Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Qless είπε

Υπερβολές στο μέγιστο βαθμό,  που ακούγονται  ως "δεν βρίσκω αυτό που θέλω στην τιμή που με εξυπηρετεί" αν έχεις ρεαλιστικές απαιτήσεις και υπομονη καθώς επίσης και χρήμα να διαθέσεις θα βρεις κάτι, αυτές οι γενικεύσεις είναι...... 

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου...

Σαν τι άλλο θα μπορούσε δηλαδή να ήταν?

"δεν βρίσκω αυτό που θέλω στην τιμή που εξυπηρετεί το γείτονα"???

Εσύ όταν ψάχνεις κάτι είτε καινούριο είτε μεταχεισισμένο δεν ακολουθείς αυτό που μέμφεσαι? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Qless είπε

Υπερβολές στο μέγιστο βαθμό,  που ακούγονται  ως "δεν βρίσκω αυτό που θέλω στην τιμή που με εξυπηρετεί" αν έχεις ρεαλιστικές απαιτήσεις και υπομονη καθώς επίσης και χρήμα να διαθέσεις θα βρεις κάτι, αυτές οι γενικεύσεις είναι...... 

Θεωρείς λογικό να πωλείται παλιό hardware στην ίδια τιμή με νέο ίδιων επιδόσεων ;; ή ακριβότερα ;

Π.χ. η gtx 770 είναι ισοδύναμη με τη νέα gtx 1050

Η gtx 1050 ξεκινά από 121 ευρώ

είναι δυνατόν να ζητά ο άλλος 120 για τη μτχ gtx 770 ; 3+ ετών κάρτα ;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο μπορει να πιασει αυτο το συστημα? με ενδιαφερει η πωληση του σαν set ολοκληρο και οχι μεμονωμενα χρειαζομαι τα λεφτα για αυτο. Ολα ειναι αγορασμενα αυτο το καλοκαιρι με κουτια εγγυησεις/αποδειξεις εκτος απο την καρτα που ειναι αγορασμενη αρχες του 16 και εχει αλλον ενα χρονο εγγυηση. Ολα πληρως λειτουργικα και προσεγμενα χωρις χτυπηματα γρατζουνιες η φθορες. Η συνθεση ειναι η εξης:

GPU: MSI R9 390 GAMING 8GB
CPU: RYZEN 5 1600 6CORE/12THREADS
MOBO: MSI B350 TOMAHAWK ARCTIC
RAM: G.SKILL TRIDENTZ RGB 16GB DDR4-3000MHz (2X8)
PSU: SEASONIC G-SERIES 650W
CASE: PHANTEKS ECLIPSE P400S TEMPERED GLASS WHITE
HDD/SSD: WD BLUE W10EZEX 1TB / ADATA PREMIER SP550 240GB

Αρχικα ειχα σκοπο να θεσω την τιμη στα 1000€ μονο και μονο για να ερθω σε συμφωνια με οσους θα θελαν να το παζαρεψουν και θα εβαζα οτι ειναι ελαφρως συζητησιμη θα την αφηνα σιγουρα ενα 100€ κατω δλδ θα με ενδιεφερε να πουληθει στα 900€ πχ. Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsiv είπε

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου...

Σαν τι άλλο θα μπορούσε δηλαδή να ήταν?

"δεν βρίσκω αυτό που θέλω στην τιμή που εξυπηρετεί το γείτονα"???

Εσύ όταν ψάχνεις κάτι είτε καινούριο είτε μεταχεισισμένο δεν ακολουθείς αυτό που μέμφεσαι? :huh:

Να στο εξηγήσω λοιπόν, πολλάκις στα θέματα που αφορούν τις αγγελίες πολλοί μα πάρα πολλοί μπαίνουν και θέλουν να αγοράσουν κάτι σε τιμή  χώμα γιατί "έτσι" και γκρινιάζουν για την τιμή που το δίνει ο Χ πωλητής, και είναι διπλά ανόητοι γιατί:

-Κάτι που δεν σου ανήκει, κανένας δεν υποχρεώνει τον κάτοχο του να στο πουλήσει στην τιμή που θες εσύ, μάλιστα και 1€ λιγότερο να το πουλήσει από την τιμή που το είχε προμηθευτεί είναι και νόμιμος

-Αν κάτι το πουλά σε τιμή μη ρεαλιστική, ας πούμε π.χ. μια gtx 780@ 500€, τότε πολύ απλά ΔΕΝ θα πωληθεί ποτέ και θα κυνηγά ο κάτοχος της φαντάσματα, η περιμένοντας να βρεί κάποιον που δεν ξέρει, ΑΥΤΟ είναι νόμος σε όλα τα προιόντα τόσο παλαιός όσο και το οικονομικό σύστημα που έχουμε προσφορά - ζήτηση -ύψος τιμών, ανάλογα και όποιος γνωρίζει λιγότερα πληρώνει περισσότερα

-Πολλοί προσπαθούν εδω στο insomnia με πομπώδη ποσταρίσματα να διαμορφώσουν κλίμα σχετικά με τις "λογικές" τιμές που πρέπει να πωληθεί κάτι του τύπου "Πουλάτε όσο προλαβαίνετε", "Εχει να πέσει πολύ κλάμα", "Θα το κοιτάτε" κλπ, μη μου πεις δεν τα έχεις δει........π.χ. gtx 980Ti 300€ εδώ και τώρα, μόλις έγινε η παρουσίαση της 1080.......

-Αλλοι  μην έχοντας κυριολεκτικά μία στην τσέπη μια θέλουν κάτι που δεν μπορούν να το έχουν και γκρινιάζουν γενικώς

-Φυσικά και υπάρχουν και απατεώνες, ψήστες κλπ, και για αυτό υπάρχει το σύστημα των αξιολογήσεων, του επι τόπου ελέγχου κατόπιν συνεννοήσεως κλπ ότι κάνουν μεγάλοι άνθρωποι δηλαδή για να ολοκληρώσουν μια συναλλαγή

ΕΧΩ προσωπικά πάρει διάφορα είδη από αγγελίες μέχρι και αμάξι και ποτέ δεν είχα θέμα, αλλά δεν μπήκα μισό λεπτό στις αγγελίες του insomnia με attitude ανθρώπου που μόλις γύρισε από εξώδιο και μπήκα και να ποστάρω έτσι απλά για να κλαφτώ.....όπως κάνουν πολλοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα κατανοητά αυτά που λες και σίγουρα υπάρχουν όλα αυτά τα "είδη" αγοραστών.

Και εγώ επίσης έχω κάνει πολλές αγορές-πωλήσεις (χωρίς να είμαι έμπορος φυσικα) και έχω πετύχει διάφορους "απίθανους".

Είμαι επίσης της άποψης πως ότι μου ανήκει μπορώ να το κάνω ότι θέλω και να το πουλήσω όσο θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, tsiv είπε

Και εγώ επίσης έχω κάνει πολλές αγορές-πωλήσεις (χωρίς να είμαι έμπορος φυσικα) και έχω πετύχει διάφορους "απίθανους".

 

Πούλαγα crt 23" βάρους 30kgr. Σκάει μύτη τύπος και την κοίταγε κανά μισάωρο , έκανε ερωτήσεις , την έβαλα να δουλεύει ... δεν βρήκε κάτι στραβό , αλλά έφυγε ... τον συνοδεύω κάτω βλέπω ότι ήταν με ... παπάκι ... "Μεγάλε με το παπάκι θα φόρτωνες το μπαούλο ; " τον ρωτάω

 

Μου απάντησε ότι είχε ήδη δει 3 , θα έβλεπε άλλες 6-7 και μετά "θα το σκεφτόταν" ...

 

Αγγελίες σε εξωπραγματικές τιμές, θεωρώ ότι προσβάλουν την αισθητική και τη νοημοσύνη μας.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Federacion είπε

Καλησπέρα. 

Από το σύστημα των γονιών έχουμε και λέμε:

3Χ1 ddr2 1gb ραμ για desktop

AMD Athlon 64 X2 5400+

PENTIUM D 2.8

πόσο να τα ανεβάσω στις αγγελίες;

Επανέρχομαι για βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Federacion είπε

Επανέρχομαι για βοήθεια.

3Χ1 ddr2 1gb ραμ για desktop 3Χ6 ευρώ

AMD Athlon 64 X2 5400+ 6 ευρώ

PENTIUM D 2.8  5 ευρώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Sharkoon T9 Black / Blue + Windowed
  • Corsair CX600M Modular
  • MSI A78M-E35 
  • EVGA GTX 760 Dual
  • 8GB (Single Module) 1600Mhz RAM
  • Σκληροί Δίσκοι : 1x160GB Black WD , 3x 80GB (SATA)

 

Τι γνώμη έχουμε για αυτό;

Επεξ/σία από AccountSaver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Federacion είπε

29 ευρώ και τα 3 μαζί λοιπόν...

Οκ για πολλούς από εμάς είναι μεροκάματο.

Ευχαριστώ!

Το θεμα ειναι θα βρεις να τα δωσεις;

Παραδειγμα P D 3.2 τον χαρισα γιατι ουτε 5 ευρω δεν τον αγοραζαν και τον ειχα ενα χρονο στην αγγελια.

Μνημες 2Χ2 βρισκεις ανετα με 20 ευρω ισως και ποιο κατω ποιος θα δωσει 18 για να παρει 3Χ1

 

Μια μνημη για laptop 2GB 667 που εχω βαλει 10 ευρω ενας μου την ζητησε εδω και δυο μηνες να του κανω καλυτερη τιμη και να την στειλω αντικαταβολη Ξανθη! :lol:

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μνημες 2Χ2 βρισκεις ανετα με 20 ευρω ισως και ποιο κατω ποιος θα δωσει 18 για να παρει 3Χ1

Το καλοκαίρι παρασύρθηκα και έβαλα 2Χ2gb ddr2 καινούργιες σφραγισμένες από rma 35 ευρώ και έκανα δώρο και τα ταχυδρομικά με συστημένο (3,50 ευρώ αν θυμάμαι καλά) .

Πουλήθηκαν σε 5 λεπτά . 40 έπρεπε να τις είχα βάλει και να μην κάνω δώρο τα ταχυδρομικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το καλοκαίρι παρασύρθηκα και έβαλα 2Χ2gb ddr2 καινούργιες σφραγισμένες από rma 35 ευρώ και έκανα δώρο και τα ταχυδρομικά με συστημένο (3,50 ευρώ αν θυμάμαι καλά) .

Πουλήθηκαν σε 5 λεπτά . 40 έπρεπε να τις είχα βάλει και να μην κάνω δώρο τα ταχυδρομικά !!!

Ηταν καινουριες ειχες αποδειξη και δεν ξερω αν ηταν τιποτα καλες με ψυκτρες κλπ

Δες αγγελια η κοπελα πουλαει και εδω μεσα εχω παρει αρκετες φορες εχει το νικ πεταλουδιτσα η καπως ετσι.

http://www.xe.gr/computers/mnimes-i-y|ad-455515516.html 20 ευρω 2Χ2 800

http://www.xe.gr/computers/mnimes-i-y|ad-455119426.html 16 ευρω 2Χ2 667

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AccountSaver είπε
  • Sharkoon T9 Black / Blue + Windowed 25?
  • Corsair CX600M Modular 40€
  • MSI A78M-E35 25€
  • EVGA GTX 760 Dual 85€
  • 8GB (Single Module) 1600Mhz RAM 40€
  • Σκληροί Δίσκοι : 1x160GB Black WD , 3x 80GB (SATA) 10€ + 3χ5€

Τι γνώμη έχουμε για αυτό;

Παίζει να ξέχασες το cpu

22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το καλοκαίρι παρασύρθηκα και έβαλα 2Χ2gb ddr2 καινούργιες σφραγισμένες από rma 35 ευρώ και έκανα δώρο και τα ταχυδρομικά με συστημένο (3,50 ευρώ αν θυμάμαι καλά) .

Πουλήθηκαν σε 5 λεπτά . 40 έπρεπε να τις είχα βάλει και να μην κάνω δώρο τα ταχυδρομικά !!!

Επειδή το έχεις πει αρκετές φορές,μια χαρά τις έδωσες.Σε αυτές τις τιμές ίσως τα 5€ να είναι αρκετή αύξηση για να μην αγοράσει κάποιος.Μπορεί ακόμη να ήταν στα χέρια σου αν τις είχες στα 40€.Εξάλλου αν ήθελες να τις δώσεις παραπάνω μπορούσες απλά να περιμένεις ή να μην έβαζες τα μεταφορικά.

Βέβαια συχνά σε πειράζουν τιμές άλλων αλλά 40€ για  4gb ram ddr2 το 2017 σου φαίνονται normal...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, spy94 είπε

Παίζει να ξέχασες το cpu

Επειδή το έχεις πει αρκετές φορές,μια χαρά τις έδωσες.Σε αυτές τις τιμές ίσως τα 5€ να είναι αρκετή αύξηση για να μην αγοράσει κάποιος.Μπορεί ακόμη να ήταν στα χέρια σου αν τις είχες στα 40€.Εξάλλου αν ήθελες να τις δώσεις παραπάνω μπορούσες απλά να περιμένεις ή να μην έβαζες τα μεταφορικά.

Βέβαια συχνά σε πειράζουν τιμές άλλων αλλά 40€ για  4gb ram ddr2 το 2017 σου φαίνονται normal...

αχαχαχαχα ...και όμως; Πόσο δίκιο έχεις.

Έκανα και μια αλλαγή , αντί για τους μικρούς στην τιμή ας μπεί ένας WD 1TB 

Όσο για CPU AMD x4 760K Black

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...