Προς το περιεχόμενο

Δίκανο στη θήκη του και δημοσια υπηρεσία


agamoi-thytai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο νόμος δηλαδή τί λέει ακριβώς?

 

Μια παραπομπη, στο ποιος νομος ειναι αυτος, υπηρχε σε link παραπανω.

Τσεκαρεις/διαβαζεις, τον 2168/93. Καμια αναφορα σε "μηκος μαχαιριου"... :shifty:

 

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/a147_93.1132660937294.pdf

http://www.peveke.gr/el/laws-order-pd/law216893.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Fisherman (Poseidon) που με εχει βολεψει τοσο πολυ, που σχεδον παντα τον εχω μαζι
[@ τσαντακι μεσης, backpack, κλπ] ως "πακετακι" με μια ατομικη ερασιτεχνικη αδεια αλιειας* (!)
νομιζω αποτελουν εστω μια <<στοιχειωδη υπερασπιση>>, αν πανε να χρεωσουν οπλοφορια.. :rolleyes:

* http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=24062

  http://www.hcg.gr/alieia/anakoinvseis/entypa/ek_at_er_kep.pdf

  http://www.psarema.net/ekdosi-atomikis-erasitechnikis-adias-aliias/

  http://www.alieia.info/%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B5%CE%AF%CE%B1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν από τον νόμο (http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/a147_93.1132660937294.pdf) που είναι επίτηδες για γέλια...

 

Όπλο είναι κάθε µηχάνηµα, το οποίο, µε ωστική δύναµη που παράγεται µε οποιονδήποτε τρόπο,
εκτοξεύει βλήµα ή χηµικές ουσίες ή ακτίνες ή φλόγες ή αέρια και µπορεί να επιφέρει κάκωση
ή
βλάβη της υγείας σε πρόσωπα ή βλάβη σε πράγµατα ή να προκαλέσει πυρκαγιά και ιδίως κάθε
πυροβόλο όπλο, χειροβοµβίδα και νάρκη κάθε τύπου, όπως και κάθε συσκευή που µπορεί να
προκαλέσει µε οποιονδήποτε τρόπο τα ανωτέρω αποτελέσµατα

 

...για να μπορούν αν θέλουν να σε δέσουν ξεχειλώνοντας τον, αυτό που δεν ξέρω είναι το πως εκδικάζονται οι περιπτώσεις παράνομης οπλοφορίας. Αν ας πούμε πέσεις σε μαλάκα και σε δέσει για έναν σουγιά, θα φας ίδια καμπάνα με το να είχες ένα αδήλωτο glock πάνω σου; Και αν όχι, θα είναι άραγε μεγάλη η "απόσταση" μεταξύ των ποινών για τους διάφορους οπλισμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε φιλε μου,μπορεις να αποδειξεις εσυ αν σου γινει ενας ελεγχος στο δρομο οτι το οπλο το πας για επισκευη και οχι οτι πας να κανεις ληστεια ή για να καθαρισεις καποιον?Ακομα και λυμενο να το εχεις..

Ο TS αναφερει οτι θελει με το οπλο να παει στην τραπεζα και μετα να παει στο service..Ε ειναι δυνατον λοιπον να το κανει αυτο και αν τον δουν να μην δημιουργηθει προβλημα?

Ειναι σαφες η νομοθεσια και αυτο ισχυει σε ολες τις χωρες..Αν εχεις ενα οπλο η μονη μεταφορα που επιτρεπεται ειναι απο το σπιτι προς τα μερη που αναφερθηκαν πιο πριν..Οποιαδηποτε αλλη μεταφορα ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και αν πιαστεις θα εχεις προβλημα..Δεν ειπε κανεις οτι θα μπεις φυλακη ή θα δικαστεις αλλα τα "τραβηγματακια" σου θα τα εχεις..

 

Δεν αμφισβήτησα τη νομοθεσία. Δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει, αλλά μεταξύ των περιπτώσεων στις οποίες η μεταφορά τού όπλου επιτρέπεται, δε διευκρινίστηκε το αν επιτρέπεται εφόσον είναι λυμένο και εντός θήκης. Δε σχολίασα το ότι ο ts θέλει να πάει πρώτα στη δημόσια υπηρεσία. Αυτό και σ' εμένα φαίνεται τρελό. 

 

Εξέφρασα την άποψή μου, ότι αν απαγορεύεται η μεταφορά τού, λυμένου και εντός τής θήκης του, όπλου, είναι 100% παράλογο. Πρώτα απ' όλα, για να συναρμολογηθεί και να φτάσει σε χρηστική μορφή ένα λυμένο όπλο, απαιτείται ώρα, άρα όντας λυμένο και εντός θήκης, δεν είναι επικίνδυνο. 

 

Αν,τελικώς, το όπλο παρουσιάσει βλάβη και απαιτεί έλεγχο και επισκευή από ειδικό, τι μού λέει ο νόμος να κάνω; Να το πετάξω και να αγοράσω καινούργιο, επειδή μου απαγορεύει να το πάω στον οπλουργό;

 

Από 'κει και μετά: Αν έχω σκοπό να καθαρίσω κάποιον που έχω βάλει στο μάτι, στην περιοχή που πηγαίνω για κυνήγι - όπως, ας πούμε, έναν άλλο κυνηγό με τον οποίο έχω διαφορές - τι αλλάζει; Αν έχω σκοπό να τον καθαρίσω μέσα στο σπίτι μου;

 

Η απορία μου λοιπόν είναι συγκεκριμένη και σαφής και απευθύνεται σε όποιον γνωρίζει συγκεκριμένα: Η μεταφορά υπό τις προϋποθέσεις που προανέφερα, απαγορεύεται τελικώς, ή όχι;  

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη deesnider αν μπορείς να τεκμηριώσεις καλά γιατί έχει το όπλο μαζί σου, τότε σε έναν έλεγχο δεν σου κάνουν τίποτα παρά να κρατήσουν τα στοιχεία σου για ευνόητους λόγους. Δεν επαφίεται στο γράμμα του νόμου (δεν περιγράφονται τα πάντα) αλλά στο πως θα δικαιολογήσεις την κατάσταση.

 

Αν ας πούμε πηγαίνεις κάπου με το αυτοκίνητο και έχει πίσω μια καραμπίνα έχεις την τεκμηρίωση ότι πάω πχ διακοπές και θα κυνηγήσω κιόλας. Καθόλα νόμιμο. Το ίδιο και αν πας σε έναν οπλουργό σε κατοικημένη περιοχή. Τι σκατά στο ύπαιθρο θα δώσετε ραντεβού;

Απλά όταν έχεις ένα όπλο δεμένο και σε σχεδόν κοινή θέα και σε αστική περιοχή, τότε κινείσαι στα όρια. Γιατί κάνεις "οπλοφορία" επί της ουσίας. Και ο κυνηγός απλά δικαιούται οπλοκατοχή, και χρήση του όπλου αυστηρά στα πλαίσια του sport και εντός συγκεκριμένων κανόνων (περιοχές, μήκος κάννης, χωρητικότητα magazine, λειόκανο only κτλ). Και επιπλέον των σχετικών νόμων, παίζει και ο "νέος" τρομονόμος που λέει απίθανα πράματα, οπότε είναι καλυμμένοι να σε μαζέψουν μόνο και μόνο επειδή προκαλείς νευρικότητα ξέρω 'γω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε βρε φίλε ένα τηλέφωνο στο αστυνομικό γραφείο που σου έδωσε την άδεια οπλοκατοχής της καραμπίνας να σου πούνε τι προβλέπεται για αυτό που ρωτάς.

 

Άντε, εγώ σου λέω φόρτωσέ το και πήγαινε άφοβα. Αν σε μαζέψουν στην διαδρομή τι θα τους πεις? Ότι μου είπε ο gdask στο insomnia πως δεν τρέχει τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ας πούμε πέσεις σε μαλάκα και σε δέσει για έναν σουγιά, θα φας ίδια καμπάνα με το να είχες ένα αδήλωτο glock πάνω σου;

Και αν όχι, θα είναι άραγε μεγάλη η "απόσταση" μεταξύ των ποινών για τους διάφορους οπλισμούς;

 

Το θεμα ειναι να μην τη φας απλως και μονο για ενα ελβετικο πολυεργαλειο. :blink: Αμαρτια...

Και δυστυχως, ακομη και στο παραδειγμα μου, με στραβο δικαστη = ενδεχομενο προβλημα.

 

Απλως (sic) εχεις ετσι πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να αθωωθεις, φεροντας

ενα αλιευτικο πολυεργαλειο, με ατομικη ερασιτεχνικη αδεια αλιειας και αδοντας:

       "γιατι δεν με θες κυρα μου? // επειδη ειμαι ψ**αρας!" :devil:

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην πράξη deesnider αν μπορείς να τεκμηριώσεις καλά γιατί έχει το όπλο μαζί σου, τότε σε έναν έλεγχο δεν σου κάνουν τίποτα παρά να κρατήσουν τα στοιχεία σου για ευνόητους λόγους. Δεν επαφίεται στο γράμμα του νόμου (δεν περιγράφονται τα πάντα) αλλά στο πως θα δικαιολογήσεις την κατάσταση.

 

Αν ας πούμε πηγαίνεις κάπου με το αυτοκίνητο και έχει πίσω μια καραμπίνα έχεις την τεκμηρίωση ότι πάω πχ διακοπές και θα κυνηγήσω κιόλας. Καθόλα νόμιμο. Το ίδιο και αν πας σε έναν οπλουργό σε κατοικημένη περιοχή. Τι σκατά στο ύπαιθρο θα δώσετε ραντεβού;

 

Απλά όταν έχεις ένα όπλο δεμένο και σε σχεδόν κοινή θέα και σε αστική περιοχή, τότε κινείσαι στα όρια. Γιατί κάνεις "οπλοφορία" επί της ουσίας. Και ο κυνηγός απλά δικαιούται οπλοκατοχή, και χρήση του όπλου αυστηρά στα πλαίσια του sport και εντός συγκεκριμένων κανόνων (περιοχές, μήκος κάννης, χωρητικότητα magazine, λειόκανο only κτλ). Και επιπλέον των σχετικών νόμων, παίζει και ο "νέος" τρομονόμος που λέει απίθανα πράματα, οπότε είναι καλυμμένοι να σε μαζέψουν μόνο και μόνο επειδή προκαλείς νευρικότητα ξέρω 'γω...

 

Μπήκα και ήμουν έτοιμος να απαντήσω στον deesnider αλλά αυτή η απάντηση είναι εξαιρετική, δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το "μηκος μαχαιριου" δεν αποκλειω, στο παρελθον παντα,
να υπηρχε καποια, σχετικη, αστυνομικη διαταξη (?) or something.. :unsure:

Πιθανον ακομη και μεχρι τελη δεκαετιας '70, σε Αθηνα-Πειραια,
οι προστατες (νταβατζηδες ντε!) κουβαλουσαν μικρο μαχαιρι :shifty:

Το ιδιο εκαναν και οι...επαγγελματιες (!) μαχαιροβγαλτες (!!)
Υπαρχει, η πολυ γνωστη σκηνη, απο την ταινια "Λολα" [1964]
οπου ο Νικος (Αρης) Κουρκουλος, αντιμετωπιζει τον Σπυρο
(Μαυρος) Καλογηρου, επειδη "...ειναι πολλα τα λεφτα, Αρη!"
:devil:
Ο Μαχαιροβγαλτης Μαυρος, κουβαλαει χαλαρα...2 μαχαιρια πανω του,
που ομως εαν τα παρατηρησουμε λιγο καλυτερα ειναι <μικρομαχαιρα>.
Ενδεχομενως λοιπον, στο παρελθον, να υφιστατο καποιο νομιμο μηκος.
:blink:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη deesnider αν μπορείς να τεκμηριώσεις καλά γιατί έχει το όπλο μαζί σου, τότε σε έναν έλεγχο δεν σου κάνουν τίποτα παρά να κρατήσουν τα στοιχεία σου για ευνόητους λόγους. Δεν επαφίεται στο γράμμα του νόμου (δεν περιγράφονται τα πάντα) αλλά στο πως θα δικαιολογήσεις την κατάσταση.

 

Κατανοητό και λογικό. Αυτό που ελπίζω - χάριν τής λογικής, όχι για άλλο λόγο - είναι να μην υπάρχει περαιτέρω ταλαιπωρία. Εννοώ, να είναι αρκετό το να δείξεις ταυτότητα, άδεια κατοχής τού συγκεκριμένου όπλου, να πεις ότι το πας για επισκευή π.χ. και να ξεμπερδέψεις.

 

Απλά όταν έχεις ένα όπλο δεμένο και σε σχεδόν κοινή θέα και σε αστική περιοχή, τότε κινείσαι στα όρια. Γιατί κάνεις "οπλοφορία" επί της ουσίας.

 

Σ' αυτή την περίπτωση, θεωρώ ότι πρέπει να σε μαζέψουν, ακόμα και τις αγνότερες προθέσεις αν έχεις, απλώς και μόνο επειδή είσαι ...επικίνδυνα ηλίθιος!

 

Και ο κυνηγός απλά δικαιούται οπλοκατοχή, και χρήση του όπλου αυστηρά στα πλαίσια του sport και εντός συγκεκριμένων κανόνων (περιοχές, μήκος κάννης, χωρητικότητα magazine, λειόκανο only κτλ).

 

Θυμήθηκα μια σκηνή από αυτό, όπου προσπαθούν κάποιοι πολιτικοί που ψηφίζουν υπέρ τής οπλοκατοχής, να πείσουν ότι τα ...M-16 είναι κυνηγετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Too much το επικίνδυνα ηλίθιος imho:

Ένα δεμένο όπλο δεν φέρνει και τόσους επιπλέον κινδύνους στο τραπέζι, αν του φέρεσαι όπως του πρέπει: σαν όπλο. Ένα κάτοχος όπλου δεν απαιτείται να λύνει το όπλο του σε κάθε περίσταση, μιας και δεν προσφέρονται και όλα τα όπλα για λύσιμο. Μπορεί τα δίκανα λόγω φύσης να λύνονται τελείως ή και να "σπάνε" εύκολα αλλά οι καραμπίνες δεν λύνονται έτσι απλά και "στο πεδίο". Μερικές δε, δεν λύνονται και καθόλου χωρίς εργαλεία.

Οπότε το λύσιμο δεν είναι προαπαιτούμενο για την ασφάλεια μας.

Από την στιγμή που αδειάζεις ένα όπλο, το κρατάς πάντα μακρυά από ανήλικους, φροντίζεις πάντα να μην αφήνεις ασφάλειες σε λάθος θέση και συμπεριφέρεσαι πάντα στο άδειο όπλο σαν να ήταν γεμάτο (δεν στοχεύουμε κάτι που δεν θέλουμε να πυροβολήσουμε και το δάχτυλό μας δεν είναι ποτέ στην σκανδάλη αν δεν σκοπεύουμε να πυροβολήσουμε κτλ), κανείς δεν πρόκειται να χτυπήσει. Αν δεν τηρείς τα βασικά, τα όπλα εν τέλει είναι τόσο επικίνδυνα όσο και οι κάτοχοί τους.
 
Τα συνήθη κυνηγητικά (12 gauge) δε, που λόγω της δημοφιλίας τους συχνά στους ημιμαθείς φαντάζουν πιο ακίνδυνα και φιλικά σε σχέση με τα ραβδωτά σκοπευτικά και μη, σε συμβατικές αποστάσεις είναι ΑΚΡΩΣ φονικά και απαιτούν τον ίδιο σεβασμό που θα απαιτούσε και ένα π.χ. Μ-16 που αναφέρεις. Το λειόκανα-only είναι κάπως Ελληνική και Αγγλική ιδιαιτερότητα, στις χώρες με μεγαλύτερα θηράματα επιτρέπονται και τα ραβδωτά (μέχρι κάποιο διαμέτρημα) ενώ στις χώρες με πιο χαλαρές gun control πολιτικές (Η.Π.Α., Τσεχία κτλ) μπορείς να κυνηγάς με σχεδόν οτιδήποτε. Έχουμε ύποπτα αυστηρή νομοθεσία στο όλο θέμα όπλα και γι αυτό τον λόγο διαχρονικά ποτέ δεν αποκτήσαμε σαν Έλληνες την σχετική κουλτούρα (σκοπευτήρια, διαγωνισμούς κτλ) ούτε και κάποια ψύχραιμη θέση (λόγω καλλιεργημένης φοβίας) για το όλο ζήτημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Too much το επικίνδυνα ηλίθιος imho:

 

Ένα δεμένο όπλο δεν φέρνει και τόσους επιπλέον κινδύνους στο τραπέζι, αν του φέρεσαι όπως του πρέπει: σαν όπλο. Ένα κάτοχος όπλου δεν απαιτείται να λύνει το όπλο του σε κάθε περίσταση, μιας και δεν προσφέρονται και όλα τα όπλα για λύσιμο. Μπορεί τα δίκανα λόγω φύσης να λύνονται τελείως ή και να "σπάνε" εύκολα αλλά οι καραμπίνες δεν λύνονται έτσι απλά και "στο πεδίο". Μερικές δε, δεν λύνονται και καθόλου χωρίς εργαλεία.

 

Οπότε το λύσιμο δεν είναι προαπαιτούμενο για την ασφάλεια μας.

 

Από την στιγμή που αδειάζεις ένα όπλο, το κρατάς πάντα μακρυά από ανήλικους, φροντίζεις πάντα να μην αφήνεις ασφάλειες σε λάθος θέση και συμπεριφέρεσαι πάντα στο άδειο όπλο σαν να ήταν γεμάτο (δεν στοχεύουμε κάτι που δεν θέλουμε να πυροβολήσουμε και το δάχτυλό μας δεν είναι ποτέ στην σκανδάλη αν δεν σκοπεύουμε να πυροβολήσουμε κτλ), κανείς δεν πρόκειται να χτυπήσει. Αν δεν τηρείς τα βασικά, τα όπλα εν τέλει είναι τόσο επικίνδυνα όσο και οι κάτοχοί τους.

 

Τα συνήθη κυνηγητικά (12 gauge) δε, που λόγω της δημοφιλίας τους συχνά στους ημιμαθείς φαντάζουν πιο ακίνδυνα και φιλικά σε σχέση με τα ραβδωτά σκοπευτικά και μη, σε συμβατικές αποστάσεις είναι ΑΚΡΩΣ φονικά και απαιτούν τον ίδιο σεβασμό που θα απαιτούσε και ένα π.χ. Μ-16 που αναφέρεις. Το λειόκανα-only που αναφέρεις είναι κάπως Ελληνική και Αγγλική ιδιαιτερότητα, στις χώρες με μεγαλύτερα θηράματα επιτρέπονται και τα ραβδωτά (μέχρι κάποιο διαμέτρημα) ενώ στις χώρες με πιο χαλαρές gun control πολιτικές (Η.Π.Α., Τσεχία κτλ) μπορείς να κυνηγάς με σχεδόν οτιδήποτε. Έχουμε ύποπτα αυστηρή νομοθεσίες στο όλο θέμα όπλα και γι αυτό τον λόγο διαχρονικά ποτέ δεν αποκτήσαμε σαν Έλληνες την σχετική κουλτούρα (σκοπευτήρια, διαγωνισμούς κτλ) ούτε και κάποια ψύχραιμη θέση (λόγω φοβίας) για το όλο ζήτημα.

 

 

Μάλλον δεν ήμουν όσο σαφής θα έπρεπε. Το «επικίνδυνα ηλίθιος», αναφερόταν στην περίπτωση τού να κουβαλάς δεμένο όπλο στο δρόμο (μέσα στην πόλη, όταν π.χ. το πηγαίνεις, όπως λέγαμε πριν, για επισκευή). Όχι τόσο διότι είναι απαραιτήτως επικίνδυνο, αλλά διότι δείχνεις ότι δεν κατανοείς τη δικαιολογημένη καχυποψία/ανησυχία αυτού που θα σε δει.

 

Στα υπόλοιπα, με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο. Είμαι και ο ίδιος κυνηγός, από τα 18 μου, και τα ακολουθώ ευλαβικά, όλα αυτά τα χρόνια.

 

Εδώ είναι η ...γκομενάρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Too much το επικίνδυνα ηλίθιος imho:

 

Ένα δεμένο όπλο δεν φέρνει και τόσους επιπλέον κινδύνους στο τραπέζι, αν του φέρεσαι όπως του πρέπει: σαν όπλο. Ένα κάτοχος όπλου δεν απαιτείται να λύνει το όπλο του σε κάθε περίσταση, μιας και δεν προσφέρονται και όλα τα όπλα για λύσιμο. Μπορεί τα δίκανα λόγω φύσης να λύνονται τελείως ή και να "σπάνε" εύκολα αλλά οι καραμπίνες δεν λύνονται έτσι απλά και "στο πεδίο". Μερικές δε, δεν λύνονται και καθόλου χωρίς εργαλεία.

 

Οπότε το λύσιμο δεν είναι προαπαιτούμενο για την ασφάλεια μας.

 

Από την στιγμή που αδειάζεις ένα όπλο, το κρατάς πάντα μακρυά από ανήλικους, φροντίζεις πάντα να μην αφήνεις ασφάλειες σε λάθος θέση και συμπεριφέρεσαι πάντα στο άδειο όπλο σαν να ήταν γεμάτο (δεν στοχεύουμε κάτι που δεν θέλουμε να πυροβολήσουμε και το δάχτυλό μας δεν είναι ποτέ στην σκανδάλη αν δεν σκοπεύουμε να πυροβολήσουμε κτλ), κανείς δεν πρόκειται να χτυπήσει. Αν δεν τηρείς τα βασικά, τα όπλα εν τέλει είναι τόσο επικίνδυνα όσο και οι κάτοχοί τους.

 

Τα συνήθη κυνηγητικά (12 gauge) δε, που λόγω της δημοφιλίας τους συχνά στους ημιμαθείς φαντάζουν πιο ακίνδυνα και φιλικά σε σχέση με τα ραβδωτά σκοπευτικά και μη, σε συμβατικές αποστάσεις είναι ΑΚΡΩΣ φονικά και απαιτούν τον ίδιο σεβασμό που θα απαιτούσε και ένα π.χ. Μ-16 που αναφέρεις. Το λειόκανα-only είναι κάπως Ελληνική και Αγγλική ιδιαιτερότητα, στις χώρες με μεγαλύτερα θηράματα επιτρέπονται και τα ραβδωτά (μέχρι κάποιο διαμέτρημα) ενώ στις χώρες με πιο χαλαρές gun control πολιτικές (Η.Π.Α., Τσεχία κτλ) μπορείς να κυνηγάς με σχεδόν οτιδήποτε. Έχουμε ύποπτα αυστηρή νομοθεσίες στο όλο θέμα όπλα και γι αυτό τον λόγο διαχρονικά ποτέ δεν αποκτήσαμε σαν Έλληνες την σχετική κουλτούρα (σκοπευτήρια, διαγωνισμούς κτλ) ούτε και κάποια ψύχραιμη θέση (λόγω καλλιεργημένης φοβίας) για το όλο ζήτημα.

Η νομοθεσια περι οπλων ειναι επιεικως απαραδεκτη , μεγαλο μερος των ατυχηματων εχει να κανει ακριβως με την απουςια εκπαιδευσης και τους βασικους κανονες ασφαλειας .κυριως αυτο αφορα τις παλαιοτερες γενιες κυνηγων οι νεοτεροι ειναι περισσοτερο ενημερωμενοι. Επισης ειναι ακρως επικινδυνοι στην μεγαλη τους πλειοψηφια οσοι εχουν αδεια οπλοφοριας καθως οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν καν πως ριχνουν , συντηρουν το οπλο τους οπως επισης και τους χειρισμους που απαιτουνται.

Ασχολουμαι τα τελευταια 2 χρονια με το αθλημα της σκοποβολης (ΣΚΟΕ) με πυροβολα οπλα ,εχω στην κατοχη μου superpose και πιστολι και θεωρω πως θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικη μια βασικη εκπαιδευση σε σκοπευτηριο προτου δοθουν αδειες οπλοκατοχης οπλοφοριας για οποιοδηποτε σκοπο.H νομοθεσια θετει εμποδια εκει που δεν θα επρεπε και σε αλλες περιπτωσεις κοιταει τους τυπους και οχι την ουσια μοιραζοντας αδειες οπλοφοριας με τον γνωστο ελληνικο τροπο ...

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νομοθεσια περι οπλων ειναι επιεικως απαραδεκτη , μεγαλο μερος των ατυχηματων εχει να κανει ακριβως με την απουςια εκπαιδευσης και τους βασικους κανονες ασφαλειας .κυριως αυτο αφορα τις παλαιοτερες γενιες κυνηγων οι νεοτεροι ειναι περισσοτερο ενημερωμενοι. Επισης ειναι ακρως επικυνδυνοι στην μεγαλη τους πλειοψηφια οσοι εχουν αδεια οπλοφοριας καθως οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν καν πως ριχνουν , συντηρουν το οπλο τους οπως επισης και τους χειρισμους που απαιτουνται.

Ασχολουμαι τα τελευταια 2 χρονια με το αθλημα της σκοποβολης (ΣΚΟΕ) με πυροβολα οπλα ,εχω στην κατοχη μου superpose και πιστολι και θεωρω πως θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικη μια βασικη εκπαιδευση σε σκοπευτηριο προτου δοθουν αδειες οπλοκατοχης οπλοφοριας για οποιοδηποτε σκοπο.H νομοθεσια θετει εμποδια εκει που δεν θα επρεπε και σε αλλες περιπτωσεις κοιταει τους τυπους και οχι την ουσια μοιραζοντας αδειες οπλοφοριας με τον γνωστο ελληνικο τροπο ...

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

ασχολούμε και εγώ με IPSC και η αλήθεια είναι το στην πραγματικότητα ο νόμος για την μεταφορά του όπλου εκτός σκοπευτηρίου είναι πολύ ασαφής.

στα bold τι ακριβώς ενοείς? πριν πάρεις την άδεια δεν πέρασες απο μια γενική εκπαίδευση για την χρήση,συμπεριφορά του όπλου,κανόνες ασφαλείας,λύσιμο/δέσιμο συντήρηση?

απ'όσο ξέρω δεν δίνουν ταυτότητα σκοπευτή αν δεν περάσεις στάδιο κατάταξης και μια βασική εκπαίδευση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί κυνηγοί μαζευτηκαμε στο insomnia!

Μιας και αναφέρθηκε, είμαστε από τις λίγες χώρες στις οποίες απαγορεύονται τα ραβδωτα όπλα. Και δεν εχει λογική αυτό.

 

στα bold τι ακριβώς ενοείς? πριν πάρεις την άδεια δεν πέρασες απο μια γενική εκπαίδευση για την χρήση,συμπεριφορά του όπλου,κανόνες ασφαλείας,λύσιμο/δέσιμο συντήρηση?

απ'όσο ξέρω δεν δίνουν ταυτότητα σκοπευτή αν δεν περάσεις στάδιο κατάταξης και μια βασική εκπαίδευση 

Αυτό ισχύει για το δελτίο σκοπευτή, για την άδεια κυνηγίου το μόνο που απαιτείται είναι να συμπληρώσεις ένα ερωτηματολόγιο με ερωτήσεις σχετικές με το κυνήγι και νομίζω έχεις περιθώριο για 1-2 λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...