Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;

Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/1/2021 στις 3:20 ΜΜ, Mute_ είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να πουλήσω σετ έναν ryzen 1600 με άθικτη την ψήκτρα του μαζί με μια asus strix b350f gaming. εκτός εγγύησης και τα δύο. Έχετε να μου προτείνετε μια λογική τιμή; Αγοράστηκαν Σεπτέμβριο 2018 στα 265€

Ryzen 1600 = 74€

ASUS Strix B350F Gaming = 60€

F4-3400C16D-16GVK = 54€

Σύνολο = €188

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 25,4k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

• Sheogorath

1653

• benign

1235

• LLLEFTERIS

1217

• spy94

792

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Γεια χαρά fellow insomniacs   Μιας και βλέπω συχνά, αρκετά άτομα να προσπαθούν να πουλήσουν μεταχειρισμένο hardware σε πολύ λάθος τιμές, και αναφέρομαι σε αυτούς που το κάνουν από άγνοια - όπως δια

Γουστάρω, σαν σαπουνόπερα είναι.^^

Eπρεπε να το ποσταρω καπου,τετοια προσφορα !  

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα το σετ logitech x530 σε λειτουργικη κατασταση με το γνωστο popping sound αλλα σε μετρια  εμφανιση ποσο θα το δινατε ή θα το αγοραζατε?

Αξιζει να το δωσω ή να το κρατησω για backup

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας κι από μένα... καθαρά από περιέργεια...βλέποντας πόσο προχωράνε οι νέες γενιές επεγεργαστών, σκεφτόμουν μήπως άξιζε να δώσω το σύστημα μου και να πάω σε κάποιο νέο. Να πω την αμαρτία μου το συστηματάκι μου με υπερκαλύπτει αυτή τη στιγμή αλλά κάτι με τρώει μέσα μου...

Case Aerocool Aero 500 (γρατζουνισμένο Plexi glass χαμηλά) με 3x120 fan (2 με blue led +1 απλό)

Psu Coogar Vtc 500w 80+

mobo Gigabyte b360 dh3s

Cpu - i3-8300

ram 4x4 (2xBallistix sport 2400+ 2xViper elite 2400)

Ssd m2 WD green 120gb + micron sata ssd 120gb

Από τη μια βλέπω σε τι λεφτά φτιάχνεις αντίστοιχο σύστημα με νέας γενιάς i3, από την άλλη βλέπω στις αγγελίες κάτι ΙΣΧΥΡΟ ΤΕΤΡΑΠΥΡΗΝΟ 300ευρώ (q9500) και αναρωτιέμαι πόσο θα έπιανε το δικό μου ώστε να έκανα μια αναβάθμιση σε i5-10400; Θα μπορούσα να βάλω κάποιον i5 της γενιάς μου (8th-9th) και να γλιτώσω από το ντράβαλο όμως η cpu λογικά πιάνει 60-70 ευρώ(κι αν φύγει) ενώ τους i5 τους έχουν minimum 120ευρώ, τον χαμηλότερο 8400 και δεν ξέρω αν αξίζει το κόστος. Γενικότερα έχω μπει σε ένα χαζό τρυπάκι, παρόλο που δεν είναι οτι στερούμαι κάτι αυτή την στιγμή. Όποιος δεν βαρέθηκε να διαβάσει το ποστ κι έχει όρεξη ας απαντήσει.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από nickol-us
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Παιδιά μια τιμούλα για τα παρακάτω:

• AsRock A320M-HDV R4.0
  • AMD Ryzen 3 2200G
  • Crucial Balistix Sport LT Gray 2x4GB 2400MHz

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Psu Coogar Vtc 500w 80+ 20

mobo Gigabyte b360 dh3s 50

Cpu - i3-8300 50

ram 4x4 (2xBallistix sport 2400+ 2xViper elite 2400) 50

Ssd m2 WD green 120gb + micron sata ssd 120gb 30

Κατ' αρχάς να σε διαβεβαιώσω οτι αυτά τα 300/άρια και 200/άρια για 775 συστήματα, για να μην πώ και τα 100/άρια, μένουν στο ράφι κατα 99% και ψάχνουν το υπόλοιπο 1% των αδαών να πουληθούν.

Αφου μπήκες στο τρυπάκι της αναβάθμισης πάμε λοιπόν

Intel Core i3-10100 Box - Skroutz.gr

Gigabyte H410M S2H (rev. 1.0) - Skroutz.gr

Crucial 16GB DDR4-2666MHz (CT2K8G4DFRA266) - Skroutz.gr

Corsair CX Series CX450 450W Full Wired 80 Plus Bronze - Skroutz.gr

Adata XPG SX8200 Pro 512GB - Skroutz.gr

καινούργια στα 370 ευρώ με 30% παραπάνω επίδοση απο τα ''παλιά'' δικά σου, κρατώντας πες το ίδιο κουτι, και με πολύ καλύτερο τροφοδοτικό, ssd, μνήμες.

Αν τσοντάρεις και κανένα 50/άρι ακόμα πας σε 6/πύρηνο.

200 με ταβάνι τα 250 ευρώ αναλόγως εγγυήσεων, θα έδινα για το σύστημά σου.

Επεξ/σία από exploi7ed
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πάω σε αναβάθμιση ξέρω τι διαλέξω, το θέμα είναι αν αξίζει να πάω για αγορά ή όχι, συγκριτικά με το πόσα χρήματα θα έπιανα από το υπάρχον. Οι τιμές που δίνεις, συγκριτικά με τις αρχικές  που αγοράστηκαν  στις περισσότερες περιπτώσεις βγαίνει 37-38% κάτω. Για ένα σύστημα 2,5 ετών μου φαίνεται υπερβολικά κάτω, υπολόγιζα έστω ένα 300αρι το πιάνω, ειδικά με αυτά που βλέπω στις αγγελίες. Καταλαβαίνω πως οι νέες γενιές φεύγουν μπροστά αλλά δεν πάυει να είναι ένα σύστημα που ανταπεξέρχεται στις περισσότερες εργασίες, εκτός πολύ βαριών προγραμμάτων - games.  Μακάρι να πουλούσαν κι άλλοι στην λογική τη δική σου, διότι αν έβρισκα έναν i5 της γενιάς μου 37% φτηνότερο από την αρχική του(εσύ με έχεις πάει 60% κάτω) δε θα το σκεφτόμουν για αναβάθμιση σε νέα γενιά.

Με βλέπω να κάθομαι στα αυγά μου,  με τέτοιες τιμές θα ένιωθα οτι το σκοτώνω και η διαφορά-χασούρα να πάω σε νέο σύστημα θα ήταν μεγάλη και ανούσια από την στιγμή που δεν χρειάζομαι ουσιαστικά την αναβάθμιση στη χρήση που του κάνω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Επεξ/σία από nickol-us
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

από την στιγμή που δεν χρειάζομαι ουσιαστικά την αναβάθμιση στη χρήση που του κάνω.

Αυτη ειναι η ουσια. Ειδικα αυτη την δυσκολη περιοδο,πρεπει να μενουμε με οτι εχουμε απο την στιγμη που κανουμε την δουλεια μας καλα,ακομη και αν ειναι παλιο.

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
11 ώρες πριν, nickol-us είπε

Με βλέπω να κάθομαι στα αυγά μου,  με τέτοιες τιμές θα ένιωθα οτι το σκοτώνω και η διαφορά-χασούρα να πάω σε νέο σύστημα θα ήταν μεγάλη και ανούσια από την στιγμή που δεν χρειάζομαι ουσιαστικά την αναβάθμιση στη χρήση που του κάνω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Αυτό ακριβώς ήθελα να σου δείξω, να μείνεις στα αυγά σου, εκτός αν κάνεις τόσο πια εξεζητημένο με το pc που να χρειάζεσαι επειγόντως αναβάθμιση.

Αν ήσουν ένας υποψήφιος αγοραστής και σου έθετα το ερώτημα 300 ευρώ το δικό σου μηχάνημα που λές ή 370 το καινούργιο που πρότεινα ή ακόμα καλύτερα κάποιο καλύτερο με RYZEN, δεν νομίζω οτι θα προτημούσες το δικό σου🙂

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
56 λεπτά πριν, exploi7ed είπε

Αυτό ακριβώς ήθελα να σου δείξω, να μείνεις στα αυγά σου, εκτός αν κάνεις τόσο πια εξεζητημένο με το pc που να χρειάζεσαι επειγόντως αναβάθμιση.

Αν ήσουν ένας υποψήφιος αγοραστής και σου έθετα το ερώτημα 300 ευρώ το δικό σου μηχάνημα που λές ή 370 το καινούργιο που πρότεινα ή ακόμα καλύτερα κάποιο καλύτερο με RYZEN, δεν νομίζω οτι θα προτημούσες το δικό σου🙂

Δεν είναι ακριβώς έτσι που τα λες. Εγώ το σύστημα το υπολόγιζα κομπλέ στα 300 μαζί με το κουτί. Αν έβαζες στο σύστημα που έφτιαξες κουτί θα πήγαινε στα 400ευρώ. 100 ευρώ διαφορά δεν τα λες και λίγα. Επίσης συγκρίνεις ποιοτικότερα προϊόντα προηγούμενης γενιάς έναντι σε φτηνότερα νεότερης γενιάς, με εξαίρεση φυσικά τον επεξεργαστή και nvme. Μνήμες με μεταλλική ψύκτρα έναντι σε απλά ντιμάκια, βασικό chipset h410 έναντι σε μεσαίο chipset b360, έξτρα ανεμιστηράκια...αυτά δεν μετράνε στον υπολογισμό σου;

Πραγματικά θα ήθελα να μου πεις με ποιά λογική θα πούλαγες τον 8300 στα 50ευρώ; Ένας cpu 2,5 ετών, με αρχική τιμή 130ευρώ; Καταλαβαίνω οτι είναι 2 γενιές πίσω, μα είναι 60% κάτω από το 10100 έστω και μεταχειρισμένος; Πιο πάνω προτείνεται-ε ο 1600 στα 74ευρώ που με μικρή εξαίρεση το Multithread στα υπόλοιπα τον πατάει κάτω για πλάκα...Πραγματικά αν έβρισκα επεξεργαστή i5 της γενιάς μου σε τιμές σαν κι αυτές που υπολογίζεις δεν θα σκεφτόμουν καν να το πουλήσω.

Χωρίς ίχνος ειρωνίας ή άλλο υφάκι, μην παρεξηγηθούμε, δεν υπάρχει λόγος...απλά θέμα προς συζήτηση...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι που τα λες. Εγώ το σύστημα το υπολόγιζα κομπλέ στα 300 μαζί με το κουτί. Αν έβαζες στο σύστημα που έφτιαξες κουτί θα πήγαινε στα 400ευρώ. 100 ευρώ διαφορά δεν τα λες και λίγα. Επίσης συγκρίνεις ποιοτικότερα προϊόντα προηγούμενης γενιάς έναντι σε φτηνότερα νεότερης γενιάς, με εξαίρεση φυσικά τον επεξεργαστή και nvme. Μνήμες με μεταλλική ψύκτρα έναντι σε απλά ντιμάκια, βασικό chipset h410 έναντι σε μεσαίο chipset b360, έξτρα ανεμιστηράκια...αυτά δεν μετράνε στον υπολογισμό σου;

Πραγματικά θα ήθελα να μου πεις με ποιά λογική θα πούλαγες τον 8300 στα 50ευρώ; Ένας cpu 2,5 ετών, με αρχική τιμή 130ευρώ; Καταλαβαίνω οτι είναι 2 γενιές πίσω, μα είναι 60% κάτω από το 10100 έστω και μεταχειρισμένος; Πιο πάνω προτείνεται-ε ο 1600 στα 74ευρώ που με μικρή εξαίρεση το Multithread στα υπόλοιπα τον πατάει κάτω για πλάκα...Πραγματικά αν έβρισκα επεξεργαστή i5 της γενιάς μου σε τιμές σαν κι αυτές που υπολογίζεις δεν θα σκεφτόμουν καν να το πουλήσω.

Χωρίς ίχνος ειρωνίας ή άλλο υφάκι, μην παρεξηγηθούμε, δεν υπάρχει λόγος...απλά θέμα προς συζήτηση...

Έχω κουραστεί να εξηγώ, αυτά που σου έγραψα είναι προσωπική μου άποψη.

Κανείς δεν σε εμποδίζει να πουλήσεις τα πράγματα σου όσο ΕΣΥ θέλεις.

Την σύγκριση την έκανα με ιντέλ πράγματα για να σου δείξω την διαφορά, αν την έκανα με RΥΖΕΝ έστω και 2 γενιές πίσω θα ''έκλαιγες'', επιλεκτικά εξαιρείς χαρακτηριστικά που άλλοι ψάχνουν το ''με μικρή εξαίρεση το Multithread'' δεν είναι μικρή η εξαίρεση, οι 4χ4 μνήμες σου με τις ψύκτρες είναι δεσμευτικές σε περίπτωσή αναβάθμισής απο 16 σε 32 gb , ενω η μητρική έστω και στο πιο απλό chipset (410) είναι υπέρκετη μέχρι και για ι5, ενω ο 10100 είναι 50 % πάνω απο τον 8300, και ο adata ετη φωτός μποστά απο τους120/άρηδες που έχεις.

Για την πλάκα σου μπορείς να τα βάλεις μια αγγελία στα 300 και να δείς αντιδράσεις και κίνηση, και να μας ποστάρεις τα συμπεράσματά σου!

Εδω i5 9400 - Επεξεργαστές - Insomnia.gr

ι5 σε λογική τιμή για να αναβαθμίσεις οικονομικά.

Φιλική συμβουλή μην επενδύεις σε νεκρά σόκετ.

Δεν το συνεχίζω, καλή συνέχεια σε ότι και να αποφασίσεις.

Επεξ/σία από exploi7ed
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιλεκτικά εξαιρώ; Σε ποιό benchmark βγαίνει παραπάνω ο 1600;

Benchmark 8300vs1600 

Fps 8100 vs 1600 (ο 8300 είναι ελάχιστα καλύτερος)

O 10100 50% καλύτερος; Επειδή έχει 50% περισσότερα threads; Σε πιο συγκριτικό το είδες; Βγάζει 50% περισσότερα fps στα games ή κάνει 1/2 χρόνους σε editing;

Πιο εύκολα πετάς 2x4 dimmakia για να βάλει 2x8 ή  2x8 για να βάλεις 2x16; To ίδιο δεσμευτικά μου φαίνονται και τα δύο.

(αν συνεχίσεις τα edit θα συνεχίσω κι εγώ... 😊)

Απλά με εντυπωσίασε με πόση ευκολία, ένα σύστημα 2,5 ετών με αρχική αξία περί τα 450ευρώ, το κατέβασες στα 200 με ταβάνι 250...  45-55% κάτω.

Δεν τίθεται λόγος προσωπικής αντιπαράθεσης.

Καθένας μας έχει την προσωπική του άποψη.

Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από nickol-us
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
45 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Benchmark 8300vs1600 

O 10100 50% καλύτερος; Επειδή έχει 50% περισσότερα threads; Σε πιο συγκριτικό το είδες; Βγάζει 50% περισσότερα fps στα games ή κάνει 1/2 χρόνους σε editing;

Πιο εύκολα πετάς 2x4 dimmakia για να βάλει 2x8 ή  2x8 για να βάλεις 2x16; To ίδιο δεσμευτικά μου φαίνονται και τα δύο.

Απλά με εντυπωσίασε με πόση ευκολία, ένα σύστημα 2,5 ετών με αρχική αξία περί τα 450ευρώ, το κατέβασες στα 200 με ταβάνι 250...  45-55% κάτω.

Καλή συνέχεια.

Τα κομμάτια σου έχουν εγγύηση;

Ο i3 9100f είχε 65€ κάποια στιγμή για κάμποσους μήνες στο skroutz ή ο 9100 είχε κοντά 100 

Οπότε μια γενιά πίσω i3 μεταχειρισμένος με εγγύηση θα έφευγε στα 70-75 ενώ χωρίς εγγυήσεις στα 50-60

Είναι απολύτως λογικά αυτά που λέει exploi7ed 

Ο i3 10100 που έχει 4t παραπάνω είχε ~100€ με εγγύηση 2-3 χρόνια + ότι είναι καλύτερος από τον 8300 + ότι οι μητρικές h410 μπορούν να πάρουν μέχρι και i7 κλειδωμένο στα 65w με μια ψήκτρα εκτός της stock

Μια b360 είναι περίπου ισάξια σε features με μια h410 (4ram slots) 

Οι ραμ όταν επανέλθουν οι τιμές έχουν έχουν κοντά 32gb 100€ τα δύο dims 

Το γιατί κάποιος να πάρει 4χ4 δεν έχει καμία λογική γιατί για να βάλει νέες ραμ πρέπει να τις βγάλει όλες ενώ με 2χ8 μπορείς να βάλεις μέχρι 32gb και είναι πανφτηνες

Άσε την σύγκριση i3 με ryzen 5 

O i3 έχει καλύτερο single αλλά έχει και 4/4 cores 

Ο ρυζεν 5 έχει χειρότερο single αλλά είναι 6/12 και για κάποιον που δεν θέλει το pc για παιχνίδια θα πάει στον ryzen 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Benchmark 8300vs1600 

Καλή συνέχεια.

Ποιός μίλησε για 8300 vs 1600;

Εγω αναφέρθηκα για 8300 vs 10100

PassMark - Intel Core i3-8300 @ 3.70GHz - Price performance comparison (cpubenchmark.net)

PassMark - Intel Core i3-10100 @ 3.60GHz - Price performance comparison (cpubenchmark.net)

Κατανοητό το 50%;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nik1239 είπε

Τα κομμάτια σου έχουν εγγύηση;

Ο i3 9100f είχε 65€ κάποια στιγμή για κάμποσους μήνες στο skroutz ή ο 9100 είχε κοντά 100 

Οπότε μια γενιά πίσω i3 μεταχειρισμένος με εγγύηση θα έφευγε στα 70-75 ενώ χωρίς εγγυήσεις στα 50-60

Είναι απολύτως λογικά αυτά που λέει exploi7ed 

Ο i3 10100 που έχει 4t παραπάνω είχε ~100€ με εγγύηση 2-3 χρόνια + ότι είναι καλύτερος από τον 8300 + ότι οι μητρικές h410 μπορούν να πάρουν μέχρι και i7 κλειδωμένο στα 65w με μια ψήκτρα εκτός της stock

Μια b360 είναι περίπου ισάξια σε features με μια h410 (4ram slots) 

Οι ραμ όταν επανέλθουν οι τιμές έχουν έχουν κοντά 32gb 100€ τα δύο dims 

Το γιατί κάποιος να πάρει 4χ4 δεν έχει καμία λογική γιατί για να βάλει νέες ραμ πρέπει να τις βγάλει όλες ενώ με 2χ8 μπορείς να βάλεις μέχρι 32gb και είναι πανφτηνες

Άσε την σύγκριση i3 με ryzen 5 

O i3 έχει καλύτερο single αλλά έχει και 4/4 cores 

Ο ρυζεν 5 έχει χειρότερο single αλλά είναι 6/12 και για κάποιον που δεν θέλει το pc για παιχνίδια θα πάει στον ryzen 

Δε μου αρέσει που το συνεχίζουμε όμως αφού το θες θα σου απαντήσω... ο 9100f πως προέκυψε; Πόσο ανώτερος είναι ο 9100f από τον 8300(δεν λέω οτι δεν είναι αλλά όχι φοβερά). Επίσης συγκρίνεις επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά έναντι f (χωρίς γραφικά) που μόνο αυτό βάζει 20-30ευρώ στην τιμή.

H410 μητρική  δεν είδα πουθενά με 4 slot. Επίσης αυτό που ήθελα να τονίσω οτι συγκρίνεται η μέση με την χαμηλή κατηγορία τιμής.

Επίσης μπορώ να σου φέρω για παράδειγμα άπειρες σοβαρές εφαρμογές που έχουν ανάγκη από δυνάτο singe core και όχι χαμηλό multicore.

1 ώρα πριν, exploi7ed είπε

Ποιός μίλησε για 8300 vs 1600;

Εγω αναφέρθηκα για 8300 vs 10100

PassMark - Intel Core i3-8300 @ 3.70GHz - Price performance comparison (cpubenchmark.net)

PassMark - Intel Core i3-10100 @ 3.60GHz - Price performance comparison (cpubenchmark.net)

Κατανοητό το 50%;

Για τον 1600 απάντησα επειδή είπες οτι εξαίρεσα επιλεκτικά το multi thread...σε σύγκριση με ryzen

Cpu Mark Rating 10100 vs 8300

8919 vs 6283 -> 21% 30% έχεις δίκιο

Single thread rating

2646 vs 2312 -> 13%

Cpu value (Cpu Mark / Price)

77.57 vs 37.14 -> 52%

Αυτό εννοείς 50% καλύτερος; Αυτή η μέτρηση που δείχνει τιμή προς απόδοση; Ε λογικό είναι να είναι στο 52% αφού στην εποχή του 8300 έπαιζαν σε άλλες τιμές και ήταν ακριβότερος...

Το κλείνω μιας και άκρη δε βγαίνει. Για πλάκα άνοιξα το θέμα και θα  βρεθούμε μπλεγμένοι.

Καλή συνέχεια και στους 2, εδώ θα είμαστε να τα λέμε...

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • κλειδώθηκε και ακύρωση υπομνήματος αυτό το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.