να μην ανοίγει καν) ή μάλλον για να είμαι πιο σωστός, πόσες μέρες κάνει να αποκριθεί.

 

Εγώ το πήρα το λάπτοπ της, της πέρασα dual boot Ubuntu 12.04 και η κοπέλα δεν ξανα μπήκε από μόνη της Windows. και φυσικά δεν ξανα ασχολήθηκα και εγώ με το λάπτοπ της.

 

Μάλλον εσύ ζεις αλλού. Οκ τα win έχουν παιδικές ασθένειες (όπως ΟΛΑ τα λειτουργικά) αλλά αν ψαχτείς λίγο τα λύνεις - αν όχι όλα, τα περισσότερα. Και δε μιλάμε για τρελό ψάξιμο. Ένα CCleaner την εβδομάδα είναι αρκετό (σαν χαπάκι). Αν δεν το ξέρεις εσύ ή γκόμενά σου, ψάξε στον γούγλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ ζεις αλλού. Οκ τα win έχουν παιδικές ασθένειες (όπως ΟΛΑ τα λειτουργικά) αλλά αν ψαχτείς λίγο τα λύνεις - αν όχι όλα, τα περισσότερα. Και δε μιλάμε για τρελό ψάξιμο. Ένα CCleaner την εβδομάδα είναι αρκετό (σαν χαπάκι). Αν δεν το ξέρεις εσύ ή γκόμενά σου, ψάξε στον γούγλη.

άρα εδώ ζω. εσύ ζεις ακόμα στον μεσαίωνα που το λειτουργικό σύστημα χρειαζόταν 15 εφαρμογές (antivirus, antimalware, registry cleaner, defragmenter κτλ κτλ) για να μην σέρνεται. Δούλεψε και κανα Mac, κανένα Android ή έστω κανένα Ubuntu πριν αρχίσεις να το παίζεις είρωνας.

 

Τον γουγλη και τον χρόνο μου τον χρειάζομαι για πιο σημαντικές δουλειές από το να διορθώνω το αδιόρθωτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι ssd και πάει πάντα σφαίρα, εδώ και ένα χρόνο και το pc κάνει πάντα τον ίδιο χρόνο να κάνει το οτιδήποτε παρά το σκουπίδι που το έχω φορτώσει και φυσικά βαριέμαι να καθαρίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

άρα εδώ ζω. εσύ ζεις ακόμα στον μεσαίωνα που το λειτουργικό σύστημα χρειαζόταν 15 εφαρμογές (antivirus, antimalware, registry cleaner, defragmenter κτλ κτλ) για να μην σέρνεται. Δούλεψε και κανα Mac, κανένα Android ή έστω κανένα Ubuntu πριν αρχίσεις να το παίζεις είρωνας.

Android κιόλας? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα εδώ ζω. εσύ ζεις ακόμα στον μεσαίωνα που το λειτουργικό σύστημα χρειαζόταν 15 εφαρμογές (antivirus, antimalware, registry cleaner, defragmenter κτλ κτλ) για να μην σέρνεται. Δούλεψε και κανα Mac, κανένα Android ή έστω κανένα Ubuntu πριν αρχίσεις να το παίζεις είρωνας.

 

Τον γουγλη και τον χρόνο μου τον χρειάζομαι για πιο σημαντικές δουλειές από το να διορθώνω το αδιόρθωτο.

 

Απ' όλα τα λειτουργικά/πλατφόρμες που έγραψες, το μόνο που δεν έχω δουλέψει (και ούτε πρόκειται στο άμεσο μέλλον) είναι mac. Τα έχω δει και τα καλά των Ubuntu και android.

 

Defragment έχουν ενσωματωμένο τα win - δε χρειάζεται να εγκαταστήσεις άλλο. Τα registry cleaners μόνο ζημιές κάνουν - συνεπώς δεν τα εγκαθιστούμε. Antivirus/antimalware σταμάτησα να χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό - όταν έχω αμφιβολία για κάποιο αρχείο (ακόμα κι όταν το τρέχω σε μη elevated περιβάλλον) το τεστάρω στο virustotal.com. Δεν είπα οτι τα win είναι το καλύτερο ή άριστο λειτουργικό. Το να ισχυρίζεσαι ότι το Linux είναι όλα τα καλά μαζί είναι εκτός πραγματικότητας. Αφού όμως σου αρέσει τόσο πολύ μείνε με το 1%, είναι δικαίωμά σου. Μη γράφεις όμως αρλούμπες και μη βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα μόνο από τις δικές σου εμπειρίες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα εδώ ζω. εσύ ζεις ακόμα στον μεσαίωνα που το λειτουργικό σύστημα χρειαζόταν 15 εφαρμογές (antivirus, antimalware, registry cleaner, defragmenter κτλ κτλ) για να μην σέρνεται. Δούλεψε και κανα Mac, κανένα Android ή έστω κανένα Ubuntu πριν αρχίσεις να το παίζεις είρωνας.

 

Τον γουγλη και τον χρόνο μου τον χρειάζομαι για πιο σημαντικές δουλειές από το να διορθώνω το αδιόρθωτο.

Δεν έχω τίποτα από όσα είπες και το boot-time μου είναι σίγουρα πολύ λιγότερο από οποιοδήποτε MAC/Linux κλπ

Πέραν αυτού, τα Antivirus όλοι ξέρουν πως είναι άχρηστα, άντε να κάνεις scan μια φορά το μήμα με το malware bytes για να βλέπεις τα 0 threats detected και να χαίρεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όμως σου αρέσει τόσο πολύ μείνε με το 1%, είναι δικαίωμά σου.

Α κομπλέ μου την είπες τώρα. :cry:

 

Δεν έχω τίποτα από όσα είπες και το boot-time μου είναι σίγουρα πολύ λιγότερο από οποιοδήποτε MAC/Linux κλπ

 

ku-bigpic.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ η Canonical που βρίσκεται πίσω από το Ubuntu εταιρία δεν είναι;

Ρε παιδια διαβάστε καλυτερα αυτα που γραφω,ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!Αυτο λεω,οτι η canonical πληρει αυτα που θελουν οι κατασκευαστες σε σχεση με τους υπολοιπους στην κοινοτητα των linux,γι'αυτο την εμπιστευονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...