Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω το παρακατω μηχανημα και θα ηθελα να μαθω ποια περιπου ειναι η αξια του

i5 2500k 150

gigabyte z68xp ud3 80

2χ2 gb ddr3 1333mhz corsair xms3 15

corsair a70

cooler master silent pro 600Watt 90

gigabyte 6870 oc ( χωρις εγγυηση ) 100

western digital blue caviar 500gb 30

antec three hundred 35

και ενα fan controler http://www.lamptron.com/products/view/Fan_Controller_FC6 20

 

ολα εχουν εγγυηση εκτος της καρτας. και γενικα πως ειναι σαν μηχανημα? τι θα του χρειαζοταν ακομα ? ευχαριστω προκαταβολικα

 

Μνήμη και ssd "χρειάζεται".

 

εε καλα ο ssd δεν ειναι απαραιτητος. η μνημη ειναι οντως. εχεις να μου προτεινεις καμια να εχω στα υποψιν μου, μην ανοιγω αλλο thread.

και θελω να μαθω την αξια του υπολογιστη μου επισης

 

Ούτε η μνήμη είναι αν δεν κάνεις σοβαρή δουλειά. Τι θα πει απαραίτητος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Sheogorath

    1653

  • benign

    1235

  • LLLEFTERIS

    1217

  • spy94

    792

εε καλα ο ssd δεν ειναι απαραιτητος. η μνημη ειναι οντως. εχεις να μου προτεινεις καμια να εχω στα υποψιν μου, μην ανοιγω αλλο thread.

και θελω να μαθω την αξια του υπολογιστη μου επισης

 

Αν δουλέψεις με ssd , θα καταλάβεις ...πλέον στα 100€ για 120gb αξίζει 1000%

Μνήμες 8Gb όποιες σου αρέσουν , επειδή όμως έχει την Α70 πρέπει να προσέξεις να μην έχουν ψηλές ψήκτρες για να μην βρίσκουν στην Α70

πχ

Corsair Lp (low profile)

 

 

Μπορείς να δεις και τις Patriot @1600mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνήμη και ssd "χρειάζεται".

 

 

 

Ούτε η μνήμη είναι αν δεν κάνεις σοβαρή δουλειά. Τι θα πει απαραίτητος?

ssd εννοω οτι δεν ειναι απαραιτητος διοτι δεν εχω θεμα στο να bootαρει γρηγορα και γενικα στη ταχυτητα.Ενω οι ραμ ειναι πιο απαραιτητες διοτι τις εχω φτασει ορισμενες φορες στα ακρα τους διοτι ηθελα κανα giga παραπανω και δε μου εφταναν τα 4

 

Αν δουλέψεις με ssd , θα καταλάβεις ...πλέον στα 100€ για 120gb αξίζει 1000%

Μνήμες 8Gb όποιες σου αρέσουν , επειδή όμως έχει την Α70 πρέπει να προσέξεις να μην έχουν ψηλές ψήκτρες για να μην βρίσκουν στην Α70

πχ

Corsair Lp (low profile)

 

 

Μπορείς να δεις και τις Patriot @1600mhz

το θεμα ειναι οτι δε περισσευουν 100 ευρω. μεχρι και για ραμ σκεφτομαι να παρω αλλα 4 gb και οχι 2χ4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα μου βρεις σετακι με q9550 στα 130 οπως λες πες μου και μενα για να αγορασω ενα..

 

Τι το ιδιαίτερο έχει ο Q9550 πλέον δηλαδή για να δώσει κάποιος πάνω απο 130€ για το εν λόγω setup?

Μπορείς να μας πείς με απλά λόγια?

Το ότι ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ κάποιοι να ανεβάζουν αγγελίες με σκέτο τον Q9550 στα 120-130€ και μάλιστα πολλοί απο αυτούς tray & χωρίς εγγύηση φυσικά, δεν σημαίνει ότι υπάρχουν και μαμάκες που θα τον πάρουν. Τώρα αν υπάρχουν, πρόβλημά τους, ας πρόσεχαν.

Και επι τη ευκαιρία, αν κοστολογείς 250€ το setup σου πόσο κοστολογείς ένα setup με i5 2500K, Msi P67A GD55 B3, 4GB ram, boxed και με εγγύηση? Mάντεψε!

Έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται, Φιλικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτες τις προσφορες

sapphire 4850 45e,60e

4870 512 55e

5770 1gb 80e

gygabyte gv 4850 512 60e

hd 4890 1gb 80e

gtx260 216 cores 70e

nvidia 9800 1gb 65e

palit gtx 260 sonic 80e

 

k αυτο το συστημα

mb msi 870A-g54

4x2 ddr3 corsair 1600

cpu amd phenom II 960T

gaia sdi283

SSD OCZ 60GB SATA III

Sapphire 5450 SVGA (PCI-Express, 1GB)

Turbo-X 550W

οθονες εχω μια lg 19αρα τριετιας και οχι hd

και μια Samsung UE40EH5000 LED TV 40

τι προτεινετε εκτος απο το να παρω νεο τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα

ψαχνομαι για αγορα καρτας γραφικων μεταχειρισμενη

εχω αυτες τις προσφορες

sapphire 4850 45e,60e Στα 45 οκ, στα 60 με τίποτα

4870 512 55e καλά είναι

5770 1gb 80e με τίποτα. Με τόσα παίρνεις μεταχειρισμένη 6770 με περισσότερη εγγύηση και καλύτερη.

gygabyte gv 4850 512 60e Όχι πάνω από 45-50

hd 4890 1gb 80e Έτσι κι έτσι αλλά δεν θα έχει εγγύηση + ότι θες γερό τροφοδοτικό

gtx260 216 cores 70e όχι

nvidia 9800 1gb 65e πες του ότι πάνω από 35 είναι αστείο.

ποια νομιζετε ως πιο συμφερουσα?ευχαριστω για το χρονο σας,η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη σ αυτους τους λιγους μηνες που μαι στο φορουμ

 

Για τις προσφορές σου απάντησα. Το σύστημά σου μπορεί να σηκώσει σχεδόν οποιαδήποτε κάρτα από τη σκοπιά του επεξεργαστή, αλλά τροφοδοτικό άλλαξε σε κάθε περίπτωση αν δε θέλεις να ζεις με το ρίσκο.

 

Θεωρητικά το τροφοδοτικό σου πρέπει να σηκώνει όλες τις κάρτες που αναφέρεις. Αλλά αυτό το "θεωρητικά" είναι το πρόβλημα, αν με πιάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε idle όχι. Και σε load μπορεί να μην έχει αλλά εγώ δεν θα το ρίσκαρα. Όχι τόσο για το πιθανό σκάσιμο του τροφοδοτικού όσο για το τι θα πάρει μαζί του άμα σκάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα μου βρεις σετακι με q9550 στα 130 οπως λες πες μου και μενα για να αγορασω ενα..

 

Δεν θα βρω και είσαι παράδειγμα. Όσοι το έχουν νομίζουν ότι θα το πουλήσουν και θα βγάλουν λεφτά.

Αντί να δώσω 250€ λοιπόν, θα πάω στις προσγειωμένες αγγελίες, θα πάρω με 270€ σετάκι 2500k όπως ήδη σου είπαν και μετά θα σε ρωτήσω αν έκανα καλά.

 

Τέλος πάντων, επειδή δεν θέλω να αρχίσουμε τώρα αντιπαράθεση, τα πράγματα είναι απλά.

Οι τιμές των μεταχειρισμένων πέφτουν δυσανάλογα με την αξία τους. Ένας 9550 είναι υπεραρκετός για τους περισσότερους χρήστες σήμερα αλλά υπάρχουν πλέον και πάρα πάρα πολύ καλύτεροι. Όταν περίπου ένας i7 920 πάει στα 100€, πόσα θες για 9550? Ο caution είμαι σίγουρος ότι θα σου πει γύρω στα 80€ και για εμένα πολλά θα είναι. Αν θέλεις τη γνώμη μου, δεν αξίζει καν να τον πουλήσεις.

Αν το αποφασίσεις όμως, ή θα βρεις κορόιδο να σου δώσει τα 150€ όπως βρήκες εσύ ή θα τον δώσεις στην αξία που του αντιστοιχεί μέσα στον ανταγωνισμό. Ξαναλέω, i7 920 100€... q9550, πόσο? Ψάξε λίγο τις προηγούμενες σελίδες, έχει εξηγήσει πολύ καλύτερα από εμένα ο δεινόσαυρος αρκετά για τα μεταχειρισμένα.

Αυτά.

 

Σου έυχομαι να τα δώσεις και 400€ αν μπορέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...