Προς το περιεχόμενο

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα...;


caution
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Η συζήτηση συνεχίζεται στο παρακάτω θέμα

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι γιατι,στην μιση τιμη περιπου δηλαδη?Ειδικα οι μνημες ειναι lifetime και 30 ευρω πιο κατω απο την φτηνοτερη Skroutz τιμη ,απο γνωστο και εμπιστο μελος εγω θα τις επαιρνα,κερδος δεν ειναι? :) Ειδικα στην τρομερη κριση που εχουμε και το ενα ευρω μετραει.

 

Ασε που θα ζητουσα να κανω και ενα τεστ τις ram πριν τις παρω.

 

Ποιες μνήμες? Σε μητρική και επεξεργαστή αναφερόταν!

 

Πόσο θα αγοράζατε μια https://www.skroutz.gr/s/3459519/Gigabyte-970A-DS3P-rev-1-0.html

Gigabyte 970A-DS3P

και έναν FX6300 black https://www.skroutz.gr/s/2524846/AMD-FX-6300-Box.html?from=catspan&keyphrase=fx+6300+black ?

 

Μεταχειρισμένα χωρίς εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιες μνήμες? Σε μητρική και επεξεργαστή αναφερόταν!

 

Ωπα γραψε λαθος! Τo πρωτο λαθος στο ινσομνια του 2017! Thanks Joshua :) Νομιζα οτι αναφεροταν σε σετ μνημων,

Λοιπον το κοιταξα,για μενα 110-120 ευρω to πολυ, εναι καλα για το σετ mobo/ram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τώρα που το διευκρινίσαμε, πρότεινα 100 ευρώ και δεν έχω τύψεις, καθώς ο πωλητής μου πρότεινε 170(!). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τώρα που το διευκρινίσαμε, πρότεινα 100 ευρώ και δεν έχω τύψεις, καθώς ο πωλητής μου πρότεινε 170(!). 

 

Δε λες πάλι καλά που δε σου ζήτησε περισσότερα απ'όσο έχουν στα μαγαζιά;;  :-D

Kαμια γνωμη??

 

Πιστεύω οτι στα 200 θα φύγει. Έχει και ram και gpu.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Έχω τα εξής:

1) Intel core i5 4670k με υπόλοιπο εγγύησης και την μαμά ψύκτρα αχρησιμοποίητη (είχε μπει ο επεξεργαστής από την αρχή σε υδρόψυξη και ποτέ oc).

2) Corsair Dominator GT kit 2X4=8Gb @1866mhz ddr3.Με lifetime εγγύηση.

Πόσο μπορώ να τα δώσω;

Καμία γνώμη κανείς;Πιστεύω ο επεξεργαστής στα 180 και οι μνήμες στα 50 να είναι καλή τιμή και να φύγουνε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αγόρια καλησπέρα, αυτές πόσο να τις δώσω? https://www.skroutz.gr/s/8251800/HyperX-Savage-16GB-DDR4-2400MHz-HX424C12SB2K2-16.html . Γιατί τις έχω βάλει αγγελία στα 100€ και δεν βλέπω κίνηση. Ευχαριστώ

Καλημέρα !!!!!!

Χωρίς παρεξήγηση , το καλοκαίρι όμως που μας πέρασε , τα συγκεκριμένα ξεκίναγαν από τα 79 ευρώ και κατέληγαν στα 100~110 ευρώ . Αν θες βάλ'το στα 90 ευρώ ,διαφορετικά το ανώτατο ελάχιστο 85.

Καμία γνώμη κανείς;Πιστεύω ο επεξεργαστής στα 180 και οι μνήμες στα 50 να είναι καλή τιμή και να φύγουνε.

Πόσο καιρό έχει απομείνει για να τελειώσει η εγγύηση του επεξεργαστή?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !!!!!!

Χωρίς παρεξήγηση , το καλοκαίρι όμως που μας πέρασε , τα συγκεκριμένα ξεκίναγαν από τα 79 ευρώ και κατέληγαν στα 100~110 ευρώ . Αν θες βάλ'το στα 90 ευρώ ,διαφορετικά το ανώτατο ελάχιστο 85.

Πόσο καιρό έχει απομείνει για να τελειώσει η εγγύηση του επεξεργαστή?

 

Δεν αγοραζει κανεις γιατι απλα ολοι περιμενουν να πανε παλι οι μνημες σε λογικες τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγοραζει κανεις γιατι απλα ολοι περιμενουν να πανε παλι οι μνημες σε λογικες τιμες.

Αυτό είναι λογικό . Η αλήθεια είναι ότι σοκαρίστηκα βλέποντας τιμές για μνήμες τύπου 190 ευρώ (ψάχνοντας λίγο στο skroutz ) για τις οποίες αυτές μνήμες το καλοκαίρι κόστιζαν 95 -110 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι λογικό . Η αλήθεια είναι ότι σοκαρίστηκα βλέποντας τιμές για μνήμες τύπου 190 ευρώ (ψάχνοντας λίγο στο skroutz ) για τις οποίες αυτές μνήμες το καλοκαίρι κόστιζαν 95 -110 ευρώ

Εγω βρηκα αγγελια ενα σετακι ιδιο με το δικο μου και λεω να το παρω να τα κανω 32GB αλλα οταν μου ειπε 60 ευρω λεω σιγα με 70 τις αγοραζω καινουριες αλλα οταν ειδα που πηγαν οι τιμες και του εστειλα παλι pm τις ειχε πουλησει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !!!!!!

Χωρίς παρεξήγηση , το καλοκαίρι όμως που μας πέρασε , τα συγκεκριμένα ξεκίναγαν από τα 79 ευρώ και κατέληγαν στα 100~110 ευρώ . Αν θες βάλ'το στα 90 ευρώ ,διαφορετικά το ανώτατο ελάχιστο 85.

 

Χωρίς παρεξήγηση, το πόσο είχαν το καλοκαίρι δεν παίζει ρόλο στο τι μπορούν να πιάσουν σήμερα. Μόνο με τις σημερινές τιμές έχει νόημα η σύγκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά fellow insomniacs smile.gif

 

Μιας και βλέπω συχνά, αρκετά άτομα να προσπαθούν να πουλήσουν μεταχειρισμένο hardware σε πολύ λάθος τιμές, και αναφέρομαι σε αυτούς που το κάνουν από άγνοια - όπως διαπιστώνω μετά από επικοινωνία - προτείνω αυτό το thread να φιλοξενεί τέτοιους είδους απορίες.

 

Θα δουλεύει δηλαδή κάπως έτσι:

 

"-Πόσο μπορεί να πουληθεί μια used 8800GTX χωρίς εγγύηση;"

"-Περί τα 60 ευρώ"

 

και με την συμμετοχή όλων μας - θα μπορούν και οι αγοραστές και οι πωλητές να έχουν μία επαφή με την πραγματικότητα και τελικά να διευκολύνονται και οι δύο πλευρές.

 

Κάποιες βασικές αρχές για την εύρυθμη λειτουργία του νήματος:

 

  • Περιγραφή

    "Εχω μια κάρτα nvidia - πόσο να την δώσω;"

    ΟΚ, καταλαβαίνετε τι θέλω να πω, πρέπει να γνωρίζουμε τι ακριβώς θέλετε να πουλήσετε. Καλό είναι να αναφέρουμε σωστά και πλήρως το hardware που διαθέτουμε. Ακόμα και κάποιο link θα ήταν ευπρόσδεκτο. Επίσης, ας αναφέρουμε αν έχουμε κουτιά ή παρελκόμενα - όλα μετράνε.

  • Κατάσταση

    Λειτουργική, μη λειτουργική, με τις ζελατίνες, ταλαιπωρημένη,... you get the picture.

  • Εγγύηση

    Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Η εγγύηση είναι προστιθέμενη αξία για ένα προϊόν και πρέπει να αναφέρεται για να γίνει σωστά η εκτίμηση. Καλά είναι να αναφέρουμε διάρκεια, κατάστημα αγοράς και ύπαρξη απόδειξης. Αν δεν υπάρχει εγγύηση, ας αναφέρεται ρητά, δεν είναι ντροπή.

  • Ευγένεια

    Μια μικρή παράκληση: Μην προβαίνουμε σε λεκτικές ακρότητες. Αν μαζευτούμε 3 - 4 άτομα και λέμε σε κάποιον ότι η κάρτα του κάνει 100 ευρώ και ο πωλητής ισχυρίζεται ότι αξίζει 480 ευρώ, τότε και να τον βρίσουμε δεν βγαίνει τίποτα. Άδικα ταλαιπωρούμε τους mods και χαλάμε τις καρδιές μας. Όποιος δεν θέλει να καταλάβει - δεν καταλαβαίνει.

Με βάση τα παραπάνω, τον χρόνο που έχει περάσει από την αρχική αγορά, τις τιμές αντίστοιχου σημερινού hardware, τις τιμές σε προηγούμενες αγγελίες, την ευκολία ή όχι εύρεσης του ίδιου κομματιού και βέβαια και την αρχική τιμή (με μέτρο) νομίζω ότι όλοι μας μπορούμε να κάνουμε μια δίκαιη εκτίμηση.

 

 

 

Τι λέτε; :-D

 

 Case : Cougar Spike - 21,70 €

 Motherboard : ASUS H110M-K S1151 DDR4 MATX - 57,00€

 Video Card : Gigabyte Radeon RX460 4GB Windforce OC - 131,18 €

 CPU : Intel Core i3-6100 Box - 121,90  €

 RAM : Corsair Vengeance LPX 8GB (2x4GB)  - 70,83 €

 Hard Drive : Seagate Barracuda 1TB  - 53,00 €

 Power Supply : Corsair VS Series VS550 80Plus - 48 €

 Monitor : AOC E2275SWJ - 79,35 €

 

 Total : 582.96 €

 

Αξιζει αυτο το PC για τα χρηματα του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εξυπναδα το να γραφουν αλλη τιμη στον τιτλο μικροτερη και αλλη τιμη μεσα στην αγγελια μεγαλυτερη δεν μπορω να την καταλαβω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...