Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Κατανοητό, απλά δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα γραφικά για παιχνίδια, ειδικότερα αυτά που κάνω θέλουν υψηλό performance per core, κάτι που έχουν οι intel, αν δε κάνω λάθος δε τα έχω παρακολουθήσει τον τελευταίο χρόνο

σε σχέση με την τιμή ναι διότι με 160 παίρνεις 6c/12t με ενσωματωμένα ενώ από amd χρειάζεται να πάρεις και gpu έστω μια απλή οπότε είναι λίγο ένα μικρό μπάχαλο, όταν αποφασίσεις πάντως ανοίγεις ένα θέμα στο νήμα που ψάχνεις βοήθεια για νέο pc και θα σε βοηθήσουμε με τα τότε δεδομένα από τιμές /διαθεσιμότητα κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

σε σχέση με την τιμή ναι διότι με 160 παίρνεις 6c/12t με ενσωματωμένα ενώ από amd χρειάζεται να πάρεις και gpu έστω μια απλή οπότε είναι λίγο ένα μικρό μπάχαλο, όταν αποφασίσεις πάντως ανοίγεις ένα θέμα στο νήμα που ψάχνεις βοήθεια για νέο pc και θα σε βοηθήσουμε με τα τότε δεδομένα από τιμές /διαθεσιμότητα κλπ 

Εννοείται, ακόμα δε ψάχνομαι, απλά κάποια προγράμματα που δουλεύω έχουν συγκεκριμένα instructions που παλαιότερα (πριν 2 χρόνια) που χάζευα κάποιοι AMD δεν υποστήριζαν, φυσικά και θα ψαχτώ πολύ πριν "συνθέσω" κάτι νέο

Περισσότερο προσπάθησα να κατευθύνω την κουβέντα στη ΜΗ απαίτηση χρήσης ξεχωριστής GPU, διότι δε χρειάζεται.., καθώς και στη σκέψη αν κρατήσω τον HDD, που φυσικά θα διαμορφώσει λίγο χαμηλότερα την τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μηχάνημα 3 μηνών με χαρακτηριστικά τα παρακάτω γύρω στα 400€ είναι καλά; μιας και κάρτες γραφικών δεν μπορεί να βρει κάπιος σε λογικές τιμές αυτην την εποχή

  • CPU: Ryzen 3300X 4C/8T 
  • Motherboard: MSI Bazooka B450M 
  • RAM: Corsair VENGEANCE RGB 32GB CL16  3200mhz x2 
  • PSU: Corsair VS 650W 
  • GPU: AMD RX 5500 XT 8GBG.html
  • PC Case: Corsair Carbide Spec-Delta RGB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, meletis94 είπε

Καλησπέρα, μηχάνημα 3 μηνών με χαρακτηριστικά τα παρακάτω γύρω στα 400€ είναι καλά; μιας και κάρτες γραφικών δεν μπορεί να βρει κάπιος σε λογικές τιμές αυτην την εποχή

  • CPU: Ryzen 3300X 4C/8T 
  • Motherboard: MSI Bazooka B450M 
  • RAM: Corsair VENGEANCE RGB 32GB CL16  3200mhz x2 
  • PSU: Corsair VS 650W 
  • GPU: AMD RX 5500 XT 8GBG.html
  • PC Case: Corsair Carbide Spec-Delta RGB

Μάλλον το σκοτώνεις...και χαλάς την πιάτσα αφού σε αυτές τις τιμές παίζουν ισχυρά τετραπύρηνα gaming pc (socket 775)... 😂

Νομίζω είναι πολύ χαμηλά, περίμενε κι άλλους να σου πουν αναλυτικά. Εγγυήσεις παίζουν,έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, meletis94 είπε

 

  • CPU: Ryzen 3300X 4C/8T 110/130€
  • Motherboard: MSI Bazooka B450M 60/75€
  • RAM: Corsair VENGEANCE RGB 32GB CL16  3200mhz x2 120€
  • PSU: Corsair VS 650W 40/50€
  • GPU: AMD RX 5500 XT 8GBG.html 220/230€
  • PC Case: Corsair Carbide Spec-Delta RGB 45€

 

στις ραμ αν κατάλαβα είναι 2x16gb έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μάλλον το σκοτώνεις...και χαλάς την πιάτσα αφού σε αυτές τις τιμές παίζουν ισχυρά τετραπύρηνα gaming pc (socket 775)... 😂

Νομίζω είναι πολύ χαμηλά, περίμενε κι άλλους να σου πουν αναλυτικά. Εγγυήσεις παίζουν,έτσι;

ναι έχουν εγγυήσεις και κουτιά

14 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

 

στις ραμ αν κατάλαβα είναι 2x16gb έτσι? 

4x8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nickol-us 

Spoiler

επειδή βλέπω βάζεις και μεταφορικά με αντικαταβολή κλπ και ξανά λέω υπάρχει μαγαζί που τα έχει όλα μαζί και βγαίνει στα 380€ με δωρεάν μεταφορικά διότι είναι άνω των 100€ κάτι που ξέχασες τότε είναι ότι και το κουτί το μεταχειρισμένο που θα δώσει στα 280 θα έχει ένα καπέλο από την μεταφορική 15-20€ για επαρχία. 

καλό είναι να κοιτάμε πανοραμικά και όχι με παρωπίδες. 

 

@meletis94 δες στην παρένθεση έχω βάλει τιμές δίπλα από αυτά που πουλάς τα 400 είναι λίγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

@nickol-us 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

επειδή βλέπω βάζεις και μεταφορικά με αντικαταβολή κλπ και ξανά λέω υπάρχει μαγαζί που τα έχει όλα μαζί και βγαίνει στα 380€ με δωρεάν μεταφορικά διότι είναι άνω των 100€ κάτι που ξέχασες τότε είναι ότι και το κουτί το μεταχειρισμένο που θα δώσει στα 280 θα έχει ένα καπέλο από την μεταφορική 15-20€ για επαρχία. 

καλό είναι να κοιτάμε πανοραμικά και όχι με παρωπίδες. 

 

@meletis94 δες στην παρένθεση έχω βάλει τιμές δίπλα από αυτά που πουλάς τα 400 είναι λίγα. 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο τι λετε

Κουτι……...…Cooler Master Cmstorm

MotherBoard...Gigabyte GA-P67A-D3-B3

CPU…….........Intel i5 2320

H.D......……...SSD 250Gb Patriot

RAM….......…Corsair 2X4 (dual channel)

GPU….......….NVIDIA Gefore GTX 750 Ti 2Gb

PSU......……..550Watt

Windows 10pro γνησια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

@nickol-us 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

επειδή βλέπω βάζεις και μεταφορικά με αντικαταβολή κλπ και ξανά λέω υπάρχει μαγαζί που τα έχει όλα μαζί και βγαίνει στα 380€ με δωρεάν μεταφορικά διότι είναι άνω των 100€ κάτι που ξέχασες τότε είναι ότι και το κουτί το μεταχειρισμένο που θα δώσει στα 280 θα έχει ένα καπέλο από την μεταφορική 15-20€ για επαρχία. 

καλό είναι να κοιτάμε πανοραμικά και όχι με παρωπίδες. 

 

@meletis94 δες στην παρένθεση έχω βάλει τιμές δίπλα από αυτά που πουλάς τα 400 είναι λίγα. 

Και 350 να βγει το μηχάνημα απο τα 250 πάλι θα  έχει 100 ευρώ διαφορά... άσχετα αν αξίζει ή όχι. Το αν αξίζει μπορεί να κριθεί και με υποκειμενικά κριτήρια, αυτό δεν κατάλαβες ή δεν θες να δεχτείς. Η ουσία είναι ότι έχασες πάλι την ουσία των όσων λέω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύστημα 10ετίας χωρίς σκληρούς δίσκους,

Κουτί Coolermaster RC-932

Aerocool V12XT Touch Panel

Επεξεργαστής Phenon II X4 955

Ψύκτρα Coolermaster V8

 Μητρική MSI 790FX-GD70

Μνήμη OCZ Black Edition AMD Ready 8GB

DVD Sony Optiarc AD-7241S

Κάρτα Ήχου Creative X-Fi Xtreme Gamer

Κάρτα γραφικών HD 6850 & έχω και μιά XFX HD 4870x2 2GB που έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω.

Πιάνει κάτι ή δεν...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, driver4 είπε

Σύστημα 10ετίας χωρίς σκληρούς δίσκους,

Κουτί Coolermaster RC-932

Aerocool V12XT Touch Panel

Επεξεργαστής Phenon II X4 955

Ψύκτρα Coolermaster V8

 Μητρική MSI 790FX-GD70

Μνήμη OCZ Black Edition AMD Ready 8GB

DVD Sony Optiarc AD-7241S

Κάρτα Ήχου Creative X-Fi Xtreme Gamer

Κάρτα γραφικών HD 6850 & έχω και μιά XFX HD 4870x2 2GB που έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω.

Πιάνει κάτι ή δεν...

Ευχαριστώ

Η 4870 παει για πωληση σαν συλλεκτικη στο ebay αλλα μην περιμενεις πολλα. Εικοσι ευρω ισως απο καποιον συλλεκτη.Ελεγξε τιμες και δες. (EDIT : Λαθος εκανα ,στο ebay την πουλανε απο 35 μεχρι 100+ για καποιον μυστηριο λογο.Ριξε μια ματια και εσυ.Επισης καλο ειναι να βαζεις αγγελιες και στο ebay πιανεις πολυ περισσοτερο απο εδω.)

Για τα υπολοιπα,υπο τη προυποθεση οτι ειναι σε αριστη κατασταση εσωτερικα και εξωτερικα γυρω στα 150 ευρω. Θα σε συνεφερε να τα πουλαγες ξεχωριστα. Ξερω προσωπικα ανθρωπους που θα εδιναν ανετα ενα πενηνταρικο,μονο για το κουτι σου το Coolermaster. Θα τους ενημερωσω μαλιστα και θα σε ειδοποιησω με p.m. αν δεν εχεις αντιρρηση.

Βαλτα ξεχωριστα το καθενα,ανα κατηγορια,θα πιασεις πολυ περισσοτερα γιατι το συστημα ειναι αρχαιο και δεν πρεπει να δεσμευσεις καποιον να το φορτωθει στην αγγελια. Ξεχωριστα το καθενα,πιανουν καλουτσικα χρηματακια για την ηλικια τους.

Επεξ/σία από benign
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, benign είπε

Η 4870 παει για πωληση σαν συλλεκτικη στο ebay αλλα μην περιμενεις πολλα. Εικοσι ευρω ισως απο καποιον συλλεκτη.Ελεγξε τιμες και δες. (EDIT : Λαθος εκανα ,στο ebay την πουλανε απο 35 μεχρι 100+ για καποιον μυστηριο λογο.Ριξε μια ματια και εσυ.Επισης καλο ειναι να βαζεις αγγελιες και στο ebay πιανεις πολυ περισσοτερο απο εδω.)

Για τα υπολοιπα,υπο τη προυποθεση οτι ειναι σε αριστη κατασταση εσωτερικα και εξωτερικα γυρω στα 150 ευρω. Θα σε συνεφερε να τα πουλαγες ξεχωριστα. Ξερω προσωπικα ανθρωπους που θα εδιναν ανετα ενα πενηνταρικο,μονο για το κουτι σου το Coolermaster. Θα τους ενημερωσω μαλιστα και θα σε ειδοποιησω με p.m. αν δεν εχεις αντιρρηση.

Βαλτα ξεχωριστα το καθενα,ανα κατηγορια,θα πιασεις πολυ περισσοτερα γιατι το συστημα ειναι αρχαιο και δεν πρεπει να δεσμευσεις καποιον να το φορτωθει στην αγγελια. Ξεχωριστα το καθενα,πιανουν καλουτσικα χρηματακια για την ηλικια τους.

Πουλάω διάφορα στο eBay χρόνια τώρα, θα λύσω το pc & θα τα ανεβάσω στο eBay. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα Στο forum.Έχω μια ερώτηση.Επειδη δεν βλέπω να φεύγουν ολοκληρωμένα συστήματα , έχει καταφέρει να πουλήσει καποιος;Γιατί έχω σκεφτεί ότι λόγω κρίσης με τα απανωτά lockdown γενικά δεν πωλείται κάτι εκτος απο parts.

Επεξ/σία από Kalojohn1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Kalojohn1 είπε

Καλημέρα Στο forum.Έχω μια ερώτηση.Επειδη δεν βλέπω να φεύγουν ολοκληρωμένα συστήματα , έχει καταφέρει να πουλήσει καποιος;Γιατί έχω σκεφτεί ότι λόγω κρίσης με τα απανωτά lockdown γενικά δεν πωλείται κάτι εκτος απο parts.

Όποιος πουλάει σε λογικές τιμές, πουλάει. Κάτι ισχυρά τετραπήρυνα (Q9600/socket775) στα 300+ ευρώ λογικό είναι να μην πωλούνται. Επίσης κάτι gaming pc με 3ης-4ης γενιάς i3 και κάρτα 750ti στα 500-600 ευρώ πάλι κάθονται και περιμένουν. Λογικό... ακόμη και με την υψηλή ζήτηση-ελλείψεις σε Hardware, το κόστος πλέος να φτιάξεις ένα "τερατάκι" είναι πολύ χαμηλό έτσι δεν συμφέρει η αγορά ενός "ακριβού"(σε πολλά εισαγωγικά) μεταχειρισμένου...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...