Προς το περιεχόμενο

Gabe Newell: Το Linux είναι το μέλλον του gaming, σύντομα νέο hardware


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λαθος θεωρεις.

Εξαρτάται απο ποια κατεύθυνση κοιτας!:P

Καμια asus,toshiba,dell,Samsung,lenovo κ.α δε θα δεχτεί να βαλει ενα λογισμικο linux χωρις σοβαρό support!

Οταν η dell μου πουλησει ενα λαπτοπ ειναι υπευθυνη και για την υποστήριξη του λογισμικου και οχι μόνο στο hardware!

Τι θα μου πει οταν εχω προβλημα με το tritonas linux os στο λαπτοπ που αγορασα?Πήγε στο φορουμ του Τριτωνα και ρωτα τον?:P

Τωρα αν δε θεωρειται κακο το να παραμεινει στο 1% και να συνεχίσει την πορεια και την εξεληξη του μεσα στο κλειστο μικρο κυκλο,τοτε ναι ισως η canonical παει λαθος ή δε κολλά στη φιλοσοφία του linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διαφορετικο να μιλάμε για ένα προϊόν που είναι ολοκληρωμένο όπως το steam box και διαφορετικο για ένα λειτουργικό όπως το Linux ( ναι έτσι αναφερομαι για τις διανομές και οχι τον πυρήνα ) με σκοπό να κατακτήσει το desktop . Η google έχει ένα προϊόν το οποίο βασίζεται στο Linux και έγινε επιτυχία. Εμένα προσωπικά αυτό μου λέει ότι πρέπει να υπάρχει ένας αρχηγος , ένα οραμα και πολλά resources . Ολόκληρη Microsoft προσπαθεί να μπει στο ανταγωνισμο των mobile και ακομα το παλεύει . Με κατασκευαστες να την ακολουθουν δειλά κτλ. Και έχουμε απο την αλλη την red hat να έχει γράψει ουσιαστικά το desktop και μια canonical να παλεύει μπας και κάνει κάτι. Και όλοι οι υπόλοιποι να φτιάχνουν και απο μια διανομή με αλλο wallpaper( καλά όχι όλοι). Πολυφωνία και κατανομή των resources σε διαφορετικά project . Το όραμα ποιο είναι τελικά ; δεν έχω καταλάβει . Ναι το free semi open λειτουργικό που τα σπάει ; που θέλει να πάει το debian , το arch , το Ubuntu , το fedora ; ποιο είναι ποιο κοντά στον στοχο ; ποτέ θα φάμε την Microsoft ; χρόνια περιμένω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καταληγουμε τελικα στην εξης απορια:

Ποιος τελικα κρατα το linux στο 1%,η κακια ms ή η ιδια η κοινότητα του linux?Και γιατι?εε

 

Έπρεπε να υπάρχει κουμπί "Μου αρέσει x10" ειδικά για τέτοια posts.

 

Και όπως πάντα, υπάρχει πιο πολύ παρασκήνιο. Στο Linux υπάρχουν δυο φατριές:. Αυτοί που θέλουν το linux να ξεπεράσει το 1% και να αποκτήσει εμπορικό κλειστό λογισμικό (πχ Shuttleworth, οι τύποι απο το Mint) και αυτοί που ειναι φανατικοί του free software, και θεωρούν το proprietary λογισμικό παράσιτο που δεν πρεπει να μολύνει το linux. Δυστυχώς οι δέυτεροι είναι αυτοί που είναι υπευθυνοι για το X.org, και έτσι το X.org, όλως τυχαίως, σπάει proprietary εφαρμογές σε κάθε upgrade.

 

ΥΓ: Τώρα που επιτέλους το καρκίνωμα που λέγεται X.org παίρνει πόδι -φυσικά απο το Mir και όχι το Wayland που φτιάχνεται απο τους ίδιους που ευθύνονται για το X.org- και που ίσως μπορεί να δούμε proprietary εφαρμογές που δεν σπάνε, ελπίζω ότι μπορώ να ποστάρω την παραπάνω παράγραφο χωρίς να επιτεθουν οι "υπερασπιστές" (ελπίζω).

 

ΥΓ: Γιατι νομίζετε ότι έχουν λυσάξει τόσοι πολλοί με το Mir; Δεν τους πείραξαν τα 135 διαφορετικά συστήματα ήχου που έχει το Linux, και τους πείραξε να έχουν ένα ακομα graphics stack (Mir); Απλά με το Mir και το binary compatibility που θα επιδιωχθει, θα σταματήσει το walled garden που λέγεται repositories (το οποίο walled garden δέχεται μονο open source λογισμικό, άντε καναν κλειστό driver και codec). Kαι ο κοσμος θα μπορεί να κατεβάζει μια εφαρμογή απο internet, δηλ εκτος repositories, και να την τρέχει 3 χρόνια μετά χωρίς προβλήματα, λόγω binary compatibility. Και έτσι θα μπορεί να υπάρξει proprietary λογισμικό για το linux που δεν "σπαει"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και έτσι θα μπορεί να υπάρξει proprietary λογισμικό για το linux που δεν "σπαει"

 

Και εγω τοσα χρονια πως τρεχω τον κλειστο nvidia driver απο τα official repos της διανομης μου με καθε τελευταιο update, χωρις να σπαει τιποτα? 

 

θα σταματήσει το walled garden που λέγεται repositories (το οποίο walled garden δέχεται μονο open source λογισμικό, άντε καναν κλειστό driver και codec). Kαι ο κοσμος θα μπορεί να κατεβάζει μια εφαρμογή απο internet, δηλ εκτος repositories, και να την τρέχει 3 χρόνια μετά χωρίς προβλήματα, λόγω binary compatibility

 

Linux!=Windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Φυγε απτο thread πυρομανη!

 

 

:P

 

 

 

 

 

Ναι, εγώ φταίω τώρα, ξέρεις ΡΕ, πότε θα πάρεις το hl3? με το εφάπαξ της σύνταξης σου ρε..;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο πατατοκεφτές ο Newell , ο κύριος 1%, βγαίνει και καταγγέλει την Microsoft ;

Εμένα η μάνα μου έλεγε " όταν χορτάσει η ψείρα βγαίνει στο γιακά" .

Μιλάει αυτός που εργαζόταν για 13 χρόνια στη Microsoft και όταν ρευστοποίησε τα κέρδη του , μαζί με τον επίσης εργαζόμενο στη Microsoft Mike Harrington έφυγαν και δημιούργησαν ένα studio game την Valve Software .Κατόπιν με το επίσης εργαζόμενο στο ID Software της Microsoft John Carmack είχαν βγάλει το πρώτο τους video game  Half-Life.

Ποιός μιλάει , αυτός που τόσα χρόνια απέκτησε μέσα στη Microsoft εμπειρία και τεχνογνωσία και είδε φράγκα η τσέπη του , έρχεται σήμερα να πει ότι το Linux θα αποτελέσει το μέλλον του gaming και τα Win 8 θα είναι η καταστροφή των PC ;

Το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι , ο άνθρωπος προσπαθεί αθέμιτα να ανταγωνιστεί και να προβάλει τα προιόντα του , αλλά εγώ περίμενα το Insomnia και οι αρθρογράφοι του όταν αναφέρονται στον εν λόγω "κύριο" να πουν και πέντε πράγματα γι΄αυτόν , ώστε οι αναγνώστες να κρίνουν καλύτερα.

Πάλι συγχύστηκα.

Μιλάει αυτός που όταν είπε την ιδέα του στους χαρτογιακάδες τις microsoft για το steam αυτοί τον περιφρόνησαν και φυσικά σηκώθηκε και έφυγε και δημιούργησε το steam.. Αν δεν ξέρεις την ιστορία απλά μην γράφεις ότι ναναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε καθίστε εσείς οι παραθυράκηδες και οι μηλάκηδες στα αυγά σας!έτσι το θέλουμε το λίνουξ εμείς οι μη επαγγελματίες!Nα σπάει σε κάθε update κτλ κτλ κτλ...

 

(αν με ανάγκαζαν να χρησιμοποιώ windows στη δουλειά θα είχα φουντάρει. Ευτυχώς τρέχει μόνο linux το πισί,χωρίς dual boot - ούτε καν wine!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εμπειρία μου στα windows καταθέτω. Τα χρησιμοποιώ στο γραφείο. Μέχρι να είναι αποκρίσιμα, ε, τα θέλουν 4-5 λεπτά. Όχι μέχρι να δω την οθόνη του Login ή το φόντο της επιφάνειας εργασίας. Μέχρι να πατήσω πχ το firefox και να ανοίξει. Και στην τωρινή δουλειά, και στην προ-προηγούμενη.

 

Πολλοι λογοι μπορει να υπαρχουν γι αυτο. Αν τα μηχανηματα ειναι σε domain και πρεπει να φορτωσουν πολλες πολιτικες πριν καν σου δωσει login screen και αλλες τοσες αφου κανεις το login, δεν ειναι παραλογο να κανει τοσο χρονο ουτε εχει να κανει απαραιτητα με κακη αποδοση του λειτουργικου per se.

 

Δυστυχως ομως πρεπει να παραδεχτω οτι πολλες φορες, με την παροδο του χρονου ολο και μπορει να παει στραβα στην επικοινωνια με το domain και να αφησει κουσουρια στο προφιλ του χρηστη με αποτελεσμα απαραδεκτες καθυστερησεις που συσσωρευονται. Συνηθως διορθωνονται με ενα φρεσκαρισμα του προφιλ (οχι φορματ σαφως)

 

Βαλε και το οτι μπορει να τρεχει κανενα γουρουνι AV τυπου symantec που με καθε εκδοση γινεται βαρυτερο και εδεσε το γλυκο.

 

Το καταλαβαινω οτι αυτα ως μη windows user (τουλαχιστον οχι με τη θεληση σου) μπορει να σε αφηνουν αδιαφορο, απλα σου λεω οτι η συγκριση ειναι αδικη. Το δικο μου μηχανημα στο σπιτι που ελεγχω πληρως τι φορτωνει κανει δευτερολεπτα να ανοιξει και δεν "χαλαει" με τη χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο ποια κατεύθυνση κοιτας!:P

Καμια asus,toshiba,dell,Samsung,lenovo κ.α δε θα δεχτεί να βαλει ενα λογισμικο linux χωρις σοβαρό support!

Οταν η dell μου πουλησει ενα λαπτοπ ειναι υπευθυνη και για την υποστήριξη του λογισμικου και οχι μόνο στο hardware!

Τι θα μου πει οταν εχω προβλημα με το tritonas linux os στο λαπτοπ που αγορασα?Πήγε στο φορουμ του Τριτωνα και ρωτα τον?:P

Τωρα αν δε θεωρειται κακο το να παραμεινει στο 1% και να συνεχίσει την πορεια και την εξεληξη του μεσα στο κλειστο μικρο κυκλο,τοτε ναι ισως η canonical παει λαθος ή δε κολλά στη φιλοσοφία του linux!

Μιας και ανέφερες τη Dell και αφού σε απασχολεί η υποστήριξη...σκέφτηκαν πριν από εσένα για σένα! Ορίστε και έπεται συνέχεια...

http://www.dell.com/us/business/p/xps-13-linux/pd

 

Μήπως να αναθεωρήσεις...σχετικά με το αν θα δεχτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη «κοινότητα» στην οποία τα Linux κυριαρχούν, είναι η επιστημονική. Για τις παρακάτω μορφές συλλογής/δημιουργίας και επεξεργασίας ψηφιακών δεδομένων όπως εικόνας, animation, ήχου, gaming και movie industry, κυριαρχούν τα Windows και OSX. Internet και Office εφαρμογές πραγματοποιούνται εξίσου καλά και στα 3.

Τα Windows προσφέρουν τον καλύτερο συνδυασμό εφαρμογών επεξεργασίας και διασκέδασης και γι αυτό κυριαρχούν.

Ο μόνος τρόπος να διαδοθούν περισσότερο τα Linux, είναι να καταπολεμηθούν οι πειρατικές εκδόσεις των Windows, κάτι το οποίο δεν επιθυμεί η ίδια η Microsoft όμως. Χαζή είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανέφερες τη Dell και αφού σε απασχολεί η υποστήριξη...σκέφτηκαν πριν από εσένα για σένα! Ορίστε και έπεται συνέχεια...http://www.dell.com/us/business/p/xps-13-linux/pd

Μήπως να αναθεωρήσεις...σχετικά με το αν θα δεχτεί;

Αφου συμφωνούμε!

Δε προσεξες οτι εγω ειπα, οτι η canonical θεωρω οτι παει στη σωστη κατεύθυνση για να την εμπιστευτουν οι κατασκευαστες,ενω αλλες διανομες δε τις εμπιστευονται!

Και ο tritonas00,διαφωνει μαζι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...