Προς το περιεχόμενο

Δίκανο στη θήκη του και δημοσια υπηρεσία


agamoi-thytai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι άλλο που έχω ακούσει, διαβάσει (ούτε που θυμάμαι) και το οποίο πιθανότατα να είναι μύθος, αν τελικώς ισχύει, είναι πολύ ενδιαφέρον: Σε αντίθεση, λέει, με τα περισσότερα άγρια ζώα, τα οποία αν αντιληφθούν ότι τα φοβάσαι, γίνονται πιο επιθετικά, ποντάροντας στην αδυναμία σου, η αρκούδα λειτουργεί ...αντίστροφα: αγριεύει περισσότερο, αν νιώσει ότι ...δεν τη φοβάσαι! Μια εξήγηση που είχε δοθεί γι' αυτό, ήταν ότι δεν ...«καταδέχεται» να επιτεθεί, σε κάποιον που έχει ήδη δείξει με τις αντιδράσεις του ότι παραδίνεται. Κατά μία έννοια, το κάνει διότι δεν τον θεωρεί ικανό αντίπαλο.

 

Όσο για τις πολικές, που αναφέρεις φίλε T.D.M.C., αυτές κατά καθολική ομολογία όλων των ειδικών, είναι φονικές απέναντι σε οτιδήποτε τολμά να ...αναπνέει!

 

Κυκλοφορεί και ένα - παλιό ομολογουμένως - «αστειάκι», σχετικά με αυτό που λένε ότι, το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν βρεθείς αντιμέτωπος με αρκούδα, είναι να το παίξεις πεθαμένος. Όχι ότι θα γλιτώσεις, αλλά θα προλάβεις να συνειδητοποιήσεις το πως θα είσαι μετά από ένα λεπτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελληνικες παντως μου φαινονται σχεδον "ευγενικα" ζωα, απεναντι στον ανθρωπο-περιπατητη
Περισσοτερο, εχω αισθανθει να "κινδυνευω" απο τσοπανοσκυλα-μολοσσους, που ριχνουνε κατω
καβαλαρη -και ορισμενοι θεωρουν απολυτως φυσιολογικο να τα εχουν εντελως ελευθερα παντου...
:mad:

Και οσο για τον Ρησο-Λυγκα, δεν το συζητω, μακαρι να εχει απομεινει εστω ενα ζευγαρι κρυμμενο καπου
αν και αρκετους εγχωριους καραμπινοφορους, τους εχω ικανους τυχαια αν τα δουνε να τα πυροβολησουν...
:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οσο για τον Ρησο-Λυγκα, δεν το συζητω, μακαρι να εχει απομεινει εστω ενα ζευγαρι κρυμμενο καπου

αν και αρκετους εγχωριους καραμπινοφορους, τους εχω ικανους τυχαια αν τα δουνε να τα πυροβολησουν...

:shock:

 

Πρέπει να δεις, τι περιμένει εδώ που είμαι, όποιον διανοηθεί να υπερβεί έστω και ελάχιστα τους εκάστοτε περιορισμούς στο κυνήγι. Να χτυπήσει, ας πούμε, είδη που απαγορεύεται, ή περισσότερα από τον επιτρεπόμενο αριθμό, να παραβιάσει την κυνηγετική περίοδο, ή τις περιοχές όπου επιτρέπεται το κυνήγι. Αυτό που λέμε «γ...σι και πρόστιμο», είναι πολύ φτωχό για να περιγράψει τις συνέπειες...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως με ορισμενους εδω, δεν βρισκεις καμια απολυτως γ*μημενη λογικη στις πραξεις τους!
Δεν μιλαμε ουτε για λαθροθηρες: π.χ. πυροβολουν και αρπακτικα πτηνα που δεν τρωγονται...
[και που δε μπορεις να τα μπερδεψεις, με καποιο αλλο πετουμενο => no excuse, καμια
δικαιολογια να βλεπεις π.χ. πυροβολημενο...μπουφο, εκτος κι αν του βαρεσε τυφλος....]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως με ορισμενους εδω, δεν βρισκεις καμια απολυτως γ*μημενη λογικη στις πραξεις τους!

Δεν μιλαμε ουτε για λαθροθηρες: π.χ. πυροβολουν και αρπακτικα πτηνα που δεν τρωγονται...

 

Ποια λογική ψάχνεις να βρεις στους ηλίθιους, ρε 'συ; Αν τους ρωτήσεις γιατί σκότωσαν π.χ. το γεράκι, θα σου πουν - με απόλυτη φυσικότητα κιόλας... - ότι το ήθελαν για ...διακοσμητικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια λογική ψάχνεις να βρεις στους ηλίθιους, ρε 'συ; Αν τους ρωτήσεις γιατί σκότωσαν π.χ. το γεράκι, θα σου πουν - με απόλυτη φυσικότητα κιόλας... - ότι το ήθελαν για ...διακοσμητικό!

Πραγματικά κάτι τέτοιους βρωμοχωριάτες(στην νοοτροπία και συμπεριφορά) θέλω να τους βαρέσω αλύπητα.

είναι αδιανόητο να βαράνε σπάνια ζώα και να περιφανεύονται κιόλας όπως και να κυνηγάνε λαθραία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι διακοσμητικα, του ουρανου! Και απιστευτα, οταν τα παρακολουθεις να κυνηγανε-καταδυονται!

Κι οχι μονο στον αερα, και χαμηλα αν δεις γερακια που, σε ομαδικη συνεργασια (!) 2 η 3 μαζι κυνηγανε...
λαγους σε χωραφια κουραζοντας τον ταχυτατο λαγο στο τρεξιμο, εναλλαξ μεχρι να τον πιασουν, ειναι  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Κάτι άλλο που έχω ακούσει, διαβάσει (ούτε που θυμάμαι) και το οποίο πιθανότατα να είναι μύθος, αν τελικώς ισχύει, είναι πολύ ενδιαφέρον: Σε αντίθεση, λέει, με τα περισσότερα άγρια ζώα, τα οποία αν αντιληφθούν ότι τα φοβάσαι, γίνονται πιο επιθετικά, ποντάροντας στην αδυναμία σου, η αρκούδα λειτουργεί ...αντίστροφα: αγριεύει περισσότερο, αν νιώσει ότι ...δεν τη φοβάσαι! Μια εξήγηση που είχε δοθεί γι' αυτό, ήταν ότι δεν ...«καταδέχεται» να επιτεθεί, σε κάποιον που έχει ήδη δείξει με τις αντιδράσεις του ότι παραδίνεται. Κατά μία έννοια, το κάνει διότι δεν τον θεωρεί ικανό αντίπαλο. 

 

  Θυμάμαι τον παππού μου που μου έλεγε ότι στο χωριό τους μάθαιναν αν βλέπουν αρκούδα να πέφτουν κάτω μπρούμυτα και να κάθονται ακίνητοι play dead δηλαδή. Υποτίθεται ότι η αρκούδα θα πλησιάσει θα σε τσιμπήσει κάνα δύο φορές και μετά θα σε παρατήσει και θα φύγει. 

 

Τώρα ποιος έχει τα @@ να το κάνει αυτό είναι άλλο θέμα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Θυμάμαι τον παππού μου που μου έλεγε ότι στο χωριό τους μάθαιναν αν βλέπουν αρκούδα να πέφτουν κάτω μπρούμυτα και να κάθονται ακίνητοι play dead δηλαδή. Υποτίθεται ότι η αρκούδα θα πλησιάσει θα σε τσιμπήσει κάνα δύο φορές και μετά θα σε παρατήσει και θα φύγει. 

 

Τώρα ποιος έχει τα @@ να το κάνει αυτό είναι άλλο θέμα :D

 

Δες τι λέω στο τέλος τού #91... :D

 

Πάντως, πέρα από τ' αστεία, όταν βρέθηκα για πρώτη φορά στη ζωή μου σε απόσταση λίγων μέτρων από μεγάλη (το nissan patrol το έχεις υπ' όψιν σου; Τόση περίπου ήταν σε μπόι... :fear:) καφέ αρκούδα - σε κυνηγετική έξοδο εδώ που βρίσκομαι τα τελευταία χρόνια - τα είδα όλα...

 

...κι ας ήμουν μέσα στο αυτοκίνητο, κι ας μας είχε γραμμένους στα τέτοια της! Το τελευταίο που σκέφτεσαι - εκτός κι αν έχεις κανένα πενηντάρι πολυβόλο εύκαιρο, ή είσαι τέρμα βλαμμένος... - είναι να επιχειρήσεις οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...