Προς το περιεχόμενο

Αναζητήσεις παιχνιδιών [Name That PC Game]


DeViAnT_Puppet!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Η πλάκα ειναι ότι ακριβός το παιχνίδι που ψάχνεις το έχω σαν εικόνα στο μυαλό μου αλλά το κερατά μου δεν μπορώ να θυμηθώ όνομά, με έκανες να ψάξω τα πάντα για να το βρω αλλά μάταιο....

Αν όμως κάνω λάθος δες τουλάχιστον αυτό μπας και λες αυτό τελικά... The Forgotten: It Begins

Δυστυχώς όχι :(αλλα μοιάζει πολύ με αυτό. Η μουσική είναι στο παιχνίδι που λεω χαρακτηριστική σαν απλή μελωδία. Δεν φαντάζεσαι πόσα βιντεο εχω δει στο youtube ψάχνοντας το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 hours ago, txcellas said:

Δυστυχώς όχι :(αλλα μοιάζει πολύ με αυτό. Η μουσική είναι στο παιχνίδι που λεω χαρακτηριστική σαν απλή μελωδία. Δεν φαντάζεσαι πόσα βιντεο εχω δει στο youtube ψάχνοντας το. 

Ενώ προσπαθώ εγώ να θυμηθώ όνομα μου έρχονται άλλα στο μυαλό.
Μπορείς να μου πεις πια χρονιά ήταν ακριβός, εταιρεία, first person, pixelιασμενο, adventure, point and cliick, 2d, είχε videos;;; Επίσης πες μου όταν άρχιζε το παιχνίδι τι αντίκριζες σαν πρώτη εικόνα μπας και βοηθήσει στον χαμό του άμυαλου μου να το ξεκαθαρίσω και θυμηθώ όνομα.

Άλλα που μου ηρθαν:
Zork Nemesis
Mind Maze
Pandora's Box
King's Quest V
King's Quest VI

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeXBOX είπε

Ενώ προσπαθώ εγώ να θυμηθώ όνομα μου έρχονται άλλα στο μυαλό.
Μπορείς να μου πεις πια χρονιά ήταν ακριβός, εταιρεία, first person, pixelιασμενο, adventure, point and cliick, 2d, είχε videos;;; Επίσης πες μου όταν άρχιζε το παιχνίδι τι αντίκριζες σαν πρώτη εικόνα μπας και βοηθήσει στον χαμό του άμυαλου μου να το ξεκαθαρίσω και θυμηθώ όνομα.

Άλλα που μου ηρθαν:
Zork Nemesis
Mind Maze
Pandora's Box
King's Quest V
King's Quest VI

Πιο πολύ το zork nemesis μοιάζει αλλα φαινεται σαν εξέλιξη του παιχνιδιού που λεω. Το παιχνίδι που λεω ήταν τόσο απλό σαν αυτά φυλλομετρητή σελίδας. Η μουσική πρεπει να ήταν με άρπα χωρις επιπλέον αλλα μουσικά όργανα να την συνοδεύουν.

Δεν θυμαμαι καθόλου έτος αλλα θυμαμαι οτι ειχαμε τα windows xp. Εκεινη την περίοδο έπαιζα και το  test drive 6 (χρονολογίας 1999) από περιοδικό οποτε μαλλον πριν το 2004 είναι η χρονολογία!

 

Στυλ point and click θα έλεγα ειναι

Επεξ/σία από txcellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, txcellas said:

Πιο πολύ το zork nemesis μοιάζει αλλα φαινεται σαν εξέλιξη του παιχνιδιού που λεω. Το παιχνίδι που λεω ήταν τόσο απλό σαν αυτά φυλλομετρητή σελίδας. Η μουσική πρεπει να ήταν με άρπα χωρις επιπλέον αλλα μουσικά όργανα να την συνοδεύουν.

Δεν θυμαμαι καθόλου έτος αλλα θυμαμαι οτι ειχαμε τα windows xp. Εκεινη την περίοδο έπαιζα και το  test drive 6 (χρονολογίας 1999) από περιοδικό οποτε μαλλον πριν το 2004 είναι η χρονολογία!

Στυλ point and click θα έλεγα ειναι

Βάση με τα στοιχεία που έδωσες θυμήθηκα όλα αυτά... απογοητευμένος πολύ να μην θυμάμαι κάτι πάρα πολύ χαρακτηριστικό και μοναδικό στο παιχνίδι για να το θυμηθώ...

Companions of Xanth
Shadowgate
Shivers
The Black Dahlia
Morpheus
Blackstone Chronicles
Lighthouse: The Dark Being
Zork Grand Inquisitor
Atlantis: The Lost Tales
Starship Titanic
Myst (Ολα οσα εχουν βγει)
The 7th Guest
Flight Of The Amazon Queen
Return To Mysterious Island
Riven: The Sequel to Myst
Gabriel Knight: Sins of the Fathers

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeXBOX είπε

Βάση με τα στοιχεία που έδωσες θυμήθηκα όλα αυτά... απογοητευμένος πολύ να μην θυμάμαι κάτι πάρα πολύ χαρακτηριστικό και μοναδικό στο παιχνίδι για να το θυμηθώ...

Companions of Xanth
Shadowgate
Shivers
The Black Dahlia
Morpheus
Blackstone Chronicles
Lighthouse: The Dark Being
Zork Grand Inquisitor
Atlantis: The Lost Tales
Starship Titanic
Myst (Ολα οσα εχουν βγει)
The 7th Guest
Flight Of The Amazon Queen
Return To Mysterious Island
Riven: The Sequel to Myst
Gabriel Knight: Sins of the Fathers

Δυστυχώς δεν είναι καποιο απο αυτά. Το myst έμοιαζε περισσότερο από όλα παντως. Σε ευχαριστώ πολύ οπως και να έχει που ασχολήθηκες. Ωρες ωρες σκέφτομαι μήπως είναι φτιαχτο στο μυαλό μου το παιχνίδι αυτό..  :) καλες γιορτές!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, txcellas said:

Δυστυχώς δεν είναι καποιο απο αυτά. Το myst έμοιαζε περισσότερο από όλα παντως. Σε ευχαριστώ πολύ οπως και να έχει που ασχολήθηκες. Ωρες ωρες σκέφτομαι μήπως είναι φτιαχτο στο μυαλό μου το παιχνίδι αυτό..  :) καλες γιορτές!

Δεν μου ήταν κόπος πραγματικό, κάτι τέτοια challenges μου αρέσουν 😁Καλες εορτές και σε εσένα!

Επεξ/σία από SeXBOX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/12/2019 στις 6:36 ΜΜ, txcellas είπε

Καλησπερα παιδες. Ψαχνω ενα παιχνιδι εδω και χρονια και οσο και να προσπαθησα δεν το εχω βρει. Μια προσπαθεια και εδω αν σας λεει κατι.

Για το παιχνιδι: Το ειχαμε στο πρωτο μας pc προεγκατεστημενο η απο cd που ειχαν διαφορα περιοδικα της εποχης. (1999-2006) Το παιχνιδι ειναι στασιμο και ο κερσορας ειναι ενα ματι οπου ψαχνεις διαφορα στοιχεια και τα συνδιαζεις για να προχωρησεις. Το ολο σκηνικο ειναι μεσα σε ενα καστρο, στα δωματια οπου στο 1 δωματιο υπηρχε πανοπλια ενος ιπποτη, στο αλλο δωματιο ενα τζακι και πινακας ζωγραφικης και μια δαδα για να φωτιζει. Κατι μπορει να εβρισκες στο ενα δωματιο και το συνδιαζες για να προχωρησεις στο επομενο. Ολα απο οτι θυμαμαι ηταν ακινητα με 0 γραφικα αλλα το μονο χαρακτηριστικο του ηταν η μουσικη. Πανω στην μουσικη βασιζομαι αν μπορει καποιος να βοηθησει για να το βρω. Κυριολεκτικα το ψαχνω πανω απο 2 χρονια.

Υ.Γ. Δεν ειχε ουτε δρακουλες ουτε τιποτα τετοιο. Το σφυριγμα μου ειναι η μουσικη ξεκινωντας το παιχνιδι αλλα και στη διαρκεια.

Από Παιχνίδι.m4a 115 kB · 10 downloads

here you go :

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, txcellas είπε

Μοιάζει παρα πολυ αλλα δεν ειναι αυτο. Εαν ειχε βγάλει doctor brain 2 η 3 τοτε θα ήταν σίγουρα ετσι οπως νομιζω!

Αν το μενου του παιχνιδιου στο βιντεο, σου θυμιζει κατι τοτε ηταν φτιαγμενο απο την Sierra. Οποτε ψαξε τα adventure της εταιρείας.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ifaist είπε

Αν το μενου του παιχνιδιου στο βιντεο, σου θυμιζει κατι τοτε ηταν φτιαγμενο απο την Sierra. Οποτε ψαξε τα adventure της εταιρείας.  

Κοίταξα από το 1980 μέχρι 2008 όλα τα παιχνίδια. Δυστυχώς τζίφος. Έψαξα Πάνω από 200 παιχνίδια αλλά τίποτα. Αν υπήρχε με έναν τρόπο με βάση τη μουσική να το ψάξω γιατί δεν πιστεύω ότι θα το βρω ποτέ. Ήδη ψάχνω 2 χρόνια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ειναι ακυκλοφορητο παιχνιδι, δεν προκειται να το βρεις.

εισαι σιγουρος οτι ειναι απο κανονικο στουντιο; μηπως ειναι απο αυτα τα multimedia games που εδινε το RAM Kids?

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αναζήτηση ονοματων παλιών games 1995

Καλησπέρα. Γύρω στο 1995 θυμάμαι 2 παιχνίδια αλλά δε ξέρω πως λέγονται.

Το.1 είχε θεμα τον εμφύλιο βορείων νοτίων στις ΗΠΑ, και ειχε 2 στρατούς παρατεταγμενους, κ εσύ πολεμούσες τον απέναντι στέλνοντας κανόνια ιππείς κτλ

Το άλλο είχες ένα αεροπλάνο πολεμικό και απογειώνουσουν από αεροπλάνοφόρο στη θάλασσα εναντίων Γιαπωνέζων. Όχι με game play μέσα από το πιλοτήριο. Έβλεπες το αεροπλανακι ολόκληρο. 

Θα χαρώ να έχω μια απάντηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι του 1995 αλλά βάσει των περιγραφών, μου έρχονται τα παρακάτω:

https://www.mobygames.com/game/north-south

https://www.mobygames.com/game/wings-of-fury

Επεξ/σία από Despotas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...