Προς το περιεχόμενο

Δίκανο στη θήκη του και δημοσια υπηρεσία


agamoi-thytai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και αναφέρθηκε, είμαστε από τις λίγες χώρες στις οποίες απαγορεύονται τα ραβδωτα όπλα. Και δεν εχει λογική αυτό.

 

Δεν το αξιολογώ βάσει λογικής, αλλά βάση πρακτικής χρησιμότητας. Να κυνηγήσεις τι στην Ελλάδα, για το οποίο σε περιορίζει το λειόκαννο; Ο κυριότερος όγκος θηραμάτων στην ελληνική πανίδα, είναι φτερωτά και μικρά θηλαστικά, όπως π.χ. ο λαγός. Ακόμα και για τα βαριά θηράματα δε, τα εννιάβολα και τα μονόβολα των λειόκαννων κυνηγετικών, θεωρώ ότι είναι υπέρ-επαρκή.

 

Άσε που πιστεύω ότι, μια πιθανή νομιμοποίηση τής χρήσης ραβδωτών για κυνήγι, θα άνοιγε επικίνδυνους δρόμους: Με μια απλή κυνηγετική άδεια, θα μπορούσε ο καθένας να αγοράζει (σχεδόν) πολεμικό όπλο. Δεν ξέρω, αλλά δε μού αρέσει η ιδέα... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ασχολούμε και εγώ με IPSC και η αλήθεια είναι το στην πραγματικότητα ο νόμος για την μεταφορά του όπλου εκτός σκοπευτηρίου είναι πολύ ασαφής.

στα bold τι ακριβώς ενοείς? πριν πάρεις την άδεια δεν πέρασες απο μια γενική εκπαίδευση για την χρήση,συμπεριφορά του όπλου,κανόνες ασφαλείας,λύσιμο/δέσιμο συντήρηση?

απ'όσο ξέρω δεν δίνουν ταυτότητα σκοπευτή αν δεν περάσεις στάδιο κατάταξης και μια βασική εκπαίδευση 

Nαι φιλε  μου εγω ως σκοπευτης  βεβαιως και περασα αλλωστε εχω κανει πανω απο 30 αγωνες , δεν αναφερομαι στους αθλητες αλλα σε οσους κατεχουν αδεια οπλοφοριας γενικα, αυτοι δεν ειναι υποχρεωμενοι ουτε βολες να κανουν ποσο μαλλον να γνωριζουν κανονες ασφαλειας και για αυτο τους χαρακτηρισα εν δυναμει επικινδυνους.

 

Υ.Γ πολυ ενδιαφερον το IPSC ισως ασχοληθω στο μελλον ,Μαλακασσα πας?

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δεν το αξιολογώ βάσει λογικής, αλλά βάση πρακτικής χρησιμότητας. Να κυνηγήσεις τι στην Ελλάδα, για το οποίο σε περιορίζει το λειόκαννο; Ο κυριότερος όγκος θηραμάτων στην ελληνική πανίδα, είναι φτερωτά και μικρά θηλαστικά, όπως π.χ. ο λαγός. Ακόμα και για τα βαριά θηράματα δε, τα εννιάβολα και τα μονόβολα των λειόκαννων κυνηγετικών, θεωρώ ότι είναι υπέρ-επαρκή.

 

Άσε που πιστεύω ότι, μια πιθανή νομιμοποίηση τής χρήσης ραβδωτών για κυνήγι, θα άνοιγε επικίνδυνους δρόμους: Με μια απλή κυνηγετική άδεια, θα μπορούσε ο καθένας να αγοράζει (σχεδόν) πολεμικό όπλο. Δεν ξέρω, αλλά δε μού αρέσει η ιδέα...

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με την απάντηση του deesnider. Δεν χρειάζεται και ραβδωτό όπλο ο έλληνας κυνηγός.

 

Κυνηγός δεν είμαι αλλά τυχαίνει να γνωρίζω πολλούς ανρθώπους που ασχολούνται με το κυνήγι.

Μερικοί απο αυτούς είναι πολύ σοβαροί άνθρωποι και τηρούν τόσο τις νομοθεσίες που υπάρχουν πάνω στο χόμπι σας όσο και τους βασικούς κανόνες όσον αφορά τα όπλα, τα σκυλιά και άλλους εξοπλισμούς που μπορεί να έχετε εσείς οι κυνηγοί.

 

Είναι όμως και μερικοί ρε παιδί μου.. εντελώς "μπούληδες".

Ανώριμοι άνθρωποι που οι περισσότεροι απο αυτούς παίζει να έβγαλαν κυνηγετική άδεια μόνο και μόνο για να πάρουν καραμπίνα. (ένα μικρό ποσοστό, είναι και στρατόκαυλοι μάλιστα)

Ούτε καν σέβονται το χόμπι σας και μάλιστα χαλάνε και το όνομα του με τα "κατορθώματα" τους.

 

Εγώ μόνο και μόνο για αυτούς τους τελευταίους δεν θέλω να επιτραπούν τα ραβδωτά στο κυνήγι. Είναι εντελώς ανώριμοι και δεν ξέρω μέχρι που μπορούν να φτάσουν με ένα τέτοιο όπλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί απο αυτούς είναι πολύ σοβαροί άνθρωποι και τηρούν τόσο τις νομοθεσίες που υπάρχουν πάνω στο χόμπι σας όσο και τους βασικούς κανόνες όσον αφορά τα όπλα, τα σκυλιά και άλλους εξοπλισμούς που μπορεί να έχετε εσείς οι κυνηγοί.

 

Κοίτα...εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό, από το τι εννοεί ο καθένας, λέγοντας «hobby». Προσωπικά π.χ., το κυνήγι δεν το αντιμετωπίζω ως είδος ...σκοποβολής, ούτε «φτιάχνομαι», σκοτώνοντας ζώα, απλώς για να τα σκοτώσω. Χτυπάω αποκλειστικά και μόνο, θηράματα τα οποία θα καταναλώσω ο ίδιος σαν φαγητό και, προφανώς, μόνο είδη πού επιτρέπεται, πάντα εντός κυνηγετικής περιόδου.

 

Εδώ που βρίσκομαι τα τελευταία χρόνια, υπάρχουν αρκετά μεγάλοι πληθυσμοί αγριμιών, μη «φαγώσιμων», τουλάχιστον για τα δικά μας δεδομένα,τα οποία - σε ελεγχόμενο αριθμό, σε πολύ περιορισμένες χρονικές περιόδους και για ειδικούς λόγους, όπως π.χ. οι ζημιά που κάνουν κατά καιρούς σε κτηνοτρόφους - επιτρέπεται να σκοτώσει ο κυνηγός. Είχα την ευκαιρία να σκοτώσω λύκο, όπως επίσης και ...αρκούδα. Δεν το έκανα όμως, διότι δεν είχα λόγο. Άσε που τα θαυμάζω! Γιατί λοιπόν να το κάνω; Για να κρεμάσω το κεφάλι πάνω απ' το τζάκι, α λα ...redneck style; Όσο ήμουν στην Ελλάδα, ούτε καν αλεπού δεν είχα χτυπήσει ποτέ, ακόμα και σε περιόδους που είχε παρατηρηθεί υπερπληθυσμός τους, δεν είχαν αφήσει πουλερικό για πουλερικό και ήταν επικηρυγμένες από το δασαρχείο (ένα φεγγάρι, έδιναν και ...αμοιβή, αν τους πήγαινες την ουρά...)

 

Ας μη μιλήσω δε, για το τι παθαίνω, όταν βλέπω σε σπίτια κάτι καμαρωτών ηλίθιων, ταριχευμένα ...αρπακτικά πουλιά! Μα...το γεράκι τουφέκισες, ρε ζώον; Τον αετό; Που να σού την πέσουν πενήντα μαζί και να σού αλλάξουν τον αδόξαστο!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα...εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό, από το τι εννοεί ο καθένας, λέγοντας «hobby». Προσωπικά π.χ., το κυνήγι δεν το αντιμετωπίζω ως είδος ...σκοποβολής, ούτε «φτιάχνομαι», σκοτώνοντας ζώα, απλώς για να τα σκοτώσω. Χτυπάω αποκλειστικά και μόνο, θηράματα τα οποία θα καταναλώσω ο ίδιος σαν φαγητό και, προφανώς, μόνο είδη πού επιτρέπεται, πάντα εντός κυνηγετικής περιόδου.

 

Εδώ που βρίσκομαι τα τελευταία χρόνια, υπάρχουν αρκετά μεγάλοι πληθυσμοί αγριμιών, μη «φαγώσιμων», τουλάχιστον για τα δικά μας δεδομένα,τα οποία - σε ελεγχόμενο αριθμό, σε πολύ περιορισμένες χρονικές περιόδους και για ειδικούς λόγους, όπως π.χ. οι ζημιά που κάνουν κατά καιρούς σε κτηνοτρόφους - επιτρέπεται να σκοτώσει ο κυνηγός. Είχα την ευκαιρία να σκοτώσω λύκο, όπως επίσης και ...αρκούδα. Δεν το έκανα όμως, διότι δεν είχα λόγο. Άσε που τα θαυμάζω! Γιατί λοιπόν να το κάνω; Για να κρεμάσω το κεφάλι πάνω απ' το τζάκι, α λα ...redneck style;

 

Ακριβώς αυτούς τους κυνηγούς έχω και εγώ σε μεγάλη υπόληψη και άτομα σαν και εσένα εννοούσα στο πρώτο σκέλος της απάντησης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την ευκαιρία να σκοτώσω λύκο, όπως επίσης και ...αρκούδα. Δεν το έκανα όμως, διότι δεν είχα λόγο. Άσε που τα θαυμάζω! Γιατί λοιπόν να το κάνω; Για να κρεμάσω το κεφάλι πάνω απ' το τζάκι, α λα ...redneck style;

 

Ας μη μιλήσω δε, για το τι παθαίνω, όταν βλέπω σε σπίτια κάτι καμαρωτών ηλίθιων, ταριχευμένα ...αρπακτικά πουλιά! Μα...το γεράκι τουφέκισες, ρε ζώον; Τον αετό; Που να σού την πέσουν πενήντα μαζί και να σού αλλάξουν τον αδόξαστο!  

 

Λυκο ή αρκουδα, εννοεις παντοτε με καποιο κυνηγετικο οπλο?

Εκτος και κινδυνευει (?) αμεσα ζωη, το θεωρω μεγιστοξεφτιλα.... 

 

Για αετους, γερακια, κ.λπ. δεν το συζητω, εχω βρει-περιθαλψει πληγωμενα, που απλως τα αφησαν

τουφεκισμενα σε φτερο στο εδαφος να να μην μπορουν να πεταξουν, μεχρι τελικως να πεθανουν (!)

Δηλαδη δεν τα χτυπησαν, ουτε καν με απωτερο σκοπο να τα ταριχευσουν after, για επιδειξη...

Και δεν λεμε κοντα σε χωριο, επειδη ξερωγω το γερακι σου πειραξε κοτες ελευθερης βοσκης

 

Αν τους εβλεπα ενω το κανουν, θα 'πρεπε ισως να πυροβολησουν κι εμενα μετα,

γιατι θα το χοντραινα οσο παει = η εγω θα κατεληγα στο χαντακι/σουδα ή εκεινοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυκο ή αρκουδα, εννοεις παντοτε με καποιο κυνηγετικο οπλο?

Εκτος και κινδυνευει (?) αμεσα ζωη, το θεωρω μεγιστοξεφτιλα....

 

Με κυνηγετικό, ναι. Δεν έχω άλλο, άλλωστε! Αν τα χτυπήσεις σε καίριο σημείο, από κοντινή απόσταση και με το κατάλληλο φυσίγγι, σκοτώνονται. Έχει φυσικά σημασία και το πόσο ισχυρό κυνηγετικό όπλο έχεις. Αυτό με το οποίο κυνηγώ προσωπικά, είναι ιδιαιτέρως ισχυρό. Το θέμα όμως - πέρα τού ότι είναι ξεφτίλα, όπως λες, το να θες να τη σκοτώσεις - είναι να μην έχεις την «τύχη», να βρεθείς κοντά σε αρκούδα, στο φυσικό της περιβάλλον. Πρέπει να είσαι τέρας ψυχραιμίας - δεδομένου τού ότι εκείνη, είναι σκέτο «τέρας»... - για να μην τα κάνεις επάνω σου! Εγώ, νομίζεις ότι τόλμησα να βγω από το αυτοκίνητο; :fear:   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι φιλε  μου εγω ως σκοπευτης  βεβαιως και περασα αλλωστε εχω κανει πανω απο 30 αγωνες , δεν αναφερομαι στους αθλητες αλλα σε οσους κατεχουν αδεια οπλοφοριας γενικα, αυτοι δεν ειναι υποχρεωμενοι ουτε βολες να κανουν ποσο μαλλον να γνωριζουν κανονες ασφαλειας και για αυτο τους χαρακτηρισα εν δυναμει επικινδυνους.

 

Υ.Γ πολυ ενδιαφερον το IPSC ισως ασχοληθω στο μελλον ,Μαλακασσα πας?

δεν μένω αθήνα, είναι καταπληκτικό άθλημα,θα φας κόλλημα :P

ταχύτητα,αδρεναλίνη,ευστοχία,ωραία σενάρια,γενικά είναι τρομερό άθλημα!

έχει και διάφορες κατηγορίες που μπορείς να αγωνιστείς,με custom όπλα(red dot sights,ελαφρώμενα κράματα,thumb rests κλπ),φυσικά έχει και standard και production κατηγορία. 

αμα είσαι κάτω των 18 αγωνίζεσαι στην junior κατηγορία οπότε αμα είσαι καλός μπορείς να διακριθείς ποιο εύκολα καθώς μετά τα 18 αγωνίζεσαι με όλους :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κυνηγετικό, ναι. Δεν έχω άλλο, άλλωστε! Αν τα χτυπήσεις σε καίριο σημείο, από κοντινή απόσταση και με το κατάλληλο φυσίγγι, σκοτώνονται. Έχει φυσικά σημασία και το πόσο ισχυρό κυνηγετικό όπλο έχεις. Αυτό με το οποίο κυνηγώ προσωπικά, είναι ιδιαιτέρως ισχυρό. Το θέμα όμως - πέρα τού ότι είναι ξεφτίλα, όπως λες, το να θες να τη σκοτώσεις - είναι να μην έχεις την «τύχη», να βρεθείς κοντά σε αρκούδα, στο φυσικό της περιβάλλον. Πρέπει να είσαι τέρας ψυχραιμίας - δεδομένου τού ότι εκείνη, είναι σκέτο «τέρας»... - για να μην τα κάνεις επάνω σου! Εγώ, νομίζεις ότι τόλμησα να βγω από το αυτοκίνητο; :fear:   

 

(Εχω την εντυπωση οτι) οι αρκουδες στην Ελλαδα, σαφως και δεν ειναι γκριζλι, και σε μεγεθος & σε συμπεριφορα,

εκτος απο πιτσιρικας που ειχα δει αρκουδιαρηδες -βασανιστηριο που, ευτυχως, απαγορευτηκε- εκτοτε εχω δει μια

φορα απο μακρυα, οπως και λυκους [ζευγαρι, οχι αγελη] δεν ενοιωσα οτι θα με "απειλουσαν".. Δεν ειχαν και λογο

βασικα εκτος και εγω τα ενοχλουσα / πειραζα, π.χ. τυχον να παω κοντα σε φωλια, να πειραξω τα μικρα τους κ.λπ.

 

Δεν νομιζω οτι θα επιτεθουν σε ανθρωπο -με εξαιρεση ισως τους λυκους και οταν ειναι σε μεγαλες αγελες-

κι εχουν συνηθισει και τον....ανθρωπο ως τροφη! Στην Ελλαδα, εχω να το ακουσω απο ιστοριες εμφυλιου:

οταν εβρισκαν και τρεφονταν δυστυχως, ακομη και με τους πολλους αθαφτους σκοτωμενους της διαμαχης.

 

Υποψιν οτι, η αρκουδα οπως και ο λυκος, "φοβοντουσαν" ενα αλλο ζωο, εξαφανισμενο [?] σημερα απο την Ελλαδα,

εξαιτιας εννοειται του αλογιστου κυνηγιου του, βασικα για τη γουνα αλλα ακομη και για (βασιλικο) γουστο & τροπαιο

-καθως δεν ειχε καποιο φυσικο εχθρο, εκτος απο ανθρωπο- αναφερομαι στο Ρησο, ή γνωστοτερο ως Λυγκα (Lynx).

Μαλιστα θυμαμαι μια παπουδοπαροιμια "Οπου πατει ρησος, λυκος δεν πατει!" Οι κυνηγοι ομως, <φροντισαν> για την

εξαφανιση τους [και λεω οι κυνηγοι, οχι οι χωρικοι, γιατι ελαχιστα ερχονταν σε επαφη με ανθρωπινες δραστηριοτητες]

Βεβαιως, στο βιβλίο Φυσικής Ιστορίας της ΣΤ’ Δημοτικού (του 1969!), φιλοξενειται η mainstream αποψη-αιτιολογηση:

http://dasikoxorio.wordpress.com/2012/02/24/%CF%8C-%CE%BB%CE%B0%CE%B3%CE%BE-%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%BF%CF%82-%CE%B7-%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%82/

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=385620

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%82

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Εχω την εντυπωση οτι) οι αρκουδες στην Ελλαδα, σαφως και δεν ειναι γκριζλι, και σε μεγεθος & σε συμπεριφορα

 

Η εντύπωσή σου είναι σωστή, αλλά εγώ δεν είμαι στην Ελλάδα. Είμαι στον ...Καύκασο! 

 

Δεν νομιζω οτι θα επιτεθουν σε ανθρωπο -με εξαιρεση ισως τους λυκους και οταν ειναι σε μεγαλες αγελες-

κι εχουν συνηθισει και τον....ανθρωπο ως τροφη!

 

Γενικά, ο άνθρωπος δεν αποτελεί διατροφική προτίμηση των αγριμιών. Πρέπει να είναι πολύ πεινασμένα, ή να νιώσουν ότι κινδυνεύουν, προκειμένου να επιτεθούν. Ειδικά δε ο λύκος - εκτός των αγελαίων, όπως σωστά επισημαίνεις - μάλλον τον φοβάται περισσότερο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εντύπωσή σου είναι σωστή, αλλά εγώ δεν είμαι στην Ελλάδα. Είμαι στον ...Καύκασο!

 

Καυκασο ε? Αναρωτιεμαι ποσο "λογοτεχνικος μυθος" ειναι ο γνωστος: οτι τον 18ο-19ο αιωνα Ρωσοι κυνηγοι,

κυνηγουσαν αρκουδες ουσιαστικα με μαχαιρι/λογχη και τις σκοτωναν με ενα καιριο χτυπημα σε καρδια, αφου

πρωτα περιμεναν εκεινες να...σηκωθουν ορθιες μπροστα τους :blink: ωστε για να μην χαλασουν την γουνα τους

σε εμφανες σημειο, ή με πολλα χτυπηματα-τρυπηματα και ετσι χασει απο την υψηλη τιμη πωλησης της μετα...!

Κατι τετοιο, ασχετως θαρρους εκτελεσης, θελει πραγματικα και, το λιγοτερο, να μην νοιαζεσαι για την ζωη σου.

[και βεβαιως, δινει αρκετες πιθανοτητες στο "θηραμα": αν προλαβει και σε "χαστουκισει", εχμ σε αποκεφαλιζει]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καυκασο ε? Αναρωτιεμαι ποσο "λογοτεχνικος μυθος" ειναι ο γνωστος: οτι τον 18ο-19ο αιωνα Ρωσοι κυνηγοι,

κυνηγουσαν αρκουδες ουσιαστικα με μαχαιρι/λογχη και τις σκοτωναν με ενα καιριο χτυπημα σε καρδια, αφου

πρωτα περιμεναν εκεινες να...σηκωθουν ορθιες μπροστα τους :blink: ωστε για να μην χαλασουν την γουνα τους

σε εμφανες σημειο, ή με πολλα χτυπηματα-τρυπηματα και ετσι χασει απο την υψηλη τιμη πωλησης της μετα...!

Κατι τετοιο, ασχετως θαρρους εκτελεσης, θελει πραγματικα και, το λιγοτερο, να μην νοιαζεσαι για την ζωη σου.

[και βεβαιως, δινει αρκετες πιθανοτητες στο "θηραμα": αν προλαβει και σε "χαστουκισει", εχμ σε αποκεφαλιζει]

 

Δεν την ξέρω την ιστορία που αναφέρεις αλλά, αν όντως συνέβαινε, η εξήγηση περί προστασίας τής γούνας είναι λογική.

 

Όσο για τις πιθανότητες να τη βγάλει άνθρωπος (όχι ο ...superman, δηλαδή!) καθαρή, σε «σώμα με σώμα» μάχη με αρκούδα, είναι απειροελάχιστες. Πρόκειται για ένα από τα ισχυρότερα - αν όχι το ισχυρότερο - χερσαία σαρκοφάγα (δεν είναι αποκλειστικά σαρκοφάγο, αλλά τέλος πάντων...).

 

Άσε που έχει και ...κρυφά ταλέντα, τα οποία δύσκολα πιστεύει κάποιος, αν σκεφτεί τον όγκο και το βάρος της: Είναι ταχύτατη, σκαρφαλώνει σε δέντρα για πλάκα, κολυμπάει...μόνο που δεν ...πετάει δηλαδή(!)

 

...με άλλα λόγια: Μπρος γκρεμός και πίσω ...τη γ@μήσαμε! Δεν έχεις πού να κρυφτείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το ειχα διαβασει στο Μιχαήλ Στρογκόφ (ταιριαζει κι ο χρονος ~1840)
Αλλα, μπορει να ειναι και σε Ρωσο συγγραφεα, καποτε τα διαβαζα δυο-δυο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για την αρκουδα που λετε...ειχα δει ενα ντοκιμαντερ...απο κεινα τα κλασικα αμερικανικα που δειχνει το σκαι που κανουν και αναπαρασταση.

 

Μην τα πολυλογω , μπαμπας και κορη στο βουνο ορειβασια..σε μια στροφη τσουπ μια αρκουδα...και εγινε του πουταναριου! (ειχε μικρο πιο πισω της η αρκουδα εξ'ου και το ξυλο που εριξε).

 

Ο μπαμπας της κοπελιας εφαγε τις περισσοτερες (προσπαθωντας να προστατεψει την κορη του)...εζησε μεν , αλλα εκανε απιστευτα χειρουργεια για να επανελθει.

Η κορη την υστατη στιγμη της ηρθε επιφωτιση να το παιξει πεθαμενη...οποτε απεφυγε παραπανω ξυλο.....

 

Δεν νομιζω σωμα με σωμα ο ανθρωπος να την εχει την αρκουδα..εχει βαρια...παλαμη :)

+ ο,τι τρομο και δεος σου προκαλει το γεγονος οτι εισαι στο 1 μετρο με ενα ζωο που ξερεις οτι θα σε ξυλοφορτωσει...και ο,τι αυτο συνεπαγεται στο να παγωσεις κλπ...

 

Τελος η εκπομπη τελειωσε με την επισημανση οτι αν η αρκουδα δεν ειχε το μικρο μαζι της..πολυ πιθανο να μην αντιδρουσε ετσι....αλλα...δυστυχως (για τους ανθρωπους που συναντησε)...ειχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκουδοκουβεντα να γινεται :P Μακραν χειροτερο ειναι η συναντηση...με πολικη αρκουδα:
τα συμπαθεστατα λευκα -οταν απεικονιζονται σε λουτρινα, μονο!- θηρια εχουν κανονικοτατα
και τον...ανθρωπο στο διατροφικο τους μενου, δηλαδη δε γλυτωνεις κανοντας τον πεθαμενο!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...