Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

Έχετε ξεφύγει τελείως, εδώ γράφουμε για τιμές μεταχειρισμένου hardware.

 

Στις αγγελιες του Insomnia δεν εχει μονο hardware εχει απο απλα gadgetακια μεχρι σπιτια οποτε δεν πιστευω να εχουν προβλημα οι υπευθυνοι του Insomnia αν καποιος ρωτησει-απαντησει για κατι εκτος hardware

 

Συν οτι οι αγγελιες για κινητα ειναι περισσοτερες απο αυτες των hardware

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο ποιο φθηνος στην αγορα καινουριος σφραγισμενος με ψυκτρα και 3 χρονια εγγυση εχει 35 ευρω και ειναι καλυτερος τοτε τα 12 ευρω για εναν επεξεργαστη 10ετιας χωρις ψυκτρα ειναι μια χαρα.

 

http://www.skroutz.gr/s/4857134/Intel-Celeron-G1840-Box.html

 

http://www.cpu-world.com/Compare/365/Intel_Celeron_Dual-Core_G1840_vs_Intel_Core_2_Duo_E8400.html

 

 

Λυπάμαι , αλλά τις συγκρίσεις του συγκεκριμένου site , δεν τις παίρνω στα σοβαρά.

Οι επιδόσεις σε games , μου φαίνονται πιο αξιόπιστα δεδομένα.

Και πιο κοντά στην πραγματικότητα.

 

Προτιμώ αυτές , τις συγκρίσεις.

 

Με βάση αυτές , ο E8400 , είναι καλύτερος από : Pentium G3470, G3460, G3450, G3440, G3430, G3420, G3260, G3258, G3250, G3220, G3420, G3430, G2130, G2120, G2020, G2010, G870, G860, G850, G840, G645, G640, G630

 

Που κοστίζουν αρκετά περισσότερα από celeron ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ αυτές , τις συγκρίσεις.

 

Με βάση αυτές , ο E8400 , είναι καλύτερος από : Pentium G3470, G3460, G3450, G3440, G3430, G3420, G3260, G3258, G3250, G3220, G3420, G3430, G2130, G2120, G2020, G2010, G870, G860, G850, G840, G645, G640, G630

 

Που κοστίζουν αρκετά περισσότερα από celeron ...

Τρέξε οποιοδήποτε bench να δεις. Πρόσεχε τις παραπληροφορίες που χαρίζεις απλόχερα τριγύρω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι , αλλά τις συγκρίσεις του συγκεκριμένου site , δεν τις παίρνω στα σοβαρά.

Οι επιδόσεις σε games , μου φαίνονται πιο αξιόπιστα δεδομένα.

Και πιο κοντά στην πραγματικότητα.

 

Προτιμώ αυτές , τις συγκρίσεις.

 

Με βάση αυτές , ο E8400 , είναι καλύτερος από : Pentium G3470, G3460, G3450, G3440, G3430, G3420, G3260, G3258, G3250, G3220, G3420, G3430, G2130, G2120, G2020, G2010, G870, G860, G850, G840, G645, G640, G630

 

Που κοστίζουν αρκετά περισσότερα από celeron ...

Μιλαμε για πολυ παλια αρχιτεκτονικη και υλικο φθαρμενο 7αετιας  η 8αετιας με κατωτερη τεχνολογια και χαρακτηριστικα στις μητρικες που στηριζουν τους core2duo και χωρις εγγυηση. Οποτε μονο καποιος παππους η συλλεκτης θα ενδιαφεροtαν σοβαρα,η καποιος που ειναι ασχετος.  Εξαλλου αναφερουν σαφως στην σελιδα που εβαλες :

 

 

 

...but it should be known that any specific title will likely perform differently depending on its unique programming. Some games, for example, will be severely graphics subsystem-limited, while others may react positively to more CPU cores, larger amounts of on-die cache or even a specific architecture.

 

Αν καποιος θελει να πουλησει μεταχειρισμενο επεξεργαστη,εχει  κατα την γνωμη μου,μεχρι 3 το πολυ 4 χρονια.Δηλαδη ενα χρονο αφου ληξει η εγγυηση.Μετα απο εκει, και ειδικα για 8 χρονια υλικο δεν μιλαμε για μεταχειρισμενο αλλα για αρχαιολογια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε οποιοδήποτε bench να δεις. Πρόσεχε τις παραπληροφορίες που χαρίζεις απλόχερα τριγύρω...

 

 

Εγώ ή ο Τομ , που είναι από τους πιο καταξιωμένους διεθνώς ;

ΓΙΑΤΙ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ TOMHARDWARE ,

ΒΑΣΙΣΜΕΝΕΣ ΣΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ , ΟΧΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ !!!!!

Έχουμε τρέξει με φίλους , benchmark του Tomb Raider , σε παλιά Ε8400 , επίσης παλιό Q9650

και στο pc που πήρε η γυναίκα μου , για γραφείο , με ... Pentium G3470 ...

 

Με την ίδια κάρτα γραφικών ... γελάγαν και οι πέτρες ...

 υλικο φθαρμενο 7αετιας  η 8αετιας

 

 

Σχετικά με τα περί φθαρμένου υλικού , έκανα κουβέντα με φίλου , ηλεκτρολόγο μηχανολόγο , με μεταπτυχικά στο ΜΙΤ ,

που ασχολείται επαγγελματικά με το χώρο.

Μου είπε ότι φθορά σε cpu , δεν υπάρχει και η ζωή τους είναι τόση , ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ O/C

που ένας 486dx2 που δουλεύει από τότε που βγήκε , έχει ακόμη ζωή ... καμιά 10ρια χρόνια.

 

(Για το ότι είναι αρχαιολογία cpu πάνω από 4 χρόνια , ο i7 880 είναι 6 ετών. ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ

ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ PENTIUM & CELERON ;;;;;;;      )

 

Σε σχετική αναζήτηση στο ίντερνετ , μου έδειξε και πηγές που συμφωνούν με αυτήν ακριβώς την άποψη.

 

Μπορώ να πω ότι πείστηκα , με δεδομένο ότι η κουβέντα ήταν εγκυκλοπαιδική και κανείς δεν είχε κάποιο συμφέρον

από τη διατύπωση οποιασδήποτε άποψης (όπως έχει συμφέρον π.χ. κάποιος που θέλει να "ψήσει" άλλους να πουλήσουν φθηνά).

Και με βάση πάντα , ότι ο τύπος και έχει σπουδάσει το θέμα ο ίδιος και μου έδειξε κείμενα άλλων ανθρώπων για τους οποίους ισχύουν τα ίδια .

 

Από εκεί και πέρα , ισχύει η άποψη του Κάλαχαν , ότι οι απόψεις είναι σαν τις ... όλοι έχουν από μία,

αλλά χωρίς στοιχεία (και τεκμήριο ανιδιοτέλειας), εγώ δεν πείθομαι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Για το ότι είναι αρχαιολογία cpu πάνω από 4 χρόνια , ο i7 880 είναι 6 ετών. ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ

ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ PENTIUM & CELERON ;;;;;;;      )

Αν καταλαβες αυτο,απο οτι εγραψα,ειναι περιττο να συζητησουμε.

 

Σχετικα με τον φιλο σου απο το MIT μαλιστα,πες του χαιρετισματα οτι αν και εν μερει εχει δικιο οτι,θεωρητικα παντα,οι επεξεργαστες μπορει να εχουν μεγαλη διαρκεια ζωης αν δεν γινει overclocking, παιζει ρολο η μητρικη στην οποια τοποθετουνται και η ποιοτητα κατασκευης της που προσδιοριζει την ποιοτητα ρευματος που δεχονται οπως και το τροφοδοτικο. Υπαρχουν δηλαδη πολλοι περαιτερω παραγοντες,περα απο την κατασκευη του ιδιου του επεξεργαστη, που μπορει να μειωσουν την ζωη τους.

 

Επισης ενα γενικο σχολιο.Απο τοτε που παριουσιαστηκες και γραφεις σε αυτο το νημα,διακρινω ενα ξιπασμο μαζι με μια οξυθυμια και μια εντονη επιθετικοτητα,μηπως να συμβουλευοσουν καποιον για αυτα τα θεματακια,εντελως φιλικα και χωρις διαθεση ειρωνιας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβες αυτο,απο οτι εγραψα,ειναι περιττο να συζητησουμε.

 

Σχετικα με τον φιλο σου απο το MIT μαλιστα,πες του χαιρετισματα οτι αν και εν μερει εχει δικιο οτι,θεωρητικα παντα,οι επεξεργαστες μπορει να εχουν μεγαλη διαρκεια ζωης αν δεν γινει overclocking, παιζει ρολο η μητρικη στην οποια τοποθετουνται και η ποιοτητα κατασκευης της που προσδιοριζει την ποιοτητα ρευματος που δεχονται οπως και το τροφοδοτικο. Υπαρχουν δηλαδη πολλοι περαιτερω παραγοντες,περα απο την κατασκευη του ιδιου του επεξεργαστη, που μπορει να μειωσουν την ζωη τους.

 

Επισης ενα γενικο σχολιο.Απο τοτε που παριουσιαστηκες και γραφεις σε αυτο το νημα,διακρινω ενα ξιπασμο μαζι με μια οξυθυμια και μια εντονη επιθετικοτητα,μηπως να συμβουλευοσουν καποιον για αυτα τα θεματακια,εντελως φιλικα και χωρις διαθεση ειρωνιας.

 

H ποιότητα κατασκευης και ρεύματος και λοιποί παράγοντες ... παίζουν ρόλο σε όλους τους επεξεργαστές,Όχι τους παλιούς ... και τους νέους ...

 

 

Τώρα στο δικό σου ύφος ...

Τον ξιπασμό , την οξυθυμία κα την επιθετικότητα , μήπως τον εντοπίζεις σε όλους όσους δεν συμφωνουν μαζί σου ;

Ότι όσοι δεν έχουν την ίδια άποψη μαζί σου ,χρήζουν ψυχιατρικής μέριμνας ;

Αισθάνεσαι καλύτερα έτσι ; Αν ναι , πάω πάσο.

Δεν το προχωρώ άλλο , αλλά μη φανταστείς ότι δεν μπορώ να το προχωρήσω στο ίδιο πνεύμα.

 

Επί του θέματος, φαντάζομαι ότι κανείς δεν αμφισβητεί ότι ο 6ετίας i7-880 είναι καλύτερος από όλους τους νέους Pentium & Celeron ;

Αν διαφωνείτε και υποστηρίζετε ότι πρέπει να πωλείται στα ... διπλά ενός Ε8400 π.χ. δηλ. 24 ευρώ , αγοράζω 2-3 έτσι και σας βρίσκονται !!!!! Φαντάζομαι όμως, ότι αυτές είναι οι τιμές που προτείνετε ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΠΩΛΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ HARDWARE, όχι εσείς το δικό σας !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ποιότητα κατασκευης και ρεύματος και λοιποί παράγοντες ... παίζουν ρόλο σε όλους τους επεξεργαστές,Όχι τους παλιούς ... και τους νέους ...

Καμμια αντιρρηση αρα οσο πιο παλιοι ειναι,τοσο πιο πολυ φθορα εχουν για αυτο και το πολυ παλιο υλικο εχει μηδαμινη αξια σε σχεση με το πολυ ανωτερο τεχνολογικα καινουργιο που εχει και εγγυηση.

 

 

 

Τώρα στο δικό σου ύφος ...

Τον ξιπασμό , την οξυθυμία κα την επιθετικότητα , μήπως τον εντοπίζεις σε όλους όσους δεν συμφωνουν μαζί σου ;

Ότι όσοι δεν έχουν την ίδια άποψη μαζί σου ,χρήζουν ψυχιατρικής μέριμνας ;

Αισθάνεσαι καλύτερα έτσι ; Αν ναι , πάω πάσο.

Δεν το προχωρώ άλλο , αλλά μη φανταστείς ότι δεν μπορώ να το προχωρήσω στο ίδιο πνεύμα.

 

Επειδη εμαι παλιο μελος και αρκετα ενεργο,οχι τοσο τα τελευταια 3 χρονια λογω ελλειψης χρονου,δεν ισχυει αυτο που λες.Την γνωμη μου απλα διατυπωνω με ηρεμια και σεβασμο στην διαφορετικη αποψη χωρις να συνοδευω τις αποψεις μου με 15 θαυμαστικα και κεφαλαια γραμματα.Εχω δε κατα καιρους διαφωνησει ακομη και με ατομα που ειναι φιλοι μου εδω στο ινσομνια,αλλα παντα κοσμια και εχω αρκετες φορες παραδεχτει τα λαθη μου,οποτε σφαλλω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, μια dell u2711 πόσο πιστεύετε θα μπορούσα να τη δώσω;Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το ποιά θα μπορούσε να είναι μια λογική τιμή.Έκλεισε 5ετία πριν ένα μήνα, προφανώς εκτός εγγύησης πλέον, χωρίς κάποιο λειτουργικό πρόβλημα.Δουλεμένη φυσιολογικές ώρες θα έλεγα για τα χρόνια της, έχει περάσει και αρκετά μεγάλα διαστήματα πλήρους αχρησίας.Έτσι να πάρω μια ιδέα γιατί τελευταία, από το πουθενά, μου μπήκε η ιδέα μήπως "αναβαθμίσω" και οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επί του θέματος, φαντάζομαι ότι κανείς δεν αμφισβητεί ότι ο 6ετίας i7-880 είναι καλύτερος από όλους τους νέους Pentium & Celeron ;

Αν διαφωνείτε και υποστηρίζετε ότι πρέπει να πωλείται στα ... διπλά ενός Ε8400 π.χ. δηλ. 24 ευρώ , αγοράζω 2-3 έτσι και σας βρίσκονται !!!!! Φαντάζομαι όμως, ότι αυτές είναι οι τιμές που προτείνετε ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΠΩΛΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ HARDWARE, όχι εσείς το δικό σας !!!!!!

Εχει καμμια σχεση σαν επιλογη αγορας ο i7 880 με τον celeron? Απευθυνονται σε αλλο κοινο με αλλες αναγκες.Αλλα η αρχιτεκτονικη,νεωτερες τεχνολογιες που περιεχονται σε αυτη μεσω μια καινουργιας μητρικης,οι δυνατοτητες τοποθετησης ισχυροτερου και καλυτερου επεξεργαστη στο μελλον,ενος i5 η i7 Skylake, για παραδειγμα, δηλαδη οι δυνατοτητες αναβαθμισης που παρεχει η καινουργια πλατφορμα καθιστουν το υλικο 8αετιας ασυμφορο παντελως εκτος και αν δινεται σε πολυ φτηνη τιμη και νομιζω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια οσων καταδεχτουν καν να το κοιταξουν,θα το θελει για δευτερο pc,σε καμμια περιπτωση για πρωτο.

 

Οσο για τις γνωμες μας,δεν δεσμευουν τον καθε φιλο που ρωταει,αν διαφωνει μπορει να πουλησει ακριβοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καμμια σχεση σαν επιλογη αγορας ο i7 880 με τον celeron? Απευθυνονται σε αλλο κοινο με αλλες αναγκες.Αλλα η αρχιτεκτονικη,νεωτερες τεχνολογιες που περιεχονται σε αυτη μεσω μια καινουργιας μητρικης,οι δυνατοτητες τοποθετησης ισχυροτερου και καλυτερου επεξεργαστη στο μελλον,ενος i5 η i7 Skylake, για παραδειγμα, δηλαδη οι δυνατοτητες αναβαθμισης που παρεχει η καινουργια πλατφορμα καθιστουν το υλικο 8αετιας ασυμφορο παντελως εκτος και αν δινεται σε πολυ φτηνη τιμη και νομιζω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια οσων καταδεχτουν καν να το κοιταξουν,θα το θελει για δευτερο pc,σε καμμια περιπτωση για πρωτο.

Mην ασχολείσαι φίλτατε, χαλάμε το thread, κρίμα είναι. Για αυτό υπάρχουν τα ignore list. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι το τρολάρουμε λίγο το θέμα αλλά πουλάει η αδερφή μου το δικό της αν σας ενδιαφέρει.

pcx 125 στα ίδια περίπου λεφτά μ αυτά που δίνετε :P

Δεν ξέρω αλλά παρεξήγησαν μερικοί.Αν το λές σοβαρά και είσαι απο ηράκλειο κρήτης ευχαρίστως να το δω.

 

Όσο για τα παιδιά που φάνηκαν να ενοχλούνται , χαλαρώστε.Δεν είναι το τέλος του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδη εμαι παλιο μελος και αρκετα ενεργο,οχι τοσο τα τελευταια 3 χρονια λογω ελλειψης χρονου,δεν ισχυει αυτο που λες.Την γνωμη μου απλα διατυπωνω με ηρεμια και σεβασμο στην διαφορετικη αποψη χωρις να συνοδευω τις αποψεις μου με 15 θαυμαστικα και κεφαλαια γραμματα.Εχω δε κατα καιρους διαφωνησει ακομη και με ατομα που ειναι φιλοι μου εδω στο ινσομνια,αλλα παντα κοσμια και εχω αρκετες φορες παραδεχτει τα λαθη μου,οποτε σφαλλω.

 

 

To να απευθύνεστε σε άλλους , προτείνοντας να επισκεφθούν ψυχίατρο , επειδή δεν συμφωνούν μαζί σας,

δεν συνάδει με τα παραπάνω ...

 

Επανερχόμενος στο θέμα, το tomshardware , κάνει συγκρισεις πραγματικές με παιχνίδια της αγοράς.

Τα διάφορα benchmark , δεν νομίζω ότι έχουν σχέση με προγράμματα ή παιχνίδια της αγοράς.

 

Τώρα αν υπάρχει κάπου καταγραφή , καλύτερων αποτελεσμάτων σε παιχνίδι , με χρήση νεότατου φθηνού επεξεργαστή

όπως π.χ. Celeron ή Pentium από έναν 6ετιας i7-880 , με ενδιαφέρει να το διαβασω !!!!!

Όπως και αν πωλείται κάποιος στα 25ευρώ.

Για κατεβαστηράκι , καλούλης θα είναι !!!!!

(Τον αγοράζω και χωρίς ψύκτρα).

Εχει καμμια σχεση σαν επιλογη αγορας ο i7 880 με τον celeron? Απευθυνονται σε αλλο κοινο με αλλες αναγκες.Αλλα η αρχιτεκτονικη,νεωτερες τεχνολογιες που περιεχονται σε αυτη μεσω μια καινουργιας μητρικης,οι δυνατοτητες τοποθετησης ισχυροτερου και καλυτερου επεξεργαστη στο μελλον,ενος i5 η i7 Skylake, για παραδειγμα

 

 

Σωστά. Σε 4-5 χρόνια, ο i7-6700K , που θα είναι 4-5 ετών , δηλ. αρχαιολογία , θα πωλείται 12 ευρώ .

Έτσι δεν είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...