Προς το περιεχόμενο

αξξιζει αυτη η αλλαγη οθονης?


domigr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναί, σωστά τα έλεγες, απλά βαριόμουν να γράψω γιατι ξεκινάει συζήτηση σαν καλή ώρα, τώρα.

Ο Cowboy σε γενικές γραμμές δεν έχει άδικο, απλά σε κάποια πράγματα έχει μπερδευτει.

 

Εγω δεν ειμαι μπερδεμενος, εγω αυτα που σου λεω τα εχω σπουδασει και πανω σε αυτα δουλευω. Εσυ μπερδευτηκες λιγο επειδη αλλα σου λεω εγω και αλλα σου λεει η LG και η καθε ετερια που θελει να σου πουληση την τηλεοραση της. Και εγω αν ημουν η LG 1000hz TV θα σου ελεγα τωρα... :)

 

Επειδη οτι και να σου πω εισαι λιγο δυσπιστος, κανε αυτο: Βρες καποιο γνωστο σου που να εχει 100,200,300,400hz TV και συνδεσε πανω το laptop/pc σου. Θα δεις οτι πανω απο 60hz δεν παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε 3D οθόνες με καλώδιο HDMI 1.4 μεταδίδει σε 1080p στα 120 HZ και ναί συμφωνώ ότι δεν υπάρχει 800 hz και oτι είναι marketing.

 

 

 

Nope. To HDMI 1.4 δεν υποστιριζει 1080p@120hz, ουτε το καν το HDMI 1.4a δεν υποστιριζει 1080p@120hz.

To HDMI 1.4b που βγηκε περυσι υποστιριζει 1080p@120hz αλλα οχι σε 2D. Και οι περισσοτερες 100,200,300,400,800... hz τηλεορασεις δεν το εχουν.

Επισης απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει TV που να δεχεται 120hz input.

το συγκεκριμένο HDMI ναι, αλλά το HDMI2.0 σίγουρα θα το έχει :P

 

Ναι... Κατι που το DVI-D εχει εδω και 8 χρονια.  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παραδειγμα, δες αυτη εδω την τηλεοραση: http://www.plaisio.gr/tv/tv/tileoraseis/LG-3D-LED-42-42LA740S.htm 

Επισης η τηλεοραση αυτη εχει μονο HDMI, το οποιο μπορει να μεταδωσει 1080p μονο στα 60hz και οχι παραπανω.

 

To HDMI δεν εχει αρκετο ευρος για να μεταδωσει 1080p στα 120hz. Μονο το DVI-D kai DisplayPort μπορουν να κανουν κατι τετειο. Αυτο σημενει οτι ακομα και να εχεις ενα 120/144hz monitor, οπως το δικο μου για παραδειγμα, με HDMI δεν μπορεις να εκμεταλλευτεις τα 120/144hz. Στα 60hz θα εισαι και παλι.

 

 

To HDMI 1.4b που βγηκε περυσι υποστιριζει 1080p@120hz αλλα οχι σε 2D.

 

Γιατί με ρωτάς κάτι που το απαντάς μόνος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο που το DVI έμεινε στάσιμο και σιγά σιγά θα πάρει τη θέση του το DP...

To DVI-D μπορει να μεταδωσει 2560x1440 στα 120hz. Και αυτο εδω και 8 χρονια. Τι αλλο θες?!

Εννοειται οτι το DP ειναι πιο εξελιγμενο. Αλλα σημερα ο μεσος χρηστης τρεχει 1366X768 @60hz με το VGA καλωδιο που περιεχει η συσκευασια της οθονης του. Οι πιο απαιτητικοι χρηστες τρεχουν 1080p @60hz... τι να το κανουν το DP?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

4K προφανώς :P

 

πέρα από την πλάκα δεν θέλω κάτι άλλο, έτσι κι αλλιώς έχω γυρίσει εδώ και χρόνια σε DP...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για μένα το έλεγα αλλά τελικά κάναμε αλλές αποκαλύψεις.

 

Ενα test εκανα στα 144hz me 80% Lightboost για να καταγραψω χρονους αποκρισης και τυχων goshing

στο Deep Anal Monitor Benchmark...   :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα test εκανα στα 144hz me 80% Lightboost για να καταγραψω χρονους αποκρισης και τυχων goshing

στο Deep Anal Monitor Benchmark...   :-D

Κάλα μιλάμε είχα σκοπό να σου πετάξω ένα τέτοιο αλλά λέω άστο μην σταβώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πηρα παλι σημερα τηλεφωνο το service (το ειχα παρει και προχθες και μου ειπαν παλι τα ιδια)  μου ειπαν οτι εχουν στειλει αιτημα στην lg για το τι θα κανουν γιατι δεν εχουν στοκ ιδιο monitor εκει (ετσι ειχαν κανει και την προηγουμενη φορα γιατι παλι δεν ειχαν το ιδιο monitor  και η lg μου ειχε εγκρινει το doa) αλλα μου ειπαν οτι η lg ακομα δεν εχει απαντησει στο αιτημα τους...το ιδιο μου ειχαν πει και την πεμπτη που τους πηρα..μετα περνω την lg και μου ειπαν οτι ειναι σε εκρεμοτητα ακομα το αιτημα απο την τεταρτη που το ειχαν παρει...να δω ποτε θα μου απαντησουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειως Λαθος. Θα ηθελα να μαθω πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα...

Παιζουν ρολο το Refresh Rate (144hz) KAI το LightBoost ΚΑΙ το πολυ χαμηλο response time - input lag.

  • Χωρις το LightBoost, μονο με τα 144hz refresh rate και το πολυ χαμηλο response time-input lag μπορεις να πετυχεις ενα τελειο αποτελεσμα με σχεδον μηδενικο goshing και απιστευτα ομαλες και καθαρες κινησεις.
  • Χωρις τα 120/144hz δεν μπορεις να ενεργοποιησεις το LightBoost, το response time γινεται αυτοματος πολυ μεγαλυτερο, οποτε σου μενει μονο το πολυ χαμηλο input lag (που και αυτο απο μονο του βοηθαει αρκετα κυριως στο gaming). Τα 120/144hz refresh rate παιζουν το σημαντικοτερο ρολο.

To NVIDIA 3D LightBoost υποστηριζεται μονο απο 120 και 144hz monitors. Δεν μπορει να λειτουργησει στα 60hz και ουτε καν θα ειχε κανενα νοημα αυτο.

 

 

στα παιχνιδια αχρηστο ειναι.

σε ποιο παιχνιδι μπορεις να εχεις μονιμα 144fps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...