Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεφευγουμε αλλα οταν η 780 αγοραστει στα 160e και η 470 μπορει να βρεθει και στα 180e κατ εμε δεν υπαρχει κανενα διλημμα

Καλυτερη αποδοση εγγυηση λιγοτερη φθορα καρτας χαμηλοτερη θερμοκρασια θορυβος καταναλωση

Αν καποιος πιστευει οτι δεν αξιζει η χρηματικη διαφορα οκ κανενα προβλημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν με 22-23 ευρω αγοραζεις ενα κομματι των 4GB ποιος θα δωσει 25 για δυο των 2GB και χωρις εγγυηση;

 

Eνας που δε μπορει να βάλει προφανώς μεγαλύτερης χωρητικότητας ντιμάκια.

 

Οπως ακριβώς είχα πουλήσει 2Χ1GB so dimm παλιότερα.

 

παντως με μεταφορικά η φθηνότερη τιμη σκρουτζ ειναι 30.

 

Η εγγύηση με αφήνει παγερά αδιάφορο. Τόσα χρόνια, τόσα πισι δικά μου, γνωστών, μνήμη δν εχει χαλάσει ποτέ.

 

Υ.Γ. άλλωστε γι'αυτο ρώτησα περι τιμής...αλλιως δε θα ρωτούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνας που δε μπορει να βάλει προφανώς μεγαλύτερης χωρητικότητας ντιμάκια.

 

Οπως ακριβώς είχα πουλήσει 2Χ1GB so dimm παλιότερα.

 

παντως με μεταφορικά η φθηνότερη τιμη σκρουτζ ειναι 30.

 

Η εγγύηση με αφήνει παγερά αδιάφορο. Τόσα χρόνια, τόσα πισι δικά μου, γνωστών, μνήμη δν εχει χαλάσει ποτέ.

 

Υ.Γ. άλλωστε γι'αυτο ρώτησα περι τιμής...αλλιως δε θα ρωτούσα.

 

Δεν μου εχει τυχει ποτε φορητος που να παιρνει DDR3 και να μην μπορει να παρει τουλαχιστον 8GB συνολο και οι υπολογιστες ειναι η δουλεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να πώ πως δε γνωρίζεις τη δουλειά σου, αλλα το έταιρο φορητό που εχω, toshiba sattelite t110-10z παιρνει max 4GB ddr3.

 

Και επίσης, το προηγούμενο φορητό μου, έπαιρνε μαξ 2GB ddr3 επίσης, αλλά ας το αφήσω εκτός εξίσωσης, επειδη ήταν μια ατυχης αγορά turbo x (μου διαφεύγει πλεον το μοντελο για να το επιβεβαιώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να πώ πως δε γνωρίζεις τη δουλειά σου, αλλα το έταιρο φορητό που εχω, toshiba sattelite t110-10z παιρνει max 4GB ddr3.

 

Και επίσης, το προηγούμενο φορητό μου, έπαιρνε μαξ 2GB ddr3 επίσης, αλλά ας το αφήσω εκτός εξίσωσης, επειδη ήταν μια ατυχης αγορά turbo x (μου διαφεύγει πλεον το μοντελο για να το επιβεβαιώσεις)

 

Δοκιμασες να βαλεις ενα κομματι των 4GB γιατι μου ειχαν φερει καποια στιγμη ενα φορητο που ειχε δυο θεσεις για μνημη σαν το Asus που εχεις ειχε μια μνημη των 2GB και μια θεση κενη και αυτο ελεγε οτι μπορει να παρει μεχρι 4 max

Μου το εφεραν γιατι ειχε προβλημα η μνημη ξερεις μπιπ ολη την ωρα αλλα εγω ειχα ενα κομματι των 4GB το εβαλα πανω και δουλεψε κανονικα.

 

Και το Dell 17R 7720 SE που πουλησα μεχρι 8 ελεγε αλλα μια χαρα το πουλησα με 16GB

 

Μην ξεχνας οτι οι μνημες τωρα πηραν πανω οι τιμες οι δικιες μου της υπογραφης ειχαν 70 ευρω και τωρα εχουν 110 και ενω ηθελα να παω στα 32GB τις βρηκα αγγελια 60 ευρω και λεω σιγα για 10 ευρω τις αγοραζω καινουριες αλλα μετα ειδα που εχουν φτασει.

 

https://www.skroutz.gr/s/4017245/Corsair-Vengeance-Pro-16GB-DDR3-2400MHz-CMY16GX3M2A2400C11R.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες ένα dimm των 4ρων γι'αυτο και δούλεψε. Εκτός αν εννοείς οτι έβαλες και 2ο των 4ρων.

 

Δε χρειάζεται να δουλεύουν dual channel (τουλάχιστο σε αυτά τα 3 που χω δοκιμάσει εγώ). Αλλα μου φαίνεται παράξενο να λεει η εταιρεια μαξ 4 και να παίρνει 8, ή στο παράδειγμα σου να λεει 8 και να παίρνει 16...

 

Αλλα για να το λές, έτσι θα'ναι.

 

Στη περίπτωση μου, ήμουν άτυχος και ειχε 2Χ2, ενώ το 95% που πουλιουνται εχουν 1Χ4. Εχω ήδη αγοράσει 4GB, με τη προοπτικη να ειχε 4 και 4 δικα μου 8.

Αλλα δε παίζει να αγοράσω αλλα 4 τώρα. Θα μείνω με 4+2 και τέλος. Ουτως ή αλλως για autocad 2d το χω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, σκεφτομαι να δωσω ενα Samsung PM951 512GB M.2 PCIE Nvme SSD  αλλα δεν ξερω τι τιμη να βαλω.... Ο δισκος ειναι πρακτικα καινουργιος, βγηκε απο laptop οποτε απο οσο γνωριζω δεν τον καλυπτει η εγγυηση. Εκτος και αν κανω καπου λαθος εγω.

Τον δινω γιατι ειχα σαν σκοπο να παω σε RAID (υπαρχουν 2 κομματια) αλλα μαλλον ειναι υπερβολη!!!

post-224995-0-25809700-1483347092_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο να πουλήσω μια gtx 780 (όχι Ti) και πόσο διαφορά θα δω με μια rx 470 - rx 480? 

 

Δεν αξιζει κρατα την ακομα για κανα χρονο

Η 780 είναι για κλάματα πλέον και σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με την 470. Ακόμα και η gtx 960 είναι καλύτερη από την 780 σε όλα τα σύγχρονα παιχνίδια. Εδώ στο bf1 η 780ti βγάζει τα ίδια frames με την 960..

Και για του λόγου το αληθές https://m.youtube.com/watch?v=w_FJyfttrwU

 

Εκει εχει μια Super Clocked πιεσμενη 960 της EVGA

πανω κατω εδω ειναι η καταταξη σε διαφορα παιχνιδια οχι μονο σε ενα που μπορει να ειναι η εξαιρεση.

Βεβαια εγω θα την αλλαζω μονο εαν ειχα θεμα με τα watt και την θερμοκρασια. Εαν ειχα μονο προβλημα με την θερμοκρασια θα την κρατουσα τωρα το χειμωνα και προς το Πασχα θα την αλλαζα.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html

Ξεφευγουμε αλλα οταν η 780 αγοραστει στα 160e και η 470 μπορει να βρεθει και στα 180e κατ εμε δεν υπαρχει κανενα διλημμα

Καλυτερη αποδοση εγγυηση λιγοτερη φθορα καρτας χαμηλοτερη θερμοκρασια θορυβος καταναλωση

Αν καποιος πιστευει οτι δεν αξιζει η χρηματικη διαφορα οκ κανενα προβλημα

 

ουτε 1050 ti δεν βρισκεις στα 180ευρω πανω απο 200 κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος έχει το pc της φωτογραφίας, ποια είναι περίπου η τιμή του τώρα;

 

 

15857425_682012828639790_1129396323_o.jp

Τι τροφοδοτικό?

 

Απο αυτά που βλέπουμε κανα 100άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξιζει κρατα την ακομα για κανα χρονο

 

Εκει εχει μια Super Clocked πιεσμενη 960 της EVGA

πανω κατω εδω ειναι η καταταξη σε διαφορα παιχνιδια οχι μονο σε ενα που μπορει να ειναι η εξαιρεση.

Βεβαια εγω θα την αλλαζω μονο εαν ειχα θεμα με τα watt και την θερμοκρασια. Εαν ειχα μονο προβλημα με την θερμοκρασια θα την κρατουσα τωρα το χειμωνα και προς το Πασχα θα την αλλαζα.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html

 

ουτε 1050 ti δεν βρισκεις στα 180ευρω πανω απο 200 κανει

Εγω αναφερθηκα σε 470 μεταχειρισμενη

Για 1050ti που λες καινουργια ξεκιναει απο 170-180e οποτε δεν καταλαβαινω τι εννοεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφευγουμε αλλα οταν η 780 αγοραστει στα 160e και η 470 μπορει να βρεθει και στα 180e κατ εμε δεν υπαρχει κανενα διλημμα

Καλυτερη αποδοση εγγυηση λιγοτερη φθορα καρτας χαμηλοτερη θερμοκρασια θορυβος καταναλωση

Αν καποιος πιστευει οτι δεν αξιζει η χρηματικη διαφορα οκ κανενα προβλημα

 

ok με έπεισες.

Πάντως επειδή είχα 280χ και έχω 780 δεν συγκρίνεται η 780, είναι 30-35% γρηγορότερη σε όλα τα παιχνίδια που παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Θα ήθελα και εγω μια εκτίμηση τιμής(ιδιαίτερα απο σένα sheo-Ανδρέα καθως ειχαμε συνεργαστει πριν 1,5 χρόνο περίπου.Σου ειχα στείλει μια ψύκτρα αν θυμάμαι καλά)

CPU FX 6300 Black

CPU Fan TITAN TTC-NC95TZ(RB) DRAGONFLY 4(εχει μπει καλύτερος και ακόμα πιο αθόρυβος ανεμιστήρας)

Ram DDR3 1600 16GB(2x8GB) CMY16GX3M2A1600C9

Motherboard GA-970A-D3

VGA Sapphire Radeon R9 280 dual-X OC with boost 3GB

SSD HyperX Savage 240GB (SHSS37A240G) με ελάχιστες ωρες λειτουργίας

PSU XILENCE 850W XQ SERIES

WiFi Card TP-Link TL-WN951N

PC Case Zalman Z3 Plus

Monitor FUJITSU SL3220W 22'' TFT

 

Προφανως δεν υπάρχουν εγγυησεις κλπ αλλα ολόκληρο το σύστημα εχει πολύ λίγες ωρες λειτουργίας και δεν θελω να το 'σκοτώσω'!

Αλλα λόγω οτι πλέον χρησιμοποιώ μονο το Laptop ειναι κρίμα να κάθεται ετσι ο υπολογιστής και τα λεφτά σίγουρα θα πιάσουν τόπο(μονο το κορμι μας δεν εχουμε πουλήσει ακόμα...αλλα δεν νομίζω να πίασει τιποτα αν το προσπαθήσω)

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Δημήτρης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά Δημήτρη. 

Μόνο για την κάρτα γραφικών να πω ότι θα πιάσει μάξιμουμ 100 ευρώ.

Ψάχνω για καλό σετάκι mobo cpu σαν το δικό σου πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...