Προς το περιεχόμενο

αξξιζει αυτη η αλλαγη οθονης?


domigr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

σε ενα κλασικο 60hz IPS monitor υπαρχει goshing, η εικονα που βλεπεις ειναι θολη και μουτζουρωμενη.

υπερβολή, άσε που δεν έχουν όλοι τα ίδια μάτια...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι το ξερω οτι υπαρχει σε προγραμματα στο pc και στις τηλεορασεις απλως νομιζα οτι επειδη υπαρχει μονο στις τηλεορασεις ανω των 100hz το βαζουν εκει για να αξιοποιουν τα hertz...και στα pc υπαρχει σε προγραμματα ετσι ωστε να κανουν και αυτα που εχουν 60hz να φαινονται σαν 120 ετσι το ειχα καταλαβει :P τελοσπαντων το συμπερασμα μου ειναι οτι δεν μου αρεσει το motion interpolation αλλα τα hertz τα χρειαζομαστε μονο αμα ειμαστε πολυ απαιτητικοι gamers... ;)

 

Σχεδον ολες οι τηλεορασεις του εμποριου ειναι 60hz. Και χρησιμοποιουν motion interpolation για να προσθετουν extra καρε στις 24/30fps ταινιες-βιντεο και να τα κανουν να φαινονται εως και σαν 60fps βιντεο.

 

Επισης, το οτι εταιριες μετρουν τις motion interpolation τεχνολογιες τους σε Hz (π.χ. LG TruMotion 400 Hz) ειναι θεμα marketing με σκοπο την παραπλανηση των αγοραστων. Κατι το οποιο οπως ειδες το καταφερνουν.

 

Το αν χριαζεσαι 120/144hz (αλλα και 60hz TN) ή οχι δεν εχει να κανει με το αν εισαι απαιτητικος gamer, αλλα με το ποσο σε ενδιαφερει να εχεις ποιοτικη εικονα οταν αυτο που βλεπεις δεν ειναι σταθερο αλλα κινειται.

Σε καποιον που θελει ενα monitor κυριως για να προβαλει φωτογραφιες, για δουλιες γραφειου, internet, επαγκελματικη επεξεργασια εικονας-βιντεο-μουσικης... Σιγουρα θα του προτεινα ενα IPS panel monitor.

Σε καποιον που θελει ενα monitor για κυριως για gaming και ταινιες... Σιγουρα θα του προτεινα ενα ΤΝ panel monitor (60hz ή 120/144hz αν εχει την δυνατοτητα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σχεδον ολες οι τηλεορασεις του εμποριου ειναι 60hz.

λογικά όλες (LCD), μιας κι είναι IPS/VA, τουλάχιστον αυτές της προκοπής..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ γιατί ασχολείστε με τέτοια τεχνικά θέματα.

Όσο πιο πολύ θα το ψειρίζετε, τόσο πιο πολύ θα κοιτάτε αυτά στο παιχνίδι και θα χάνετε την ουσία της διασκέδασης του παιχνιδίου.

Είμαι σίγουρος, πως άν δεν υπήρχε ο ορισμός ghosting, ούτε που θα το προσέχατε
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η συντριπτική πλειοψηφία εύκολα...

 

όπως επίσης και το bleeding/tinting/etc, τα οποία δεν πρόσεχαν πριν από χρόνια στα τρισάθλια τότε TN Panels...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερβολή, άσε που δεν έχουν όλοι τα ίδια μάτια...

 

Εχεις IPS monitor?

Αν ναι, ετσι οπως εισαι εδω και διαβαζεις το μηνυμα μου, δοκιμασε να συρεις με αργο σταθερο ρυθμο τη σελιδα (με το scrollbar των windows) πρως τα πανω και ταυτοχρονα προσεξε ποσο μουτζουρομενα φαινονται τα γραμματα... ισως και να μην διαβαζωνται. Στο TN panel μου (144Hz 2.9ms response time μετρημενα) οσο καθαρα βλεπω τα γραμματα ακινητα τοσο καθαρα τα βλεπω και σε γρηγορη κινηση, κρυσταλλινα καθαρα σε καθε περιπτωση.
Οτι ματια και να εχεις το goshing στα IPS monitors ειναι τοπο πολυ που θα το δεις...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

σε ταινία πάντως θολή και μουτζουρωμένη εικόνα δεν βλέπω, ούτε όλοι όσοι έχουν δει στα monitors μου κι ας έχει συνηθίσει το μάτι τους στην tn panel οθόνη τους...

 

άσε που monitor από monitor διαφέρει, όχι μόνο στο input lag αλλά και στο response time...

 

απλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι πχ το prad.de παραμυθιάζει τον κόσμο όταν δεν αναφέρει τόσο σημαντικά προβλήματα...

http://www.prad.de/en/monitore/review/2012/review-eizo-foris-fs2333-bk.html#Introduction

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος, πως άν δεν υπήρχε ο ορισμός ghosting, ούτε που θα το προσέχατε

 

 

Κι ομως φιλε μου εγω οταν πηρα την πρωτη μου LCD, πρωτα το ειδα το goshing και μετα το εψαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχεις IPS monitor?

Αν ναι, ετσι οπως εισαι εδω και διαβαζεις το μηνυμα μου, δοκιμασε να συρεις με αργο σταθερο ρυθμο τη σελιδα (με το scrollbar των windows) πρως τα πανω και ταυτοχρονα προσεξε ποσο μουτζουρομενα φαινονται τα γραμματα... ισως και να μην διαβαζωνται. Στο TN panel μου (144Hz 2.9ms response time μετρημενα) οσο καθαρα βλεπω τα γραμματα ακινητα τοσο καθαρα τα βλεπω και σε γρηγορη κινηση, κρυσταλλινα καθαρα σε καθε περιπτωση.
Οτι ματια και να εχεις το goshing στα IPS monitors ειναι τοπο πολυ που θα το δεις...

 

εγω παντως δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο οσο καιρο ειχα την lg :P μου φαινεται λιγο υπερβολικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο οσο καιρο ειχα την lg :P μου φαινεται λιγο υπερβολικο..

Αυτο ειναι σχετικο. Αν δεν εχεις χρησιμοποιησει ποτε monitor χωρις goshing, δεν τα το προσεξεις το goshing γιατι ολα θα σου φαινονται φυσιολογικα οπως τα εχεις συνηθισει. Αν δεν εχεις χρησιμοποιησει 120hz monitor θα εισαι ευχαριστημενος με τα 60hz. Αν δεν εχεις δει ποτε IPS panel τα ΤΝ θα σου φαινονται τελεια. Αν δεν ειχες monitor χωρις backlight bleeding θα σου φαινοταν φυσιολογικο το φαινομενο αυτο τωρα.

 

Κανε αυτο που σου ειπα ομως και θα το παρατηρησεις το goshing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχεις IPS monitor?

Αν ναι, ετσι οπως εισαι εδω και διαβαζεις το μηνυμα μου, δοκιμασε να συρεις με αργο σταθερο ρυθμο τη σελιδα (με το scrollbar των windows) πρως τα πανω και ταυτοχρονα προσεξε ποσο μουτζουρομενα φαινονται τα γραμματα... ισως και να μην διαβαζωνται. Στο TN panel μου (144Hz 2.9ms response time μετρημενα) οσο καθαρα βλεπω τα γραμματα ακινητα τοσο καθαρα τα βλεπω και σε γρηγορη κινηση, κρυσταλλινα καθαρα σε καθε περιπτωση.
Οτι ματια και να εχεις το goshing στα IPS monitors ειναι τοπο πολυ που θα το δεις...

 

 

με ποιον browser?

και λογικο ειναι αν εχεις 144hz...

εσυ εχεις γρηγορη οθονη,με κακη ποιοτητα απεικονησης.

αλλα δε μπορω να καταλαβω που μπορει να σου χρησιμευσουν τα 144hz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια να ρωτησω και κατι αλλο...οσο καιρο ειχα την οθονη την ειχα με ycbcr 4:4:4.. αν την εβαζα full rgb παιζει να μειωνοταν το bleeding επειδη θα ηταν πιο εντονο το μαυρο?? επισης ποιο ειναι το σωστο πρoτυπο??εχω διαβασει πολλες αποψεις σχετικα με αυτο και ο καθενας λεει τα δικα του...καποιοι λενε οτι οταν η συνδεση ειναι με hdmi βαζουμε το full ycbcr ενω αν ειναι με dvi βαζουμε full rgb...αλλοι λενε αμα ειμαστε σε tv βαζουμε full ycbcr και αμα ειμαστε σε pc monitor βαζουμε full rgb και αλλοι λενε οτι full ycbcr βαζουμε για ταινιες και full rgb για games και γενικη χρηση...

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποιον browser?

και λογικο ειναι αν εχεις 144hz...

εσυ εχεις γρηγορη οθονη,με κακη ποιοτητα απεικονησης.

αλλα δε μπορω να καταλαβω που μπορει να σου χρησιμευσουν τα 144hz

 

Σε οποιονδηποτε browser. Δεν εχει να κανει με τον browser αυτο.

144Hz + 2.9ms response time + Lightboost = Πεντακαθαρη εικονα σε οποιαδηποτε κινηση, οσο γρηγορη και αν ειναι αυτη. Οσο καθαρα βλεπω κατι οταν ειναι ακινητο στην οθονη μου τοσο καθαρα το βλεπω και οταν κινητε γρηγορα. Που μου χρησιμευει αυτο? Σε οτιδηποτε κινηται στην οθονη μου.

http://www.asus.com/websites/global/products/2HXZjR1YHYisBKrM/conventionalCLD.jpg

Οσο για την ποιοτητα απεικονησης, σε ακινητες εικονες τα IPS panels ειναι καλυτερα. Σε κινουμενες εικονες ομως ενα 144hz ΤΝ monitor ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε IPS monitor. 

 

Επισης, το ASUS VG278HE (6-bit panel) που εχω δεν εχει μεγαλη διαφορα σε ποιοτητα χρωματων σε σχεση με ενα απλο 6-bit IPS monitor. Σχεδον ολα τα οικονομικα IPS monitors στο εμποριο ειναι 6-bit.  Εκει που θα δεις τη διαφορα ειναι οταν το συγκρινεις με ενα πραγματικο 8-bit IPS monitor (οπως και με ενα 10-bit IPS monitor).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιονδηποτε browser. Δεν εχει να κανει με τον browser αυτο.

144Hz + 2.9ms response time + Lightboost = Πεντακαθαρη εικονα σε οποιαδηποτε κινηση, οσο γρηγορη και αν ειναι αυτη. Οσο καθαρα βλεπω κατι οταν ειναι ακινητο στην οθονη μου τοσο καθαρα το βλεπω και οταν κινητε γρηγορα. Που μου χρησιμευει αυτο? Σε οτιδηποτε κινηται στην οθονη μου.

http://www.asus.com/websites/global/products/2HXZjR1YHYisBKrM/conventionalCLD.jpg

Οσο για την ποιοτητα απεικονησης, σε ακινητες εικονες τα IPS panels ειναι καλυτερα. Σε κινουμενες εικονες ομως ενα 144hz ΤΝ monitor ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε IPS monitor. 

 

Επισης, το ASUS VG278HE (6-bit panel) που εχω δεν εχει μεγαλη διαφορα σε ποιοτητα χρωματων σε σχεση με ενα απλο 6-bit IPS monitor. Σχεδον ολα τα οικονομικα IPS monitors στο εμποριο ειναι 6-bit.  Εκει που θα δεις τη διαφορα ειναι οταν το συγκρινεις με ενα πραγματικο 8-bit IPS monitor (οπως και με ενα 10-bit IPS monitor)..

Τα hz δεν παίζουν ρόλο σε αυτό αλλά το Lightboost

Το να πάρεις μια οθόνη με περισσότερα hz δεν σημαίνει οτι θα έχεις λιγότερη θολάδα απο ένα μόνιτορ με λιγότερα hz, για αυτό χρησιμοποιούν δίαφορες τεχνολογίες όπως το Lightboost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...