Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω ποσό μπορώ να πουλήσω κάποια κομμάτια από το pc...σκέφτομαι για αναβάθμιση και γιαυτο τα δίνω...είναι όλα σε υπερασπιστή κατάσταση και υπάρχουν απολα τα κουτιά τους.

 

μητρικη: asus p8h67-m

cpu: intel core i5 2500 3.3ghz (4 cores)

ram: 2x4gb(8gb) ddr3

case: cm storm scout2

Θα με ενδιέφερε να δωθουν σαν πακέτο, έστω τα κομμάτια χωρίς το case..δεν πάω μα βγάλω φράγκα γτ δεν θα πιάνουν πολλα πλεόν απλα είπα να μειώσω λίγο το κόστος από τα καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά.Έχω αυτήν την αγγελία με  2ds 2ετίας ελάχιστα χρησιμοποιημένο και άφθαρτο τελείως,μόνιμα σε  θήκη και 4 παιχνίδια,τα 1) Pokemon Alpha Sapphire, 2) Super Smash Bros 3ds, 3) New Super Mario Bros ds, 4) Pokemon Black ds .Η τιμή 110 ευρώ είναι καλή;Λέτε να τη πειράξω ή να τα δίνω ένα ένα καλύτερα;Ευχαριστώ!

 

Επεξ/σία από DimancEcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος πουλάει ps4 pro 2200€ 

Σε λίγο θα αγοράζεις μεζονέτα πιο εύκολα από το να πάρεις ps4

 

:P :P

 

Πέρα από αυτά τα αστεια ένα xbox one με 2 χειριστήρια σε άψογη κατάσταση με κουτι,απόδειξη κτλπ πόσο περίπου το δίνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έχω 2-3 πραγματάκια που σκέφτομαι να βάλω προς πώληση και θα ήθελα έτσι μία τιμούλα για το καθένα, ώστε να ξέρω τι μου γίνεται.:P

1. Dell Latitude E5430, σε άριστη κατάσταση, με τροφοδοτικό, μπαταρία ~2 ωρών και i3 3120M, 8GB RAM, 320GB HDD, Backlit Keyboard, Webcam, γνήσιο κλειδάκι για Windows 7 και 10.

2.Nvidia GeForce GT210 με εγγύηση

3.Western Digital Caviar Blue 320GB 7200rpm 3.5" SATA.

Βασικά περισσότερο το 1 με ενδιαφέρει για να είμαι ειλικρινής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Ο άλλος πουλάει ps4 pro 2200€ 

Σε λίγο θα αγοράζεις μεζονέτα πιο εύκολα από το να πάρεις ps4

:P :P

Πέρα από αυτά τα αστεια ένα xbox one με 2 χειριστήρια σε άψογη κατάσταση με κουτι,απόδειξη κτλπ πόσο περίπου το δίνουμε;

Αστα επεσα και εγω σε αυτην την αγγελια και λεω δεν παιζει εχει κανει λαθος στην τιμη.Τελικα ισχυει η τιμη αν και εχει πολλα εξτρα που δινει μαζι με το ps4 το ατομο τα εχει κανει αχταρμα στο κεφαλι του γιατι με ενα γρηγορο υπολογισμο που εκανα ουσιαστικα πουλαει οτι εχει σε τιμη καταστηματων αυτη την στιγμη που μιλαμε, δινει vr set,Κονσολα klt. Και τελος τα παιχνιδια τα εχει τσουβαλιασει και τα δινει 30 ευρω το καθενα και εχει συνολο 45 και απο αυτα αμα βαλεις να δεις φωτο εχει πχ 4-5 pro, φιφα και 2k15-16-17-18 και βαλε σε αυτο πχ δινει witcher3 με τα 2 dlc και τα χρεωνει δηλαδη 90 ευρω το παιχνιδι που ο αλλος μπορει να παρει απλα την πληρη εκδοση με το 1/3 της τιμης.Και ασε που εχει αρκετους τιτλους που αυτη την στιγμη μεταχειρμενα κοστιζουν κανα 10αρικο το πολυ. οπως το the order και εχει κ αλλα τετοια αξιας.Σιγουρα αν τα πηρε απο καταστημα και την μερα που βγηκαν εχει δωσει πολλα περισσοτερα απο οσα ζηταει.

Μου αρεσει που λεει το δινει μονο πακετο αλλιως θα το κρατησει.Με λιγα λογια μας λεει μονο αν βρω ενα κοροιδο να μου δωσει αυτα τα λεφτα θα το δωσω γιατι να χασω και αλλα λεφτα ας το παρει καποιος απο μενα και ας ειναι μεταχειρισμενα σε τιμη καινουργιου.Ετσι οπως την εβαλε την αγγελια ετσι θα μεινει πραγματικα απορω με την νοημοσυνη-πονηραδα καποιων. pro 2015 κοστος 30 ευρω μπα ευχαριστω δεν θα παρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας, μια κοστολογηση για τα παρακατω ως πακετο :

Corsair Obsidian 750D Airflow Edition + EVGA SuperNOVA 750 G2

 i7 4790k + asus vii hero + Corsair Hydro H100i v2

corsair vengeance 16gb (4x4) pc3 12800 / C8

gigabyte windforce gtx 970

samsung 840 evo / 250gb

 

και ως extra την οθονη : Dell UltraSharp U2414H

 

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Ο άλλος πουλάει ps4 pro 2200€ 

Σε λίγο θα αγοράζεις μεζονέτα πιο εύκολα από το να πάρεις ps4

:P :P

Πέρα από αυτά τα αστεια ένα xbox one με 2 χειριστήρια σε άψογη κατάσταση με κουτι,απόδειξη κτλπ πόσο περίπου το δίνουμε;

Σέβομαι απολύτα το να γίνω δείγμα σύγκρισης και συζήτησης δεδομένης της ελευθερίας λόγου που υπάρχει στην εποχής μας. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να απορεί κάποιος με το τι ζητάει ο κάτοχος ένος αντικειμένου. Είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να στοχοποιούμε χρήστες με τις αγγελίες τους.

29 λεπτά πριν, icenex είπε

Αστα επεσα και εγω σε αυτην την αγγελια και λεω δεν παιζει εχει κανει λαθος στην τιμη.Τελικα ισχυει η τιμη αν και εχει πολλα εξτρα που δινει μαζι με το ps4 το ατομο τα εχει κανει αχταρμα στο κεφαλι του γιατι με ενα γρηγορο υπολογισμο που εκανα ουσιαστικα πουλαει οτι εχει σε τιμη καταστηματων αυτη την στιγμη που μιλαμε, δινει vr set,Κονσολα klt. Και τελος τα παιχνιδια τα εχει τσουβαλιασει και τα δινει 30 ευρω το καθενα και εχει συνολο 45 και απο αυτα αμα βαλεις να δεις φωτο εχει πχ 4-5 pro, φιφα και 2k15-16-17-18 και βαλε σε αυτο πχ δινει witcher3 με τα 2 dlc και τα χρεωνει δηλαδη 90 ευρω το παιχνιδι που ο αλλος μπορει να παρει απλα την πληρη εκδοση με το 1/3 της τιμης.Και ασε που εχει αρκετους τιτλους που αυτη την στιγμη μεταχειρμενα κοστιζουν κανα 10αρικο το πολυ. οπως το the order και εχει κ αλλα τετοια αξιας.Σιγουρα αν τα πηρε απο καταστημα και την μερα που βγηκαν εχει δωσει πολλα περισσοτερα απο οσα ζηταει.

Μου αρεσει που λεει το δινει μονο πακετο αλλιως θα το κρατησει.Με λιγα λογια μας λεει μονο αν βρω ενα κοροιδο να μου δωσει αυτα τα λεφτα θα το δωσω γιατι να χασω και αλλα λεφτα ας το παρει καποιος απο μενα και ας ειναι μεταχειρισμενα σε τιμη καινουργιου.Ετσι οπως την εβαλε την αγγελια ετσι θα μεινει πραγματικα απορω με την νοημοσυνη-πονηραδα καποιων. pro 2015 κοστος 30 ευρω μπα ευχαριστω δεν θα παρω.

Κρατάω το κομμάτι της νοημοσύνης και της πονηράδας και παραθέτω απλά το εξής. Προφανώς για τα δεδομένα της εποχής το ποσό που ζητάω στην αγγελία είναι τεράστιο. Αλλά παιδιά το ξαναλέω και γίνομαι γραφικός. Είναι η δική μου συλλογή, εγώ τα αγόρασα, εγώ πλήρωσα τα μεταφορικά, εγώ την έχτισα κομμάτι κομμάτι. Προφανώς και δε θα πουληθεί αλλά η αγγελία μου δεν αναφέρει κάπου ότι το ποσό είναι μη συζητήσιμο και μη διαπραγματεύσιμο. Και γιατί κάποιος που θα έδινε 2.200 θα ήταν κορόιδο. Δε ντρέπομαι να σας πω ότι για την αγγελία έχουν δείξει ενδιαφέρον 4 άτομα αλλά κανένας για ολόκληρο το πακέτο. Και όπως θα είχατε δει αν δεν είχατε σταθεί στην τιμή της αγγελίας γιατί έχουμε και αυτο το κακό αλλά αν είχατε διαβάσει την αγγελία γράφω με απόλυτη ειλικρίνεια το εξής " Άρα κλείνοντας σας ενημερώνω ότι το πακέτο αν υπάρξει ενδιαφέρον θα πουληθεί ολόκληρο και το ύψος πώλησης είναι στα 2.200. Δε σπάει σε κομμάτια. Προφανώς και είναι ανθρωπίνως αδύνατο να πουληθεί σα πακέτο αλλά προτιμώ να το κρατήσω αν δε φύγει ολόκληρο. "

Καλό λοιπόν θα είναι επειδή όλοι είμαστε ειδήμονες σε θέματα πωλήσεων και αγορών να εστιάζουμε στην αγγελία στο σύνολό της και να μην μεταφράζουμε και παρεξηγούμε τα γραφούμενα. Γιατί ούτε αποκάλεσα κάποιον κορόιδο ούτε θα θεωρούσα κάποιον που θα τα αγόραζε κορόιδο. Το μόνο κορόιδο στην υπόθεση είμαι εγώ που επένδυσα 4+ χιλιάρικα για να κάθομαι και να τα βλέπω.

Τα παραπάνω είναι πάντα σε φιλικό τόνο και σε καμία περίπτωση δε τίθεται θέμα παρεξήγησης. Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillakisKar είπε

Σέβομαι απολύτα το να γίνω δείγμα σύγκρισης και συζήτησης δεδομένης της ελευθερίας λόγου που υπάρχει στην εποχής μας. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να απορεί κάποιος με το τι ζητάει ο κάτοχος ένος αντικειμένου. Είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να στοχοποιούμε χρήστες με τις αγγελίες τους.

Κρατάω το κομμάτι της νοημοσύνης και της πονηράδας και παραθέτω απλά το εξής. Προφανώς για τα δεδομένα της εποχής το ποσό που ζητάω στην αγγελία είναι τεράστιο. Αλλά παιδιά το ξαναλέω και γίνομαι γραφικός. Είναι η δική μου συλλογή, εγώ τα αγόρασα, εγώ πλήρωσα τα μεταφορικά, εγώ την έχτισα κομμάτι κομμάτι. Προφανώς και δε θα πουληθεί αλλά η αγγελία μου δεν αναφέρει κάπου ότι το ποσό είναι μη συζητήσιμο και μη διαπραγματεύσιμο. Και γιατί κάποιος που θα έδινε 2.200 θα ήταν κορόιδο. Δε ντρέπομαι να σας πω ότι για την αγγελία έχουν δείξει ενδιαφέρον 4 άτομα αλλά κανένας για ολόκληρο το πακέτο. Και όπως θα είχατε δει αν δεν είχατε σταθεί στην τιμή της αγγελίας γιατί έχουμε και αυτο το κακό αλλά αν είχατε διαβάσει την αγγελία γράφω με απόλυτη ειλικρίνεια το εξής " Άρα κλείνοντας σας ενημερώνω ότι το πακέτο αν υπάρξει ενδιαφέρον θα πουληθεί ολόκληρο και το ύψος πώλησης είναι στα 2.200. Δε σπάει σε κομμάτια. Προφανώς και είναι ανθρωπίνως αδύνατο να πουληθεί σα πακέτο αλλά προτιμώ να το κρατήσω αν δε φύγει ολόκληρο. "

Καλό λοιπόν θα είναι επειδή όλοι είμαστε ειδήμονες σε θέματα πωλήσεων και αγορών να εστιάζουμε στην αγγελία στο σύνολό της και να μην μεταφράζουμε και παρεξηγούμε τα γραφούμενα. Γιατί ούτε αποκάλεσα κάποιον κορόιδο ούτε θα θεωρούσα κάποιον που θα τα αγόραζε κορόιδο. Το μόνο κορόιδο στην υπόθεση είμαι εγώ που επένδυσα 4+ χιλιάρικα για να κάθομαι και να τα βλέπω.

Τα παραπάνω είναι πάντα σε φιλικό τόνο και σε καμία περίπτωση δε τίθεται θέμα παρεξήγησης. Ευχαριστώ.

Το θεμα δεν ειναι ποσα δωσαμε για να αποκτησουμε κατι αλλα ποσο αξιζει πλεον σημερα που θελουμε να το πουλησουμε.

Και παντα ειναι πολυ δυσκολο να δωσουμε πολλα πραγματα μαζι εκτος αν τα δινουμε τζαμπα και θα τα παρει καποιος για να βγαλει κερδος.

Δεν σου λεω οτι δεν αξιζουν τα λεφτα που ζητας αν και δεν εχω ιδεα απο παιχνιδια και κονσολες, την asus 1070 oc που εχω την εχω για να χαζευω στο ιντερνετ δεν παιζω τιποτα.

Απλα εσυ εκανες αυτη την συλογη γιατι εσυ την ηθελες αλλα ειναι δυσκολο να βρεθει αλλος εσυ που να θελει αυτο που εσυ εχεις φτιαξει.

 

Η γνωμη μου η κρατας αυτο που εχεις φτιαξει γιατι πιθανον για να το κρατησεις το εκανες οχι για να το δωσεις η το σπας σε μικροτερα κομματια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Corsair Obsidian 750D Airflow Edition 100  + EVGA SuperNOVA 750 G2 80

 i7 4790k 200-230 + asus vii hero 80-100? δεν ξερω σιγουρα μπορει περισσοτερα μπορει λιγοτερα+ Corsair Hydro H100i v2 80-90

corsair vengeance 16gb (4x4) pc3 12800 / C8 100

gigabyte windforce gtx 970 180-200

samsung 840 evo / 250gb 50

Απλα με τα συγκεκριμενα συστηματα cpu/mb/ram ειναι δυσκολο να βγαλεις σωστη τιμη μιας και μπορεις να τσιμπησεις κατι πιο καινουργιο με λιγα χρηματα πανω και καλυτερο αλλα απο την αλλη ισως καποιος θελει αναβαθμιση σε τετοιο επεξεργαστη ή μπορει να του χαλασε η μητρικη και θελει φθηνο μεταχειρισμενο η ακομη και φθηνη αναβαθμιση ραμ σε υπαρχων συστημα.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και θα δώσω το κλασικό παράδειγμα που ισχύει σε εμένα

Έδωσα πριν 9 χρόνια 25.000€ για το αμάξι μου

 

Πλέον το πούλησα 5000€ οπότε έχασα 20.000€ 

 

Όμως!

 

Δεν γίνεται να πουλάμε στην τιμή που αγοράσαμε πριν χρόνια. Αυτό είναι το τεράστιο λάθος που κάνουν το 90% τον ανθρώπων που πουλάνε κάτι. Πρέπει να έχουμε γνώση το τι πουλαμε,πόσο το πήραμε και πόσο έχει την στιγμή που βάζουμε αγγελία. Όταν αγοράζεις κάτι πάντα μα πάντα όταν πουλήσεις έχεις χασουρα εκτός και αν στο χάρισαν η το πήρες σε σκοτωμένη τιμή.

Τεσπά sorry για το offtopic και ότι θέλετε κάνετε στις αγγελίες σας.

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και θα δώσω το κλασικό παράδειγμα που ισχύει σε εμένα

Έδωσα πριν 9 χρόνια 25.000€ για το αμάξι μου

Πλέον το πούλησα 5000€ οπότε έχασα 20.000€ 

Όμως!

Δεν γίνεται να πουλάμε στην τιμή που αγοράσαμε πριν χρόνια. Αυτό είναι το τεράστιο λάθος που κάνουν το 90% τον ανθρώπων που πουλάνε κάτι. Πρέπει να έχουμε γνώση το τι πουλαμε,πόσο το πήραμε και πόσο έχει την στιγμή που βάζουμε αγγελία. Όταν αγοράζεις κάτι πάντα μα πάντα όταν πουλήσεις έχεις χασουρα εκτός και αν στο χάρισαν η το πήρες σε σκοτωμένη τιμή.

Τεσπά sorry για το offtopic και ότι θέλετε κάνετε στις αγγελίες σας.

ξέρεις με ποιον τρόπο μπορείς να ξεγελάσεις κάποιον ... έτοιμη στην έχω την απάντηση γράφεις στης αγγελία σ πχ πουλάω playstation 4 δεν έχω αποδείξεις  γτ μου το έκαναν δώρο βάζεις και μια τιμουλα π θες εσύ τσιμπάει το άλλο το θύμα π θα δει την αγγελία σ θα το αγοράσει από εσένα και μετά εσύ καθάρισες έχεις πάρει τα λεφτά τα έχεις βάλει στην τσέπη σου και έχεις γίνει καπνός ...άλλα αυτό δεν είναι σωστό και τίμιο απέναντι στον άλλο !

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...