Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό θα ήταν μερικά άτομα,να μην βάζουν την αγγελία τους εδώ στο τοπικ,απλά να λένε τι πουλάνε και σε τιμή το έβαλαν...

 

 

Αλλιώς το λες και  έξτρα προβολή της αγγελίας μου..... ;) :)

 

Ελπίζω να μην το κάνετε εσκεμμένα και πονηρά μερικοί...

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Πόσο να έδινα λέτε μία asus rx 570 expedition oc 4gb;Έχει υπόλοιπο εγγύησης κάπου 26 μήνες εάν θυμάμαι σωστά από μεγάλο ελληνικό κατάστημα.Κάθεται κάπου ένα δίμηνο, κρίμα είναι.Το μόνο που δεν θέλω είναι να τη δώσω σε τιμή που θεωρώ εγώ φυσιολογική και σε 2 μέρες να την δώ να μεταπωλείται με ένα 30ρι ξέρω 'γω καπέλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Το μόνο που δεν θέλω είναι να τη δώσω σε τιμή που θεωρώ εγώ φυσιολογική και σε 2 μέρες να την δώ να μεταπωλείται με ένα 30ρι ξέρω 'γω καπέλο...

Aπό τη στιγμή που θα τη δώσεις ΔΕΝ σου ανήκει και αυτός που θα την πάρει μπορεί να την κάνει ΟΤΙ θέλει.

Αν μπορεί να την πουλήσει και να βγάλει, μαγκιά του... αν πάλι θέλει να την βάλει κάτω και να την πατάει, πάλι μαγκιά του και καμποηλίκι τουB)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Πόσο να έδινα λέτε μία asus rx 570 expedition oc 4gb;Έχει υπόλοιπο εγγύησης κάπου 26 μήνες εάν θυμάμαι σωστά από μεγάλο ελληνικό κατάστημα.Κάθεται κάπου ένα δίμηνο, κρίμα είναι.Το μόνο που δεν θέλω είναι να τη δώσω σε τιμή που θεωρώ εγώ φυσιολογική και σε 2 μέρες να την δώ να μεταπωλείται με ένα 30ρι ξέρω 'γω καπέλο...

Αυτή έχει καινούργια 315€ στην καλύτερη στο Σκρούτζ. Με βάση την κατάσταση που λες ότι έχει εγώ δεν θα την έβαζα κάτω από 270€ (και ίσως να έπεφτα λίγο στο παζάρι ανάλογα με το ενδιαφέρον που θα έβλεπα. Πρακτικά η κάρτα είναι καινούργια 45€ λιγότερα είναι λογική διαφορά για να την δώσεις. Από εκεί και πέρα όσο πιο πολύ καίγεσαι τόσο πιο πολύ ρίχνεις την τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Αυτή έχει καινούργια 315€ στην καλύτερη στο Σκρούτζ. Με βάση την κατάσταση που λες ότι έχει εγώ δεν θα την έβαζα κάτω από 270€ (και ίσως να έπεφτα λίγο στο παζάρι ανάλογα με το ενδιαφέρον που θα έβλεπα. Πρακτικά η κάρτα είναι καινούργια 45€ λιγότερα είναι λογική διαφορά για να την δώσεις. Από εκεί και πέρα όσο πιο πολύ καίγεσαι τόσο πιο πολύ ρίχνεις την τιμή. 

Τα 270 ειναι πολυ τραβηγμενο.Με τοσο παιρνεις 580 καινουργια απο εξω η με λιγα περισσοτερα 580 απο εδω.Γυρω στα 220 μπορει να φυγει νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Αυτή έχει καινούργια 315€ στην καλύτερη στο Σκρούτζ. Με βάση την κατάσταση που λες ότι έχει εγώ δεν θα την έβαζα κάτω από 270€ (και ίσως να έπεφτα λίγο στο παζάρι ανάλογα με το ενδιαφέρον που θα έβλεπα. Πρακτικά η κάρτα είναι καινούργια 45€ λιγότερα είναι λογική διαφορά για να την δώσεις. Από εκεί και πέρα όσο πιο πολύ καίγεσαι τόσο πιο πολύ ρίχνεις την τιμή. 

και η rx580 nitro εχει 298 ευρω καινουργια, εγώ δεν θα έδινα πάνω από 220-230 ευρω γι αυτη πάντως, η τιμές των rx570 ειναι υψηλές σε σχέση με των 580 ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, spy94 είπε

Τα 270 ειναι πολυ τραβηγμενο.Με τοσο παιρνεις 580 καινουργια απο εξω η με λιγα περισσοτερα 580 απο εδω.Γυρω στα 220 μπορει να φυγει νομιζω.

 

3 λεπτά πριν, splanis είπε

και η rx580 nitro εχει 298 ευρω καινουργια, εγώ δεν θα έδινα πάνω από 220-230 ευρω γι αυτη πάντως, η τιμές των rx570 ειναι υψηλές σε σχέση με των 580 ακόμα 

Παιδιά καλά αυτά που λέτε, αλλά το να πάρουμε ένα chip και να πούμε η 580 έχει τόσο κτλ δεν έχει νόημα. Θα συγκρίνουμε παρόμοια υλοποίηση για να έχουμε σωστό αποτέλεσμα. Εκτός αν θεωρείτε ότι μια υλοποίηση της Asus είναι το ίδιο με μια noname ή ξερώ γω τι. Η αντίστοιχη 580 λοιπόν ξεκινάει χοντρικά από τα 350 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Πόσο να έδινα λέτε μία asus rx 570 expedition oc 4gb;Έχει υπόλοιπο εγγύησης κάπου 26 μήνες εάν θυμάμαι σωστά από μεγάλο ελληνικό κατάστημα.Κάθεται κάπου ένα δίμηνο, κρίμα είναι.Το μόνο που δεν θέλω είναι να τη δώσω σε τιμή που θεωρώ εγώ φυσιολογική και σε 2 μέρες να την δώ να μεταπωλείται με ένα 30ρι ξέρω 'γω καπέλο...

εγω νομιζω πως η nitro ειναι αρκετα καλη υλοποιηση, τεσπα οσο θες βαλτη απλα δεν νομιζω να υπαρχει ενδιαφερον στα 270 που λες εσυ, εγώ σου ξαναλεω πανω απο 220-230 δεν θα εδινα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, splanis είπε

εγω νομιζω πως η nitro ειναι αρκετα καλη υλοποιηση, τεσπα οσο θες βαλτη απλα δεν νομιζω να υπαρχει ενδιαφερον στα 270 που λες εσυ, εγώ σου ξαναλεω πανω απο 220-230 δεν θα εδινα

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν θα έδινα ούτε 100 γιατί δεν μου αρέσουν οι AMD και προτιμώ NVΙDIA, αλλά το νήμα δεν φέρει τίτλο πόσο θα αγόραζα κάτι, αλλά πόσο είναι σωστό να πουληθεί. Στην τελική ας το βάλει 270 και αν δεν φύγει μπορεί να το βάλει πιο κάτω αργότερα, έτσι κι αλλιώς το παλικάρι δεν είπε πως καίγεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδη για να καταλαβω  αυτες  θεωρειτε λογικο να δωθουν στην ιδια τιμη μεταχειρισμενες; 

https://www.skroutz.gr/s/11715503/Sapphire-Radeon-RX-570-4GB-Nitro-11266-14.html

https://www.skroutz.gr/s/11715351/Sapphire-Radeon-RX-580-4GB-Nitro-11265-07.html

 

 

https://www.skroutz.gr/s/11721927/Gigabyte-Radeon-RX-580-4GB-Aorus-GV-RX580AORUS-4GD.html

https://www.skroutz.gr/s/11721820/Gigabyte-Radeon-RX-570-4GB-Aorus-GV-RX570AORUS-4GD.html

( η aorus 570 πιο πολυ κιολας) :rolleyes:

Επεξ/σία από splanis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Παιδιά καλά αυτά που λέτε, αλλά το να πάρουμε ένα chip και να πούμε η 580 έχει τόσο κτλ δεν έχει νόημα. Θα συγκρίνουμε παρόμοια υλοποίηση για να έχουμε σωστό αποτέλεσμα. Εκτός αν θεωρείτε ότι μια υλοποίηση της Asus είναι το ίδιο με μια noname ή ξερώ γω τι. Η αντίστοιχη 580 λοιπόν ξεκινάει χοντρικά από τα 350 . 

Δεν δικαιολογειαι η διαφορα τιμης οπως και να το κανουμε.Επισης μην το βλεπεις γλυτωνεις 45€ δες το ποσοστιαια.Ακομη και στο χειροτερο σεναριο θα προτιμουσα 580 στα 350 παρα μτχ 570 στα 270.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, splanis είπε

 

Δεν θα το κάνουμε vs, εγώ λέω ότι η τιμή του μεταχειρισμένου είναι αντίστοιχη του καινούργιου (asus) και εσύ ότι το μεταχειρισμένο πρέπει να το δίνεις με βάση την φτηνότερη υλοποίηση (gigabyte). Είναι σαν να λες ότι πρέπει να δώσεις μια BMW στην τιμή του Golf γιατί είναι και τα δύο 1600cc (τηρουμένων πάντα των αναλογιών). Τεσπά, το παιδί που την έχει θα αποφασίσει έτσι κι αλλιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, splanis είπε

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.Αλλο το BMW vs golf και άλλο το nitro+ vs aorus vs gaming x κλπ

https://el.wiktionary.org/wiki/τηρουμένων_των_αναλογιών 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να εκανε λιγο χοντροκομμενη συγκριση,αλλα η ουσια του επιχειρηματος του ειναι σωστη.Σε καμμια περιπτωση,ακομη και την εποχη πριν το mining,μια καλυτερη υλοποιηση ενος μοντελου, που κοστισε πιο ακριβα σε εναν αγοραστη,δεν θα μπει σαν μεταχειρισμενη στην ιδια τιμη με μια υποδεεστερη,φτηνιαρικη,no name υλοποιηση. Σιγουρα θα μπει φτηνοτερα το μεταχειρισμενο,αλλα η υλοποιηση ειναι ουσιαστικη διαφορα.Αλλιως γινεται μονομερης συμβουλη που συμφερει μονο τον αγοραστη και οχι τον πωλητη.

 

 

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...